Uganda nejsou jen gorily

Turisté dnes míří do Ugandy především kvůli gorilám. Je to součást módy a mnozí z těch, kteří se za gorilami vydají, jsou jen snobi, kteří se chtějí pouze pochlubit tím, že patří mezi pár vyvolených, kteří takové štěstí měli. Je to škoda pro gorily, je to škoda pro ty, na které se nedostane místo v omezeném kontingentu návštěvníků, je to škoda pro Ugandu, ale bohužel je to i realita dnešní turistiky.  Věřme, že to gorily i Uganda ustojí a až si snobové najdou jiné cíle (teď mají vyhlídnutou Antarktidu a některé „cesty kolem světa“), vše se dostane do normálu.

Speciálně upravný expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

Speciálně upravený expediční náklaďák je ideálním dopravním prostředkem pro poznávání Ugandy.

FOTO: CK Marco Polo International

 Vyrazte do Ugandy na korbě náklaďáku

Uganda ale nejsou jen gorily. Díky zázemí speciálně upraveného terénního náklaďáku se můžete dostat i do míst, která nejsou zatím vybavena potřebnou infrastrukturou. Máte tak jedinečnou možnost vidět místa, kde na turistu narazíte jen náhodou, místa, která žijí svým vlastním životem rovníkové Afriky. Tady snoby nepotkáte a vaše zážitky budou mnohem intenzivnější. A navíc, i vy budete mít šanci vidět gorily.

Britové přinesly do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale tradici pěstování čaje a kávy.

Britové přinesli do Ugandy nejenom vzdělávací systém, ale i tradici pěstování čaje a kávy.

FOTO: archiv autora

Uganda si ve své historii prošla těžkými údobími, ale který africký stát si takovými údobími neprošel. Snad jen Etiopie, která se nenápadně schovávala v horách a nedopustila, aby se etnické problémy proměnily v krvavou lázeň. Navíc je psaní o historii afrických států limitováno tím, že písemné záznamy existují až z doby po příchodu Evropanů, a nebo jde pouze o zmínky ve starých egyptských, etiopských a arabských záznamech. Dalo by se tedy s nadsázkou tvrdit, že období mezi královnou ze Sáby a příchodem prvních Evropanů můžeme nazývat obdobím „jedna paní povídala“. Složitě rekonstruované dějiny z legend a mýtů, z příběhů tradovaných po starých horských vesnicích a z vyprávění starých šamanů.

Před příchodem Evropanů a Arabů v polovině 19. století existovalo na území dnešní Ugandy množství malých království. Je třeba brát pojem „království“  trochu s nadhledem. Rozhodně to nebyla království v evropském slova smyslu. Základním stavebním kamenem společenského uspořádání  byl (a mnohde ještě je) klan. Příslušnost ke klanu znamenala pro člena klanu všechno. A vůdce klanu, náčelník, byl i jeho vládcem. Mnohá klanová království byla malá a zabírala třeba jen jediné údolí, ale některá byla silná a početná a zabírala stále větší a větší prostor. Takovým královstvím bylo i království Bugunda. Rozprostíralo se asi na jedné čtvrtině dnešní rozlohy Ugandy v její jihovýchodní části na břehu Viktoriina jezera.

Od roku 1888 až do roku 1962 byla Uganda v rukou Britů. Díky tomu je v Ugandě dnes vybudován základní vzdělávací systém a gramotnost v Ugandě je jedna z největších v rovníkové Africe. Angličtina je základním vzdělávacím jazykem, a to je pro budoucnost Ugandy velmi významná věc. Ani období tvrdého a nelítostného režimu Idi Amina (1971–79) nezničilo přirozenou přátelskou povahu vesničanů.  Dnešní Uganda je na začátku cesty k moderní africké zemi. Vzory jsou jí Botswana, Namibie a Jihoafrická republika.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

Lvi odpočívající v korunách stromů jsou symbolem národního parku Queen Elizabeth.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

2000 km cestou necestou

Uganda je přibližně čtyřikrát větší než Česká republika a téměř celá se nachází v nadmořských výškách přes 900 m n .m.  Britové sice vybudovali základní síť silnic, ale od jejich časů už uplynulo v ugandských řekách příliš mnoho vody a silnice dnes vypadají velmi špatně. Kolem Kampaly a Entebbe, dvou největších měst, najdete silnice v lepším stavu, ale jakmile se dostanete na venkov, oceníte pohodlí náklaďáku. Za pouhých 12 dní, které má expedice k dispozici, se dá prohlédnout jen to nejpodstatnější. Zvlášť, když je trasa připravována s ambicí neplout jen po povrchu. Je třeba brát tuto expedici jako pootevření dveří do země, která teprve svou náruč turistům otevírá.  Trasa protne rovník a přes vyhlášenou gorilí rezervaci Bwindi, kde je dost času vyrazit na treky nebo se vydat se speciálním povolením za gorilami, přes národní park Queen Elizabeth až do úchvatného pohoří Ruwenzori. Z hor se pak obrátí expedice zpět do nižších poloh, až k mytické řece Nil.

Kromě goril můžete v Ugandě pozorovat ve volné přírodě vzácné šimpanze.

Kromě goril můžete v Ugandě pozorovat ve volné přírodě vzácné šimpanze.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si podrobnosti o národních parcích v Ugandě

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Uganda - navštivte ji, než dorazí masová turistika

 

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

Vysoké horské štíty pokryté věčným sněhem by v rovníkové Ugandě nikdo nečekal.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na dohled třetí nejvyšší hoře Afriky

Expedice vás přivede i do pohoří s nejvyšší horou Ugandy Mt. Stanley v pohoří  Ruwenzori. Je hraničním pohořím mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo. Se svými 5110 m n.m. je Mt. Stanley třetí nejvyšší horou Afriky. Ruwenzori je pro většinu Evropanů neznámým pohořím. Všichni znají Kilimandžáro, někdo slyšel o Mt. Kenya, ale o Ruwenzori slyšeli patrně jen horolezci a vysokohorští turisté. Přitom si toto pohoří v ničem nezadá se svými slavnějšími africkými kolegy. Dnes se již organizují výstupy na Mt. Stanley (přesněji na  Margherita Peak, jeden ze skalních vrcholků Mt. Stanley s výškou 5109 m n. m.). Výstup trvá  8 dnů a pro milovníky adrenalinu a vysokohorské turistiky je to životní zážitek.

Přečtěte si o dalších zajímavých afrických horách

FOTO: archiv CK Marco Polo

Kilimandžáro – hora, na kterou může vylézt každý

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejkrásnější hory východní Afriky

FOTO: archiv autora

Přírodní atrakce na jihu Afriky: kaňon Blyde River
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Češi začínají objevovat krásu pohoří Mt. Kenya

Návštěva Ugandy jako teambuilding

Personální oddělení velkých společností si láme každý rok hlavu, jak stmelit tým zaměstnanců, tým vedoucích pracovníků, jak vystavit tým na zkoušku tlaku, aby se ukázalo, co je kdo zač a jakou sílu tým ve skutečnosti má, jak se kdo zachová, až přijde nějaká krize. Ještě nikoho v Čechách nenapadlo strčit 12–16 členů týmů do náklaďáku a vyslat je na cestu do Ugandy. Expedice v rovníkové Africe prověří soudržnost týmu, schopnost pracovat pro tým, být vůdcem nebo jen vozíčkem, který se veze. Tady není kam uhnout. Je tu sice parta průvodců a řidičů, kteří obstarají to nezbytné, ale stále je potřeba přiložit ruku k dílu. Je třeba postavit tábor, uvařit apod. A sám program je náročný. Afrika není kolonáda v Karlových Varech. Švýcaři, Němci, Britové a Číňani už to dávno pochopili. Žádná modelová situace v tělocvičně nenahradí realitu expedice.

Než se vydáte na safari, přečtěte si užitečné rady, jak si vybírat a vyvarovat se zklamání.

FOTO: archív CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari

FOTO: archív CK Marco Polo

Pět nejčastějších triků, které používají cestovní kanceláře při prodeji poznávacích zájezdů do Afriky
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Keňský národní park Tsavo East je u Čechů stále populárnější. Jak se nezklamat při výběru výletu do něj? Poradíme
Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána Krajinou mezi jezery.

Díky poloze mezi Viktoriiným jezerem, jezery Alberta a Edwarda a jezery Kyoga a Kwania je Uganda často nazývána Krajinou mezi jezery.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: CK Marco Polo International

Více informací o zájezdu

Termín: 09.03. 2014

Cena:  44.500,- (bez letenky)

 

Expediční dobrodružná cesta do Ugandy

Jedinečná příležitost poznat Ugandu v době, kdy ji ještě míjí masová turistika. Je jen mále autentických zemí, kde by bylo zároveň bezpečno a kde by bylo opravdu co vidět. V Ugandě si přijdou na své milovníci safari, milovníci hor, milovníci dobrodružství, fotografové a všichni, kdo se prostě jen rádi toulají po neznámém, exotickém světě.

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko


Cestování

15:26

Zhruba napůl cesty mezi Prachaticemi a Volary leží obec Zbytiny, odkud je to tři kilometry na návrší, kde stojí barokní kostelík sv....

13:04

Také jste při svém výběru zimního střediska nároční? Zvažujete mnoho faktorů, jako například cenu, celkovou délku sjezdovek a zázemí,...

11:09

Nejsou v nabídkách rezervačních systémů, nemají označení, případně jsou tak dobře schované, že si jich běžný host vůbec nevšimne....

8:51

Krásný meandr řeky, malebná příroda a jako bonus čtyři zříceniny hradů. Takový je jednodenní výlet na hranicích německých států Hesenko...Komerční sdělení


Zprávy dne

Park v centru Nantes obsadili migranti, policie chystá zásah Video

20. 7. Téměř čtyři stovky migrantů obsadily městský park v centru francouzského Nantes a postavily v něm stanový tábor. Soud ale s ohledem na špatné hygienické podmínky v táboře nařídil jeho vyklizení. Likvidaci tábora by měli úřednici za asistence... Celý článek Park v centru Nantes obsadili migranti, policie chystá zásah»

Vybrané články

21. 7. Šéfové vládních koaličních stran hnutí ANO a ČSSD popírají, že by byl mezi nimi kvůli ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV)...

21. 7. Dobře připravený na léto chtěl být asi 32letý „kutil“, kterého v minulých dnech zadržela policie. Z obchodního domu v Karlových Varech...

21. 7. Ze zahraniční dovolené si Češi často přivážejí kupu suvenýrů, oblečení nebo elektroniku, které pořídili o desítky procent levněji,...