Tugela, KwaZulu-Natal

FOTO: archiv autora

 1. Tugela – druhý nejvyšší vodopád na světě – 948 m

Popelka mezi světovými vodopády, naprosto neprávem opomíjená čeká na svůj čas slávy. Zakletá vysoko v Dračích horách, obklopená panenskou přírodou. Spojená s nádhernou stolovou horou Amphiteatre připomíná zázrak padající z nebe. Ve skutečnosti to z hrany stolové hory padá stejnojmenná řeka Tugela. Voda se řítí k zemi z výšky téměř jednoho kilometru. Jen venezuelský vodopád Salto Angel (někdy nazývaný Kerepakupai Merú) je o necelých 30 metrů vyšší.

Když stojíte pod vodopádem a vzhlížíte k nebi, dokážete velmi snadno pochopit, proč byl vodopád pro kmen Zulu posvátný. Vydejte se cestou údolím proti proudu řeky Tugely tak, jak tudy chodili bojovníci kmene Zulu celá století. Projdete skalnatou divokou krajinou plnou nádherných pohledů na okolní hory.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal.

Cathedral Peak, KwaZulu-Natal. Když spadne dostatek dešťových srážek, objeví se v této oblasti vodopád Didima.

FOTO: archiv autora

 2. Didima – občasná dvojka – 610 m

V Dračích horách můžete zažít při lovu vodopádů i mnohá zklamání (ostatně nejen v Dračích horách). Celá řada vodopádů se objevuje pouze dočasně. Některé v delším časovém období, jiné jen velmi krátce. Jsou přímo závislé na vydatnosti dešťových srážek. Když prší, načechrají svou krásu a zurčí přes kaskády skalisek. Když přestane pršet, jejich krása bledne. Změní se v nenápadný čůrek, aby za pár dnů zanikly úplně. Zůstane po nich jen vlhká skála. Mezi tyhle „krásky na jednu noc“ patří i Didima v oblasti Cathedral Peak. Když budete v Jihoafrické republice, určitě se do Dračích hor vydejte a projděte si i oblast Cathedral Peak. Je úplně jedno, zda na Didimu narazíte nebo ne, hory tu mají dech beroucí krásu.

Lehr´s Falls, Oribi Gorge, KwaZulu-Natal.

Lehr’s Falls, Oribi Gorge, KwaZulu-Natal.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si zajímavé články o oblasti KwaZulu-Natal a Dračích horách

3. Lehr’s – největší houpačka v Africe – 165 m

I třetí perla mezi jihoafrickými vodopády se nachází v KwaZulu-Natal, jen 27 km od pobřeží Indického oceánu a městečka Port Shepstone, v malé rezervaci Oribi Gorge. Dramatické skalní převisy a přírodní scenérie si zamiluje každý fotograf. Je to místo, kam míří především jihoafričtí milovníci skal a adrenalinových kousků, cizinců sem moc nezavítá. Je to škoda, ale to se dá říct o mnoha krásných místech v Jihoafrické republice. Zdá se, že i v dnešní době mají lidé stádní myšlení a chtějí si odškrtnout především chronicky známá místa. Na druhou stranu alespoň nejsou místa jako Lehr’s přeplněna a ten, kdo si sem najde cestu, si to může pořádně užít. Včetně divoké houpačky ve skalní soutěsce. Můžete skočit do hloubky 77 metrů a nechat se houpat sem a tam. Osobní zkušeností nemohu sloužit, na houpačky a bunge jumping nemám.

Magwa, The Wild Coast, Eastern Cape.

Magwa, The Wild Coast, Eastern Cape.

FOTO: CK Marco Polo International

Přečtěte si zajímavé články o dalších vodopádech v Africe

4. Magwa – ozdoba čajové plantáže – 144 m

Uprostřed nevelké planiny na Wild Coast, pobřeží Indického oceánu, se před bůhví kolika lety (geologové by asi byli přesnější, ale zatím se tím nezaobírali) díky seismické činnosti objevila díra. Skála se roztrhla a vznikla puklina hluboká 144 m. Kdyby v okolí tehdy žili lidé, jistě by puklinu pokládali za dílo ďábla nebo nějakého démona. Jenže tu v té době nikdo nebyl. Vodopád je pojmenovaný po největší jihoafrické čajové plantáži (1800 ha!). Dá se k němu dostat velmi pohodlně a stojí za zhlédnutí.

Howick, KwaZulu-Natal

Howick, KwaZulu-Natal

FOTO: Archiv CK Marco Polo

5. Howick – kdysi mystické místo, dnes ale… – 111 m

Howick Falls má bouřlivou historii. Kdysi to bývalo pro kmen Zulu mystické místo, které mohli navštěvovat jen vybraní lidé. Legendy mluvily o tom, že v jezírku, do kterého vodopád padá, žije obří had, strážce duchů. Takové místo mohou navštěvovat jenom kmenoví kouzelníci nebo jimi určení lidé. Dary vhozené do vodopádu doplují až do oceánu a vrátí dárci nezměrnou energii. Jenže jak se zpívá v jedné lidové písničce: „Bejvávalo, bejvávalo, bejvávalo dobře.“ Dnes je Howick Falls komerčním místem, které slouží obyvatelům sousedního městečka Howick k obživě. Stánky se suvenýry podél cesty k vodopádu nejsou sice nevkusné, ale přece jen vám oznamují, že tady se romantiky nedočkáte. Sestup k jezírku není úplně pohodlný. Vodopád se dá i slanit a to může být dobré adrenalinové zpestření cesty.

Vodopád Lisabon na Panorama Road.

Vodopád Lisabon na Panorama Route.

FOTO: archiv autora

Země plná vodopádů

Jihoafrická republika je země plná vodopádů. Především oblast Dračích hor je jimi přímo protkaná a na menší nebo větší vodopády tu narazíte na mnoha místech.  Je to podobné jako s divokou zvěří. Příroda Jihoafrické republiky je zvěře plná a můžete tu potkat mnoho zajímavých zvířat, nejenom „velkou pětku“. Některá zvířata jsou dokonce mnohem zajímavější než ta, která jsou do velké pětky zařazena. A stejné je to s vodopády. Mnohé z těch, které nejsou ve velké pětce, jsou krásnější a zajímavější nebo je zajímavější jejich okolí či cesta k nim. Putování za vodopády Jihoafrické republiky vám ale určitě přinese krásné zážitky.

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Více informací k zájezdům zde

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK PĚŠKY

Jihoafrická republika, Krugerův národní park


Na africkém kontinentu se nacházejí tisíce destinací, které nabízejí setkání se zvířaty a divokou přírodou. Ale opravdu jen málo z nich se dá nazvat divočinou. Přibližně polovina území Krugerova národního parku (asi 2 miliony hektarů) je označena jako divočina a právě zde najdete kempy – základny pro stezky divočinou.

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 3. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Cena: 75 000 Kč

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Cena – 75 000 Kč

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9.3.2014

Cena:  47 800 Kč

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy pěší safari i klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

.

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 3. 4. 2014

 Cena: 59 990 Kč

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky