Modrá, modrá, modrá...

Dlouho jsem si myslel, že Blue Lagoon u ostrova Bora Bora ve Francouzské Polynésii dokáže namíchat nejvíc odstínů modré ze všech lagun na světě. Asi to není úplně pravda. Pláže Anse Lazio a Anse Source d’Argent na Seychelách umí namíchat stejně opojný koktejl. A do stejné barmanské školy asi chodil i malý ostrůvek v Mosambiku. Když vaše malé letadlo zakrouží nad ostrůvkem Vamizi, víte, že jste našli další místo, kde modrá má tolik odstínů, že na to nestačí vaše fantazie. A potvrdí to i vaše první ráno na ostrově. Až se probudíte a podíváte se ze své terasy přes bílou pláž na mořskou hladinu, lemovanou sytou modrou oblohou, zatají se vám dech.

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.

Tenhle ostrovní ráj je k dispozici pro pouhých 26 klientů.

FOTO: Vamizi Island

Ostrovy Svatého Lazara

8. července 1497 vyplul z Lisabonu Vasco de Gama s cílem objevit námořní cestu do Indie. Někdy koncem ledna 1498 se začaly jeho lodě proplétat početným souostrovím. Portugalští námořníci museli mít chvílemi pocit, že připlouvají do ráje. Po všech útrapách cesty kolem jižního cípu Afriky, kde spousta jejich přátel přišla o život a kde vládlo velmi chladné počasí, mlhy a deště bičovaly jejich těla i duše, musel být pohled na klidnou hladinu teplého Indického oceánu a na malé zalesněné ostrůvky úžasný.

Mnohé ostrůvky byly chráněny korálovou bariérou a bylo tak složité se k nim dostat, že zůstaly evropskou nohou námořníků této výpravy netknuté. Už dávno vzdali Portugalci ambici pojmenovat každý ostrov, který na své cestě potkají. Ale tady se cítili tak dobře, že souostroví pojmenovali.

Není vůbec náhoda, že dostal jméno Svatého Lazara. Lazar, vzkříšený po smrti Ježíšem, musel mít stejný pocit jako námořníci. K úplnému štěstí chybělo jediné, aby na každém z ostrůvků byla pitná voda a námořníci nemuseli ztrácet energii a čas jejím hledáním. Bohužel pitnou vodu objevili jen na několika z nich. Nová energie je hnala dále na sever, za vysněnou Indií. Ostrovy Sv. Lazara už ale od té doby byly navěky zaznamenány v mapách. Mnohem později bylo souostroví přejmenováno na Quirimbas.

Vždycky budete mít pocit, že jste si měli zajistit pobyt na Vamizi delší, než jste udělali.

Vždycky budete mít pocit, že jste si měli na Vamizi zajistit delší pobyt.

FOTO: Vamizi Island

27 ostrovů sedí v čekárně na UNESCO

Mít potvrzení, že jste součástí přírodního dědictví lidstva, je fajn. Neochrání vás to před cyklóny, nepřinese to více deště ani ryb do vašich vod. Přitáhne to ale pozornost. A pozornost je drahá věc. Zvláště když nechcete budovat žádný těžký průmysl a nechcete se stát montovnou nebo šicí dílnou pro někoho silnějšího, bohatšího a otrlejšího. Pozornost přivede turisty. A pokud se rozhlédnete po světě, poučíte se z chyb jiných a přijmete dobré nápady moudrých, můžete vše nastavit tak, že bude turistika přinášet rozvoj, ale zároveň bude respektovat lokální kulturu a tradice.

Mosambik se má kde poučit. Botswana, Namibie a Zambie jsou země, kde se to povedlo a turistika funguje jako skvělý zdroj příjmů, pracovních příležitostí a motivace ke vzdělávání. Když se souostroví Quirimbas (resp. Quirimbas National Park) dostalo na listinu čekatelů na zařazení do seznamu přírodního dědictví lidstva, bylo to veliké povzbuzení pro všechny, kdo se o turistiku v Mosambiku starají. Ostrovy Ibo, Matemo, Medjumbe, Quirimba, Metundo, QuisivaRolas Island začaly být zajímavé pro celý svět. A stejně také i soukromý ostrov Vamizi.

Přečtěte si další články o afrických ostrovech v Indickém oceánu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mauricius aneb Paličovu dceru nenajdete jen v Národním...

FOTO: archiv CK Marco Polo

Zanzibar – ostrov rozkročený mezi Afrikou a Ománem

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Krásné africké pláže. Ideální prodloužení léta
Každý bungalov je obklopen velkým pozemkem. V každém detailu je myšleno na vašem soukromí.

Každý bungalov je obklopen velkým pozemkem. V každém detailu je myšleno na vaše soukromí.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Pokud chcete soukromí, jste na správné adrese – vzor stylu „Barefoot luxury“, „Luxus naboso“

Pouhých 13 bungalovů na sedmi kilometrech pláže. Vamizi je dokonalým příkladem úplně nového trendu ubytování na panenských ostrovech po celém světě. Dokonalé zázemí a dokonalý relax. Tady nikdo necítí potřebu se před někým předvádět v obuvi světových značek. Šortky, triko a pohoda. Jemný bílý písek pláže nahradí perfektně i nejdražší koberce.

Neokázalost a otevřenost se samozřejmě promítají i do chování personálu. Dobře vyškolený personál ví, jak se v tak uvolněné atmosféře chovat. Zná své povinnosti a dobře ví, že přátelská atmosféra je nedílnou součástí kvalitního servisu. Čas dostává na Vamizi jiný rozměr. S jedinou výjimkou: vždycky budete mít pocit, že jste si měli naplánovat pobyt delší.

Snídat s výhledem na moře můžete i přímo ve svém bungalovu.

Snídat s výhledem na moře můžete i přímo ve svém bungalovu.

FOTO: Vamizi Island

Mořský život jako před 100 lety

Dlouholeté politické problémy Mosambiku a odlehlost souostroví Quirimbas dokázaly udržet turistiku desítky let hodně daleko. Díky tomu je příroda na ostrůvcích a voda okolních lagun ekologicky čistá a zachována v podobě jako před 100 lety. Tomu se musel přizpůsobit i projekt na ostrově Vamizi. Vše, co se provozu resortu týká, je promyšleno s velikým respektem a úctou k přírodě.

Jen kousek od pobřeží leží několik vyhlášených potápěčských lokalit. Ovšem i tyto lokality jsou prakticky otevřeny pouze pro hosty Vamizi. Slovo ekologie ztrácí na hodnotě. Je používáno příliš často a stalo se politickou mantrou. Často dokonce kryje projekty, které jsou podezřelé nebo paradoxně přírodu a životní prostředí poškozují. Je tedy možná lepší v souvislosti s Vamizi mluvit o zdravém rozumu. A zdravý rozum používali autoři projektu, stavitelé i provozovatelé na každém kroku, v každém detailu. Je cítit, že si ostrov zamilovali a rozhodně jej nechtějí jen ekonomicky využívat – chtějí ho i chránit.

Vamizi je dokonalou ukázkou stylu -Luxus naboso-.

Vamizi je dokonalou ukázkou stylu „Luxus naboso”.

FOTO: Vamizi Island

ce o dalších mosambických ostrovech:

Váš ráj

Koncept Vamizi využívá prostor, který je k dispozici. Každý bungalov vytváří zázemí vašeho soukromého luxusního ráje. Nečekejte televizi nebo klimatizaci, to se tu za luxus nepovažuje. Za luxus se tu považuje přímý vstup na soukromou pláž pár kroků od moře. Veliké rozestupy jednotlivých bungalovů zaručují soukromí. Prostorný a velmi kvalitní interiér bungalovů je vymyšlený tak, abyste prostě chtěli odpočívat.

Nechce se vám do hlavní restaurace? Nevadí, v bungalovu máte bar, kde vás obslouží. Chcete mít romantickou večeři přímo u sebe v bungalovu? Žádný problém, obsluha vše zařídí. A podobné je to s aktivitami na zemi a na vodě. Jste výjimeční hosté na výjimečném místě a, tak dostáváte výjimečný servis.

Na Vamizi je velmi snadné být na pláži sama. Jen vy, pláž a moře.

Na Vamizi je velmi snadné být na pláži sama. Jen vy, pláž a moře.

FOTO: archiv autora

Užitečné rady pro ty, co se chystají s cestovní kanceláří do Afriky (nejen).
 
 Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Jižní Afriky a Botswany podle vašich přání

Hroch je velmi nebezpečné zvíře a je třeba udržovat bezpečnou vzdálenost.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

 

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

 

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 

KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

 

 

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

Japonsko

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

 

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

 
 

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.