Nikdo není překvapený, když se o Jihoafrické republice mluví v souvislosti se safari nebo  s golfem či potápěním. Mockrát jsme o takových aktivitách psali i v této rubrice Afrika. Tentokrát ale máme na mysli úplně jiné aktivity – o nich se tak často nepíše.

Dvě místa v Jihoafrické republice pokládám za perfektní „hnízda“ adrenalinových aktivit – Knysna a Hazyview. Naprosto odlišná přírodní prostředí. Obě velmi dramatická a pro Středoevropana exotická. Milovníci přírody si vychutnají nádheru obou míst.  A pokud si návštěvu zpestříte i některou aktivitou, budete mít opravdu na co vzpomínat.

Nedaleko Hazyvie můžete navštívit i vodopád Berlín.

Nedaleko Hazyview můžete navštívit i vodopád Berlín.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Hazyview

Hazyview je malé městečko na slavné řece Sabii a je coby kamenem dohodil (cca 5 km) od Krugerova národního parku. Můžete tak velmi snadno propojit adrenalinovou zábavu se safari. Nedaleko je i vyhlášená Panorama road s jedním z nejhlubších kaňonů na světě Blyde River Canyon a další zajímavá místa. Ta malinká tečka, kterou na mnoha mapách ani nenajdete, určitě stojí za návštěvu na několik dnů.

Řeka Sabie vytváří v okolí městečka Hazyview zajímavé kaskády.

Řeka Sabie vytváří v okolí městečka Hazyview zajímavé kaskády.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Rafting mezi hrochy a krokodýly

Řeka Sabie pramení vysoko v Dračích horách a prodírá se provincií Mpumalanga, aby po průchodu Krugerovým národním parkem zamířila do Mosambiku. V okolí městečka Hazyview vytváří peřeje a divoké zákruty, sevřena vysokými skalisky. Sem tam se otevírá jedním ze břehů do krajiny, plné plantáží s banánovníky, papájou, ananasem a pomerančovníky. Právě pozvolné břehy řeky milují krokodýli a občasná slepá ramena a laguny hroši. Rafting na řece Sabii má několik různě obtížných úseků a můžete si snadno zvolit, který vám bude nejvíc vyhovovat. Stejně tak si můžete zvolit, zda poplujete na klasickém raftu, kajaku či zvolíte jinou možnost. Skvělá věc, která vás nadchne.


Trasa pro čtyřkolky vede nejen po břehu řeky, ale i mezi plantážemi a po okolních kopcích.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Čtyřkolky

Čtyřkolky v Hazyview jsou spíš povyražení a seznámení se s terénem. Není to žádný extrémní sport a zkušení jezdci budou brát celou záležitost jako vyjížďku. Ale pro většinu z nás, kteří sedíme na čtyřkolce jen občas, nebo dokonce poprvé v životě, je i trasa v kopcích a plantážích kolem řeky Sabie hodně zajímavá. Je tu víc tras a můžete si zvolit i obtížnější, pokud jste zkušenější jezdci. Pokud ovšem chcete zažít opravdové dobrodružství na čtyřkolkách, musíte do oblasti Kalahari.

Opravdové dobrodružství na čtyřkolkách hledejte v Kalahari.

Opravdové dobrodružství na čtyřkolkách hledejte v Kalahari.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Paintball je výborný prvek teambuildingu

Když chcete stmelit partu nebo firemní kolektiv, dejte lidem do ruky zbraně, nabijte je a postavte lidi proti sobě. V tropickém lese, plném lián, vlhkého bahna a temných zákoutí, se probouzí bojová nálada hodně rychle. Boj o metu nebo lov nepřátel může začít. Vše se dá nastavit podle přání, můžete bojovat i několik hodin, nebo si jen vyzkoušet, jaké to je.

Paintball je perfektní zábava pro skupinku kamarádů nebo firemní teambuilding.

Paintball je perfektní zábava pro skupinku kamarádů nebo firemní teambuilding.

FOTO: archiv autora

Celý den v jednom kole

Určitě doporučuji věnovat aktivitám celý den a sestavit si itinerář, který propojí více aktivit v jeden celek. Můžete začít lanovkami v korunách stromů, posléze přejet čtyřkolkami na místo souboje v paintballu a  pak zchladit horké hlavy při raftingu na řece Sabii. Je to zábava na  5–6 hodin. Komu by to nestačilo, může si přidat horská kola a vydat se do kopců.

Nedaleko Hazyview začíná zajímavá Panorama road a necelých 5 km od městečka je brána do Krugerova národního parku a několik soukromých rezervací. Přečtěte si zajímavé články o místech v okolí Hazyview.

FOTO: archiv autora

Přírodní atrakce na jihu Afriky: Kaňon Blyde River

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

Splněný sen – vlastní safari park
Na takhle krásných pobřežních vodách můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

Knysna. Na takhle krásných pobřežních vodách  můžete bez problému zkusit své schopnosti při plavbě na kajaku.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Knysna

Knysna je centrálním městečkem Zahradní cesty na úplném jihu země, v nejjižnějším cípu Afriky. V posledních letech se mnohokrát stala hlavním městem extrémních sportů a lidé, kteří se v Knysně věnují adrenalinové zábavě, jsou velcí profesionálové. Na kvalitě služeb je to hodně znát. Sem by měli odjet na školení lidé od našich řek a z našich hor. Pokora, otevřenost ke klientům, respekt k přírodě a zároveň velká schopnost využít vše, co příroda nabízí. I když jste naprostí začátečníci, můžete počítat s respektem a pohodou. A pokud jste borci, klidně si sáhněte v okolních horách a na mořských vlnách na dno svých sil.

Přečtěte si více o Knysně a jejím okolí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Srdcem legendární Zahradní cesty je městečko Knysna

 

Bez dobré obuvy se raději na trek na pobřeží nepouštějte.

Bez dobré obuvi se raději na trek na pobřeží nepouštějte.

FOTO: Ian Fleming, visitknysna

Pěšky nebo na kole

Jsem chodec a dávám přednost vlastním nohám před pedály horských kol. Mohu se tedy bez uzardění rozplývat nad trasami v pobřežních kopcích a skaliskách. Denní túra na trase 9 km, 12 km nebo 16 km vám představí úchvatnou krajinu s mnoha výhledy na moře. Kdo si chce dát trochu víc do těla, může si vyjít na George Peak (1337 m.n.m.). Zdá se to na první pohled málo? Nenechte se zmást, startujete totiž téměř na úrovni mořské hladiny a vystoupat na vrchol vám zabere nějakých 5 hodin. A pak se ještě musíte vrátit zpátky.

Trasy pro horská kola vedou i podél pobřeží. Kdo uloví krásnější vyhlídku?

Trasy pro horská kola vedou i podél pobřeží. Kdo uloví krásnější vyhlídku?

FOTO: wegortw

Vybrat si správnou trasu na kole je složitější. Záleží hodně na vaší zkušenosti a trénovanosti. Ale v okolí jsou trasy pro všechny. Doporučuji začít s průvodcovanou vyjížďkou, protože hory mohou být nebezpečné. Při delších trasách musíte počítat se 6–8 hodinami na cestě a k tomu už je nějaký pedagogický dohled vhodný.

Vyzkoušejte kitesurfing.

Vyzkoušejte kitesurfing.

FOTO: visitknysna

Voda, samá voda

Kitesurfing, prkno na stojáka a kajaky. Laguna v Knysně a její okolí nabízí poklidnou plavbu, ale i velké dramatické pobřežní vlny. Je jen na vás, do jakého terénu se chcete pustit.

I v Knysně je skvělá věc udělat si kombinaci různých aktivit do jednoho dne.

Zajímavou aktivní dovolenou v Africe jsou expediční cesty se speciálně upraveným náklaďákem. Přečtěte si o takových cestách víc informací.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vydejte se do Afriky za dobrodružstvím
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Na safari v náklaďáku? Proč ne

 

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání.

FOTO: archiv autora

Termín odletu: 9. 3. 2014

Cena: 47 800,-

Více o zájezdu

Krugerův národní park - Jihoafrická republika - vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 10.02. 2014

Cena:  54 900 Kč

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

GARANTOVANÁ REALIZACE ZÁJEZDU ! 

FOTO: CK Marco Polo International

Více o zájezdu

Termín : 03.03. 2014

Cena :  59.500,--

Okruh Kambodžou

Český průvodce

Kambodža je krásná země nejen díky svým památkám, ale i stále nedotčené přírodě, a proto jsme se snažili zahrnout do programu to nejzajímavější. Na vše bude dostatek času, proto jsme volili i místní přelety, což je výrazně pohodlnější, na rozdíl od celodenních přesunů autobusy po dálnicích. Nakonec si odpočinete u moře s překrásnými plážemi, kde si můžete pobyt i prodloužit dle vašeho přání.

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena :  85.990,--

OKRUH MEXIKO–GUATEMALA–BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů, doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.

GARANTOVANÁ REALIZACE ZÁJEZDU !