Zbraň je znakem dospělého muže

Když putujete po Etiopii, potkáváte zbraně na každém kroku. Ale neslyšíte střelbu. Zbraň je funkční a každý, kdo ji má, je samozřejmě vnitřně připravený ji použít. Nejste ale na území občanské války, kde každý střílí na každého bez rozmyslu, protože kdo zabije druhého dříve, sám přežije. Etiopie je velmi mírná a mírumilovná země a lidé v Etiopii jsou pohodoví, usměvaví a přátelští.  AK-47 je tu proto, aby byla k dispozici, kdyby bylo potřeba.

Staletá tradice jasně odděluje jinochy od dospělých mužů. Dospělý muž má právo veřejně nosit zbraň. Veřejně nesená zbraň říká, že její majitel zaslouží respekt a úctu a je připraven plnit svůj úkol ochránce, bude-li třeba. Kdysi to bylo kopí, luk nebo dlouhá dýka. Dnes je to útočná puška.  Není třeba se děsit každého, koho potkáte se zbraní, jako není třeba děsit se u nás každého, kdo si opatří velký off-road nebo BMW.

Ani průvodce po horách se neobejde bez AK-47

Ani průvodce po horách se neobejde bez AK-47

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Fenomén Kalašnikov

Je to zbraň, kterou na první pohled pozná i laik. Objevuje se velmi často na filmovém plátně, většinou v rukou „těch špatných“. Je to filmařské klišé, i když v reálném světě je právě Kalašnikov často používán teroristy, piráty, různými „osvobozeneckými armádami“ a bojůvkami. V Africe jsou ale i místa, kde se útočná puška AK-47 stala symbolem dospělého muže, rodinného vůdce a ochránce.

AK-47 je fenomén, který asi nemá v oblasti útočných pušek obdobu. Číslo 47 v názvu označuje rok vzniku. Je tedy neuvěřitelné, že 67 let po svém zrodu je tato útočná puška stále tak oblíbená. Ať je jejím autorem Michail Kalašnikov nebo německý konstruktér unesený Rudou armádou Hugo Schmeisser, jisté je, že se tvůrci podařilo zkonstruovat zbraň pro univerzálního bojovníka.

O tom, proč je tak oblíbená, se vedou diskuse celá léta. Zdá se, že jsou to především praktické vlastnosti, odolnost proti špatnému zacházení, jednoduchost údržby a schopnost střílet i za extrémních podmínek. To, že je zbraň těžká, že „kope“ a že není přesná na dlouhé vzdálenosti, většině uživatelů nevadí.

Státní vlajka Mozambiku

Státní vlajka Mozambiku

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Poctu AK-47 složili v Mosambiku, když si jej vtiskli na státní vlajku.


Kmen Mursi.

Kmen Mursi.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Divoce se tvářící Mursiové

Na severu Etiopie, kde mají převahu ortodoxní křesťané, je situace trochu jiná, než na jihu,  kde je ještě stále silný kmenový systém a řada kmenů má velmi silného bojového ducha. Nejznámější jsou Mursiové a kmeny skupiny Suri.

Byli a jsou to obávaní bojovníci. Divocí a nebojácní.  Podle jejich legend patří všechny krávy v Africe jejich kmeni (velmi podobnou legendu mají i Masajové). To je opravňuje k loupežným nájezdům na stáda jiných kmenů a opravňuje je to k velmi důrazné ochraně svých vlastních stád. AK-47 patří k nezbytné výbavě dospělého bojovníka a kmen za zbraně utrácí hodně prostředků. Ke svým přátelům jsou velmi pohostinní, otevření a přátelští. V posledních letech se zdá, že kmen stojí na historické křižovatce a bezradně tápe. Na jednu stranu by si chtěl zachovat co nejvíce autenticity, ale na druhé straně jej lákají lehce vydělané peníze z turistiky.

Kmen Mursi.

Kmen Mursi.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jenže chybí smysluplný projekt, který by propojil oba zájmy v nějakou snesitelnou podobu tak, jak se to podařilo na mnoha jiných místech Afriky. Hrozí tedy, že se jeden z nejsvobodnějších kmenů ve Východní Africe nakonec stane pouťovou atrakcí a hrdí bojovníci budou panáčkovat turistům.  Zatím k tomu nedošlo, ale hranice se zdá být velmi, velmi tenká. Naštěstí přibývá turistů a cestovních kanceláří s respektem a citem pro komunikaci. Ti přinášejí své peníze přímo do vesnic a nevstupují, kam nejsou zváni. Fotografování podléhá přísným, předem dohodnutým pravidlům a je dbáno na zachování základní lidské důstojnosti.

Přečtěte si zajímavé články o Etiopii

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Země, kde Bůh má stále ještě duši – Etiopie
 

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

 Nejkrásnější hory východní Afriky
Bojovníci kmene Suri jsou odhodláni svou zbraň použít. Jejich kmeni jde o přežití.

Bojovníci kmene Suri jsou odhodláni svou zbraň použít. Jejich kmeni jde o přežití.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kmen Suri bojuje o přežití

V celé Východní Africe je kráva výrazem mužské důstojnosti. Čím víc krav má muž, rodina nebo kmen ve svém stádu, tím váženější je. Divoký kmen Suri si mohl krávy opatřovat i díky zlatu, které nacházel na svém území. Jenže zlato přilákalo těžaře a vláda podlehla jejich vábení. Vlády už jsou prostě takové. Velmi snadno podléhají zahraničním investorům. Někdy za úplatu, někdy v dobré víře, že prospívají společnosti.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

Bojovníci kmene Suri se vyzbrojují i silnějšími zbraněmi, než je AK-47.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kmen Suri musí opustit svá dávná území. Místo krav nakupuje více AK-47 a z ozdoby muže se stává aktivní zbraň na obranu kmene. Přes 20 000 členů klanu je i pro Etiopskou armádu tvrdý oříšek. Bohužel tlak těžařů z USA a Evropy je silný, a tak tu zřejmě proběhne taková malá nenápadná genocida. Pokrytectví Evropy bije do očí. Snad se nakonec někdo silný kmene Suri zastane dřív, než kmen zanikne.

Jak dlouho zůstane mladíkovi Suri dětská rozvernost?

Jak dlouho zůstane mladíkovi Suri dětská rozvernost?

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Určitě není žádný důvod obávat se cesty do Etiopie. Naopak. Kdo chce poznávat svět v jeho autentické podobě, měl by se do Etiopie vydat dříve, než vše změní nadnárodní společnosti a masový cestovní ruch.

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu: 25.04. 2014

Cena: 79.990,--

Více informací o zájezdu

 ZA HISTORIÍ A PŘÍRODOU ETIOPIE

 s českým průvodcem

Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané do skály v Lalibele nebo stély v Axumu se často řadí mezi divy světa. Přírodní skvosty jako nejhlubší proláklina Danakil, která je neustále rozpálena a připomíná měsíční krajinu, magické a monumentální údolí Rift Valley, které je možné pozorovat i z vesmíru, nebo i nádherné vrcholky hor Simien Mountains, budete jinde na světě jen těžko hledat. 

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16.03. 2014

Cena: 79.500,--

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

GARANTOVANÝ ODJEZD

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archív CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky