Ach ti Evropané!

První bílá noha vstoupila na území Serengeti někdy v roce 1892 a byl to nejspíš německý cestovatel a lovec Baumann. Nepřišel ale v nejlepší čas. V oblasti Serengeti právě řádila epidemie moru skotu, a kam Baumannovo oko dohlédlo, ležela mrtvá těla zvířat. Pandemie monumentálních rozměrů vyvolala hladomor mezi kmeny žijícími na zasaženém území a velký migrační tlak, který do budoucna změnil mnohé poměry v této části Afriky. Evropané se tedy po mnoho let Serengeti vyhýbali.

V únoru a v březnu je v některých oblastech Serengeti opravdu hodně zvěře.

V únoru a v březnu je v některých oblastech Serengeti opravdu hodně zvěře.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nikdo by nevěřil, že jen o necelých deset let později objeví dva britští lovci, James Clarke a Steward Edward White, divočinu v Serengeti úplně v jiné kondici. Zdravou a plnou zvěře. Clarke a White dokázali podle svých záznamů za jedinou návštěvu zastřelit přes 50 lvů. Lovecký ráj byl objeven. Jedna lovecká výprava střídala druhou a přírodní pohromu vystřídala nekontrolovaná touha po trofejích. Loveckou vášeň nezastavila ani první světová válka. Jen vyhnala německou koloniální správu, která měla v plánu zde zřídit rezervaci. Naštěstí už v roce 1928 britští úředníci oprášili německé plány a vyhlásili zákaz lovu v oblasti Ngorongoro a následně i v první části Serengeti. Finální podoba Národního parku Serengeti a chráněného území Ngorongoro byla ustanovena až v roce 1981. Do té doby si lovci nacházeli vždy nějakou cestičku, jak se ke zvířatům dostat.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři.

Skaliska (kopjes) mají v oblibě predátoři.

FOTO: archiv autora

Více informací o jedinečné přírodní památce UNESCO o kráteru Ngorongoro

Ukradená země

Byl to jeden z těch večerů, kvůli kterým se člověk musí do Afriky vracet. Kolem ohně už sedělo jen pár lidí. Většina unavená po dlouhém dnu už dávno spala ve svých stanech. Usrkával jsem silné červené z Jižní Afriky a povídal si s naším stopařem Frankem. Tiché pasáže se prodlužovaly. Postupně jsme se každý nořili do svých vlastních myšlenek.

Skaliska (kopjes) vnímali jako mimořádnost i původní obyvatelé (bušmeni). Rádi je zdobili svými symboly.

Skaliska (kopjes) vnímali jako mimořádnost i původní obyvatelé (bušmeni). Rádi je zdobili svými symboly.

FOTO: archiv autora

„Byla to naše země, než nám ji Masajové ukradli.“  Podíval jsem se na Franka asi dost udiveně, protože začal vysvětlovat: „Od řeky Mara až po Ngorongoro. To byla naše země, když sem přišli Masajové. Jsou tu sotva 250 let a tváří se, jako by jim to tu všechno patřilo. Ale my jsme tu už tisíce let.“ Frank usrkával kolu s rumem a zdálo se, že se víc a víc propadá do své safari uniformy. Oheň vystřeloval k nebi jiskry a ty stoupaly výš a výš, až se ztratily mezi hvězdami. Nebe se zdálo nekonečně hluboké.

Roztroušená skaliska (kopjes) jsou malými dominantami v ploché krajině.

Roztroušená skaliska (kopjes) jsou malými dominantami v ploché krajině.

FOTO: archiv CK Marco Polo

„Měl jsem za to, že jsme na masajské půdě,“ pošťouchl jsem Franka k dalšímu povídání. „Podle Masajů a vlády. Také všechny kompenzace jdou jen Masajům. Dostávají peníze na školy, dostávají náhradní půdu, dostávají nárok na samosprávu. Jejich stáda se zvětšují a devastují buš, a když přijdou sucha, vláda je odškodní za uhynulá zvířata. Nám zakazují migrovat a lovit. Ne vláda, Masajové, jsme přece na jejich půdě. My na jejich půdě. Už nás žije jen něco málo přes 1000.“

Věděl jsem, že Frank je Hadzabe, bushmen, san, křovák. Jsou to nejlepší stopaři s udivujícími schopnostmi vidět v divočině věci, kterých si vůbec nevšimnete. Je štěstí mít pro skupinu stopaře Hadzabe.

„Nahnali nás k jezeru Eyasi a dělají z nás atrakci pro turisty. Ale my potřebujeme putovat, kráčet krajinou, žít s buší, lovit. Já nebudu nosit masajské oblečení a pěstovat rajčata jako Iraqw.“ Občas to asi musí z Franka ven. Naštěstí má práci, která ho vrací do buše. Ale možná někde tady jsou kořeny všech afrických konfliktů.  Ten večer už Frank nepromluvil. Nakonec zůstal u ohně sám a kolem byla Serengeti – místo, kde se země ztrácí v nekonečnu.

Koncentrace predátorů v období února a března roste. Pakoně a zebry přivádějí na svět novou generaci.

Koncentrace predátorů v období února a března roste. Pakoně a zebry přivádějí na svět novou generaci.

FOTO: archiv autora

Přečtěte si zajímavé články o Tarangire, které se dá se Serengeti spojit v jednu cestu

Kam se vydat v únoru a březnu?

Serengeti je obrovské území. Sám národní park má rozlohu 14 763 km², ale jsou na něj napojena další chráněná území, která mají jen o něco volnější režim pro pohyb stád Masajů nebo jsou v soukromých rukách. Dohromady je chráněno přes 30 000 km² krajiny. Odpovídá to součtu rozlohy Středočeského, Jihočeského a Plzeňského kraje. Je tedy celkem logické, že nelze za dva nebo tři dny návštěvy prohlédnout tak velké území a je třeba velmi dobře zvážit, kam se vydat.

Krátké deště naplní některá napajedla. Hroši si přijdou na své.

Krátké deště naplní některá napajedla. Hroši si přijdou na své.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejlepšími územími v tomto období jsou území jezera Ndutu a Pláně krátké trávy. Tisíce pakoňů a zeber na těchto územích přivádí v únoru na svět svá mláďata a pohybují se po těchto územích až do konce března nebo začátku dubna. Potkáte tu velké množství predátorů a na jezeře Ndutu v té době končí své zimování tažní ptáci. Mohou vás zastihnout krátké deště, které možná zkomplikují vaše safari, protože nebudou sjízdné úplně všechny cesty. Ale zkušení stopaři a rangeři vědí, kudy jet. Ke zvěři nikdy není v tomto období daleko. Neuvidíte mnoho slonů, za nimi musíte do Tarangire.

Přečtěte si zajímavé články o velké migraci a pakoních
Výběr správného auta na safari je velmi důležitý.

Výběr správného auta na safari je velmi důležitý.

FOTO: archiv autora

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu: 16. 03. 2014

Cena: 79 500,--

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archív CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky