Ticho oznamuje období dešťů

Když jsem poprvé přijel do národní rezervace Masai Mara, byl konec dubna. Bylo větší sucho než jiné roky a při pohledu do krajiny dominovala červená a světlehnědá barva. Šmouhy zelené byly jenom kolem potoků. Večer jsme seděli u ohně a popíjeli gin s tonikem. Bylo zvláštní ticho. To v Africe nebývá často. Kdykoli se soustředěně zaposloucháte, vždycky uslyšíte nějaké zvuky. Vítr, který se prohání suchou trávou. Cvrlikání nějakého hmyzu. Křik nočních ptáků. Vzdálený řev predátorů. Úplné ticho je vzácnost. Ten večer takové ticho bylo. I můj průvodce Masaj Stanley byl zahloubaný do sebe. Obloha bez mráčku plná hvězd.

Večerní Masai Mara

Večerní Masai Mara

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

„Za pár dnů bude pršet,“ probral se Stanley. „Přijeď za dva měsíce a uvidíš úplně jinou krajinu. Před pár lety jsem prováděl jednoho slavného britského malíře a ten sem jezdil pravidelně každé dva měsíce a fotil. Že prý pak podle toho bude malovat obrazy. Ten říkal, že mu to připadá jako veliké plátno, které je na začátku prázdné a nažloutlé a postupně se barví do června, aby se pak přemalovalo zelenou. Pak přijdou pakoně a zebry a zelená se zatemní do hněda. Nakonec se zase plátno po odchodu pakoňů úplně setře do nažloutlé, aby bylo připravené pro další malování. Teď se plátno setřelo, jako by z něho zmizel život.“

„A proč to ticho?“ zeptal jsem se. „Všichni pocítili, že přijde déšť. Zalezli a nabírají sílu.“ Druhý den Stanley úplně rezignoval na snahu uvidět predátory a raději mne zavedl k řece Mara. Pozorovali jsme krokodýly a hrochy v celkem nevinné zákrutě řeky. Za dva měsíce tudy budou proudit tisíce pakoňů, zeber a antilop a klidná řeka se změní v jedno z nejdramatičtějších míst východní Afriky.

Masajové přišli na území Masai Mara na konci 18. století.

Masajové přišli na území Masai Mara na konci 18. století.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Masai Mara země Masajů, i když….

Nebylo to odjakživa země Masajů. Ti na území dnešní rezervace Masai Mara (někdy je mylně používán název „národní park“) dorazili až koncem 18. století (1780). Velmi agresivně a nekompromisně zabrali rozsáhlé území, na kterém už po tisíciletí hospodařil kmen Iraqw (můžete se s ním potkat v Tanzanii, v oblasti Lake Manyara) a po staletí kmen Datoga. Divokou přírodu zaplavila stáda skotu. Začalo hledání soužití Masajů a africké divočiny. Stáda začala vypásat velké plochy a ubylo potravy pro divoká zvířata. Hrozilo, že se savana změní v poušť. Příroda si ale umí občas pomoci sama. V letech 1880 až 1890 byla stáda Masajů několikrát zdecimována morem skotu a velkým suchem. Masajové savanu postupně opustili a obsadili území kolem velkých měst, především kolem Nairobi. Trvalo dalších 30 let, než se území Masai Mara postupně začalo znovu zalidňovat vesnicemi Masajů. Už jich tu ale nikdy nebylo tolik jako před rokem 1880. Masajové se nakonec naučili žít v souladu s okolní divokou přírodou a dnes se asi právem mluví o území Masai Mara a Serengeti jako o území Masajů. Ke konfliktům dochází, to je přirozené, ale základní pravidla jsou nastavena.

Velká migrace je magnetem pro milovníky safari.

Velká migrace zvířat je magnetem pro milovníky safari.

FOTO: archiv autora

Velká migrace

Velká migrace pakoňů a zeber je největším lákadlem rezervace Masai Mara. Běžná představa o velké migraci předpokládá, že statisíce pakoňů se jednoho dne seberou, dají se do pohybu a pak se jako lavina valí přes řeku Mara. Pravda je trochu jiná. Pakoně jsou v pohybu prakticky celý rok. Krátké přestávky jsou dány potřebou porodit a nechat alespoň trochu zesílit čerstvě narozená mláďata, aby se mohla vydat na další cestu. Když víte kam, můžete se za stády vydat kdykoli. Samozřejmě že překonávání řeky Mara je obrovské přírodní divadlo a zážitek na celý život, ale i na jiných místech je setkání s obrovským stádem šokující.

Pakoně všude, kam oko dohlédne.

Pakoně jsou všude, kam oko dohlédne.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Před pár lety jsem byl s malou skupinkou klientů v kempu Kusini na jihu Serengeti. Byla polovina května, těsně po deštích. Terénní vozy měly co dělat, aby projely rozbahněnými cestami, a měl jsem trochu strach, že naše safari bude nemastné neslané. V Kusini spíte ve stanech. Luxusních, skvěle vybavených, ale pořád jsou to jen stany. Divoká příroda je od vás oddělena jen několika milimetry tkaniny. V noci mne probudil déšť. Když jsem se ale pořádně zaposlouchal, přišlo mi divné, že kapky nedopadají na střechu stanu, ale slyším je, jak dopadají na trávu v okolí stanu. Vylezl jsem z postele, vzal baterku a šel se podívat ven. Nepršelo. Okolo našich stanů pobíhalo několik set pakoňů. Jejich kopýtka dupající trávu vydávala zvuk podobný dešti. Tam, kde večer nebylo po zvěři ani památky, bylo najednou tolik zvířat, že z toho šla hlava kolem. Zalezl jsem do postele, ale už jsem neusnul. Až do rozbřesku jsem poslouchal, jak „kapky dopadají na trávník“.

Poraďte se se svou cestovní kanceláří a zjistěte, kde jsou právě velká stáda. A když vám nebude cestovní kancelář schopna odpovědět, jděte raději tam, kde odpověď znají. Vyplatí se chvíli hledat a zažít safari v Keni nebo v Tanzanii v té nejlepší podobě.

Přečtěte si další informace o velké migraci.

 

Buvolec topi je dominantní antilopou po odchodu velkých stád.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Má smysl se vydat do Masai Mara, když tam nejsou velká stáda?

Určitě. Velká stáda zůstávají v Masai Mara tři, někdy čtyři měsíce, ale i po zbytek roku je v rezervaci hodně zvěře. V období velké migrace nemůžete v klidu sledovat buvolce, žirafy, antilopy losí a další velmi výrazné obyvatele rezervace. Na to musíte mít prostor a klid. Navíc je dost velká komunita pakoňů a zeber, které nemigrují, riskují, že nebudou mít dostatek obživy pro sebe a pro své mladé, ale zůstávají. Takže to neznamená, že byste neviděli pakoně a zebry, když velká stáda opustí Masai Maru. V rezervaci zůstalo velké množství predátorů a ubylo jim potravy. Musí být mnohem aktivnější a jejich mláďata pomalu dorůstají a učí se lovit. O zajímavé situace tedy není nouze. Určitě se nebojte do Masai Mara vydat, je to království safari v Keni.

Predátoři většinou učí lovit své potomky na konci velké migrace nebo těsně po odchodu velkých stád.

Predátoři většinou učí lovit své potomky na konci velké migrace nebo těsně po odchodu velkých stád.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na co si dát při plánování cesty do národní rezervace Masai Mara pozor

Na trhu najdete mnoho nabídek poznávacích zájezdů na safari v Masai Mara. Některé ovšem ve skutečnosti nejsou nabídkou na safari v národní rezervaci. V okolí rezervace vzniklo v posledních letech několik projektů, které využívají toho, že park není oplocený a divoká zvěř migruje i mimo hranice parku. Tyto projekty nabízejí většinou velmi dobré podmínky pro výjezdy na safari ve svém okolí a nabízejí dokonce pěší safari, které je uvnitř parku složité. Není tedy žádná hanba nabízet ubytování v těchto lodžích.

Krokodýli jsou opravdoví vládci řeky Mara.

Krokodýli jsou opravdoví vládci řeky Mara.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Problém ovšem je, že pokud chcete z těchto lodží vjet do národní rezervace Masai Mara, musíte se registrovat u vjezdu do rezervace a musíte uhradit vstupní poplatek (ten je 115 USD na osobu a den – k 1. 1. 2014). Některé cestovní kanceláře se tváří, že máte návštěvu rezervace v ceně, ale ve skutečnosti v ceně není. Když oproti tomu máte zajištěné bydlení uvnitř rezervace a máte v ceně i vstupní poplatek, je logické, že cena musí být vyšší alespoň o oněch 115 USD na den. Až budete vybírat, jak a s kým jet do Masai Mara, ptejte se, ptejte se, ptejte se. Získejte co nejvíce konkrétních informací, a pak se teprve rozhodujte, který poznávací zájezd na safari v Keni si vyberete.

Přečtěte si užitečné články, které vám pomohou při výběru a přípravě cesty na safari.
Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.

Pláž Anse Source d’Argent na ostrově La Dique.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

 Více informací o této nabídce

Seychellský luxus za 59.900,-

rezervace pouze do 13. února

Speciální nabídka pro zájezdy uskutečněné na vyžádání kdykoliv mezi 11. 3. a 7. 4. 2014, pouze při závazné rezervaci (smlouva, platba 100%) do 24 hod. od potvrzení ze strany CK a nejpozději do čtvrtka 13. 2. 2014!

Využijte super akci - každá druhá noc zdarma (3 placené = 6 pobytových, 4 = 8, 5 = 10 atd.)!

UPOZORNĚNÍ: Mimořádná nabídka, z uvedených cen se neposkytují žádné slevy ani provize!

 
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 03. 2014

Cena: 79 500,--

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,- .(+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými „hrnci“ u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

.

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky