Městečko Knysna je jedním z nejzajímavějších zastávek na tzv. Zahradní cestě (Garden Route). U nás ještě není tolik známá, jako některá jiná místa v Jihoafrické republice.  Je to škoda. Důvodů, proč sem zavítat by se dalo najít opravdu hodně. Prvním z nich je počasí. Je tu hezky prakticky po celý rok. Dokonce i v červenci a v srpnu, kdy je jinde na jihu dost nevlídně, dá se v Knysně trávit čas v pohodě. A navíc, je to místo, kde začíná převažovat Indický oceán nad Atlantikem a kde teplota vody v moři už není tak nepřátelská jako v Kapském Městě.

Indický oceán začíná mít v oblasti Knysny převahu nad Atlantickým oceánem. Voda je tu mnohem teplejší než v Kapském městě.

Indický oceán začíná mít v oblasti Knysny převahu nad Atlantickým oceánem. Voda je tu mnohem teplejší než v Kapském Městě.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Aktivní dobrodružná dovolená

Knysna není žádné líné přímořské městečko. Sjíždí se sem milovníci treků a horských kol a vyrážejí do dramatického okolního terénu. A mají z čeho vybírat. Jsou tu trasy na jedno odpoledne, ale i trasy na několik dnů, trasy pro začátečníky i trasy pro ty, kteří si chtějí sem tam sáhnout na dno. Na kratší trasy se můžete vydat sami, ale na ty delší doporučujeme vydat se s průvodcem.

Bohatí lidé z Kapského města si staví v oblasti Knysny letní sídla. Skvělý výhled je u nich samozřejmostí.

Bohatí lidé z Kapského Města si staví v oblasti Knysny letní sídla. Skvělý výhled je u nich samozřejmostí.

FOTO: Petr Nevečeřal

Nejkrásnější trasa na Garden Route

Nejdelší tradiční a hodně náročný trek je Outeniqua Hiking Trail – trasa dlouhá cca 108 kilometrů, která se obyčejně jde 7-8 dnů. Přenocování je v horských boudách, kde najdete vodu, kamna, dřevo na topení a postele. Elektřina je pouze v jedné z nich. Díky omezeným kapacitám ubytování dbá správa národního parku Knysna Forest na to, aby na trase bylo maximálně 24 turistů. Pokud chcete trasu urazit za 7 dnů, počítejte s dávkou 7-13 km denně, což v praxi znamená téměř 7 hodin denně na trase.

Outeniqua Hiking Trail

Outeniqua Hiking Trail

FOTO: CK Marco Polo International

Na stejnou trasu se můžete vydat i na horských kolech a urazit ji za tři dny. Knysna je rájem cyklistů na horských kolech. Pokud si budete plánovat cestu na jih Afriky a máte rádi jízdu na kole, byli byste sami proti sobě, kdybyste na pár dnů do Knysny nezavítali. Krásné denní trasy od 12 do 30 kilometrů lemují pobřeží a pronikají do lesů a horských údolí. Pro zkušené je připravena i lahůdka: „Po stopách kapitána Sparrowa“, náročná pětidenní trasa, která prověří nejen vaši odolnost, ale i vůli.

Nedaleko Knysny je známý národní park Tsitsikamma, kde jsou další nádherné trekové trasy.

Národní park Tsitsikamma. Trekové trasy vedou i po pobřeží. Visuté lávky jsou velkou atrakcí.

Národní park Tsitsikamma. Trekové trasy vedou i po pobřeží. Visuté lávky jsou velkou atrakcí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Přečtěte si další zajímaví články o Jihoafrické republice

FOTO: Glenn Käsner

Kapské Město, jižní brána do Afriky

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Spitzkoppe - tahle krása musí být boží dílo

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přírodní atrakce na jihu Afriky: Kaňon Blyde River

 Co si trochu zařádit?

Když se do Knysny dostane s partou kamarádů, můžete si skvěle zařádit. Začněte svůj den projížďkou na čtyřkolkách v divokém pobřežním terénu, plném písečných dun a skalisek. Pak si zabojujte na paintballovém hřišti, které si můžete dohodnout i na noční bojovku.  Extrémně rychlé čluny vás mohou vyvézt za delfíny. Sama jízda na těchto člunech je zážitek. Když se člun rozjede na plnou rychlost, pochopíte, proč kapitán trval na tom, že se musíte ve svém sedadle připoutat. Můžete se pokusit slaňovat vodopád nebo se pokoušet vylézt různě těžké skalní stěny.

Při plavbě kolem pobřeží narazíte na panenské pláže, z pevniny nepřístupné.

Při plavbě kolem pobřeží narazíte na panenské pláže, z pevniny nepřístupné.

FOTO: Petr Nevečeřal

Kajak, pádlo, vy a moře

Vydat se na dopoledne nebo na celý den na kajaku podél pobřeží vyžaduje alespoň trochu zkušeností. Moře může překvapit velkými vlnami a síly mohou odcházet rychleji, než bychom čekali. Na druhé straně je to nádherná příležitost jak se setkat s pobřežními skalisky, malými písčitými plážemi a neobydlenými nepřístupnými zátokami. Každý výlet je vedený velmi zkušeným vůdcem, takže máte jistotu, že je o vás dobře postaráno. Pokud se pohybujete uvnitř laguny, nečeká vás žádné nepříjemné překvapení. V poledne se zastavte v některé pobřežní hospůdce a odpoledne se vydejte pěšky po pláži. Krásný aktivní den, po kterém vám bude večeře rozhodně chutnat víc, než kdybyste pouze lenošili u bazénu.

Dramatické pobřežní vody, plné skalisek, nebyly vůči mořeplavcům příliš vlídné.

Dramatické pobřežní vody plné skalisek nebyly vůči mořeplavcům příliš vlídné.

FOTO: Petr Nevečeřal

Pro vaše malé drahoušky

Ani s dětmi se nebudete v Knysně nudit. Jedničkou bude určitě sloní park. Když jej před 20 lety Ian a Lisette Withersovi zakládali, měli ambici naučit děti a mladé lidi respektovat svět slonů, porozumět jejich potřebám a pokusit se pomoci najít kompromis mezi světem lidí a slonů. Zároveň se chtěli pokusit vracet slony do divočiny. Děti mají šanci jít na procházku se slony do zajímavého lesního terénu a nechat se pohladit sloním chobotem. Je to fantastická zkušenost, a to nejen pro ně.

Nedaleko Knysny, směrem na město George, je v lesích postavený velmi příjemný vodní park a nedaleko od něj lanový park s procházkou v korunách stromů. Na různých plážích v okolí Knysny nabízí drobní provozovatelé celou řadu vodních sportů, zaměřených i na malé a menší děti.

Knysna Golf Club je situován na náhorní plošině, odkud jsou nádherné výhledy.

Knysna Golf Club je situován na náhorní plošině, odkud jsou nádherné výhledy.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Pohoda i pro golfisty

Knysna Golf Club, Pezula, Simola a další dobrá hřiště jsou jen pár kilometrů od sebe a jejich kvalita je velmi vysoká. Pezula je šampionské hřiště, které nadchne nejen kvalitou údržby, ale především nádhernou polohou na skaliskách přímo na pobřeží. Mnoho jamek má neuvěřitelný výhled a zahrát si Pezulu je opravdu zážitek na celý život. Navíc jste pouhých 60 km od další golfové lahůdky – golfového resortu Fancourt. Týden, deset dnů, můžete hrát bez toho, že byste se začali třeba jen trochu nudit.

Fancourt, Montagu.

Fancourt, Montagu.

FOTO: Fancourt

Inzertní sdělení -  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69.990,-

Keňa - Tanzanie

Expedice - Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena - 69.990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve Východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů.


FOTO: archiv autora

Termín odletu: 09.03. 2014

Cena: 47.800,-

Více o zájezdu

Krugerův národní park - Jihoafrická republika - vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

Kuba

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o naší nabídce na Kubu

 Vyměňte pošmourné počasí v Čechách za nádherné počasí na Kubě!

Vyberte si z naší nabídky zájezdů za odpočinkem nebo poznáním. Jsme připraveni připravit vám i zájezdy na míru. Na Kubu létáme přes 10 let, máme na Kubě prověřené partnery a létáme na pravidelných linkách.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

 

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaie

 15 990,– za 7 nocí se snídaní, včetně letenky, let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, wi-fi na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře