Život v ohrožení

Že jsou nosorožci v permanentním ohrožení, je známo. Stovky zabitých nosorožců každý rok jen pro jejich rohy to bohužel dokazují. S rostoucí cenou rohoviny roste agresivita a aktivita pytláků a ochránit populaci nosorožců je stále složitější. Společnost &Beyond, která provozuje na jihu a východě Afriky několik luxusních privátních rezervací a kempů, se rozhodla přesunout ze své soukromé jihoafrické rezervace Phinda Private Game Reserve do divoké přírody v Botswaně šest nosorožců bílých.

Po uspání musel nosorožce prohlédnout veterinář. Byla provedená celková dezinfekce a potřebná očkování.

Po uspání musel nosorožce prohlédnout veterinář. Byla provedena celková dezinfekce a potřebná očkování.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Genofond pro budoucnost

Celá akce proběhla v utajení, i když se na ní muselo podílet mnoho lidí. Lee Carlisle z &Beyond Conservation mi řekl: „Je to válka a jako ve válce se musíme chovat. V Jihoafrické republice nejsou nosorožci v bezpečí. Pokud chceme zachovat kvalitní genofond, musíme jej ukrýt na tajné místo v Botswaně. Tam funguje dokonalý systém ochrany a i díky nepřístupnosti terénu jsou tam nosorožci v mnohem větším bezpečí.“

Je potřeba kontrolovat, kam si usínající nosorožec ulehne.

Je potřeba kontrolovat, kam si usínající nosorožec lehne.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

 

Přečtěte si další zajímavý článek o nosorožcích

FOTO: archiv CK Marco Polo

Barva na znehodnocování bankovek zachraňuje nosorožce

 Botswana je ideální hostitelská země

Delta Okavango je jedním z nejbezpečnějších míst pro ohrožená africká zvířata. Vláda i nevládní organizace a soukromé společnosti monitorují celé území a velmi úzce spolupracují, aby pytláci byli prakticky bez šance. „Je to ideální možnost, jak si zachovat genofond pro příští generace,“ dodal Lee.

Botswana má mnoho oblastí, které jsou velmi těžko přístupné. Pro pytláky je to to potíž. Turisté jsou na tom mnohem lépe.

Botswana má mnoho oblastí, které jsou velmi těžko přístupné. Pro pytláky je to potíž. Turisté jsou na tom mnohem lépe.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Projekt dostal plnou podporu vládní organizace Botswana Rhino Managment Committee. Přesto musel každý z nosorožců projít složitým a nákladným procesem certifikace. Botswana se logicky snaží, aby na jejich území nebyla zavlečena žádná nákaza, a všechna dovážená zvířata musí projít systémem kontrol a karantén. Během přípravné doby museli nosorožci projít i tréninkem, během kterého byli připravováni na odchyt a transport, aby jejich šok ze změny nebyl tak velký.

Přečtěte si další zajímavé články o Botswaně

FOTO: Jan Papež

Botswana není pouze delta Okavango

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Mokoro – kánoe, která dobyla deltu Okavango

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Kalahari – ráj fotografů a samotářů
Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khama Ian Khama.

Přesun nosorožců z Jihoafrické republiky do Botswany probíhal pod patronací prezidenta Botswany pana Seretse Khama Ian Khama.

FOTO: archiv autora

 Pod patronací prezidenta

Na utajovaném místě v deltě Okavango byl zřízen „přivítací“ karanténní tábor pro první čtyři měsíce pobytu v Botswaně. Obezřetnost je na místě. Dobrá vůle nestačí. Často může právě dobrá vůle způsobit ekologickou katastrofu. Celý projekt probíhal pod patronací prezidenta Botswany Seretse Khama Ian Khama a jeho bratra T.K. Khama, který odpovídá za ochranu přírody a turistiku.

Díky dostatku vody je buš delty Okavango prakticky stále zelená. Pro nosorožce ideální prostředí.

Díky dostatku vody je buš delty Okavango prakticky stále zelená. Pro nosorožce ideální prostředí.

FOTO: CK Marco Polo International

Právě Botswana je dobrým příkladem toho, jak nastavit pravidla, aby turistika nebyla přítěží, ale naopak velkým přínosem pro stát jako celek, ale i pro lokální komunity. V Botswaně nemůže uspět masová turistika, která není nikdy loajální, ale hledá vždy jen nejnižší cenu. Je to dobře pro Botswanu, ale i pro okolní státy. Držme palce, ať se šesti nosorožcům v deltě Okavango daří.

Ochranu přírodního bohatství berou v Botswaně nesmírně vážně a ochránci mají veliké pravomoce.

Ochranu přírodního bohatství berou v Botswaně nesmírně vážně a ochránci mají veliké pravomoce.

FOTO: andBeyond


Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Jižní Afriky a Botswany podle vašich přání

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 01.05. 2014

Cena:  81 500,--

KEMPOVÁNÍ V BOTSWANĚ

Expedice s  českým průvodcem

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Více informací o zájezdu

Termín: 04. 02. 2014

Cena: 38 000,-- (+ letenky)

 KEMPOVÁNÍ V NAMIBII

Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost rostlin i tvorů, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.

Na této cestě navštívíte to „nej“ ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín: 9. 3. 2014

Cena:  47 800,--

KRUGERŮV NÁRODNÍ PARK – NEJEN SAFARI

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Kruger a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

EXPEDICE S ČESKÝM PRŮVODCEM

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu 

Termín odletu: 03. 04. 2014

 Cena: 59 990,--

JAPONSKO – TOKIO + KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

 
 
 Užitečné rady pro ty, co se chystají s cestovní kanceláří do Afriky (nejen).