„Dědictví po Němcích,“ pokračoval Torben a dlouze se napil. „Dneska to patří Jihoafričanům, jako vaše Plzeň. Sranda, co?“ a odmlčel se.  Seděli jsme tehdy v malé hospodě v Arushe a dumali o tom, jak zachránit starou dobrou Afriku.

Kilimandžáro je opravdu nejdemokratičtější šestitisícovka (přesněji téměř šestitisícovka – 5 895 m n. m.) na světě. Jako jediná totiž dovoluje, aby se na její vrchol dostal někdo, kdo nemá horolezecký výcvik. Není to žádná procházka Stromovkou, ale když máte sílu a vůli, tak se na vrchol dostanete. Proto je výstup na Kilimandžáro tak populární a proto jej absolvuje stále více lidí. Možná ke škodě masívu a starých legend.

Na úpatí Kilimandžára rostou baobaby. Tady ještě vládne romantická nálada.

Na úpatí Kilimandžára rostou baobaby. Tady ještě vládne romantická nálada.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Není to vlastně hora

O Kilimandžáru se vždy mluví jako o hoře, ale je to ve skutečnosti horský masív. Tvoří jej tři nečinné vulkány Shira, Mawenzi a Kibo. Právě vrcholek vulkánu Kibo se pne až do výšky 5 895 m n. m. a je nejvyšším bodem afrického kontinentu. Má hrdé jméno Uhuru – Vrchol svobody. Jen těžko byste ale našli někoho, kdo by vám řekl, že nejvyšším bodem Afriky je Uhuru nebo Kibo, pro všechny je nejvyšší horou Afriky zcela samozřejmě Kilimandžáro – Svítící hora. Ve starých německých mapách ji můžete najít i pod názvem Kaiser-Wilhelm-Spitze – hora císaře Viléma. Ale zkuste si to vyslovit nahlas a dívat se při tom na nějaký hodně romantický záběr hory. Brrrr, to prostě nejde.

To co je nás celoživotní zážitek, je pro místní nosiče denní chleba.

To, co je pro nás celoživotní zážitek, je pro místní nosiče denní chleba.

FOTO: archiv autora

Němci byli první na vrcholu (i když…)

6. října 1889 stanul na vrcholu Kilimandžára Hans Mayer. Zasloužil si to. Pokoušel se vystoupit na vrcholek třikrát během tří let. První pokus musel vzdát, když narazil na souvislou vrstvu sněhu a ledu a nebyl na to vůbec vybavený. Druhý pokus mu překazila revolta domorodců, kteří odmítali německou nadvládu nad svým územím. Ke třetímu pokusu se ale vydal výborně připravený. Jeho tým se skládal z devíti nosičů, horského vůdce, kuchaře a slavného rakouského horala Ludwiga Purtschellera. Legenda vypráví, že pod vrcholek dorazili už 3. října, ale že počkali s výstupem až na 6. října, kdy měl Rakušan 40. narozeniny. Krásný dárek k narozeninám. Tak Němci (a Rakušané) dobyli vrchol Afriky.

Jenže zlí jazykové (především ti afričtí) rádi dodávají, že pány Mayera a Purtchellera vyvedl na Uhuru jakýsi Johannes Kinyala Lauwo z kmene Marangu. A s úsměvem dodávají, že se mu jakýmsi nedopatřením podařilo vystoupat na Uhuru už před Evropany, a to dokonce několikrát. Byl to německý vládní zvěd, tak si zcela demokraticky vyberte, kdo tam byl první. Je to přece nejdemokratičtější skoro šestitisícovka na světě.

Na podobný záběr se musí dlouho čekat, nebo musí mít člověk štěstí.

Na podobný záběr se musí dlouho čekat, nebo musí mít člověk štěstí.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Magická hora

Vybavuji si úplně jasně, jak jsem ji spatřil poprvé na vlastní oči. Už dva dny jsem se potuloval po keňském Amboseli, odkud je na Kilimandžáro jeden z nejlepších pohledů. Chtěl jsem ten kýč zažít. Milovat Afriku a nevidět Kilimandžáro, to přece nejde. Věděl jsem dobře, že je nejkrásnější za východu nebo při západu slunce, a tak jsem vstával každý den za svítání a hleděl do mlhy a mraků. Nic nenasvědčovalo tomu, že by kousek od nás měla vůbec nějaká hora být. Až třetí den ráno začalo slunce z mraků postupně odhalovat tu nádheru. Možná bylo až směšné, jak člověk tajil dech a modlil se, aby vítr nepohnul mraky a ten pohled nezakryl. Trvalo to celé deset patnáct minut. V podvečer jsme dostali přídavek. Kilimandžáro při západu slunce. Navíc s početným stádem slonů. A na téměř celou hodinu.

Přečtěte si zajímavý článek o slonech v Amboseli.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě?

Od té doby jsem byl v jejím okolí mnohokrát, a mnohokrát jsem zažil zklamání lidí, kteří se pohledu na Kilimandžáro nedočkali. Je třeba s tím počítat. Tady žádná záruka neplatí a nezmohou s tím nic ani spotřebitelské svazy EU, ani nově ustanovená „Újma z radosti z dovolené“ v našem novém Občanském zákoníku. Kilimandžáro se vám buď ukáže, nebo ne.

Nádherný úsek výstupu. Vřesoviště.

Nádherný úsek výstupu. Vřesoviště.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Trek na vrchol Uhuru

Dnes je vrcholek Uhuru ve výšce 5 895 m n. m. Je ovšem docela možné, že zažijeme velkou změnu. Uhuru totiž není klasickým vrcholem nějaké skály. Je to nejvyšší bod prstence kráteru Kibo. Uvnitř vulkánu probíhá nenápadně velmi složitý proces, který může vyvrcholit propadnutím hory do svých vlastních útrob. Proslulý kráter Ngorongoro na tom byl kdysi podobně. Ngorongoro byl nečinný vulkán téměř tak vysoký jako Kilimandžáro. A jednoho dne se zhroutily jeho stěny dovnitř vulkánu. Více než 2 000 m n. m. výšky v mžiku zmizelo. Ohromné množství materiálu zaplnilo dutinu vulkánu a vytvořilo jednu z nejzajímavějších kalder na světě. Dnes je prstenec Ngorongoro ve výšce něco málo přes 2 600 m n. m.  Pokud by se něco podobného stalo s Kibo, dá se předpokládat, že by se vrcholek prstence nacházel někde kolem  3 500 m n. m.

Při výstupu si uvědomíte, jak důležitý je dobrý spánek a jak je důležité mít dobré zázemí. Kdo to podcenil, ten trpí.

Při výstupu si uvědomíte, jak důležitý je dobrý spánek a jak je důležité mít dobré zázemí. Kdo to podcenil, ten trpí.

FOTO: archiv autora

Užitečné rady pro ty, kteří se chystají s cestovní kanceláří do Afriky (a nejen pro ně)

Je tedy ten správný čas vydat se ještě na vrcholek, pokud to máte za svého života v plánu. Jako vždy a všude, i při plánování výstupu na Kilimandžáro, se vyplatí vzít rozum do hrsti a přemýšlet. Nedat jen na marketing, romantické popisy a obecná slova. Šest základních tras výstupu má různou obtížnost a různou kvalitu technického zabezpečení. Navíc na každé trase najdete několik způsobů, jak se na každou trasu vydat. Samozřejmě, každá možnost poskytuje jinou kvalitu služeb a je za jinou cenu.  Internet může být dobrým rádcem, ale špatným pánem. Hodně lidí si objednalo přes internet výstup na Kilimandžáro za vynikající cenu, ale na místě dostalo jen základní služby, které jsou dobré pro zkušené horolezce nebo vysokohorské turisty, ale jsou naprosto nedostatečné pro ostatní. Poctivě zvažte své schopnosti a pak zvolte variantu, která vám nejlépe vyhovuje. Pak teprve řešte cenu.

Vše, co se během výstupu potřebuje, musí nosiči vynést nahoru a po skončení výstupu snést dolů.

Vše, co se během výstupu potřebuje, musí nosiči vynést nahoru a po skončení výstupu snést dolů.

FOTO: archiv autora

Na Kilimandžáro pravděpodobně půjdete jen jednou za život, tak se podle toho chovejte. Obecně platná rada zní, rozhodně se nenechte zlákat na výstup kratší než pět nocí a rozhodně se na výstup nepouštějte po nějaké zoufalé cestě nočním autobusem z Nairobi. Musíte být odpočatí, aklimatizovaní a silní. Kdo vám nabízí „zkratku“ je ničema a vůbec se s ním nebavte, chce jen vaše peníze! Je to váš čas, vaše energie, vaše peníze. Dejte je někomu, kdo si zaslouží vaši důvěru a kdo vám za to vše poskytne řádné informace a služby. Nechovejte se jako důchodce na nákupním výletě, kde si koupí hrnce, které nepotřebuje. Kdo vám nabídne základní výstup za cenu pod 1200 USD, je podezřelý.

Stály ty útrapy za to? Určitě!

Stály ty útrapy za to? Určitě!

FOTO: archiv CK Marco Polo

Odskočte si na safari

Výstup na Kilimandžáro neplánujte jako samostatný výlet. Byla by to velká škoda. Kousek od Kilimandžára leží mnoho klenotů africké turistiky. Kráter Ngorongoro, národní parky Serengeti a Tarangire. Dovolte si ten luxus a věnujte další 4 nebo ještě lépe 6 dnů života a vyrazte na safari. Národní park Tarangire je skvělou aklimatizační základnou. Zklidníte se před svou cestou na Kilimandžáro. Pochopíte trochu, kde to vlastně vůbec jste. Pochopíte, že hora sama není nic, někde stojí a je součástí nějakých souvislostí. Pochopíte pak mnohem lépe vše, co vám budou říkat nosiči vašich zavazadel, vaši horští vůdci, váš kuchař. Budete si mnohem více vážit jejich práce a sám výstup pro vás najednou dostane i trochu jiný rozměr, než „pouhý“ sportovní výkon.

Barva moře je na Zanzibaru úchvatná, tolik odstínů modré lze vidět jen málokde.

Barva moře je na Zanzibaru úchvatná, tolik odstínů modré lze vidět jen málokde.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Když už jste v Africe, nechvátejte domů

A po výstupu se vydejte do Ngorongoro a pak do Serengeti. Když se pak rozhodnete odpočinout si na Zanzibaru, bude to už jen třešinka na dortu.

Přečtěte si články, které vám pomohou si vybrat další místa ve Východní Africe.
Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky


Cestování

14:50

Nepříjemnou situaci prožil britský pasažér společnosti Ryanair na cestě z Londýna do Malagy. Kvůli svojí výšce si připlatil za víc...

12:13

Stál jsem na náměstí před Papežským palácem v Avignonu a marně se ho snažil vyfotit. Nevešel se mi do záběru. Ne náhodou se o něm...

9:45

Brněnské letiště využilo o letních prázdninách 225 000 lidí, což představuje asi pětinový nárůst ve srovnání s loňským rokem. Důvodem...

16:31

Neúcta k náboženství a k tradicím. Tak komentují obyvatelé Bali turisty, kteří se před posvátnými hinduistickými chrámy fotí pouze...Komerční sdělení


Zprávy dne

Ve Vídni zadrželi ženu, která odmítla sundat nikáb z obličeje

25. 9. Rakouská policie v pondělí brzo ráno zadržela ve Vídni 33letou ženu, která odmítala sundat nikáb a muže zákona navíc velmi hrubě urážela, napsal server deníku Kronen Zeitung. Je to první zadržení od loňského 1. října, kdy v Rakousku vstoupil... Celý článek Ve Vídni zadrželi ženu, která odmítla sundat nikáb z obličeje»

Vybrané články

25. 9. Sponzoři neposílají peníze stranám jen prostřednictvím převodu na účet, stále se ještě najde dost těch, kteří přinesou do banky balík...

25. 9. Jednapadesátiletý Čech, který byl v neděli v italské Florencii zadržen po svém útoku na srbskou umělkyni Marinu Abramovičovou, je...