1.       Velká skupina

Safari není Pražský hrad. Pokud pojedete na safari ve větší skupině než 6 osob, riskujete, že si safari neužijete. Safari je intimní setkání s divočinou, nepotřebujete poslouchat hlasité hloupé vtipy ve chvíli, kdy jste na dotek zvěře. A ve velké skupině se téměř vždy najde nějaký světák, pro kterého nic není dech beroucím zážitkem.

Přecpané auto je na safari skutečné neštěstí. Lidé si překážejí při fotografování. Nemají, kam si položit věci. Auto se nikdy neuklidní tak, aby se dalo fotit.

Pokud chcete na safari fotografovat, musíte mít prostor. Na to je třeba myslet při výběru auta.

Pokud chcete na safari fotografovat, musíte mít prostor. Na to je třeba myslet při výběru auta.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Otevírací střecha u některých aut není nad všemi sedačkami. Pokud si lidé nevyhoví a nefunguje férové střídání, nastává obrovská frustrace těch, kteří se do volné střechy nedostanou. Místo zvěře vidí po většinu času jen pozadí svých spolucestujících. Čím více cestujících v autě, tím horší rozhodování o prioritách. Někdo by nejraději zůstal u sloní rodiny a pozoroval, jak taková rodina funguje, a někdo další by nejraději fotografoval ptáky. Ti ovšem nezajímají nikoho dalšího. Každou chvíli někdo prohrává a stoupá napětí v autě.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

Cestující na zadních sedadlech nemají šanci využít otevřené střechy. Pokud bude mikrobus plný, jejich šance něco vidět je téměř nulová.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Neustále se na někoho čeká. Když je skupina velká, je velmi složité udržet časový plán. Vždy se najde někdo, kdo nerespektuje ostatní a má pocit, že celý svět musí fungovat podle jeho pravidel. Nemáte šanci utéct. Protože většina safari putuje mezi různými parky, je jen velmi malá naděje nenechat se převálcovat velkou skupinou.

2.       Podcenění ceny

Nestaňte se obětí tzv. „skimpingu“ (skrblictví). Některé nabídky na trhu a na internetu jsou vybudovány s velmi pečlivě promyšleným cílem zasáhnout vás právě v citlivém místě, v centru vašeho skrblictví. Nabídnou přesně takovou cenu, které nemůžete odolat. Pak se ovšem na místě nestačíte divit. Je třeba mít reálnou představu o tom, co takové safari může stát. Například vstup do rezervace Masai Mara stojí na jeden den 115 USD, pokud máte být v parku 4 dny, je to už 460 USD. Ještě jste do parku nedojeli, nebydlíte, nejíte a už vás to stojí téměř 10.000,- Kč. Když vám někdo nabídne čtyřdenní safari v Masai Mara za 15.000,- Kč a vy na to nadšeně kývnete, jste obětí skimpingu.

Přečtěte si dalšíužitečné rady před cestou do Afriky na safari

Většina cestovatelů, když plánuje svou první cestu na safari, přemýšlí o své cestě jako o jediné za život. To, že to nakonec dopadne jinak a vrací se do Afriky znovu a znovu, je jiná věc. Když to má být jednou za život, tak proč si nedat práci a nezjistit si, jaká je reálná cenová relace. Je třeba si nevybírat jen podle ceny, ale i podle obsahu a obsah je potřeba podrobit velmi dobré analýze.

Při nejskromnější verzi safari počítejte v Masai Mara s denními náklady od 150 do 200 USD. Pro safari střední kvality počítejte s náklady od 250 do 400 USD. Při safari vysoké kvality od 450 do 750 USD na den. Pokud chcete vše připravit individuálně, můžete počítat s cca 30% navýšením ceny. Podobně je možné připravit si reálné hladiny ceny pro všechny parky.

Přečtěte si zajímavé články o některý národních parcích

Samozřejmě je nutné se velmi přesně informovat o tom, co je v ceně – vstupné do parku, druh dopravy, ubytování, stravování a nápoje a další služby. Velký pozor je také třeba dát na náklady se spropitným – často se do něj skrývá profit!

Kempoviště není kemp. Je to většinou pouze vymezený prostor pro váš stan. Když je kempoviště lépe vybavené, má společné toalety a sprchu. Ale není to pravidlem.

Kempoviště není kemp. Je to většinou pouze vymezený prostor pro váš stan. Když je kempoviště lépe vybavené, má společné toalety a sprchu. Ale není to pravidlem.

FOTO: archiv autora

3.       Nezájem o polohu ubytování

Velmi pečlivě studujte, kde budete bydlet. Safari je pro ranní ptáčata. Vyrážet na safari před polednem je velká chyba. Pokud vám ale ubytování nedovolí vyrážet na ranní a večerní safari, bude vaše safari o ničem, alespoň v porovnání s těmi, kteří mohou vyrazit na safari hned za svítání a mohou se vrátit dlouho po setmění. Trvejte na přesných informacích a ještě si je prověřte. Možná zaplatíte o pár desítek dolarů víc, když budete bydlet uvnitř parku, ale váš zážitek bude mnohem lepší.

Luxusní kempy mají stany podobného typu a vybavení. To se opravdu s kempovištěm nedá srovnávat.

Luxusní kempy mají stany podobného typu a vybavení. To se opravdu s kempovištěm nedá srovnávat.

FOTO: archiv autora

Existují ale i velmi dobré lodge mimo parky, postavené na hranicích parků. Využívají toho, že většina velkých národních parků není oplocena a zvířata migrují mimo hranice parku. Takové lodge jsou skvělé. Ale jejich provozovatelé jsou si toho vědomi a cena je většinou velmi podobná těm v parku. Když vám někdo slíbí velmi nízkou cenu, je třeba být na pozoru a vše velmi pečlivě prověřit.

Pozor na české slovo „kemp“. Velmi často se používá i k označení kempoviště, tedy velmi prostého prostoru pro kempování.

Kvalitní kemp nemusí mít tak okázale luxusní stany. Tady je stejný stan jako v kempovišti, ale úplně odlišné prostředí a zázemí. Dobrodružnější povahy preferují právě takový typ kempu.

Kvalitní kemp nemusí mít tak okázale luxusní stany. Tady je stejný stan jako v kempovišti, ale úplně odlišné prostředí a zázemí. Dobrodružnější povahy preferují právě takový typ kempu.

FOTO: CK Marco Polo International

Dobrý průvodce nebo stopař vám dokáže přiblížit divokou buš úplně jinak než tištěné bedekry.

FOTO: CK Marco Polo International

4.       Průvodce není důležitý, stačí dobrý bedekr

Jsme národ kutilů a to se projevuje i v cestování. Nakoupíme si bedekry, pročteme je, porovnáme s internetem, hned všemu rozumíme, všechno známe a můžeme vyrazit. Jasně, můžete vyrazit.  Zažijete si své safari. Setkáte se zvířaty a budete na to vzpomínat.

Pokud ale bude vaše safari pod „pedagogickým dozorem“ kvalitního průvodce, můžete se dozvědět o divoké africké přírodě mnohem víc informací, dostat se do míst, kam se sami nedostanete, a vidět zvířata, která byste sami přehlédli. Kutilství je ve vztahu k safari určitě na škodu.

Pokud se chystáte na safari s dětmi, je dobrý průvodce k nezaplacení.

Pokud se chystáte na safari s dětmi, je dobrý průvodce k nezaplacení.

FOTO: CK Marco Polo International

5.       Během jedné cesty musíme vidět co nejvíce parků

Velmi častá chyba, zvlášť při první cestě na safari. Afrika je plná národních parků. Vyrazit do Afriky s ambicí, že všechny navštívíte během jedné cesty, je zoufalý nápad. Dokonce není dobrým nápadem ani představa, že uvidíte všechny parky třeba jen v jedné zemi. Vaše cesta se pak stane jednou dlouhou a unavující, kde většinu svého času promrháte neplodným potácením se mezi jednotlivými parky. Platí jednoznačně: méně je více! Pokud jedete na čtyři dny, navštivte maximálně dva parky, lepší by dokonce bylo zůstat v jenom velkém parku a vystřídat dvě různé lokality. Plánujte svou cestu s rozvahou a nenechte se zlákat ke štvanici. Chtějte vědět, kolik kilometrů vás denně čeká a uvědomte si, že se nemůžete pohybovat rychleji než 40 km za hodinu. Dejte safari čas, který potřebuje, vždyť kvůli tomu do Afriky cestujete.

Pouštět se bez průvodce do některých domorodých vesnic může být i riskantní. Je třeba znát místní zvyky a tradice a nedopustit se nevědomky někého prohřešku.

Pouštět se bez průvodce do některých domorodých vesnic může být i riskantní. Je třeba znát místní zvyky a tradice a nedopustit se nevědomky nějakého prohřešku.

FOTO: CK Marco Polo International

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.

V národním parku Chobe je přes 50 000 slonů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


 Více informací o této nabídce

Kempování v Botswaně s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe.

V průběhu této cesty se podíváme na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíme i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
 

 
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 03. 2014

Cena: 79 500,--

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Cena: 75 000,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Cílem tohoto poznávacího zájezdu do Keni a Tanzanie je ukázat to nejlepší z těchto dvou zemí. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve Východní Africe. Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 39 700,- .(+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými „hrnci“ u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

.

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 14. 04. 2014

 Cena: 93.690,--

GARANTOVANÝ ODJEZD!

 
 

Do Japonska za svátkem jara s českým průvodcem

s českým průvodcem

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží jestli jej navštívíte na jaře, na podzim, či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy Vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odráží v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil Vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky