Dobrá zpráva

Nic neruší pohodu odpočinku a spánku tak jako hvízdavý bzukot komára. Napjatě očekáváte, kam sedne, abyste sami sebe inzultovali v touze rozdrtit malého vetřelce. Většinou se to nepodaří a rozhodnete se nakonec vstát a rozsvítit. Jenže v tu chvíli komár mizí do nějaké další dimenze, aby z ní zaútočil, jakmile opět zhasnete. Je to vyčerpávající a frustrující. A teď si k tomu všemu přidejte obavu z toho, že právě tenhle komár je nositelem malárie a jeho štípnutí vás může nakazit. Dobrá zpráva je, že jsou v Africe místa, kde to neplatí. Dobrá zpráva především pro rodiny s dětmi. Můžete vyrazit na safari a nemusíte se bát rizika malárie.

Západ slunce má na safari vždy opojnou atmosféru.

Západ slunce má na safari vždy opojnou atmosféru.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jihoafrické chytré hlavy

Období apartheidu přineslo Jihoafrické republice mezinárodní izolaci. Jihoafričané začali mnohem více cestovat po své vlastní zemi. Začali objevovat její přírodní krásy a zjistili, že mají právo být na svou zemi pyšní a hrdí, protože je opravdu nádherná. Politika byla jedna věc, ale každodenní život věc druhá. Svou dovolenou a volný čas chce prožít hezky a zajímavě každý. Došlo k nebývale velkému rozvoji turistické infrastruktury, především té napojené na přírodu a pobyt v ní. Jenže tu byl strašák malárie. Nejprve se rozvíjela celá škála prevence od dokonalých repelentů až po moskytiéry apod. Chytré hlavy se zároveň začaly soustředit na hledání míst, kde malárie nehrozí.  A dnes můžete na safari do tzv. „Malaria Free Zone“, bez obav z největšího afrického zabijáka.

Dětské safari je nejlepší školou o světě divokých zvířat.

Dětské safari je nejlepší školou o světě divokých zvířat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Proč si vybrat safari v území bez malárie?

Taková otázka může na první pohled vypadat trochu hloupě. Jenže pojem safari je strašně široký pojem. Safari na velkých otevřených pláních Východní Afriky (Masai Mara v Keni, Serengeti v Tanzanii) je úplně jiné safari, než safari v mokřadech Botswany (Delta Okavango), nebo v poušti Kalahari. A úplně jiné je v soukromých parcích v Krugerově národním parku. Některé zážitky prostě nemůžete v lokalitách bez malárie očekávat. Proto je dobré vědět, proč si vybrat safari v území bez malárie.

Stopovat třeba i jen malou antilopu je zážitek.

Stopovat třeba i jen malou antilopu je zážitek.

FOTO: archiv autora

Pokud cestujete s dětmi, pokud by vám mohla uškodit antimalarika nebo jste těhotné, je právě území bez nebezpečí malárie skvělou alternativou. Tady se nemusíte bát při pohledu na každého komára.

Děti milují žirafy.

FOTO: wilderness

Užitečné rady pro ty, kteří se chystají s cestovní kanceláří do Afriky (a nejen pro ně)

 Díky turistice se vrátila zvířata

V mnoha oblastech bez malárie vznikly soukromé rezervace, které umožnily návrat zvěře i do míst, kde už původní zvěř dávno nežila. Nejedná se o žádnou živelnou amatérskou záležitost. Není to žádná milionářská zábava v soukromé oboře. Soukromé rezervace musí splňovat velmi přísná kritéria, především z hlediska velikosti, členění terénu, vodního režimu, vyřešení vztahu s místními komunitami, ochrany proti pytlákům apod. Teprve pak mohou získat licenci k provozování a je jim umožněn nákup zvěře za podmínek vnitřního trhu se zvěří. Vnitřní trh se zvěří má úplně jiná pravidla a úplně jiné ceny, než trh se zvěří určenou pro lov. U zvěře pro rezervace jde o zdraví zvířat, genofond, zachování přirozeného potravinového řetězce, požadavky na velikost teritorií a migračních zvyklostí zvířat apod.  Když pak navštívíte soukromou rezervaci, nejedete do zoo, ale do opravdové divočiny.

Top 5 „Malaria Free“ míst v Jihoafrické republice

1.       Národní park Pilanesberg

Nádherný kus nedotčené přírody je čtvrtým největším jihoafrickým parkem. Divoká buš je domovem pestré rodiny zvěře a ptactva. Díky vizionářskému vedení parku jsou v parku k dispozici všechny typy safari včetně pěšího. Trochu ke škodě může být množství návštěvníků. Díky blízkosti světoznámého Sun City jsou dny, kdy je návštěvníků v parku opravdu hodně. Přesto vás Pilanesberg nikdy nezklame.

2.       Shamwari Game Reserve

Rezervace navazuje na proslavenou Zahradní cestu (Garden Route). Zajímavá je především, že v rámci jednoho jediného parku můžete poznat pět naprosto odlišných unikátních ekosystémů. Rezervace je po většinu roku opravdu plná zvěře a ptactva. Kromě safari bez rizika malárie si můžete v Shamwari užívat lázní a odpočinku.

3.       Madikwe Game Reserve

Výkladní skříň koncepce safari „Malaria free“. Dokonale promyšlené rozdělení parku mezi jednotlivá ubytovací zařízení, podpora přirozeného vývoje druhů zvěře (velmi podrobně poučeni fungováním kráteru Ngorongoro), pestrá paleta zvěře a ptactva. Vynikající ubytování ve 4* a 5*  kempech (lodge). Možnost výborně kombinovat s Pilanesberg.

4.       Addo Elephant

Ojedinělé místo. Mnoho cestovatelů podceňuje jeho krásu a možnosti a je to škoda. Addo, nabízí nejen safari v buši, ale i safari na moři. Kromě tzv. Velké pětky (lev, leopard, slon, buvol a nosorožec) nabízí navíc ještě možnost pozorovat velryby a velkého bílého žraloka. Je to tedy vlastně park, kde můžete pozorovat Velkou sedmičku. Kdo chce fotografovat slony, nejde jen málo lepších míst.

5.       Národní park Marakele

Národní park Marakele mám rád především pro majestátnost krajiny, ve které se nachází. Vysoké travnaté kopce, hluboká údolí, nádherné výhledy. Na každém kroku máte pocit, že opravdu objevujete Afriku.

Nechte své děti vyzkoušet si lovecké metody původních křováků.

Nechte své děti vyzkoušet si lovecké metody původních křováků.

FOTO: andBeyond

 Ideální pro jarní prázdniny

Ukažte svým dětem úplně jiný svět. Svět divoké buše a divokých zvířat. Jarní prázdniny na safari jsou zážitkem na celý život a v místech, kde nehrozí malárie, jsou i bez obvyklých obav a rizik. O horách a o moři vědí toho naše děti už hodně, ale o světě divoké zvěře asi ne. Darujte jim tu možnost.

Ve všech rezervacích na území bez rizika malárie můžete výborně pozorovat ptačí svět.

Ve všech rezervacích na území bez rizika malárie můžete výborně pozorovat ptačí svět.

 FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si další zajímavé články o safari

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Safari může být ideální rodinnou dovolenou

FOTO: Saruni Samburu Lodge, archiv CK Marco Polo

Samburu - téměř neznámá perla Keni
 

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu.

Jsme připraveni vám připravit jarní prázdniny na safari podle vašeho přáni.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 10. 2. 2014

Cena:  54 900 Kč

Max. počet účastníků: 12 míst

Poslední 4 volná místa

 

ESENCE: UŽIJTE SI KOMFORTNÍ POZNÁVÁNÍ SRÍ LANKY!

s českým průvodcem

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

100% garantované uskutečnění zájezdu!

 

FOTO: Jan Papež

Více o zájezdu

Termín: 21. 2. 2014

Cena:  88 290 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 6

 

MAGICKÁ BARMA

Český průvodce

Málo zemí na světě nabídne svým návštěvníkům tak autentické a intenzívní zážitky jako Barma. Památky máte doslova na dosah bez plotů, bariér a zákazů vstupu. Jednoduše si na všechno „sáhnete“. Atmosféru dob dávno minulých dokreslují místní lidé, kteří žijí prostě a tradičně – žádné džíny, trička či mobily u ucha. Přes svoji chudobu si udržují vřelost a srdečnost

100% garantované uskutečnění zájezdu! 

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Více informací o zájezdu zde

Termín: 7. 3. 2014

Zaváděcí cena: 69 990 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 6 

 

KEŇA – TANZANIE

Expedice – Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena – 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů

 100% garantované uskutečnění zájezdu! 

 

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 16. 2. 2014

Cena:  59 990 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 8 

JAPONSKO - TOKIO A KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

100% garantované uskutečnění zájezdu! 

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 9. 3. 2013

Cena: 89 990 Kč

Max. počet účastníků: 12

Volných míst: 4 

PŘÍRODNÍ KRÁSY KOSTARIKY A RELAX U MOŘE

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Kostarika neboli přírodní pokladnice s úžasnou biodiverzitou má mnoho různorodých biotopů, což je její hlavní předností. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

  100% garantované uskutečnění zájezdu! 

  Zpět na hlavní stránku rubriky Afriky