Vánoční dárek  Vaska da Gama

Až do 26. prosince 1497 nikdo z obyvatel Vánoc asi netušil, že nějaké vánoce existují, a je docela pravděpodobné, že tomu tak bylo i mnohá další staletí. Jenže toho dne zapsal písař portugalského mořeplavce do vznikající mapy jméno nově objevené části afrického pobřeží s ústím řeky – Vánoce (portugalsky Natal). A Vánoce tak byly na světě. Vasco da Gama u pobřeží ani nezastavil. Spěchal za svým cílem. Toužil objevit Indii a to se mu během této plavby také opravdu podařilo. Nebylo to hned a stálo to mnohé portugalské životy, ale v březnu 1498 opravdu k indickému pobřeží doplul. Ze své první cesty do Indie přivezl mnoho vzácných věcí a mezi nimi byla zcela nová mapa afrického pobřeží a na ní i země pojmenovaná Vánoce.

Na území provincie Vánoce (KwaZulu-Natal) padá do hlubiny i jeden z největších vodoápů na světě Tugela.

Na území provincie Vánoce (KwaZulu-Natal) padá do hlubiny i jeden z největších vodopádů na světě – Tugela.

FOTO: archív autora

Rajská krajina drsných bojovníků

Krajina Vánoc je podobná rajské zahradě. Bílé písečné pláže na pobřeží, bohatá vegetace plná tropického ovoce, spousty řek a nádherné vysoké hory. Jenže v této rajské zahradě nežili (a nežijí) žádní andílci. Je to kraj národa Zulu. Původně velké množství malých rozdrobených kmenů sjednotil na počátku 19. století vojevůdce Čaka a stmelil je v jeden z nejlépe organizovaných černých afrických národů. Čaka vytvořil dokonale organizovanou armádu, díky které neustále rozšiřoval území svého království a podroboval si jeden kmen za druhým.

Jak silná a drsná je to armáda, poznali bílí Búrové i Britové, kteří se pokoušeli zabrat Vánoce mnoho let. Bez úspěchu. Britové vstoupili na území Vánoc v roce 1830 a za regulérní kolonii mohli území prohlásit až v roce 1879. Ale i to neproběhlo snadno. Dodnes jsou Zuluové pyšní na svou statečnost v bitvě u Isandlhwany, kde armáda Zuluů rozdrtila 1200 dobře vyzbrojených britských vojáků.

Pobřeží Indického oceánu obdivovali již první mořeplavci.

Pobřeží Indického oceánu obdivovali již první mořeplavci.

FOTO: wilderness

 Cvičné území pro Mahátmu Gándhího

Britové se sotva usadili na území Vánoc. Na jihu a na severu území měli stále ještě plné ruce práce s partyzánskými oddíly nezlomných Búrů a už jim přímo v lůně Vánoc rašilo hnutí, které v budoucnu zlomilo jejich nadvládu nad Indií. Spolu se stovkami dělníků si totiž z Indie do Afriky přivezli nenápadného mužíka, který se měl o jejich pád v Indii zasloužit nejvíc. Mah¨átma Gándhí připlul do Afriky na zkušenou. Když ho v roce 1893 donutili vystoupit z první třídy ve vlaku, protože neměl dostatečně bledou tvář, probudili v tomto drobném muži touhu po spravedlnosti. Následujících 20 let ji drobný a nenápadný muž na území Vánoc piloval a rozvíjel. Filozofie nenásilí a přímého odporu dostala jasná pravidla.

Svět ale miluje paradoxy. K hnutí nenásilí se hlásili na území jihoafrických Vánoc především indičtí a malajští přistěhovalci. Zuluové připravovali vznik Afrického národního kongresu, jedné z nejbrutálnějších černošských organizací. Násilí bylo Zuluům vždy mnohem blíž. Ale paradoxy nekončí ani tady. Africký národní kongres vyprodukoval Nelsona Mandelu, který se zasloužil o sjednocení jihoafrického národa. Po jeho smrti plakali nejen černí a barevní obyvatelé Afriky, ale i mnozí běloši. Čest jeho památce.

Přečtěte si další zajímavé články o oblasti KwaZulu-Natal
 

FOTO: archív CK Marco Polo

První 7* hotel v Africe

FOTO: archiv CK Marco Polo

Rocktail Bay – lahůdka na pobřeží Indického oceánu
Dračí hory oddělují Vánoce od Lesotha. Kdysi tvořily hranici království krále Čaky.

Dračí hory oddělují Vánoce od Lesotha. Kdysi tvořily hranici království krále Čaky.

FOTO: archiv autora

Dračí hory

Jednou z nejkrásnějších částí Vánoc jsou Dračí hory. Najdete tu několik národních parků – Park Natal Drakensberg, národní park Royal Natal, Národní park Golden Gate Highlands. Ať navštívíte kterýkoliv, všechny vás uchvátí svou nádherou. Kdo miluje hory, měl by si najít čas a peníze a do Dračích hor vyrazit. A kdo se chystá do Jihoafrické republiky, měl by si vymezit alespoň 3 dny na návštěvu hor.

Trekové trasy v Dračích horách uspokojí začátečníky i velmi zkušené.

Trekové trasy v Dračích horách uspokojí začátečníky i velmi zkušené.

FOTO: archív autora

Durban, hlavní město Vánoc

I když oficiální vláda provincie sedí v Pietermaritzburgu, všichni respektují jako nejdůležitější město provincie přístav Durban. Když v roce 1824 daroval území malého přístavu Britům král Čaka, jako výraz vzájemného respektu, přejmenovali Britové Port Natal na Durban. Nejenže potlačili vzpomínky na portugalské prvenství v objevování pobřeží Afriky, ale složili tak hold i svému guvernérovu Benjaminu D´Urbanovi, který ze svého sídla v Kapském Městě dlouhá léta podporoval britskou expanzi na východním pobřeží.

Dnes tu vládnou Indové. Obchod všeho druhu je jednoznačně v jejich rukách a obchodníci jsou to nemilosrdní. Velké rodinné klany vytvářejí pavučiny firem, které ovládají každý kousek obchodu nejen v Durbanu, ale i na celém území Vánoc. Černí obyvatelé nejsou s takovou situací spokojeni a frustrace vyvolává konflikty. Ve městě roste kriminalita a na rozdíl od Kapského Města se s ní úřady neumějí moc dobře vypořádat. Pokud se sem chystáte, buďte obezřetní, nebo se Durbanu raději vyhněte.

V parcích Hluhluwe - Umfolozi, Ithala nebo Phinda můžete potkat celou tzv. Velkou pětku.

V parcích Hluhluwe – Umfolozi, Ithala nebo Phinda můžete potkat celou tzv. Velkou pětku.

FOTO: archív cestovatelského portálu Sopka.cz

 Vánoce jsou dnes KwaZulu-Natal

Jihoafrická republika se mění. Černošská většina se snaží změnit i některé zavedené názvy. Chce tím potlačit některé vzpomínky a zároveň chce pozvednout vlastní sebevědomí. Chovají se tak všichni vítězové. Chovali se tak Holanďané, Portugalci, Búrové i Britové. Vždy se najde nějaký pomník, který je třeba zbořit, aby bylo místo na pomník nový. Vždy se v mapě najde nějaké místo, které je třeba vygumovat z dějin, aby se na uvolněný prostor dalo napsat místo nové. Provincie Natal (Vánoce) se změnila na provincii KwaZulu-Natal. Jak dlouho zůstanou Vánoce na mapách Afriky, ukáže teprve budoucnost.

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu.

Jsme připraveni vám připravit jarní prázdniny na safari podle vašeho přání.

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 10. 2. 2014

Cena:  54 900 Kč

Max. počet účastníků: 12 míst

Poslední 4 volná místa

ESENCE: UŽIJTE SI KOMFORTNÍ POZNÁVÁNÍ SRÍ LANKY!

s českým průvodcem

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

100% garantované uskutečnění zájezdu!

FOTO: Jan Papež

Více o zájezdu

Termín: 21. 2. 2014

Cena:  88 290 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 6

MAGICKÁ BARMA

Český průvodce

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost

100% garantované uskutečnění zájezdu! 


FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Více informací o zájezdu zde

Termín: 7. 3. 2014

Zaváděcí cena: 69 990 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 4 

KEŇA – TANZANIE

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990 Kč

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů

 100% garantované uskutečnění zájezdu! 

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 16. 2. 2014

Cena:  59 990 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 6 

JAPONSKO – TOKIO A KJÓTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kjótu a Naře.

100% garantované uskutečnění zájezdu!

 

FOTO: archív CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 9. 3. 2013

Cena: 89 990 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 4 

PŘÍRODNÍ KRÁSY KOSTARIKY A RELAX U MOŘE

Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Kostarika neboli přírodní pokladnice s úžasnou biodiverzitou má mnoho různorodých biotopů, což je její hlavní předností. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

  100% garantované uskutečnění zájezdu!