To chtělo hodně odvahy

Když se vláda Botswany rozhodla, že vyhlásí postupně téměř polovinu své rozlohy chráněným přírodním územím a že se neotevře masové turistice, která by mohla chráněná území ohrozit, zdálo se to být gesto hodné Dona Quijota. Všichni okolo si říkali, že to je sice krásný sen, ale dříve nebo později vše dopadne jako v Keni nebo Tanzanii, masová turistika rozrazí pootevřené dveře a ovládne zemi. Dnes všichni s uznáním přiznávají, že se mýlili a že se Botswaně povedlo, co si předsevzala.  Masová turistika zůstala za branami. Přitom to neznamená, že by do Botswany mohli cestovat pouze bohatí. Faktem je, že to mají ale jednodušší.  Největším tahákem Botswany je bezesporu delta Okavango.

Setkání se lvem je zážitkem i v deltě Okavango a v rezervaci Moremi.

Setkání se lvem je zážitkem i v deltě Okavango a v rezervaci Moremi.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si více článků o deltě Okavango.

Pulzující srdce delty

Srdcem delty Okavango je rezervace Moremi.  Rezervace plná kontrastů. Je to vlastně rozlehlá oáza obklopená pouští Kalahari. A v oázách je vždy všechno mnohem koncentrovanější, barvy jsou sytější a boj o přežití je mnohem dynamičtější. Moremi je pulzující srdce delty Okavango. Mění svou tvář podle ročních období a množství vody, kterou okolní krajinu napájí řeka Okavango. Tam, kde jste ještě před pár týdny mohli projíždět terénním vozem, se dnes můžete pohybovat jen na lodi, a tam, kde jste nedávno mohli pozorovat skupinku hrochů, se dnes prohání v prachu divocí psi. Jsou lidé, kteří sem přijíždějí zásadně v období sucha a jiní, kteří milují dobu, kdy se Moremi mění v jezero s vystupujícími ostrůvky vyvýšené krajiny. Každé období má své kouzlo, svá pravidla a svou dynamiku.

Prostředí rezervace Moremi velmi vyhovuje leopardům. Dá se tvrdit, že oni jsou opravdovými pány tohoto území.

Prostředí rezervace Moremi velmi vyhovuje leopardům. Dá se tvrdit, že oni jsou opravdovými pány tohoto území.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Velká pětka a mnohem víc

Návštěvníky, kteří do Moremi zavítají poprvé, hodně překvapí, že se tu setkávají se zvířaty, která by očekávali na rozlehlých planinách Východní Afriky. Zebry a pakoně se dokonale přizpůsobili životu v deltě. Nemigrují jako velká stáda. Vše, co potřebují, mají kolem sebe na celkem malé ploše. Žijí v mnohem menších skupinách. Stejně tak buvoli, kteří jinde tvoří i stohlavá stáda, žijí v Moremi spíše v malých komunitách nebo dokonce samotářsky. O to jsou nervóznější a nebezpečnější. I predátoři se museli přizpůsobit prostředí. Lvi, leopardi, gepardi a hyeny se v některých okamžicích chovají odlišně od svých příbuzných na rovinách nebo v buši.

Nosorožci se pomalu vracejí na území Moremi a jejich populace za pomoci člověka roste.

Nosorožci se pomalu vracejí na území Moremi a jejich populace za pomoci člověka roste.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Naděje pro nosorožce

Bezpečnostní opatření a přírodní podmínky natolik ztížily život pytlákům, že se dá o Botswaně mluvit jako o naději pro zachování genofondu některých ohrožených druhů. Největší naděje se připisuje projektu zachování genofondu nosorožců. Postupně jsou vysazováni i do míst, kde už dlouhá léta žádná populace nosorožců nežila. Botswanská strana na tomto projektu velmi úzce spolupracuje s partnery z Jihoafrické republiky, kde je stále složitější nosorožce ochránit. Agresivita pytláků na území Jihoafrické republiky roste rok od roku a musí se hledat nové cesty, jak nosorožce ochránit. Zdá se, že osídlení Moremi populací nosorožců je ten správný nápad.

Přečtěte si zajímavé články o ochraně nosorožců.
Na území rezervace Moremi žije více než 30 000 slonů. Většina z nich putuje z místa na místo.

Na území rezervace Moremi žije více než 30 000 slonů. Většina z nich putuje z místa na místo.

FOTO: archiv autora

Sloni jsou třešinkou na dortu

Počet slonů v Moremi se mění podle sezón. Mnohem víc jich je v rezervaci v období sucha, ale dost jich zůstává trvale. V celé deltě se odhaduje počet slonů v nejvyšší sezóně přes 30 000 jedinců.  Nároky na potravu jsou samozřejmě obrovské, a pokud by takový počet slonů zůstával v deltě trvale, bylo by to pro ekosystém smrtící. Naštěstí cosi zatím neprozkoumané pudí slony k neustálému pohybu, a tak má příroda šanci na oživení. Na místě zůstávají především staří mohutní samci, kteří už nemají sílu na dlouhé cestování. Ti si najdou nějaký stále zelený kout s měkkou trávou a tam „zdomácní“.

Hyeny mají i zde jednoznačnou funkci hygienické služby.

Hyeny mají i zde jednoznačnou funkci hygienické služby.

FOTO: archiv autora

Uběhne ještě hodně času, než se mladí gepardi vydají na samostatný lov.

Uběhne ještě hodně času, než se mladí gepardi vydají na samostatný lov.

FOTO: archiv autora

Alespoň jednou za život

Milovníci safari berou deltu Okavango jako místo, kam se musí alespoň jednou za život podívat. Ta touha je naprosto oprávněná, protože delta Okavango a rezervace Moremi jsou natolik odlišná místa od všech ostatních míst se safari, že se to prostě musí zažít!

Při západu slunce se okolní krajina často zbarví do červena. Na obrázku Carmine Bee Eater.

Při západu slunce se okolní krajina často zbarví do červena. Na obrázku Carmine Bee Eater.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.

V národním parku Chobe je přes 50 000 slonů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


 Více informací o této nabídce

Kempování v Botswaně s českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

Téměř čtvrtinu území Botswany tvoří přírodní rezervace a tyto odlehlé oblasti divočiny jsou považovány za jedno z nejlepších safari v Africe.

V průběhu této cesty se podíváme na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíme i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.
 

 
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 03. 2014

Cena: 79 500,--

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 39 700,- .(+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými „hrnci“ u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

.

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 14. 04. 2014

 Cena: 93.690,--

GARANTOVANÝ ODJEZD!

 
 

Do Japonska za svátkem jara s českým průvodcem

s českým průvodcem

Navštívit a poznat Japonsko je jako rébus, který nemá řešení. Žádná jiná země v Asii není tak odlišná jako Japonsko. Nezáleží jestli jej navštívíte na jaře, na podzim, či v jinou roční dobu, vždy bude jiné a vždy Vás něčím překvapí a ohromí, jako třeba ultramoderní, hektické a multikulturní Tokio, které je jiné za svítání, v poledne nebo se západem slunce, kdy se stíny mrakodrapů protáhnou a rozzáří se statisíce neonů. Nebo starobylé Kyoto, poklidné a hrdé, kde v podvečerních hodinách můžete mezi úzkými uličkami spatřit cupitající maiko, budoucí gejši, avšak během mnoha svátků a slavností, které se odráží v pravidelných cyklech přírody, se promění v živý organismus, a snad i na pár chvil Vám nechá pocítit samurajské tradice a kulturu tvořenou izolací po mnoho staletí.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky