Hlavní město Mali - Bamako

Jen málokdo by dokázal odpovědět na otázku, jak se jmenuje hlavní město Mali. Přitom Bamako bylo založeno na horním toku Nigeru už na konci 19. století jako francouzská základna a postupně se přeměnilo v moderní město. Na jeho okraji ale stále probíhá život tradiční, včetně trhů se zvířaty.

Krásné šaty, bílé nebo plné pestrých barev, nosí ženy v Mali s velkým šarmem.

Krásné šaty, bílé nebo plné pestrých barev, nosí ženy v Mali s velkým šarmem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

V Bamaku jsme po příletu do země mohli oči nechat na zdejších pohledných lidech. Všichni jsou štíhlí, vysocí a mají krásné držení těla. Většinou chodí stále tradičně oblečeni a na úpravu svého zevnějšku ženy i muži velice dbají. Často se usmívají, jak je vůbec pro Afriku typické. Běžným ženským oděvem je tzv. bubu. Muži nosí také něco podobného.

Masky patří k Africe, zvlášť k Africe rovníkové. Pro mnoho etnik jsou to stále ještě živé artefakty a mají magické schopnosti.

Masky patří k Africe, zvlášť k Africe rovníkové. Pro mnoho etnik jsou to stále ještě živé artefakty a mají magické schopnosti.

FOTO: Dana Trávníčková

Tržiště je centrem života komunit

Na tržišti, kde jsme koukali hlavně po lidech, nechyběl výběr nádherných dřevěných vyřezávaných masek, každá jiná, každá originál. V Národním muzeu jsme obdivovali vystavené exponáty, jenže v žádném malijském muzeu se nesmí fotografovat. Pak jsme zjistili, že proslulé přikrývky sešité z několika tkaných pruhů se vzory, textilie bogolany zdobené tzv. blátěnou batikou či nádherné dřevěné sochy jsou součástí i dnešního života.

Trh ve vesnici Bandiagara.

Trh ve vesnici Bandiagara

FOTO: archiv CK Marco Polo

Muzeum žen

V Mali je velmi silný kult ženy, který je patrný v mnoha uměleckých a řemeslných výrobcích. Nás – šest ženských účastnic cesty – návštěva výborného bamackého Muzea žen nadchla. Jen ten název muzea nám přišel pro české oči a uši řekněme poněkud nečekaný. Váhala jsem, zda snímek uvést, ale je to stejné, jako s proslulým anglickým podvazkovým řádem, na kterém je napsáno: „Honi soit qui mal y pense!“ („Hanba tomu, kdo ve zlém to myslí!“).

Muzeum žen.

Muzeum žen

FOTO: Dana Trávníčková

Přečtěte si další zajímavé články o Mali

Královské město Bambarů

SÉGOU, centrum výroby koberců, je město s dlouhou historií a v koloniální době bylo po nějaký čas hlavním městem. Proto je v něm hodně výstavných koloniálních budov. Nás ale mnohem více zaujala vesnice SEKORO neboli SÉGOU KORO (Staré Ségou) nedaleko vlastního Ségou. Sekoro bylo v 18. století hlavním městem království Bambarů, majoritního malijského etnika.

Ženy kmene Bambara.

Ženy kmene Bambara

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

V Sekoru je pohřben také první bambarský král Biton Coulibaly. Šéfem vesnice je králův přímý následník. Tato funkce je dědičná, stejně jako bývala funkce dřívějšího krále.

Soutok řek Niger a Bani - místo setkání mnoha etnik

Město MOPTI leží uprostřed vodnaté krajiny s rýžovými poli. Postaveno bylo na třech ostrovech na soutoku řek Niger a Bani jako aglomerace čtvrtí různých etnik. Kromě etnika Bambara tu žijí lidé etnika Bobo, Bozo, Dogon, Fula, Tuareg a Hausa, kteří jsou svou kulturou, způsobem života i vzhledem navzájem od sebe rozeznatelní. Město je významným centrem hrnčířství a proslulé výrobou látek a šitím oděvů (tkají a šijí pouze muži).

Šití je výhradně mužská záležitost.

Šití je výhradně mužská záležitost.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Tradiční pirogou jsme se projeli po obou řekách kolem vesnic etnik Fula (Fulani, Peul, Fulbové) a Bozo, ležících na říčních ostrovech. V jedné lodi, kterou jsme míjeli, má několik mužů na hlavě klobouk, který původně nosili jen pastevečtí Fulbové, ale pro jeho praktičnost se jeho nošení ujalo také u dalších etnik v Mali a pak i v jiných zemích. (Fulbské ženy lze zase poznat podle tetování kolem úst a podle zvláštních účesů.)

Tradiční klobouk etnika Fulani.

Tradiční klobouk etnika Fulani

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Opravdový malijský poklad

DJENNÉ, středověké město na říčním ostrově řeky Bani a „sesterské město“ Timbuktu, je další malijský poklad. Je pokládáno za nejkrásnější město celé západní Afriky. Proslulé je především světoznámou mešitou. Vzniklo na „zlaté trase“ do Timbuktu jako významné centrum transsaharského obchodu na vnitrozemské deltě Nigeru.

Ve středověku se Djenné vyvinulo v blahobytné město, a zůstalo jím i poté, co obchodní sláva Timbuktu začala upadat. Nachází se tu asi 2000 dochovaných staveb v tradičním stylu hliněné architektury jako doklad rozkvětu starých afrických říší Mali a Songhaj. Proslulé jsou také zdejší trhy, které se jednou týdně konají na tržišti před slavnou mešitou.

Hliněné stavby v Djanne jsou památkou UNESCO.

Hliněné stavby v Djenné jsou památkou UNESCO.

FOTO: archiv CK Marco Polo

V dubnu a květnu je potřeba hliněné stavby opravit.

V dubnu a květnu je potřeba hliněné stavby opravit.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Cestovatelka Dana Trávníčková s cestovatelem Miroslavem Zikmundem

FOTO: Dana Trávníčková

Autorka této reportáže Ing. Dana Trávníčková patří do skupiny poctivých zaujatých cestovatelů, kteří před každou svou cestou věnují mnoho času důkladné přípravě a pro které je vzdělání pro cestovatele stejně důležité, jako odvaha a otevřené srdce.
Inzertní sdělení – Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěna především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu : 16.03. 2014

Cena: 79 500,--

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archív CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky

Ing. Dana Trávníčková je autorkou Cesto-Faktopisů, které propojují v jeden velmi originální celek cestovatelské zážitky a faktografické informace. Kupte si její vynikající knihy.
 

FOTO: archiv autora

 Sen o Tichomoří

 Cesto-Faktopis o omamujícím světě Polynésie, Melanésie a Mikronésie. Předmluvu ke knize napsal Ing. Miroslav Zikmund.

Knihu můžete zakoupit zde

 

FOTO: archiv autora

 Jižní Amerikou na Konec světa a pak dál do Antarktidy

 Dramatický příběh Jižní Ameriky. Za pouhých 500 let po objevení Evropany se snad nikde jinde na světě neudálo tolik jako právě v Jižní Americe.

Knihu můžete zakoupit zde