Jeden z nejvýznamnějších národních parků

Národní park Lake Nakuru navštěvuje ročně mnoho turistů, ale málokdo z nich ví, jak je park významný. Jezero Nakuru získávalo ochranu postupně od roku 1961 až do roku 1990 tak, jak si svět postupně uvědomoval jeho význam pro přežití africké přírody. Jezero Nakuru  samo, pobřežní mokřady a na mokřady navazující buš, vytváří ekosystém, jakých už není v Africe mnoho.

V oblasti Velké příkopové propadliny najdete více jezer, ale málokteré z nich je obklopeno mokřady a divokou buší, kolem většiny z nich je nehostinná krajina pouštního typu. Národní park chrání podmínky nejen pro plameňáky, ale hraje velmi významnou roli v ochraně Rothschildovy žirafy a v ochraně nosorožců. Pouhých 188 km2 plochy národního parku hraje tedy velmi důležitou úlohu v záchraně africké přírody.

Plameňáci podle některých vědců neprodělali za miliony let žádný evoluční vývoj. Jejich přírodní podmínky jsou stále stejné.Zatím.

Plameňáci podle některých vědců neprodělali za milióny let žádný evoluční vývoj. Jejich přírodní podmínky jsou stále stejné. Zatím.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Díky pomoci UNESCO a pomoci soukromých sponzorů z celého světa mohl být celý park oplocen. Nešlo o to zabránit migraci zvířat, ale ochránit zvířata před tlakem civilizace. Národní park Lake Nakuru (jezero Nakuru) je totiž výjimečný i tím, že je téměř celý obklopený aktivní zemědělskou činností a nachází se blízko městské aglomerace. Především zemědělci měli velkou touhu „ukrajovat“ z parku krok po kroku úrodnou půdu a zmenšovat tak prostor pro život divoké zvěře. Mohlo by tak dojít ke katastrofě, ke které se blíží podmínky v nejnavštěvovanějším parku v Keni, Amboseli.

Přečtěte si zajímavý článek o problémech národního parku Amboseli

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě?

Stvoření z jiného světa

Plameňáci jsou fascinující stvoření. Jakoby byli vytvořeni na klíč krutým podmínkám alkalických jezer. Plameňáci se neživí rybami, ale drobnými korýši, larvami hmyzu nebo řasami. Nevyhledávají nikdy hluboká sladkovodní jezera, ale mělká alkalická jezera, která jim umožňují snadnou obživu. Nohy plameňáků jsou prakticky celý den ponořeny v agresivním prostředí, ale jejich tvrdá zrohovatělá kůže je velmi odolná.

Někteří vědci tvrdí, že plameňák neprošel během historie téměř žádným evolučním vývojem a jeho příběh připomíná příběh krokodýla. Přežil v nezměněné podobě právě díky své závislosti na velmi specifických podmínkách alkalických jezer.

Přečtěte si zajímavý článek o migraci plameňáků
Mělká voda alkalického jezera je pro plameňáky základní podmínkou obživy.

Mělká voda alkalického jezera je pro plameňáky základní podmínkou obživy.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Nejpočetnějším druhem na jezeře Nakuru je plameňák malý (Phoeniconaias minor).  Jak už sám název napovídá, nedosahuje rozměrů plameňáka růžového (Phoenicopterus roseus). Plameňák malý váží jen dva kilogramy a je vysoký jenom jeden metr, plameňák růžový váží 4 kilogramy a je vysoký pře 1,5 metru.

Když chcete vidět opravdu velká hejna plameňáků malých, musíte si přivstat. Nejraději sbírají svou potravu brzy ráno nebo za soumraku, kdy není tolik větrno a hladina jezera je klidná. Vlny plameňákům vadí. Šplouchání vln nabourává jejich filtrační systém v zobáku.

Obrovská kolonie plameňáků je hlavním lákadlem jezera Nakuru.

Obrovská kolonie plameňáků je hlavním lákadlem jezera Nakuru.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Plameňák malý je mnohem specializovanější ve výběru potravy, a proto je mnohem závislejší na alkalických jezerech. Plameňák růžový je schopný uživit se i rostlinnou potravou nebo larvami hmyzu žijícího ve smíšených vodách.

Jsou období, kdy tu plameňáky neuvidíte

Plameňáci jsou velmi citliví na výšku hladiny jezera. Pokud se hladina jezera zvedne příliš, nemohou využívat svůj systém obživy a musí odletět na některé jiné jezero ve Velké příkopové propadlině, kde najdou lepší podmínky. Většinou odletí na jezero Natron v Tanzanii nebo jezero Bogoria v Keni. Jsou tedy období, kdy na plameňáky na jezeře Nakuru nenarazíte, nebo kdy je jich tu velmi málo.

Přečtěte si další zajímavé články o Keni
Opravdovým vládcem národního parku Nakuru je leopard.

Opravdovým vládcem národního parku Nakuru je leopard.

FOTO: archiv autora

Království leopardů

V národním parku Lake Nakuru vznikla po oplocení zvláštní situace. Komunita lvů v národním parku není tak rozsáhlá a mokřady s pobřežními lesy nejsou tak pohodlným prostředím pro lvy, že se pány národního parku Lake Nakuru stali leopardi. Pro jejich způsob lovu je v okolí jezera ideální prostředí.

Velmi snadno se skrývají, nepozorovaně se dostanou ke zvěři velmi blízko a zvěř má velmi ztížený pohyb a neuniká tak snadno jako v otevřené krajině. Lvi (především lvice) rádi loví ve skupině, mají vlastní komunikační systém, kterým se skupina dorozumívá. Rádi tzv. „utahují smyčku“, obklíčí vyhlédnutou oběť a trpělivě, krok po kroku se přibližují, až jsou natolik blízko, že zvěř nemá šanci na únik.

Koncentrace leopardů je u jezera Nakuru mnohem větší, než jinde a pokud jste trpěliví a dali jste si u jezera Nakuru alespoň dva dny, může vaše safari v národním parku Lake Nakuru být korunováno setkáním s leopardem.

Ochrana nosorožců a zachování jejich genofondu je jednou z priorit v národním parku Lake Nakuru

Ochrana nosorožců a zachování jejich genofondu je jedním z nejdůležitějších úkolů v národním parku Lake Nakuru.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Prioritou je ochrana nosorožců

Mokřady kolem jezera jsou ideálním prostředím pro nosorožce a po oplocení národního parku Lake Nakuru bylo možné přistoupit k velmi aktivní obnově genofondu nosorožců. Nosorožci nemohou z parku migrovat a i primitivní plot je překážkou pro nahodilé pytláky. Ty organizované by měla odradit ozbrojená stráž a celkem promyšlený monitorovací systém.

Stráž v parku má povolení střílet po pytlácích bez zbytečných zdvořilostních předeher, stačí podezření nebo pobyt v parku mimo oficiální návštěvní hodiny. Zdá se to možná být kruté a nedemokratické, ale s pytláky se nedá jinak jednat. Tam, kde si to neuvědomili, mají s pytláky a jejich rostoucí agresivitou stále větší problémy.

V roce 1986 byla do oblasti jezera Nakuru vysazena první dvojice nosorožců a dnes je tu populace více než 60 nosorožců černých a 40 nosorožců bílých. Je to veliký úspěch a důkaz toho, že celý projekt má smysl.

Buvoli rádi využívají mokřady jako bahenní lázně.

Buvoli rádi využívají mokřady jako bahenní lázně.

FOTO: archiv autora

Na slona tu nenarazíte

Oplocení parku nepřineslo pouze pozitivní výsledky, ale i několik negativních dopadů. Jedním z takových dopadů je absence slonů v národním parku Lake Nakuru. Sloni potřebují prostor, potřebují pohyb, potřebují migrovat za potravou. Příroda je tak postavila. Zdevastují kus lesa a musí se posunout dál, aby poškozená část měla šanci na obnovu. V tom je kouzlo přírody.

Pokud ale slony uzavřete na malém prostoru (a 188 km2 je z hlediska Afriky a sloních potřeb opravdu malý prostor), jsou nervózní a poškozený les nemá šanci. Proto tu na slony nenarazíte. Z hlediska safari je to možná škoda, ale je potřeba ctít pravidla divoké přírody.

Žirafa Rotschildova

Žirafa Rothschildova

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Rothschildova žirafa zvedá hlavu

Žirafa jako druh nepatří k ohroženým zvířatům. Ale některé její poddruhy mají na kahánku. Jedním z takových poddruhů je žirafa Rothschildova (Giraffa camelopardalis rothschildi). Je to největší druh žirafy na světě a opravdu mohutný samec může dosáhnout vzrůstu až 6 metrů. Ve volné přírodě žije ale jen několik desítek (možná stovek) jedinců.

Protože největším nepřítelem je pro žirafu lev (kromě nemocí), bylo logické, že právě národní park Nakuru (s velmi malou populací lvů) byl zvolen jako místo, kde dojde k pokusu obnovit genofond žirafy Rothschildovy. Navíc je v lesích v okolí jezera dobře zastoupena i akácie, která je hlavní potravou žiraf.

Pobřežní mokřady vyhovují mnoha druhům antilop. Pro vodušky (Kobus ellipsiprymnus, Waterbuck) jsou to podmínky naprosto ideální.

Pobřežní mokřady vyhovují mnoha druhům antilop. Pro vodušky (Kobus ellipsiprymnus, Waterbuck) jsou to podmínky naprosto ideální.

FOTO: archiv autora

Ach ten člověk

Ochránci přírody a keňská vláda ale musí udělat další velmi radikální krok k tomu, aby národní park Lake Nakuru a přírodu v něm ochránili. V posledních letech dochází ke stále většímu ohrožení vody v jezeře odpady z městské aglomerace města Nakuru a z průmyslových podniků.

Odpady mění chemické složení vody v jezeře, a pokud nedojde k radikálnímu zásahu, může dojít k ekologické katastrofě. Jak se zdá, je největším nepřítelem divočiny v národním parku Lake Nakuru člověk. Snad bude právě člověk jejím největším ochráncem.

Inzertní sdělení – Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 3. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990 Kč

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990 Kč

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800 Kč

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

Nechce se vám na poznávací zájezd a chcete si odpočinout u nádherného moře? Vydejte se na Mauritius. Máme pro vás speciální nabídku za mimořádné ceny, včetně slev za včasný nákup.

SPECIÁLNÍ NABÍDKA ZÁJEZDŮ NA BŘEZEN A DUBEN 2014:
REZERVUJTE VČAS A MŮŽETE UŠETŘIT AŽ 7000,- Kč ZA OSOBU OPROTI STANDARDNÍ NABÍDCE!!!

 

La Mauricia, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

Více infomací zde

Mauritius Exclusive All In: Le Mauricia (4*)

Poloha tohoto hotelu je zároveň jeho předností i handicapem – záleží, co kdo hledá a preferuje. Protože Grand Baie je jediným opravdovým mauritijským letoviskem v našem slova smyslu, s řadou obchodů, od velkého nákupního centra až po malé butiky, kavárnami, restauracemi, bary, širokou škálou sportovních aktivit, dovolenou zde ocení především ti neposední, kteří se rádi pohybují v místech, kde to žije. Naopak někomu může vadit, že místo na otevřený oceán se dívá na protější stranu zátoky. Každopádně si hotel drží vysoký standard služeb řetězce Beachcomber, i díky komplexní renovaci v r. 2007-8.

 

La Victoria, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

 Více informací zde

 Mauritius Exclusive All In: Le Victoria (4*plus)

 Jedna věc se Le Victoria upřít nedá: opravdu velmi prostorné pokoje. Je to pozůstatek konceptu apartmánového zařízení s vl. kuchyňským koutem. A i když nakonec vše dopadlo jinak – ostatně nač si sami vařit, když tu jsou k mání lukulské hody! – velkolepý prostor zůstal. Krom toho Vás čeká tradiční vysoký standard řetězce Beachcomber (v tom hotel hravě předčí své sousedy) a poměrně bohatá korálová laguna nedalekého Národního mořského parku. Hotel je svým konceptem spíše vhodnější pro milovníky živější dovolené, rodiny s dětmi, pobyty spojené se svatebním obřadem či skupinky a kolektivy.

 

Shandrani Resort and Spa, Mauritius

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

 Více informací zde

 Mauritius Exclusive All In: Shandrani (5*)

 Asi nejkomplexnější mauritijský resort pro vyznavače aktivní dovolené, zábavy, extrémně dobrého jídla a pití. Je to jediný Beachcomber na východním (jihovýchodním) pobřeží, blízkost letiště ocení ti, co chtějí být ve svém hotelu cobydup a naopak jim nevadí, že jim sem tam přeletí nad hlavou letadlo (co se provozu týče – létá se více méně jen ve dne a frekvence je malá, Mauritius není Frankfurt, takže to lze brát spíše jako atrakci). Zátoka Blue Bay má dvě tváře - nejblíže k hotelu je písečné dno, ale dále od břehu je ve velmi malé hloubce obrovské množství korálů a rybek, hotový ráj pro šnorchlaře! Naopak pláž směrem na otevřené moře je pravé místo pro milovníky divočejších vod.

 

Zpět na hlavní stránku rubriky Afrika