Jak vybrat pět nejkrásnějších holek a být přitom spravedlivý

Určitě se najdou lidé, kteří by do výběru pěti nejzajímavějších pohoří Afriky zařadili úplně jiná pohoří, úplně jiná místa. Je to jako vybírat pět nejkrásnějších holek na maturitním plese. Prožil jsem s nimi dlouhá školní léta, s mnohými mám osobní zkušenosti, s mnohými bych osobní zkušenosti rád měl, ale neměl jsem šanci, některé mi voní, jiné ne atd.

Stojíte před tím usměvavým, vyzývavým davem a máte vybrat pět nejkrásnějších. Chtělo by to panáka, ale asi by to nepomohlo. Nakonec jich pět vyberete. Tohle je tedy můj výběr pěti holek. Uvidíme, jak budou vypadat za deset let, až je nečekaně potkám. Snad si neřeknu: Panebože, kam jsem dal tehdy oči a rozum.

Vydejte se na alespoň 10 km trek. Výhledy stojí za to.

Vydejte se na alespoň desetikilometrový trek. Výhledy stojí za to.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Budoucí hvězda – pohoří Simien v Etiopii

Turistika sem proniká teprve nesměle, ale Čechů prošlo pohořím Simien už tolik a byli tak nadšeni tím, co viděli a zažili, že se pomaloučku, potichoučku začíná o téhle budoucí hvězdě horské turistiky vědět. Naprosto právem. Najdete tu všechno, co na horách milujete. Hluboké propasti, táhlá údolí, úchvatné výhledy do daleka, vodopády, ticho a samotu.

Bude určitě pár let trvat než se Simienu zmocní masová turistika, ale infrastruktura tu už nějaká je a je rok od roku lepší. Místní komunity pochopily, že služba turistům může přinášet práci a peníze, ale zároveň jim jejich osobní hrdost nedovolí zničit svou přirozenost a respekt ke své krajině.

Přečtěte si mnohem více o pohoří Simien a o Etiopii

 FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejkrásnější hory východní Afriky
Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ve stínu goril

Ne, ten titulek není překlep. Do Ugandy se jezdí především za gorilami a o pohoří Ruwenzori a skalním vrcholku Mt. Stanley (5190 m n. m. – třetí nejvyšší v Africe!) téměř nikdo neslyšel. Ještě nedávno bylo pohoří Ruwenzori pro horské turisty nevlídné, jezdili sem pouze horolezci a chyběla infrastruktura pro treky.

Dnes je situace úplně jiná. Můžete vyrazit na dlouhé trasy, třeba až na deset dnů, nebo na kratší čtyř až šestidenní. Ale můžete vyrážet i třeba jen na denní treky nebo si zkusit dvoudenní s jednou nocí v terénu. Nádherný jednodenní trek podél horské řeky Munyamubuli vás provede jedním z nejkrásnějších nedotčených vysokohorských lesů na světě, 6,5 hodiny dlouhá horská túra stojí za to. Podobných jednodenních treků je tu víc, takže se námaha s cestou do pohoří Ruwenzori určitě vyplatí.

Přečtěte si mnohem víc informací o Ugandě
Kemp v pohoří Ruwenzori.

Kemp v pohoří Ruwenzori

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pohoří Mt. Kenya je druhé nejvyšší pohoří v Africe. Dosahuje výšky 5 199 m.n.m.

Pohoří Mt. Kenya je druhé nejvyšší pohoří v Africe. Dosahuje výšky 5199 m.n.m.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Věčně druhý, to je k vzteku

Nebýt Kilimandžára, bylo by pohoří Mt. Kenya určitě nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším pohořím východní Afriky. Nejsou tu tak krásná údolí jako v Simienu, ale každý milovník hor si tu najde to své. Stále více turistů, kteří míří na safari, se zastavuje na pár dnů i v Mt. Kenya, protože je to úplně jiná Keňa, než by očekávali.

A ten, kdo míří do nádherného parku Samburu, si v Mt. Kenya může udělat zastávku. Výborné zázemí, velmi zkušení horští vůdci a výběr tras podle obtížnosti, to vše předurčuje pohoří Mt. Kenya k rostoucí popularitě. Být věčně druhý je určitě k vzteku, ale místní z toho určitě žádný mindrák nemají, a kdo se sem vydá, bude nadšený.

Přečtěte si mnohem víc informací o Mt. Kenya a o Keni.

FOTO: archiv autora

Češi začínají objevovat krásu pohoří Mt. Kenya
Unikátní území pohoří Mt. Kenya je chráněno jako území Národního parku a je zapsáno na listině přírodních památek UNESCO.

Unikátní území pohoří Mt. Kenya je chráněno jako území národního parku a je zapsáno na listině přírodních památek UNESCO.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Stály ty útrapy za to? Určitě!

Stály ty útrapy za to? Určitě!

FOTO: archiv CK Marco Polo

Magická hora – symbol Afriky – Kilimandžáro

Přitahuje pozornost od nepaměti. Je součástí mnoha legend mnoha etnik žijících na jejím úpatí. Stala se hrdinou mnoha knih a filmů. Majestátní hora Kilimandžáro. Vyškrábat se silou vůle na vrchol Kilimandžára touží i lidé, kteří se jinak horám vyhýbají. Je to výzva, je to móda, je to nějaká magická síla, co táhne člověka vydat se na trasu. Jsou lidé, kteří se na Kilimandžáro vydávají znovu a znovu, stoupají na vrchol různými trasami.

Ale vůbec není nutné vydávat se až na vrchol a přesto si můžete užít Kilimandžára nebo sousedního Mt. Meru. I milovníci safari, kteří se vydávají do Tanzanie a zastavují v Arushe, mohou vyrazit na jednodenní trek v podhůří Kilimandžára. Nezdoláte sice vrchol, ale sáhnete si na kopec, který tak proslavil Afriku.

Přečtěte si víc informací o Kilimandžáru a jeho okolí
Na podobný záběr se musí dlouho čekat, nebo musí mít člověk štěstí.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kilimandžáro - hora, na kterou může vylézt každý
  Nádherný úsek výstupu. Vřesoviště.

Nádherný úsek výstupu. Vřesoviště

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Dračí hory jsou rájem pro milovníky hor.

Dračí hory jsou rájem pro milovníky hor.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kdo miluje hory, měl by si najít čas a vyrazit do Dračích hor

Každý rok vyrazí do Jihoafrické republiky stovky Čechů, ale jen velmi málo z nich se vydá během své cesty do Dračích hor. Přitom je to jedna z nejkrásnějších částí Jihoafrické republiky (a Lesotha). Především oblast severních a středních Dračích hor je plná nádherných scenérií, které svou majestátností uchvátí i hodně zkušené horské turisty.

Území někdy nazývané „Čtyři údolí“ začíná údolím Champagne a končí The Middledale Pass Valley. Každé údolí má odlišný charakter krajiny a láká odlišnými krásami a výhledy. Projděte si všechna údolí. Stolové hory, vodopády, údolní říčky a potoky. Kvalitní zázemí a přitom na každém kroku důkazy respektu a úcty k čisté přírodě.

Dračí hory nejsou pouze pro horské turisty. V údolí je krásné 18jamkové golfové hřiště. Dá se tedy krásně propojit toulání po horách a golf na kvalitním hřišti s nádherným výhledem na okolní vrcholky hor.

Přečtěte si mnohem víc informací o Dračích horách a Jihoafrické republice
Panenská příroda Dračích hor.

Panenská příroda Dračích hor

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení – Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Více informací k zájezdům zde

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK PĚŠKY

Jihoafrická republika, Krugerův národní park


Na africkém kontinentu se nacházejí tisíce destinací, které nabízejí setkání se zvířaty a divokou přírodou. Ale opravdu jen málo z nich se dá nazvat divočinou. Přibližně polovina území Krugerova národního parku (asi 2 milióny hektarů) je označena jako divočina a právě zde najdete kempy – základny pro stezky divočinou.

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 3. 2014

Cena: 79 500 Kč

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa – Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990 Kč

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990 Kč

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odletu: 30. 3. 2014

Cena: 79 960 Kč

Více informací o zájezdu

 

 POD KŘÍDLY KONDORA – TO NEJLEPŠÍ Z PERU

Český průvodce

Jeden ze tří nejpopulárnějších okruhů po Peru – Lima, Arequipa, kaňon Colca, centrum říše Inků Cuzco, Posvátné údolí i úchvatné skalní město Machu Picchu, přejezd And a bájné jezero Titicaca. Nejkvalitnější ubytování při okruhu Peru na českém a slovenském trhu! Prověřeno mnoha spokojenými klienty a více než 20 sezónami našich zkušeností.

Top zážitky:
– Kaňon Colca řekou o 1200 m níže a s vyhlídkou "Condor Cross"
– Machu Picchu – kultovní město a tajemná pevnost ukrytá v peruánských Andách
– Plavba po jezeře Titicaca

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800 Kč

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

.

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 3. 4. 2014

 Cena: 59 990 Kč

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afrika