Sloní lázně

Slon je sice jedním ze symbolů Afriky, ale setkat se s velkými stády slonů ve východní Africe můžete jen v některých parcích. Tarangire je jedním z nich. Tarangirští sloni milují především mokřady, kam se vracejí ze svých poutí za potravou a dopřávají si bahenní lázně. Pokud zůstanete u mokřadů delší dobu a budete mít dostatek trpělivosti, začnete pozorovat, že příchody a odchody jednotlivých skupinek a stád mají svůj vnitřní rytmus. Jako by existoval nějaký nepsaný jízdní řád, který všichni sloni v Tarangire dodržují. Velmi podobné je to i v Amboseli a v Tsavo v Keni. Sloni v Tarangire vás nadchnou a díky tomu, že se můžete pohybovat i mimo cesty a dokonce se můžete po parku vydat i po svých, dostanete se ke slonům nezvykle blízko.

Sloni milují mokřady. Vrací se do nich pravidelně i z velké dálky.

Sloni milují mokřady. Vracejí se do nich pravidelně i z velké dálky.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Vandr uvnitř národního parku

V Tarangire stojí jeden legendární kemp. Paul Olivier, jedna z nejvýraznějších postav safari ve východní Africe, se rozhodl splnit si svůj sen a v roce 1992 otevřel v Tarangire Olivier’s Camp. Svou osobní přítomností a přítomností hostů kempu chtěl chránit slony v Tarangire před pytláky. Projevil tehdy nesmírnou odvahu, zarputilost a vizionářství. Za jeho zásluhy mu je dodnes umožněno, chovat se v národním parku jinak než ostatním. Má například možnost zařídit pro své hosty několikadenní putování po parku s přespáním v provizorních kempech. Hosté jdou pěšky z jednoho kempu do druhého, spí v otevřené krajině, u napajedel, ve skalách apod. Ten vandr po Tarangire stojí za to. Dost často se vám bude tajit dech. Někdy nad nádherou, kterou potkáte, jindy strachem, ale obojí patří k věci.

Mobilní kemp v otevřené krajině.

Mobilní kemp v otevřené krajině

FOTO: CK Marco Polo International

 Zimoviště tažných ptáků

Čápy, volavky, egyptské husy a další a další druhy přilétají do Tarangire přezimovat. Potoky, jezírka a mokřady nabízejí dostatek potravy a bezpečí. Se stěhovavými ptáky roste populace dravců, kteří se živí drobným ptactvem. Kdo rád pozoruje ptáky nebo kdo je rád fotí, měl by Tarangire zařadit do svého cestovního plánu. Fotografové ocení, že se mohou vydat pěšky na místa, která jim zaručí to správné světlo, a nejsou tudíž odkázáni jen na fotografování z terénních vozů. Mají tím pádem dostatek času počkat si na ten správný záběr. Foto safari je dobré si dopředu vyjednat a nečekat až na improvizaci po příjezdu. Pozorovatelny mohou být obsazeny, stěhovaví ptáci se mohou zpozdit nebo nemusí přiletět. Je příliš mnoho proměnných, které je třeba před cestou znát.

Baobaby, baobaby, baobaby.

Baobaby, baobaby, baobaby

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o Tanzanii

FOTO: Jan Papež pro Creator Lodge

Mimořádná přírodní památka – Ngorongoro

FOTO: Jeremie Tronet

Zanzibar – místo iluzí, kde nic nemusí být tak, jak se zdá

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Milión plameňáků v pohybu – velká migrace ptáků

 Malý princ by skákal radostí

Jakmile projedete vstupní branou do parku, uvědomíte si, že jste v zemi bájných baobabů. Nejsou v parku všude, ale jsou místa, kde jich je tolik, že máte pocit, že si vzájemně podávají ruce, a kdyby je nedržely v zemi mohutné kořeny, určitě by spolu tančily. Je to fascinující obraz, zvlášť při západu slunce. Některé baobaby jsou tak obrovské, že v jejich dutinách mají svá doupata leopardi. Schovávají si v nich svou kořist a chodí do prohlubní v korunách pít nachytanou vodu. Do dutiny v největším baobabu se pohodlně vejde až osm dospělých osob.

Oliver´s camp. Pěší safari.

Oliver’s camp. Pěší safari.

FOTO: Oliver´s camp

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Jak se nenechat napálit při výběru safari

 Kdy do Tarangire?

Nejlepší období je od srpna do poloviny prosince. Cesty jsou suché a sjízdné, můžete se bez rizika vydat i mimo ně. Vaše auto nezapadne a dostanete se ke zvířatům hodně blízko. Tráva je suchá nebo hodně nízká, a to je čas, kdy se můžete v doprovodu stopaře a rangera vydat na pěší safari. Až zaprší a tráva vyroste vysoko, nebude pěší safari bezpečné a míst, kam se budete po svých moci vydat, ubude. Sucho přivádí zvěř k napajedlům a mokřadům a koncentrace zvířat, setkávajících se na jednom místě, roste. Stačí jen být u toho, být na blízku, sedět v autě nebo jen tak na bobku a pozorovat, vychutnávat si sounáležitost s divokou přírodou. Od konce října přichází pozvolna zelené období. Nejprve zaprší sem tam, pár drobných dešťů, jako test, jako připomenutí, že se blíží doba, kdy se všechno změní.  Od poloviny prosince prší tak silně, že je mnoho cest nesjízdných a navštívit Tarangire není úplně vhodné. Od konce ledna přicházejí stáda pakoňů a zeber a Tarangire se zelená a kvete. Pobyt se nedá srovnat s obdobím sucha, ale své kouzlo rozhodně má.

V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

V Tarangire mohou auta některých kempů i mimo cesty. Skvělá věc pro fotografy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Tanzanie

Klasický okruh – Lake Manyara, Ngorongoro, Serengeti

 Vydejte se s námi na sever Tanzanie do proslulých národních parků Serengeti, Ngorongoro a Lake Manyara.
Kráter Ngorongoro, mnohými považovaný za osmý div světa a nekonečné pláně Serengeti jistě netřeba blíže představovat. Serengeti je dějištěm každoroční velké migrace zvířat – milióny pakoní, zeber a dalších druhů putují za čerstvou pastvou a slibují jedinečnou podívanou.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 10.02. 2014

Cena:  54 900 Kč

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

100% garantované uskutečnění zájezdu ! 

 

FOTO: CK Marco Polo International

Více o zájezdu

Termín : 03.03. 2014

Cena :  59.500,--

Okruh Kambodžou

Český průvodce

Kambodža je krásná země nejen díky svým památkám, ale i stále nedotčené přírodě, a proto jsme se snažili zahrnout do programu to nejzajímavější. Na vše bude dostatek času, proto jsme volili i místní přelety, což je výrazně pohodlnější, na rozdíl od celodenních přesunů autobusy po dálnicích. Nakonec si odpočinete u moře s překrásnými plážemi, kde si můžete pobyt i prodloužit dle vašeho přání.

 

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena :  85.990,--

 

OKRUH MEXIKO–GUATEMALA–BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů, doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o nabídce zájezdů na Kubu

 Vyměňte pošmourné počasí v Čechách za nádherné počasí na Kubě!

Vyberte si z naší nabídky zájezdů za odpočinkem nebo poznáním. Jsme připraveni připravit Vám i zájezdy na míru. Na Kubu létáme přes 10 let, máme na Kubě prověřené partnery a létáme na pravidelných linkách.