Býval to jeden z největších parků v Africe

Dodnes si ochránci přírody v Namibii nostalgicky připomínají období po roce 1907, kdy byl národní park Etosha založen. Nadvláda Německa nad Namibií v té době vrcholila. Před nedávnem bylo potlačeno největší domorodé povstání proti kolonistům a tisíce domorodců byly popraveny nebo umístěny do internačních táborů. Vláda Německé jihozápadní Afriky si mohla dovolit projektovat kolonii podle svého. Jedním z projektů byla ochrana divočiny. Němečtí úředníci vytyčili prostor o neuvěřitelném rozměru 100 000 km² (1,5x rozloha České republiky) a vyhlásili v něm největší rezervaci na světě. Postupně byl ale park oklešťován, až z něho zůstalo něco málo přes 22 000 km². Přesto je Etosha jedním z nejdůležitějších parků v Africe. Pro mnoho druhů divoké zvěře je místem záchrany – nosorožec dvourohý, impala černočelá a další ohrožené druhy mají díky národnímu parku Etosha šanci na přežití.

Jakmile zaprší, všichni si užívají. Národní park Etosha, Namibie.

Jakmile zaprší, všichni si užívají. Národní park Etosha, Namibie.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Má ji rád, nemá ji rád...

Jsou parky, se kterými si vůbec nevím rady. Léta jsem nemohl přijít na chuť Krugerově národnímu parku v Jihoafrické republice, podivný pocit mám z parku Lake Manyara v Tanzanii a z Amboseli v Keni. A stejné je to s parkem Etosha. Lámal jsem si hlavu, v čem to je, že tyhle parky jsou pro mě jako ženské, za kterými se každý otočí, ale já bych je na večeři nepozval. Co mi na nich vadí? A pak jsem na to jednoho dne přišel. Vadí mi na nich lidi. Ano, ano, lidi. Do všech jmenovaných parků, včetně parku Etosha, mohou totiž lidé vjíždět i svými osobními vozy, nemusí používat terénní vozy a průvodce. A v tom je ten zakopaný pes.

Přímorožci jsou ozdobou národního parku Etosha.

Přímorožci jsou ozdobou národního parku Etosha.

FOTO: archiv autora

Po parcích jezdí lidé, kteří si jenom letmo přečetli návštěvní řád a pochopili z něj jediné, že nesmí vystupovat z auta, pokud se nechtějí stát součástí potravinového řetězce. V parku se pak chovají podle toho. Ne všichni, to bych jim křivdil, ale na vznik vyhrocené situace stačí pár ignorantů. Před pár týdny oblétlo svět video z Krugerova parku, kde slon převrátil auto. Byl utracen. Ale nebyla to jeho chyba. Návštěvníci do něj téměř najížděli, a když se pohnul směrem k nim a dal jim jasně najevo, že je zle, jeli ještě blíž, místo toho, aby co nejrychleji odcouvali. V Amboseli se lidem v osobních autech nedá téměř vyhnout, ale v Krugerově parku nebo v Etosha naštěstí ano. Většina takových návštěvníků přijíždí na otočku nebo na jednu noc. Když překonáte linii jejich dostupnosti, máte vyhráno.

Velká stáda slonů v národním parku Etosha putují za vodou a potravou dlouhé kilometry.

Velká stáda slonů v národním parku Etosha putují za vodou a potravou dlouhé kilometry.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si další zajímavé články o Namibii.

Jméno dalo parku vyschlé solné jezero

V jazyce domorodého kmene Ovambo znamená Etosha „Velké bílé místo“. Je tím ale myšlena především 50 km široká a 130 km dlouhá pánev, která kdysi zřejmě byla solným jezerem. Dnes vyprahlá solná poušť, které pozvolna proměňuje charakter širokého okolí, protože vítr roznáší slaný prach do krajiny a ovlivňuje tak složení půdy. Mění se tak skladba rostlin, hmyzu a drobných živočichů. Není to žádný dramatický proces, není to žádná ekologická katastrofa, jen příroda si jde svojí cestou. V období dešťů, zvlášť když jsou opravdu vydatné, zavzpomíná poušť na svou bývalou podobu. Část solné pánve se promění v malá jezírka a část dokonce v malé jezero. To je pak schopné přilákat plameňáky. K solné poušti přichází i některé druhy zvěře za solí. V roce 1968 tu režisér Stanley Kubrick točil část své slavné Vesmírné odysey.

Zebry jsou u nepajedel velmi nervozní. Národní park Etosha, Namibie.

Zebry jsou u napajedel velmi nervózní. Národní park Etosha, Namibie.

FOTO: archiv autora

Promyšlená práce s vodou chrání zvěř

Postupné zmenšování plochy parku významně ovlivnilo život divoké zvěře. Naštěstí ale vznikl projekt, který zajistil možnost překonání období sucha velkému množství zvířat, která by jinak musela migrovat jinam, ven z parku, nebo by zemřela. Vznikl systém napajedel, která jsou plněna vodou prostřednictvím artézských studní a čerpadel. Počet napajedel se mění podle toho, jak má správa parku sílu a peníze na jejich údržbu. Běžně je jich v období sucha někde mezi 40 až 50. Právě pro tahle napajedla je Etosha tak oblíbeným parkem pro turisty. V období sucha musí mít každý, kdo se k napajedlům vydá, pocit, že právě nastoupil na archu Noemovu. Jen málokde v Africe můžete vidět pohromadě tolik druhů zvířat, včetně predátorů.

Kdo dnes vyhraje?

Kdo dnes vyhraje?

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jedna drobná rada

Život kolem napajedla je velmi zvláštní organismus. Mění se každou hodinu, má své rituály a své zákonitosti. V období sucha se všichni chovají jinak. Najděte napajedlo, kde nebude dalších 20 aut. Zamyslete se, jak půjde dráha slunce, abyste mohli dobře fotit. Zajeďte autem na místo s dobrým výhledem na ten břeh napajedla, který je nejvíc udupán a má pozvolný přístup. Udělejte to po půl páté v podvečer a obrňte se trochou trpělivosti. Vypněte motor auta a začněte vnímat okolní svět. Pokud budete mít dobrého průvodce, řekne vám včas, na co máte být připraveni. Tady vás čeká pravá Etosha.

Sprinteři jdou na start. Málokdo jim dokáže uniknout.

Sprinteři jdou na start. Málokdo jim dokáže uniknout.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ubytujte se raději uvnitř parku

Hodně cestovních kanceláří nabízí při svých poznávacích zájezdech do Namibie i návštěvu národního parku Etosha. V rámci konkurenčního boje a v touze nabízet co nejnižší cenu nabízí ubytování mimo park. Slibují, že vše podstatné uvidíte při denní návštěvě parku. To je ale nemožné. Otevírací doba parku se mění podle svítání a západu slunce a platí, že nikdo nesmí vjet do parku před svítáním a denní návštěvníci musí park opustit před setměním. Než provedete všechny formality a než se od vjezdu do parku dostanete na nějaké zajímavé místo, trvá to nejméně hodinu, hodinu a půl. Predátoři už pomalu zalézají do stínu. Když spíte v parku, vyrážíte před svítáním na své ranní safari a svítání vás už zastihne uprostřed divoké přírody. Stejně tak v podvečer. Když spíte v parku, můžete zůstat u napajedla až do chvíle, kdy poslední paprsky slunce zajdou za horizont.

Úklidová četa. Hyeny a šakali. Národní park Etosha, Namibie.

Úklidová četa. Hyeny a šakali. Národní park Etosha, Namibie.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Na jak dlouho do Etoshi?

Těžká otázka. Vždycky záleží na tom, co od své návštěvy očekáváte. Pokud jste vášnivým fotografem, tak určitě zůstaňte alespoň na čtyři noci a rozdělte svůj pobyt na dvě odlišná místa. Domluvte se s průvodcem a hledejte nejlepší světelné podmínky u některého méně navštěvovaného napajedla. Pokud je návštěva národního parku Etosha vaším prvním safari, stačí vám dvě noci, ale chtějte je trávit někde dál, za linií návštěvníků s osobními auty. Začněte pozorovat zvěř postupně. Dejte nejprve čas velkým zvířatům a pak postupně jděte k menším a menším. Najednou se vám propojí informace v jeden celek a začnete chápat, jak divoká africká příroda funguje.

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

 

Namibie

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Termín odletu: 21. 5. 2014

Cena: 59 990,-

Více o zájezdu zde

NAMIBIE – KLASICKÝ OKRUH

 Nejprodávanější okruh střední a severní Namibií. Dá se pohodlně použít jako základní stavební kámen pro návštěvu jihu Afriky. Můžete jej snadno kombinovat s Viktoriinými vodopády, s jižní Namibií nebo návštěvou Jihoafrické republiky.

Windhoek, Swakopmund, Damaraland, národní park Etosha 

 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Termín odjezdu: 15. 5. 2014

Cena: 77 990,-

Více informací o zájezdu zde

 TO NEJLEPŠÍ Z NAMIBIE

Kalahari, Sossusvlei, Swakopmund, Etosha

Během tohoto poznávacího zájezdu do Namibie navštívíte nekonečnou poušť Kalahari, druhý největší kaňon na světě Fish River Canyon, symbol Namibie duny Sossusvlei, přímořské letovisko Swakopmund, budete projíždět přes Damaraland a nezapomenutelným zážitkem bude zcela jistě safari v národním parku Etosha. Cestu zakončíte v hlavním městě Namibie Windhoek.

Tento poznávací zájezd do Namibie jde zkombinovat například s návštěvou Viktoriiných vodopádů nebo Kapského Města. Rádi vám zpracujeme nabídku na tyto varianty.

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 3. 2014

Cena: 79 500,--

Více informací o zájezdu zde 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Cena: 75 000,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

75 000,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 15. 4. 2014

Cena: 39 700,-  (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými „hrnci“ u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky