Historie je plná paradoxů. V době největší slávy, ve 13. století, bylo město Timbuktu centrem islámské vzdělanosti. Místní knihovna soustředila vědecké svazky z celého islámského světa a studenti, kteří dokončili místní univerzitu, se podíleli na vzdělávání muslimů ve velmi vzdálených zemích od Španělska po Indii. Dnes jsou však právě radikální islamisté největším nebezpečím pro památky. Některé památky už dokonce poničili a hrozí, že v ničení mohou pokračovat.

Budovy v Timbuktu jsou postave stejnou technikou - hlína a dřevo se propojují ve velice promyšleném systému.

Budovy v Timbuktu jsou postavené stejnou technikou – hlína a dřevo se propojují ve velice promyšleném systému.

FOTO: archiv autora

Bájné město v poušti

Když Portugalci začali na konci 15. století objevovat pro Evropany západní břehy Afriky a dostávali se do kontaktu s pobřežními národy, slyšeli velmi často o bájném městě ve vnitrozemí, které je křižovatkou všech cest a které nabízí zboží nevídané na evropském trhu. Legendu o bájném městě vozili námořníci ze svých cest a čas od času přiváželi i ukázky zboží, které pobřežní národy získali od obchodníků přicházejících z Timbuktu. Portugalci však nikdy nedostali odvahu vydat se do vnitrozemí a raději pokračovali v dobývání africké cesty do Indie. Ta byla jejich zemí zaslíbenou. Legenda o bájném městě uprostřed Afriky však putovala Evropou.

Mnoho vzácných tisků muselo být z Timbuktu evakuováno. Přispěl k tomu Prince Claus Found.

Mnoho vzácných tisků muselo být z Timbuktu evakuováno. Přispěl k tomu Prince Claus Found.

FOTO: Prince Claus Found

Od studny v poušti k velkoměstu

Studní s životodárnou vodou je v oblasti Sahary mnoho. Všechny jsou pokládány za dar boží a jsou ceněny víc než cokoliv jiného. Studna v Timbuktu měla navíc jedinečnou polohu a stala se křižovatkou obchodních cest mezi jihem a severem a východem a západem. Vládci pouště Tuaregové si této polohy byli vědomi a význam Timbuktu rostl spolu s bohatstvím, které přinášel obchod. V době své největší slávy mohlo mít město i přes 100 000 obyvatel. Dnes je ale chudým městem, typickou ukázkou města v tzv. „třetím světě“.  Dávná sláva je jen mlhavou vzpomínkou a možností, jak si přivydělat na turistice. Ovšem v dnešních dnech bezpečnostní situace rozhodně turistice nenahrává. Tuaregové a jejich spojenci z radikálních islamistických skupin nemají turisty zrovna v lásce. Úpadek města bude pokračovat.

Chrám v Saba. Celý je postavený z hliněných cihel, propojených s dřevěnými prvky.

Chrám v Saba. Celý je postavený z hliněných cihel, propojených s dřevěnými prvky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články

FOTO: Jan Papež pro Creator Lodge

Styl Safari vás okouzlí a nadchne

FOTO: archiv CK Marco Polo

Země, kde Bůh má stále ještě duši – Etiopie

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Zanzibar – místo iluzí, kde nic nemusí být tak, jak se zdá

 Hliněná architektura jako z jiného světa

Základním architektonickým prvkem rovníkové Afriky, východní a jižní Afriky byl tzv. „rondoval“, kruhová hliněná stavba, která nahradila nomádský stan. Proutěná nebo dřevěná konstrukce se vyplnila blátivou směsí, která po uschnutí ztvrdla a vytvořila pevné stěny. Jednoduchá a zároveň velmi praktická stavba dominovala architektuře celá staletí.  V Mali došlo ale k výrazné změně. Kruhový rondoval byl nahrazen stavbami s kolmými, popř. šikmými rohovými stěnami. K výstavbě byla použita hliněná cihla a byla doplněna dřevěnými prvky pro zpevnění konstrukce a vytvoření patrových budov. Vznikly tak nádherné hliněné stavby, které najdete nejen v Timbuktu, ale i na jiných místech v Mali. Jsou to unikátní díla a věřme, že budou zachována pro budoucí generace a že je i turisté budou brzy zase moci navštívit.

Vesnice Songo.

Vesnice Songo.

FOTO: archiv autora

V centrální části a na jihu Mali je klid

Do centrální a jižní části Mali se můžete vydat i v současné době. Neuvidíte sice Timbuktu, ale i místa jako Djenné, Segou a Mopti jsou hodně zajímavá. Djenné je místo tajemných obchůdků s amulety starých marabůtských kouzelníků a maskami, které vám doma budou nahánět hrůzu ještě spoustu let. Město islámských studií a poutní místo, kam přicházejí návštěvníci z celé západní a střední Afriky. Postavte se k hliněné stěně některé z budov u tržiště, zavřete oči a zaposlouchejte se do zvuků kolem. Je to jedinečná kompozice, kterou pak poznáte neomylně vždy, když ji uslyšíte. Djenné vám naprosto nahradí zážitek z Timbuktu.

Při slavnostech tančí bojovníci kmene Dogon ve speciálních maskách.

Při slavnostech tančí bojovníci kmene Dogon ve speciálních maskách.

FOTO: archiv autora

Křižovatka etnik

Na území Mali můžete potkat etnika, která jsou velmi osobitá a drží se stále ještě autentických společenských a kulturních tradic. Historicky je to dáno tím, že se všechna tato etnika snažila držet v blízkosti obchodní cesty, která zaručovala obživu, a bojovní Tuaregové jim zaručovali relativní bezpečí. Nomádští Tuaregové nevytvářeli tradiční státní útvar. Díky tomu šance malých národů na zachování své autenticity byla veliká. Ani Marokánci, ani Francouzi, kteří si území podrobili, nezničili základy starých kultur. Modří lidé pouště – Tuaregové, zemědělský národ – Dogon, pastevecký národ – Fulani a celá rodina malých etnik Mande. Všichni jsou nesmírně zajímaví a stojí za návštěvu.

Dřevění strážci hlídají budovy.

Dřevění strážci hlídají budovy.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 

Slavný Festival au Désert nebude

Jeden z nejslavnějších afrických festivalů, Festival au Désert, se po třinácti letech nebude konat. Měl probíhat v polovině ledna 2014 právě v Timbuktu. Poslední ročníky se stávaly oázou otevřenosti, radosti a inspirace. Z celé Afriky sem přijížděli umělci, aby v poušti pod otevřeným nebem dali najevo své touhy, strach z budoucnosti, ale i víru v sílu Afriky.  Bohužel současná situace je právě opačná a pořadatelé se obávají násilí a netolerance radikálních muslimů. Slavný festival se stěhuje do exilu. Kde a kdy se bude konat, není ještě rozhodnuto.

Hliněné domy etnika Dogon jsou doplněny výraznými prvky. Vše souvisí s rozsáhlou mytologií kmene.

Hliněné domy etnika Dogon jsou doplněny výraznými prvky. Vše souvisí s rozsáhlou mytologií kmene.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání.
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 10. 02. 2014

Cena:  54 900 Kč

 

ESENCE: UŽIJTE SI KOMFORTNÍ POZNÁVÁNÍ SRÍ LANKY !

s českým průvodcem

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

100% garantované uskutečnění zájezdu!

 

FOTO: CK Marco Polo International

Více o zájezdu

Termín : 03. 03. 2014

Cena :  59 500,--

 

OKRUH KAMBODŽOU

Český průvodce

Kambodža je krásná země nejen díky svým památkám, ale i stále nedotčené přírodě, a proto jsme se snažili zahrnout do programu to nejzajímavější. Na vše bude dostatek času, proto jsme volili i místní přelety, což je výrazně pohodlnější na rozdíl od celodenních přesunů autobusy po dálnicích. Nakonec si odpočinete u moře s překrásnými plážemi, kde si můžete pobyt i prodloužit dle vašeho přání.

 

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 17. 03. 2014

Cena :  85 990,--

 

OKRUH MEXIKO–GUATEMALA–BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů, doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.

 

FOTO: Martin Vlasek, CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu : 03. 04. 2014

Cena :  59 990,--

JAPONSKO – TOKIO A KYOTO

s českým průvodcem

Japonsko, které se vzpamatovalo z nedávné katastrofy, opět stojí na nohou a je připraveno Vám ukázat svoji moderní tvář v Tokiu a své tradice a historii, tak odlišnou od zbytku světa v prastarém Nikko, Kamakuře, Kyotu a Naře.

..