Co je na tom ostrově tak zvláštního?

Harmonie. Určitě najdete lepší moře, lepší pláže, lepší a divočejší vnitrozemí. Jenže tady funguje všechno dohromady. Ladí to a ladí to ve vysokých tónech, v kvalitě, o které se mnoha destinacím jenom zdá. Mockrát jsem přemýšlel, v čem to kouzlo tkví, a stále nacházím stejnou odpověď: kdo si letí odpočinout k moři, nachází na Mauriciu většinu toho, o čem sní. Mauricius vás nenutí dělat kompromisy proto, abyste uspokojili svou touhu po odpočinku u kvalitního moře. Když letíte na Seychely, víte, že platíte o trochu víc, než dostanete. Když letíte na Maledivy, víte, že i ten největší ostrov je příliš malý na to, abyste tu vydrželi dlouho. Když letíte do Mosambiku, víte, že cesta tam a zpět je tak složitá, že je to trochu trápení. Když letíte na Mauricius, víte, že dostanete to, co si zaplatíte, a možná i o trošku víc. A v tom je skryto ono kouzlo. Kdo si objedná Karla Gotta, zaplatí hodně, ale ví, že dostane, co si zaplatil, a možná i trochu navíc – setkání s legendou.

Hora La Morne je symbolem jihu ostrova Mauricius.

Hora La Morne je symbolem jihu ostrova Mauricius.

FOTO: CK Marco Polo International

Mauricius není rájem batůžkářů

To, jak vypadá turistika na Mauriciu, není žádná náhoda, ale velmi dobře a chytře promyšlená věc. Lidé, kteří vytvářeli státní turistickou vizi, věděli přesně, čeho chtějí dosáhnout, a věděli, co musí umožnit a co nesmí dovolit. Strategie byla jasná: nastavit vše tak, aby se daly aplikovat vysoké ceny za vysokou kvalitu a zamezit možnostem narušení rovnováhy a harmonie. Zní to možná moc obecně a vznešeně, ale na Mauriciu udělali jasné praktické kroky k tomu, aby svou koncepci prosadili. Dlouhou dobu nemohl vstoupit do země turista, který by dopředu neměl zajištěný nocleh. Tím se odboural svět batůžkářů.

Přečtěte si další zajímavý článek o ostrově Mauricius
Mauricius aneb Paličovu dceru nenajdete jen v Národním...

Stále trvá silná kontrola počtu leteckých spojení, aby kapacita přilétajících turistů přibližně odpovídala počtu lůžek. Je to zároveň silná ochrana domácí letecké společnosti. Licence na prodej alkoholu se vydávají velmi složitě a omezeně, aby nenastal boom malých restaurací v okolí hotelů, které by odváděly klienty z hotelových restaurací. Hotely pak mají šanci udržet si kvalitní personál a udržet vysokou kvalitu stravování. Takových drobných nenápadných věcí je mnoho. Mauricius není rájem batůžkářů, a i když to bude znít trochu nedemokraticky, je to tak dobře. Jsou jiné destinace, které jsou pro batůžkáře dokonalé.

Dovolte si občas odpočinek na bílé pláži s výhledem na modrý oceán.

Dovolte si občas odpočinek na bílé pláži s výhledem na modrý oceán.

FOTO: CK Marco Polo International

Pozor na laciné nabídky na léto na Mauriciu

Často se dočteme v diskusích na internetu, jak jsou ty české cestovní kanceláře hanebné a drahé. Prodávají zájezdy na Mauricius za 50 tisíc a víc, když se dají stejné zájezdy pořídit v Německu za polovinu. A navíc si ty zájezdy za polovinu můžete klidně koupit v době prázdnin. „Heč!“, chtělo by se dodat. Ale právě v tom je ten háček. Červenec a srpen jsou na Mauriciu ty naprosto nejhorší měsíce. Na jižní polokouli naší matičky země je totiž zima, a to možná pánům diskutérům nedochází. Na Mauriciu může být tou dobou klidně i jen 11 °C, déšť a vítr. I za polovinu draho. Jenže pokud provozujete leteckou linku mezi Německem a ostrovem Mauricius, potřebujete obsadit svoje sedačky v letadle a hoteliéři vám rádi poskytnou svoje pokoje za velmi nízké ceny. Nabízíte pak zdánlivě skvělé pobyty na vysněném Mauritiu za poloviční ceny než ty proradné české cestovní kanceláře, které dokonce ani v létě (ty rozumné a znalé věci) Mauricius nenabízí. Prostě červenec a srpen na Mauriciu – nic moc.

Kvalitní hotely nabízí svým hostům hodně prostoru na nádherných místech. Hotel Shandrani.

Kvalitní hotely nabízejí svým hostům hodně prostoru na nádherných místech. Hotel Shandrani.

FOTO: Beachcomber, archiv CK Marco Polo

Přečtěte si o dalších zajímavých ostrovech v Indickém oceánu

Národ bez frustrací

Nikdo z obyvatel Mauricia nemůže mít pocit, že by mu někdo jiný jeho ostrov ukradl. Na Mauriciu nebylo žádné původní obyvatelstvo v historickém slova smyslu. Neobydlený ostrov objevovali postupně mořeplavci. Arabští v 9. století (před nimi možná Féničané, ale není o tom pádný důkaz), na konci 15. a na začátku 16. století Portugalci, Holanďané, Britové, Francouzi. Jednoduše – kdo chtěl obchodovat s Indií a Asií po moři, dříve nebo později na Mauricius narazil. Díky tomu se sem úplně přirozeně dostali Indové a Malajci a příslušníci několika afrických etnik. Všichni se tu ocitli dílem náhody a osudu a ostrov se stal jejich domovem. Nikomu ostrov nesebrali, a nikdo tedy nemusí mít frustrace. Multikulturní společnost, naučená historií ke vzájemné toleranci, „odsouzená“ ke spolužití na ostrově v Indickém oceánu. Občas to v soukolí zavrže, ale kéž by celá Afrika fungovala tak tolerantně a pohodově. Díky tomu se můžete na Mauriciu cítit velmi bezpečně.

Modrá je dobrá. Alespoň na Mauriciu to platí určitě.

Modrá je dobrá. Alespoň na Mauriciu to platí určitě.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mauricijský koktejl vůní a chutí

K odpočinku a dovolené patří určitě jídlo. Kdo tvrdí, že mu na jídle nezáleží, šidí sám sebe. Na Mauriciu si milovníci jídla určitě přijdou na své. Jen málokde najdete kuchyni, která by byla ovlivněna tolika výraznými národními styly. Rafinované chutě a vůně místní kuchyně vám dají nahlédnout do mnoha částí Indie, Malajsie a přímořské kreolské kuchyně. Většina šéfkuchařů je z Evropy, a přináší tedy i své národní kuchyně. Na Mauriciu se jí hodně a dobře. Vždyť není kam spěchat. Jste na dovolené a můžete posedět a vychutnat si, na co máte chuť.

Na takové pláži můžete klidně vypustit své děti, ať se chvíli starají sami o sebe.

Na takové pláži můžete klidně vypustit své děti, ať se chvíli starají samy o sebe.

FOTO: CK Marco Polo International

Vezměte s sebou své děti

Kdysi to bývala destinace hlavně pro milence, novomanžele a nenapravitelné romantiky. Dnes je Mauricius destinací i pro pohodovou rodinnou dovolenou. Pohoda je u rodinné dovolené asi to nejdůležitější. Od otců bývá rodinná dovolená tak trochu „úlitba bohům“ a pro matky je to šance mít čas pro sebe. Pokud se zvolí špatně cíl cesty a děti nejsou spokojené, rodinná pohoda je tatam a bylo by možná lepší nikam neletět. Mauricius je v tomhle ohledu dobrá volba. Písčité pláže bez nebezpečí, mělké nebo pozvolné moře, výborné sportovní zázemí, zahrady a prostor a personál, který ví, co se sluší a patří, když jsou v dosahu děti. Když se dobře poradíte se svou cestovní kanceláří, tak se na Mauriciu nemůžete zklamat a rádi se sem budete vracet – a vaše děti také.

Přečtěte si další tipy na rodinnou dovolenou v Africe

Inzertní sdělení: S pořádáním cest na Mauricius máme 22 let zkušeností.

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd na Mauricius jak pro vaši soukromou cestu, tak pro incentivní cesty vaší společnosti. Na Mauricius za odpočinkem, zábavou, golfem nebo za svatebním obřadem.
Námi doporučené hotely na Mauriciu, které pravidelně osobně prověřujeme, o kterých známe všechny podrobnosti a které odpovídají náročným nárokům našich pravidelných klientů.

Paradise Hotel and Golf club

FOTO: Beachcomber, archiv CK Marco Polo

Více informací o hotelu

Paradise Hotel and Golf Club – 5*

Bez jakéhokoliv nadsazování – Le Paradis je skutečným klenotem mezi mauricijskými hotely. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu, prostě místo pro top dovolenou. Díky vybavení skvělá volba pro milovníky aktivní dovolené včetně golfistů, rodin i párů na svatební cestě – mimochodem, rádi Vám zorganizujeme pobyt se svatebním obřadem snů! Hotel je rovněž vyhlášenou Mekkou rybářů.

 

Dinarobin Hotel Golf and Spa

FOTO: Beachcomber, archiv CK Marco Polo

Více informací o hotelu

 Dinarobin Hotel Golf and Spa – 5*

Jeden z nejluxusnějších hotelů řetězce Beachcomber  na ostrově splňuje beze zbytku požadavek na tu opravdu top-adresu Vaší dovolené. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu. Díky vybavení skvělá volba pro romantické páry – mimochodem, rádi Vám zorganizujeme pobyt se svatebním obřadem snů – ale také pro milovníky aktivní dovolené včetně golfistů či pro rodiny. V kombinaci se sesterským sousedním hotelem Le Paradis těžko hledat nějakou chybu.

 

La Victoria

FOTO: Beachcomber, archiv CK Marco Polo

Více informací o hotelu

La Victoria – 4*

Naše mínění:
Jedna věc se hotelu Le Victoria upřít nedá: opravdu velmi prostorné pokoje. Je to pozůstatek konceptu apartmánového zařízení s vl. kuchyňským koutem. A i když nakonec vše dopadlo jinak – ostatně proč si sami vařit, když tu jsou k mání lukulské hody – velkolepý prostor zůstal. Kromě toho Vás čeká tradiční vysoký standard řetězce Beachcomber (v tom hotel hravě předčí své sousedy) a poměrně bohatá korálová laguna nedalekého Národního mořského parku. Hotel je svým konceptem spíše vhodnější pro milovníky živější dovolené, rodiny s dětmi, pobyty spojené se svatebním obřadem či skupinky a kolektivy.
 

 

Shandrani Resort and Spa

FOTO: Beachcomber, archiv CK Marco Polo

Více informací o hotelu

 Shandrani Resort and Spa – 5*

 Asi nejkomplexnější mauricijský resort pro vyznavače aktivní dovolené, zábavy, extrémně dobrého jídla a pití. Je to jediný Beachcomber na východním (jihovýchodním) pobřeží. Blízkost letiště ocení ti, co chtějí být ve svém hotelu cobydup a naopak jim nevadí, že jim sem tam přeletí nad hlavou letadlo (co se provozu týče – létá se víceméně jen ve dne a frekvence je malá, Mauricius není Frankfurt, takže to lze brát spíše jako atrakci). Zátoka Blue Bay má dvě tváře – nejblíže k hotelu je písečné dno, ale dále od břehu je ve velmi malé hloubce obrovské množství korálů a rybek, hotový ráj pro šnorchlaře! Naopak pláž směrem na otevřené moře je pravé místo pro milovníky divočejších vod.