Je to opravdu veliká země

Jihoafrická republika je dvakrát větší než Francie a poznat ji za tři týdny není jednoduché. 3000 km panenského pobřeží, rozděleného mezi Atlantický oceán a Indický oceán, velkolepá scenérie vysokých pohoří lemujících Velkou příkopovou propadlinu, pestrobarevná kolekce černošských kultur, od původních Křováků (Bušmenů) přes bojovné Zuluy až po zemědělské bantuské kmeny, divočina plná zvěře, romantický vinařský kraj a Matka měst (Kapské Město), to je Jihoafrická republika. Pokud máte dobrodružnou povahu a srdce na pravém místě, můžete sami sobě naordinovat neopakovatelné tři týdny na cestě po Jihoafrické republice.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

Při každém setkání s turisty z běžných okruhů vám budou vaše terénní auto závidět.

FOTO: archiv autora

 

Pohodlná sedadla, veliká okna, skříňky na zavazadla. Výhody upraveného terénního vozu.

FOTO: archív autora

Polykači kilometrů

Je mnoho způsobů, jak se na takovou cestu vydat. Můžete si půjčit auto, nechat si připravit itinerář a vyrazit na cestu. Můžete si zvolit tři až pět základních bodů, které chcete navštívit, a mezi nimi můžete letět letadlem. Můžete vyrazit s tradičním poznávacím zájezdem autobusem. Nebo můžete zvolit styl expedice. Ať zvolíte jakýkoliv způsob, stanou se z vás na tři týdny polykači kilometrů. Bez toho prostě poznat Jihoafrická republika nejde. Co ale jde, je přistoupit k polykání kilometrů s rozumem a naplánovat trasu a denní dávku kilometrů tak, aby nebyl narušen hlavní důvod cesty – poznání jedné z nejkrásnějších afrických zemí. Pro dnešek se chci více zastavit u expediční cesty. Tu pokládám za skvělou variantu a s dobře připravenou a promyšlenou trasou je podle mého dokonce nejbližší duchu starých cestovatelů.

Blyde River Canyon, jeden z nejhlubších kaňonů na světě.

Blyde River Canyon, jeden z nejhlubších kaňonů na světě.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Speciálně upravené expediční nákladní auto je mnohem lepší než klasický autobus. Má stejně pohodlná sedadla, ale víc místa pro nohy. Lepší výhled, skříňky na zavazadla a mnoho dalších vychytávek, o kterých se běžnému autobusu musí jen zdát. V takovém voze se kilometry polykají mnohem radostněji a sama jízda se pak stává zážitkem. Navíc itinerář může zamířit i na mnohem drsnější cesty a vyhnout se tak trasám masové turistiky.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přírodní atrakce na jihu Afriky: Kaňon Blyde River

 

 

Ubytování v Dračích horách. Drakensberg Lodge.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Ubytování v Hazyview Lodge.

FOTO: archiv autora

Střecha nad hlavou

Většina expedic nocuje v kempovištích, kde staví svůj stanový tábor. Třítýdenní expediční cesta Jihoafrickou republikou je v tomhle ohledu výjimečná, protože všechny noclehy jsou v lodžích s tradičními plně vybavenými pokoji. Ale nebyla by to expedice, kdyby používané lodže nebyly postaveny na unikátních místech. V soukromé rezervaci, tropickém lese, uvnitř Krugerova národního parku, v pobřežním lese nedaleko Indického oceánu, vysoko v Dračích horách a v centru Zahradní cesty. Ubytování je u této expedice nedílnou součástí zážitku, není to jen „ubytování turistické kategorie“, jaké nabízejí běžné poznávací zájezdy do Jihoafrické republiky. Jsou to unikátní zařízení, na unikátních místech. Střecha nad hlavou je během této expedice vaším domovem.

Trek v Dračích horách. Žádný klasický okruh Jihoafrickou republikou něco podobného nezahrnuje.

Trek v Dračích horách. Žádný klasický okruh Jihoafrickou republikou něco podobného nezahrnuje.

FOTO: archiv autora

Jednou nahoře, jednou dole

Život je prý už takový. Jednou jsme nahoře, jednou dole. I třítýdenní expedice Jihoafrickou republikou je taková. Ale v úplně jiném slova smyslu. Putování vás zavede k jednomu z nejhlubších kaňonů světa Blyde River Canyon, provede vás pobřežím Indického oceánu, vystoupáte vysoko do Dračích hor a sjedete zpět k oceánu, abyste propátrali pobřežní Zahradní cestu v okolí městečka Knysna. A zase přes hory a horské průsmyky do vinařského kraje a do pobřežního Kapského Města. A i tady to bude nahoru dolů, vždyť je třeba vystoupat na Stolovou horu, která se tyčí bezmála 1000 m n. m. Tahle expedice je opravdu nahoru dolů a teprve během cesty oceníte své expediční auto a autobusy se vám budou zdát jako trapiči turistů.

Dračí hory oddělují Vánoce od Lesotha. Kdysi tvořily hranici království krále Čaky.

foto : archív autora

Vánoce mají svou provincii. Víte kde?

Divočinu nesledujete pouze z auta, často do ní vyrážíte pěšky. Samozřejmě se zkušeným průvodcem. Okolí Hazyview.

FOTO: archiv autora

Co nejvíc v ceně

Až se budete rozhodovat pro svůj způsob poznání Jihoafrické republiky, přistupte k porovnávání nabídek co nejpraktičtěji a nejprimitivněji. List čistého papíru a tužka. Co všechno je v ceně? Doprava? Jaká? S kým poletím? Jak se budu dopravovat na místě? Jaké vstupy jsou v ceně? Jaké stravování je v ceně? Jaké konkrétní bydlení je v ceně? Kolik budu muset doplácet na místě? Co opravdu uvidím a je to to, proč se do Jihoafrické republiky chystám? A uvidím to opravdu, nebo „jen když zbude čas“? Je to, co chci vidět, v základním programu a v ceně?

Přečtěte si články s užitečnými radami pro ty, kdo se chystají na safari.

Snažte se mít co nejvíc v základní ceně. A porovnávejte jablka s jablky. Když vám cestovní kancelář nebude schopna sdělit, kde konkrétně budete který den bydlet, je něco v nepořádku. Jak mohla spočítat cenu, když neví, kde budete bydlet? Budete spát uvnitř parků, nebo venku? Když venku, jak daleko od vstupní brány a jak bude vypadat vaše safari? Nebude to jen průjezd Krugerovým národním parkem, abyste se dostali z bodu A do bodu B? To pak není žádné safari, je to jízda s občasným setkáním se zvěří kolem silnice! Čím víc konkrétních věcí o cestě víte, tím snadněji porovnáte, co je a co není výhodné a dobré. Na trhu jsou i neskutečně hloupé itineráře, které se tváří jako výhodné a osvědčené. Ale podrobte je zkoumání a otázkám.

Mys Dobré naděje.

Mys Dobré naděje.

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Každý den musí přinést zážitek na celý život

To je motto, kterým se pořadatelé expedic na jihu a východě Afriky řídí už od roku 1983. 30 let zkušeností, dobře propracovaný systém vzdělávání průvodců a velmi pokorný přístup k ohlasům a podnětům cestovatelů, to je záruka, že motto není heslem na náhrobku, ale živým hnacím motorem, který nutí všechny okolo expedice zlepšovat, co jde.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Srdcem legendární Zahradní cesty je městečko Knysna

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Krása vinařského kraje v Kapsku přilákala i miliardáře Zdeňka Bakalu

Při třítýdenní expedici Jihoafrickou republikou zažijete nejen běžné safari, ale i pěší safari, safari v otevřeném terénním voze. Navštívíte soukromou rezervaci Balule Nature Reserve, Krugerův národní park a park Hluhluwe. Projdete se po Dračích horách i po pobřeží Indického oceánu. Poznáte kulturu Zuluů i svérázné Svazijsko. V civilizované nejjižnější části Jihoafrické republiky projedete Zahradní cestu, oblast vinic a navštívíte Kapské Město. Každý den zažijete něco, co stojí za to, vydat se na expedici.

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

Terénní vůz vám umožní dostat se do míst, kam se běžný turista z autokarového zájezdu nedostane.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Masová turistika tiše závidí

Masová turistika má mnoho výhod. Má nastavené určité standardy, které zaručují, že cesta nebude nějaký velký průšvih. Je to rohlík z velké pekárny. Má standardní váhu, je standardně propečený a zasytí. Ale pochutnáme si na něm? Expedice je rohlík z malé pekárny, ručně dělaný. Některý je trochu křivý a ne všechny jsou na gram stejně veliké. Musíte si pro ně trochu přivstat, protože je nekoupíte po celý den a všude. Ale pochutnáte si. Když si zavážete oči a kousnete postupně do obou, rozhodně poznáte, který je který.

Na safari v soukromém parku Balule vyrazíte v otevřeném terénním voze.

Na safari v soukromém parku Balule vyrazíte v otevřeném terénním voze.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Zažil jsem to mnohokrát. Na jednom místě se potkají dvě skupiny českých turistů. Velká skupina od cestovní kanceláře pro masovou turistiku a menší od specializované cestovní kanceláře. Na první pohled všichni spokojeni. Ale jakmile se dají do řeči, mají úplně odlišné zážitky. Všichni dostanou, co si koupili a co zaplatili. Ale jako by byla každá skupina v jiné zemi. Když pak nastupují, jedni do expedičního auta a druzí do běžného (i když luxusního) autobusu, jsou jedni tak nějak víc odvázaní a druzí trochu závidí. Možná by si přáli alespoň na chvíli naskočit na náklaďák a utrhnout si budoucí vzpomínky trochu toho dobrodružství. Možná kdyby si dali trochu víc práce při výběru před svou cestou, mávali by z náklaďáku a těšili se na další zážitky.

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: archív CK Marco Polo

Termín odjezdu : 16.03. 2014

Cena: 79.500,--

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA NA TŘI TÝDNY

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město

s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

FOTO: Archív cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archív CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archív CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archív autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky