Máloco je tak krásné jako sedět u ohně uprostřed buše, zaklonit hlavu a sledovat hluboké africké nebe a poslouchat noční zvuky divoké přírody.

Vypadá to logicky. Jste na dovolené v Keni u moře a chcete se podívat i na safari. Nechcete dávat příliš mnoho peněz a zaplatit si letecký výlet do vzdálených parků jako je Masai Mara nebo Samburu. Když se podíváte na mapu, nejbližší park je Tsavo East a cestovní kanceláře nabízejí výlety, tak proč se tam nevydat. Opticky je to nedaleko, park je velký a starý a je v něm mnoho zvěře. 20 000 slonů, 1 000 buvolů a na 500 druhů ptáků. To by byl pech, abyste něco krásného a vzrušujícího nezažili. Obezřetnost je ale na místě.

Pro svůj pobyt vybírejte místo u řeky nebo v kopcích.

Pro svůj pobyt vybírejte místo u řeky nebo v kopcích.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Není Tsavo jako Tsavo

Národní park Tsavo je velmi rozlehlé území (přes 20 000 km²). Pro lepší představu, je to rozloha Jihočeského a Středočeského kraje dohromady. Park je rozdělen silnicí mezi Mombasou a Nairobi na Tsavo West (cca 8 500 km²) a Tsavo East (cca 11 500 km²). Turisté z pobřeží míří především do Tsavo East, protože brány do parku jsou blíž a jih parku je zaměřený na masovou turistiku. V tom je ale právě ukryté nebezpečí zklamání. Safari je intimní věc. Setkání s divokou zvěří by nemělo ztrácet osobní rozměr a kouzlo jedinečnosti. Proto je nesmírně důležité vědět, kam se vlastně chystáte vydat. Jsou chvíle, kdy není dobré podlehnout kráse slov a nízké ceny. Zvlášť když plánujete jedno safari za život. Proto je důležité si uvědomit, že není Tsavo jako Tsavo a je třeba vědět mnohem víc.

Tsavo East, oblíbený park českých turistů.

Tsavo East, oblíbený park českých turistů.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Jednodenní výlet na safari je nesmysl

Na jednodenní safari se nenechte zlákat nikdy. Predátoři jsou aktivní především v noci, za svítání a před setměním. Jen gepardi loví rádi během dne, kdy mohou využít přednosti své rychlosti a dokonalého zraku. I ostatní zvěř během poledního horka raději vyhledá stín a omezí svou aktivitu. Pobřežní hotely jsou od parku vzdálené několik hodin. Navíc většina cestovních kanceláří neodjíždí s klienty z jednoho hotelu, ale sbírá klienty z více hotelů. Tím se cesta do parku ještě protahuje. Nemůžete tedy dorazit do parku dříve než před polednem. A pokud musíte při jednodenním safari opustit park před setměním, vaše naděje na pozorování zvířat je opravdu velmi malá. Prosedíte mnoho hodin v autě a zážitek vás zklame. Jsou to vyhozené peníze a čas. Ani výlet do rezervace Shimba Hills, který je tak často nabízen právě na jednodenní výlet, není řešením. Je sice blíž, ale ranní safari nestihnete ani tam. Pokud chcete na safari, na jednodenní výlet raději zapomeňte.

Predátoři jsou aktviní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

Predátoři jsou aktivní hlavně v noci. Během dne hlavně tehdy, když učí lovit mláďata.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o safari

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Schyluje se v Amboseli k ekologické katastrofě?

FOTO: archiv CK Marco Polo

Samburu - téměř neznámá perla Keni
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Vydejte se do Afriky za dobrodružstvím

 Když na dva dny, tak kam?

Chtějte znát jméno kempu (lodge), ve kterém budete bydlet. To je klíčová věc. Odtud totiž budete vyrážet na safari, tím směrem pojedete od vstupu do parku a odtud pojedete ven z parku. Poloha kempu (lodge) tedy určí lokalitu, ve které budete své safari prožívat. Ptejte se, kolik může váš kemp ubytovat lidí, kolik má stanů nebo bungalovů a kolik podobných zařízení je v bezprostředním okolí. Každé dva tři pokoje znamenají jedno auto, jednoho konkurenta při hledání a pozorování zvěře. Je obrovský rozdíl, když po zvěři pátrá 6 aut, nebo 36 aut.

Nenechte se odbýt obecnými prohlášeními. Každá cestovní kancelář musí vědět, kde vás chce ubytovat, když vám výlet prodává. Pokud to neví, je něco špatně, a pak je lepší si výlet koupit jinde.

Snažte se najít co nejvíc informací o vašem kempu (lodge) a porovnejte je s informacemi od cestovní kanceláře. Udělejte to ještě před tím, než si výlet (nebo zájezd) koupíte. Snažte se najít výlet s ubytováním blízko řeky, ve skalách, u mokřadů. Velkých plání si užijete dost během cesty do kempu a ubytování jinde než na pláních vám nabídne i jiný druh safari. Když to půjde, najděte výlet s ubytováním, kde bude možnost absolvovat i pěší safari.

V Tsavo je více než 1 000 buvolů.

V Tsavo je více než 1 000 buvolů.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Český průvodce

Služby česky mluvícího průvodce bývají často jedním z hlavních argumentů, kterým cestovní kanceláře lákají své klienty. I tady doporučuji velikou obezřetnost. Jsou cestovní kanceláře, které poctivě napíší, za jakých podmínek jsou takové služby poskytovány. Jsou ale i takové, které si nechávají zadní vrátka pro možnost slíbenou službu nakonec neposkytnout. Absurdním řešením je (a věřte, že takovou nabídku na trhu najdete) český delegát na telefonu. Nějak si nedovedu představit, jak klient konzultuje po telefonu, zda vidí antilopu losí nebo kudu. Takovou nabídku určitě odmítněte.

Podobné je to s nabídkou českého průvodce s podmínkou minimálního počtu klientů většího než 6 osob. Safari auta totiž mohou být obsazena maximálně 7 osobami (6 klientů + 1 průvodce). Když je např. minimální počet účastníků pro službu českého průvodce 15 osob, potřebuje cestovní kancelář pro jejich safari dvě až tři auta. Jeden průvodce tedy nemůže sedět ve všech autech. Dejte si tedy pozor, jak slib českého průvodce ve skutečnosti vypadá. A trvejte na tom, že takový závazek budete mít v cestovní smlouvě.

Nejvznešenější zvíře v buši.

Nejvznešenější zvíře v buši.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Užitečné rady pro ty, kteří se chystají s cestovní kanceláří do Afriky (a nejen pro ně)

 Na výlet určitě vyrazte

Nedejte se výše uvedenými radami odradit od svého plánu vydat se na safari do Tsavo East. Je to nádherný park plný zvěře a můžete v něm zažít skvělé safari. Jen si to musíte zasloužit dobrou přípravou, nejen tím, že si slepě koupíte to, co se vám zdá jako dobrá nabídka. Letět do Keni a nevidět safari by byla škoda. Nespoléhejte se na nákup výletu až na místě. Hůř budete prověřovat, zda slíbené je pravda, a navíc uhradíte např. ubytování dvakrát. Hotel na pobřeží vám určitě nic nevrátí za noc, kterou budete trávit na safari. Je tedy lepší si vše v klidu připravit doma.

Stále ohroženější divocí psi.

Stále ohroženější divocí psi.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Keni, Tanzanie, Ugandy, Rwandy, Malawi, Zimbabwe, Zambie, Mosambiku, Namibie, Botswany a Jihoafrické republiky podle vašich individuálních přání.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

 

Keňa – Tanzanie

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů.

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 

Více o zájezdech bez příplatku za jednolůžkový pokoj.

 

JSTE SAMI A NECHCE SE VÁM PLATIT PŘÍPLATEK ZA JEDNOLŮŽKOVÝ POKOJ ?

Seznamte se s unikátní nabídkou poznávacích zájezdů, kde nemusíte platit příplatek za jednolůžkový pokoj!

Východní Afrika, Havaj, Srí Lanka, Japonsko

Nejčtenější články v rubrice Afrika za posledních šest měsíců
  1. Vyberte nejkrásnější dívku Afriky
  2. Nejkrásnější africká poušť. To je sen
  3. Seychelské ostrovy – kde obrázky na realitu nestačí
 Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky