Kráter Ngorongoro je často přezdíván „Africkým rájem“ nebo „Osmým přírodním divem světa“. Je to největší neporušená kaldera na světě – 600 metrů hluboká, 19 km dlouhá a 16 km široká, s historií delší než dva milióny let (tehdy se zhroutila hora Ngorongoro do vnitřní dutiny vyhaslé sopky). Jedno z nejkrásnějších míst východní Afriky. Hostům Ngorongoro Crater Lodge ale navíc musí připadat, že se ocitli v pohádce.

Večeře s výhledem do kráteru. Pro pocit romantiky se v Ngorongoro Crater Lodge dělá opravdu hodně.

Večeře s výhledem do kráteru. Pro pocit romantiky se v Ngorongoro Crater Lodge dělá opravdu hodně.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Dokonalá lokalita žádá dokonalého architekta

Lokalita znamená samozřejmě strašně moc. Pohled do kráteru Ngorongoro je z místa, kde dnes stojí Ngorongoro Crater Lodge, fascinující. Ale rozhodně to není všechno. Podle mého bylo stejně důležité rozhodnutí pozvat ke spolupráci designéra řemeslníka Silvia Reche a jeho ženu designérku Lesley Carstensovou. Silvio je mág, naprosto ojedinělá osobnost afrického designu. Čtvrtá generace Italů žijících v Jižní Africe. Člověk posedlý Afrikou a řemeslem. Pro něj nic není rutina. Každá jeho práce musí být „Dobrodružstvím architektury“. Je inovativní, ale jakoby vrostlý do tradic lokality a tradičních řemeslných postupů a respektu k lidské práci.

Několik zeber zjistilo, že je areál Ngorongoro Crater Lodge pro ně mnohem bezpečnější než dno kráteru a zůstává dlouhodobě.

Několik zeber zjistilo, že je pro ně areál Ngorongoro Crater Lodge mnohem bezpečnější než dno kráteru, a zůstávají dlouhodobě.

FOTO: andBeyond

Silvio si byl velmi dobře vědom toho, že se nachází na území Masajů. Ke standardům jeho činnosti na území lokálních komunit patří vize, že po jeho odchodu z lokality musí místní komunita umět řemesla, která doposud neuměla. Musí si být schopna sama vylepšit své vlastní bydlení, zlepšit své vlastní prostředí. Vždy se uzavírá dohoda s místními náčelníky a předávají se velmi otevřeně dovednosti. Od Silvia a jeho ženy Lesley to není žádná laciná póza, je to nedílná součást jejich práce, jejich filozofie, jejich života.

Hold Masajům a jejich historii

Silvio přijal za své hlavní stavební prvky Masajů – hlínu a dřevo. Zároveň podržel tradiční kruhový půdorys rondovalu. Pak už nechal vše na svém fortelu řemeslníka a kreativitě vizionáře. Bungalovy, které Silvio navrhl, by musel milovat i Jules Verne! Takhle nějak by si určitě představoval zázemí pro své hrdiny objevující úchvatný svět kráteru Ngorongoro. A drzý, svérázný a novátorský nápad Silvia Reche povýšil ještě o stupeň výš mladý talentovaný návrhář interiérů Chris Brown. Ve chvíli, kdy se už skoro rozčilujete nad tou vší okázalostí, nadýchaností a barevností Pohádek tisíce a jedné noci, zjistíte, že ve všem, co vás obklopuje, je spousta ukrytého humoru a vtipu. Jen vydechnete a budete to tu milovat.

 Mimořádná přírodní památka – Ngorongoro

Každý milovník Afriky a safari jistě potvrdí, že návštěva oblasti Ngorongoro a především samotného kráteru Ngorongoro je fascinujícím zážitkem. Musíte ovšem kráter navštívit velmi brzy ráno, kdy sem ještě nedorazila masa turistů a kdy si opravdu můžete vychutnat ojedinělou atmosféru této africké perly, vyhlášené v roce 1979 součástí Světového dědictví UNESCO.

 

Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.

FOTO: Jan Papež

Kráter Ngorongoro je naprosto unikátní ekosystém, který nelze najít v takovém rozměru a četnosti fauny a flory nikde jinde na světě. Víceméně bez zásahu člověka se tu vytvořila stabilní a vyvážená komunita živočichů, která dokáže zajistit po mnoho stovek let reprodukci celého potravinového řetězce. V průběhu roku zde žije 20 až 25 tisíc kusů živočichů. Jejich stavy se harmonicky snižují a zvyšují podle období sucha a dešťů.

Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě.

Kráter Ngorongoro je unikátním ekosystémem, který nemá obdobu na celém světě.

FOTO: Jan Papež

Přečtěte si celý článek o této fascinující přírodní památce

Architektura a design Ngorongoro Crater Lodge je naprosto nečekané a překvapivé. Respektují moderní přístup k turistice v divočině a lokální styl architektury. Vycházejí z historických kontextů, dbají na ekologii a zároveň přinášejí nejvyšší stupeň pohodlí a servisu. Tímhle projektem se Silvio i Chris mohou opravdu chlubit. Nádherná práce.

Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.

Ngorongoro Crater Lodge neodděluje od divoké přírody žádná bariéra. Divoká zvěř se čas od času objeví opravdu blízko vás.

FOTO: andBeyond

Divoká příroda za dveřmi

Koncept společnosti &Beyond je zachován i v Ngorongoro Crater Lodge. Mezi divokou přírodou a areálem není žádná bariéra. Zvířata mohou volně přicházet a odcházet. Při své cestě z bungalovu do restaurace můžete velmi snadno potkat buvola, zebru nebo některé drobné druhy antilop. Pokud by k areálu zabloudil lev nebo leopard (a stává se to), stopaři, kteří areál hlídají, je vyplaší (nebo vás).

Chris Brown si s interiérem pokojů vyhrál. Vítejte ve světě Pohádek tisíce a jedné noci.

Chris Brown si s interiérem pokojů vyhrál. Vítejte ve světě Pohádek tisíce a jedné noci.

FOTO: andBeyond

Zůstaňte alespoň na dvě noci

Spousta klientů má nešťastnou tendenci „olovit“ během svého pobytu v Tanzanii co nejvíce míst. Mají pocit, že se tak zvyšuje jejich naděje zažít něco mimořádného, vidět co nejvíce zvěře a poznat co nejvíce nových míst. Opak je pravdou. Dobré safari se musí „vysedět“, musí se mu dát čas. A přespat v Ngorongoro Crater Lodge jen na jednu noc by byl hřích a vyhozené peníze. Vůbec byste neměli šanci využít všechno, co je k dispozici, vychutnat si prostor, který Silvio a Chris připravili, a služby, které &Beyond poskytuje. Zůstaňte alespoň na dvě noci, nejlépe na tři, vraťte se do starých dobrých koloniálních časů a dopřejte sami sobě být objevitelem z časů románů Julesa Verna. Velké krby, obrovské postele z masívu, lustry, vany a sprchy, vynikající jídlo a dobré pití. Váš osobní komorník, připravený splnit vaše přání.

Váš komorník je připravený vyhovět vašim přáním.

Váš komorník je připravený vyhovět vašim přáním.

FOTO: andBeyond

Ranní safari v kráteru je nejkrásnější

Výhoda ubytování přímo na hraně kráteru se projeví především brzy ráno při ranním safari. Většina návštěvníků je v době, kdy vy vjíždíte do kráteru, stále ještě nejméně dvě hodiny od vás. Jsou ubytováni mimo rezervaci a musí počkat, až se otevře. A od vstupní brány je čeká ještě poměrně dlouhá cesta na hranu kráteru a pak stejně dlouhá cesta na dno kráteru. Ten čas je váš a několika málo dalších aut. Zkušení rangeři vědí, kam vás ráno odvézt, abyste poznali ten skvělý pocit, že máte divočinu jen pro sebe.

O přestávce ranního safari posnídáte u hrošího bazénu. Váš ranger se postará o spokojenost, bezpečí a soukromí.

O přestávce ranního safari posnídáte u hrošího bazénu. Váš ranger se postará o vaši spokojenost, bezpečí a soukromí.

FOTO: andBeyond

Kráter Ngorongoro je světovým unikátem, a pokud jeho návštěvu spojíte s pobytem v Ngorongoro Crater Lodge, budete nadšeni a budete se chtít vrátit.

Než se vydáte na safari, přečtěte si užitečné rady, jak si vybírat a vyvarovat se zklamání.

FOTO: archív CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari

FOTO: archív CK Marco Polo

Pět nejčastějších triků, které používají cestovní kanceláře při prodeji poznávacích zájezdů do Afriky
Inzertní sdělení – Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat od něj bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem pro velké množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko