Návrat ke kořenům

Při svém putování vinařským krajem nedaleko Kapského Města vás možná překvapí, jak často uvidíte ve vinicích popásat se kachny, husy nebo dokonce kozy.  Kachny a husy se sem nezaběhly, jsou sem vyháněny záměrně. Starají se o to, aby z vinic zmizeli hlemýždi. Kozy zase vypásají některé vytrvalé plevele.

Udržba vinic je v organickém zemědělství mnohem pracnější a vinice vypadají mnohem přírodněji.

Údržba vinic je v organickém zemědělství mnohem pracnější a vinice vypadají mnohem přírodněji.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

„Vracíme se zpět ke kořenům a objevujeme postupně komplexní ochranu vinice přirozenou cestou,“ vysvětluje Rose Jordaanová z vinice Bartinney. „O ochraně půdy a přírodního bohatství se u nás vždy mluvilo především ve spojení s ochranou zvířat a půdy pro divoká zvířata. Každý chápal, že se musí vytvářet nové a větší národní parky, aby bylo zachováno bohatství divočiny. Teď už pomalu začíná společnost chápat, že i vinice a krajina, ve které vinice jsou, jsou stejně důležitým a ohroženým bohatstvím. Proto naše snaha o návrat ke kořenům získává stále větší podporu.“

Bartinney je malé rodinné vinařství. 40 hektarů vinic se nachází v malebném údolí Banghoek Valley a patří do oblasti Stellenbosch. Takových vinic je ve vinařském kraji mnoho. A mnohé vinice přechází na organický způsob pěstování vína.

Meziřádky se začínají zelenat nebo se v nich pěstují bylinky.

Mezi řádky se začíná zelenat nebo se v nich pěstují bylinky.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Zelené víno

Ještě nedávno by vám milovníci vína v Jihoafrické republice při povídání nad sklenkou tvrdili, že víno je jen dvojí  – dobré a špatné. Odmítali by diskusi na téma tzv. „zeleného vína“. Byla to pro ně okrajová, bláznivá věc. Kdo by se chtěl lopotit v horku a prachu za radlicí pruhu? Dnes je situace úplně jiná. „Zelené víno“ najdete i v regálech lepších supermarketů a znalci se začali tak trochu předvádět a rádi nacházejí v „zeleném vínu“ chutě, které v běžném víně nejsou. Poctivě řečeno, platí stále, že víno je buď dobré, nebo špatné. Ale ukazuje se, že i vína pěstovaná a připravovaná velmi tradičním způsobem mohou obstát v konkurenci s víny připravovanými moderní metodou.

Na vinicích bez chemického ošetření se nemusíte bát utrhnout hrozen a ochutnat.

Na vinicích bez chemického ošetření se nemusíte bát utrhnout hrozen a ochutnat ho.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

„Zelené víno“ není ovšem pouze technologie, je to mnohem více i životní postoj. Půda přestává být jen pouhým pěstebním substrátem, začíná nabírat zpět i duchovní rozměr. Respekt a úcta k půdě je základním kamenem celého hnutí „zeleného vína“.

 Přečtěte si další zajímavé články z oblasti Kapského Města

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 
 Krása vinařského kraje v Kapsku přilákala i miliardáře Zdeňka Bakalu
  Stolová hora je jako slavná herečka
 

FOTO: Jan Papež

 První misonář na jihu Afriky byl Moravan

Půda ožívá

Spolu s návratem tradičního způsobu pěstování vinné révy se do vinic a do půdy vrací původní život. Půda ožívá. Objevují se mikroorganismy a plísně, hmyz a drobní živočichové, z vinice se stává ekosystém, kterým bývaly vinice před mnoha staletími. Na mnoha vinicích můžete vidět, jak se prolíná pěstování vína s pěstováním různých bylinek a drobného ovoce. Tradiční vinařství začínají vyrábět a prodávat marmelády, sušené bylinky a další produkty organického zemědělství.

Vinařství La Motte od roku 2007 pěstuje veškeré hrozny podle pravidel organického zemědělství.

Vinařství La Motte od roku 2007 pěstuje veškeré hrozny podle pravidel organického zemědělství.

FOTO: archiv La Motte

La Motte – skvělá ukázka toho, jak to funguje

Vinařství La Motte si pořídil průmyslový magnát a obchodník Dr. Anton Rupert v roce 1970. Byl už tehdy velikým zastáncem ochrany přírody a vinařství pro něj bylo další možností, jak zachovat a kultivovat něco tradičního a krásného. Vinice byla založena první generací francouzských hugenotů v roce 1752.

Dnes vinařství vlastní dcera pana Ruperta, známá operní zpěvačka Rupert Hanneli-Koegelenbergová, která na vedení vinařství spolupracuje s věhlasnou francouzskou vinařskou rodinou Rothschildů.

Při návštěvě vinařství La Motte si můžete posedět v krásném prostředí zahrady.

Při návštěvě vinařství La Motte si můžete posedět v krásném prostředí zahrady.

FOTO: archiv La Motte

Od roku 2007 je veškerá produkce této vinice pod přísnou kontrolou a je produkována pouze organicky. „Zelené víno“ se tu produkuje cíleně a s velikou pokorou vůči půdě, lokalitě a tradici. Při návštěvě městečka Franschhoek můžete vinici navštívit a ochutnat zdejší víno.

Oblast Franschhoek založili na konci 17. století francoužští hugenoti.

Oblast Franschhoek založili na konci 17. století francouzští hugenoti.

FOTO: archiv La Motte

Inzertní sdělení -  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání.

FOTO: archiv autora

Termín odletu: 09.03. 2014

Cena: 47.800,-

Více o zájezdu

Krugerův národní park - Jihoafrická republika - vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

Kuba

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o naší nabídce na Kubu

Vyměňte pošmourné počasí v Čechách za nádherné počasí na Kubě!

Vyberte si z naší nabídky zájezdů za odpočinkem nebo poznáním. Jsme připraveni připravit vám i zájezdy na míru. Na Kubu létáme přes 10 let, máme na Kubě prověřené partnery a létáme na pravidelných linkách.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69.990,-

Keňa - Tanzanie

Expedice - Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena - 69.990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve Východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů.

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaie

 15 990,– za 7 nocí se snídaní, včetně letenky, let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, wi-fi na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře