Tajemství ukryté nedaleko hranic

Pouhých 25 km od hranice s Jihoafrickou republikou a necelých 100 km na jih od hlavního města Maputa vybíhá do Indického oceánu malý poloostrov, spíše výběžek do moře. Jeho pobřeží lemuje několik kilometrů dlouhá písčitá pláž. Celý výběžek a velká část okolního pobřeží jsou pokryty zvláštní směsicí písečných dun a divoké buše. Krajina nedotčená po celé věky. Tak nějak viděl pobřeží Mosambiku Vasco da Gama, když k jeho pobřeží připlul v roce 1498 jako první Evropan. Na severní části výběžku vyrostlo nedávno 21 vil a hotelové zázemí pro hosty, kteří chtějí objevit tajemství nedotčeného, panenského pobřeží Indického oceánu. White Pearl Resort. Nečekané zjevení v opuštěné krajině.

Panenskou pláž máte prakticky jenom pro sebe.

Panenskou pláž máte prakticky jenom pro sebe.

FOTO: archiv autora

Zbytek světa neexistuje

Nejste sice na opuštěném ostrově a nejbližší civilizace je několik desítek kilometrů od vás, ale přesto máte pár minut po příjezdu pocit, že zbytek světa přestal existovat. V první chvíli vám ten pocit až trochu sevře žaludek a potřebujete se zhluboka nadechnout. Za to může ta nekonečná dálka Indického oceánu, která se před vámi otevírá. Vlny, které narážejí na pláž, a úplně odlišný zvuk, který vás obklopuje. Sedíte v křesle na své terase nebo na písku na pobřeží a chvíli si s tím vším nevíte rady. Úplně tu chybí zvuky civilizovaného světa. Dominantní je hluk oceánu. Pak vydechnete a uvědomíte si, že právě proto jste sem přijeli – abyste si odpočinuli, totálně vypnuli a užili si toho, že svět je tam někde za písečnou dunou, za pobřežními skalisky, prostě někde tam v dálce – a protentokrát vám dá alespoň na chvíli pokoj.

Přečtěte si o dalších zajímavých místech v Mosambiku
Když vás začne honit mlsná.

Když vás začne honit mlsná

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Když vás začne honit mlsná

Možná to znáte také, jakmile vypnete a začnete odpočívat, začnou se probouzet chuťové buňky a musíme se začít rozhlížet po něčem k snědku. Ne, nemáme hlad, o hladu to není. Máme chuť! Když jsme sami, je to jednoduché, prostě se sebereme a na něco si zajdeme. Když jsme s někým, začneme se ošívat. Je nám to trochu trapné, ale nakonec stejně podlehneme. Přichází nevinné: „Nezajdeme na kafe? (čaj, džus, panáka, něco k pití….)“ A je to! Ať se to stane ráno, v poledne, nebo večer, ve White Pearl s tím počítají a na gastronomii se hodně soustředí. Resort patří Jihoafričanům, a Jihoafričané si na dobré jídlo a na dobré pití velmi potrpí. Navíc umějí vařit stylově a velkoryse ke všem typům hostů. Jídlo a pití je nedílnou součástí radosti ze života.

I společné prostory nabízí místa k odpočinku.

I společné prostory nabízejí místa k odpočinku.

FOTO: white pearl

Na své si přijdou i potápěči

Kolem nedalekých korálových útesů se nerojí žádné hordy potápěčů ani v okolí nekotví desítky lodí. Potápění v této oblasti je klidné, uvolněné a téměř privátní. Každý si tedy může v klidu užívat své vlastní tempo a nemusí se nikomu přizpůsobovat. Jste ponořeni u korálového útesu v Indickém oceánu, a podle toho také vypadá podmořský život. Útesové ryby, želvy, ale i některé druhy žraloků. Hlavní sezóna pro potápění je od října do února, ale dobré podmínky jsou i v březnu, a často až do poloviny dubna.

Od prosince do února připlouvají želvy, aby kladly vajíčka do teplého písku. V té době jsou zakázány projížďky na koních po pláži.

Od prosince do února připlouvají želvy, aby kladly vajíčka do teplého písku. V té době jsou zakázány projížďky na koních po pláži.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu zatají dech i největší skeptik.

Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu, zatají dech i největší skeptik.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

S velrybami na dotek

V červenci připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby. Tady rodí svá mláďata. Můžete je pozorovat podél celého pobřeží od Kapského Města až po střední Mosambik. Majestátní keporkakové připlouvají i do vod u White Pearl. Pozorovat je z lodě z bezprostřední blízkosti je veliký zážitek. Je fakt, že pro nás, Středoevropany, je v červenci a v srpnu na pobřeží Mosambiku zima a nevlídno. Je lepší počkat do poloviny září, kdy už je teplo, všechno kvete a velryby začínají rodit mladé. Poslední velryby odplouvají na přelomu září a října. Někdy zůstávají až do začátku listopadu, ale nedá se na to spoléhat. Potápěčské centrum ve White Pearl má speciální povolení a může denně odvézt až osm hostů do mořského přírodního parku k pozorování delfínů. Strážci mořského parku pečlivě monitorují pohyb všech lodí a aktivity návštěvníků. Je to důsledek zvyšující se zodpovědnosti mosambických institucí ve vztahu k přírodě. Poučeni zkušenostmi sousední Jihoafrické republiky začínají své přírodní bohatství chránit. Vůbec to není ideální stav, ale je to hodně velký krok od lhostejnosti z doby nedávno minulé.

Přečtěte si další zajímavé články o velrybách
S výhledem na moře si architekti pohrály v každé vile.

S výhledem na moře si architekti pohráli v každé vile.

FOTO: white pearl

Což takhle dát si vanu s výhledem na moře?

Což takhle dát si vanu s výhledem na moře?

FOTO: white pearl

 Střecha nad hlavou

White Pearl je typickým příkladem glampingu nebo safari stylu. Všechny vily jsou začleněny do okolního terénu s velikým respektem k lokalitě a přírodě. Kouzlo tkví samozřejmě především v dokonale vybraném místě. Mírný svah nad panenskou pláží umožnil architektům najít pro každou vilu prostor, který zajistí dokonalé soukromí a výhled na moře. Šest vil má přímý vstup na pláž. Každá vila má terasu s malým bazénkem (některé jsou vyhřívané pro období července a srpna) a i interiér je vytvořený s jediným cílem, podpořit pocit odpočinku, pohody a africké pohostinnosti. Rafinovaně uspořádané umístění koupelen umožňuje výhled na moře přímo z vany a u většiny vil je výhled na moře přímo z postele. Wi-fi, satelitní televize se vstupem pro iPod, to je ústupek moderní době. Původně byla koncepce bez těchto vymožeností, ale nakonec se raději udělal ústupek, aby šok z odloučenosti nebyl tak velký.

Přečtěte si další zajímavé články o glampingu a safari stylu
Divokou večerní zábavu ve White Pearl nečekejte. Romantiku ano.

Divokou večerní zábavu ve White Pearl nečekejte. Romantiku ano.

FOTO: white pearl

Zábavu nečekejte

Jste na konci světa, takže nečekejte žádnou zábavu. Las Vegas je na úplně jiné planetě a večerní procházka od hospůdky k hospůdce, jak ji znáte z Řecka nebo Thajska, se na pobřeží Mosambiku zdá jen jako pohádka na dobrou noc. Jste tu jen sami se sebou a musíte s tím počítat. Na druhou stranu jsou všichni připraveni udělat z nouze ctnost. Chcete si udělat piknik na pláži – skvělé – vybavené piknikové koše jsou k dispozici. Chcete si udělat romantickou večeři ve dvou s výhledem na moře – není nic jednoduššího. Personál umí pracovat s detaily, takže se žádná romantická věc nezvrtne v trapnost. Ideální místo pro milence, novomanžele a romantiky.

Podívejte se na další velmi romantická místa
Některé vily odděluje od pláže jen pár kroků.

Některé vily odděluje od pláže jen pár kroků.

FOTO: white pearl

Inzertní sdělení – Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.

White Pearl Resort

FOTO: white pearl

Svou cestu do Mosambiku poptejte zde

WHITE PEARL RESORT MOSAMBIK

 White Pearl Resort jsme na Český trh přinesli jako první a na Mosambik jako destinaci se soustředíme již několik let. Rádi vám připravíme idividuální cestu do Mosambiku a do resortu White Pear, včetně kombinací s Jihoafrickou republikou.

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 3. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990 Kč

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990 Kč

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800 Kč

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

Nechce se vám na poznávací zájezd a chcete si odpočinout u nádherného moře? Vydejte se na Mauritius. Máme pro vás speciální nabídku za mimořádné ceny, včetně slev za včasný nákup.

SPECIÁLNÍ NABÍDKA ZÁJEZDŮ NA BŘEZEN A DUBEN 2014:
REZERVUJTE VČAS A MŮŽETE UŠETŘIT AŽ 7000,- Kč ZA OSOBU OPROTI STANDARDNÍ NABÍDCE!!!

 

La Mauricia, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

Více infomací zde

Mauritius Exclusive All In: Le Mauricia (4*)

Poloha tohoto hotelu je zároveň jeho předností i handicapem – záleží, co kdo hledá a preferuje. Protože Grand Baie je jediným opravdovým mauritijským letoviskem v našem slova smyslu, s řadou obchodů, od velkého nákupního centra až po malé butiky, kavárnami, restauracemi, bary, širokou škálou sportovních aktivit, dovolenou zde ocení především ti neposední, kteří se rádi pohybují v místech, kde to žije. Naopak někomu může vadit, že místo na otevřený oceán se dívá na protější stranu zátoky. Každopádně si hotel drží vysoký standard služeb řetězce Beachcomber, i díky komplexní renovaci v r. 2007–8.

 

La Victoria, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

 Více informací zde

 Mauritius Exclusive All In: Le Victoria (4*plus)

 Jedna věc se Le Victoria upřít nedá: opravdu velmi prostorné pokoje. Je to pozůstatek konceptu apartmánového zařízení s vl. kuchyňským koutem. A i když nakonec vše dopadlo jinak – ostatně nač si sami vařit, když tu jsou k mání lukulské hody! – velkolepý prostor zůstal. Krom toho Vás čeká tradiční vysoký standard řetězce Beachcomber (v tom hotel hravě předčí své sousedy) a poměrně bohatá korálová laguna nedalekého Národního mořského parku. Hotel je svým konceptem spíše vhodnější pro milovníky živější dovolené, rodiny s dětmi, pobyty spojené se svatebním obřadem či skupinky a kolektivy.

 

Shandrani Resort and Spa, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv CK Marco Polo

 Více informací zde

 Mauritius Exclusive All In: Shandrani (5*)

 Asi nejkomplexnější mauritijský resort pro vyznavače aktivní dovolené, zábavy, extrémně dobrého jídla a pití. Je to jediný Beachcomber na východním (jihovýchodním) pobřeží, blízkost letiště ocení ti, co chtějí být ve svém hotelu cobydup a naopak jim nevadí, že jim sem tam přeletí nad hlavou letadlo (co se provozu týče – létá se více méně jen ve dne a frekvence je malá, Mauritius není Frankfurt, takže to lze brát spíše jako atrakci). Zátoka Blue Bay má dvě tváře - nejblíže k hotelu je písečné dno, ale dále od břehu je ve velmi malé hloubce obrovské množství korálů a rybek, hotový ráj pro šnorchlování! Naopak pláž směrem na otevřené moře je pravé místo pro milovníky divočejších vod.

 

Zpět na hlavní stránku rubriky Afrika

aaa