Road movie naživo

Kdysi mi někdo u ohně řekl, že cíl není důležitý, že důležitá je cesta. „Stejně všichni jednou umřeme, ale jak jsme žili, o to jde,“ dodal tehdy. Některé věci nám nedocházejí hned. Ani si v tu chvíli neuvědomíme, že slyšíme něco podstatného. Jenže se to uloží v podvědomí, a až jsme zralí, tak to vypluje. A úplně stejné je to s cestováním. Lovíme cíle a dělá nám to radost a je to tak, jak to má být. Ale najednou pocítíme, že by to chtělo něco udělat jinak. Někdo to pocítí ve dvaceti, někdo v padesáti, ale na tom nesejde. Je to tu a v tu chvíli jste zralí na expedici. A když si pro svou expedici zvolíte Afriku, dostanete dávku dobrodružství navíc.

Sloni v Serengeti

Sloni v Serengeti

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Mekka safari v Africe

Keňa a Tanzanie jsou Mekkou pro milovníky safari. Jenže to není safari. Když se vydáte na putování Východní Afrikou s expedicí, přivoníte i k dalším vůním Afriky. Dostanete se mezi běžné lidi, navštívíte místa, která běžná turistika nevnímá, začnete chápat kouzlo, které před vámi uchvátilo tolik cestovatelů. Safari je šlehačkou na dortu, ale kdo z nás by se cpal pouhou šlehačkou a vynechal by dort? Jak dlouho by nám samotná šlehačka chutnala?

Expediční vozidlo veze pohodlné vybavení kempu.

Expediční vozidlo veze pohodlné vybavení kempu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Putování formou expedice je návrat ke kořenům. Ne tak hluboký jako několikadenní pěší safari nebo putování na koních africkou divočinou, ale kouzlo starých dobrých časů objevitelů určitě má. Na první pohled se vlastně ničím neliší od běžných safari, které nabízí většina cestovních kanceláří. Vždyť navštívíte většinou stejná místa – jezera Nakuru a Naivasha, národní parky Masai Mara a Serengeti, Viktoriino jezero a kráter Ngorongoro. Ale to je pouhé zdání. Národní parky jsou rozsáhlá území a je důležité, ve které části putujete a kde zvolíte místo na nocleh.

Všechna kempoviště během cesty jsou na výborných místech.

Všechna kempoviště během cesty jsou na výborných místech.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vaše „Vzpomínky na Afriku“

Expedice, to jsou zážitky, emoce, plnění klukovských snů. Žádný den není stejný a každý den přináší několik vzpomínek pro celý život. Někdy jsou to drobnosti, jako pocit, když ráno vysoukáte své tělo ze stanu a kolem vás se povaluje přízemní mlha. Trhá ji pár paprsků slunce a v nich stojí žirafa. Dlouhým jazykem strhává listy akácie a vy v tom ranním tichu slyšíte, jak její drsný jazyk bojuje s trny na větvičce. Kdyby teď otočila hlavu a podívala se na vás, byl by to strašný kýč…

Setkávání s místními komunitami patří k věci.

Setkávání s místními komunitami patří k věci.

FOTO: archiv autora

Jindy jsou to velké věci, jako radost malých kluků, kterým jste před očima nafoukli kopačák a pak ho vykopli co nejvýš do vzduchu. Až dopadne, přijde boj. Kdo míč chytí, toho bude a ten bude na hodně dlouhou dobu velkým šéfem. Tam někde uvnitř víte, že to byl skvělý nápad a že stálo za to vláčet se s pumpičkou…

V noci je mezi vámi a divokou přírodou jen tenká látka stanu.

V noci je mezi vámi a divokou přírodou jen tenká látka stanu.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Mimořádná přírodní památka - Ngorongoro

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Milión plameňáků v pohybu – velká migrace ptáků

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Pakoně byli zrozeni k pohybu

 Dobrodružné noci

Od okolního světa vás bude v noci dělit jen tenká látka stanu a prvních pár nocí toho moc nenaspíte. Většina tábořišť a kempovišť není oddělená od okolní přírody žádnou bariérou. Zvířata mohou volně přicházet a odcházet. A věřte, že přicházet budou. A mnohem častěji v noci než během dne. Noc je v Africe velice živá, i když pro mnohá zvířata končí často smrtí. A noc je plná zvuků. Naprosto jiných zvuků než u nás. A všechny jsou od vás odděleny pouhou stanovou látkou. Nepsané pravidlo říká, že jakmile rozsvítíte baterku, všechny zvuky utichají.

Na hraně kráteru Nogorongoro ve výšce 2 600 m.n.m.

Na hraně kráteru Nogorongoro ve výšce 2600 m n. m.

FOTO: archiv autora

Když na expedici, tak s dobrým průvodcem

Průvodcem se musíte narodit. Z leklé ryby neudělá pochoutku ani Zdeněk Pohlreich. Expediční cestu nemůže vést průměrný průvodce. Na dobu expedice se stáváte tlupou nomádů a průvodce musí být náčelníkem, šamanem, šéfem ochranky, stavebním dozorem, šéfkuchařem, bavičem a taťkou Guru, vše v jednom. A navíc, ničeho nesmí být ani málo, ani moc. Afrika umí překvapovat. Můžete si stokrát naplánovat trasu, můžete si naplánovat zastávky a dohodnout s místními komunitami spoustu věcí. Je ale naprosto jisté, že se někde vyvrbí nějaká nečekaná událost. Kvalitní expediční cesty musí být vedeny excelentním průvodcem.

Plameňáci v kráteru Nogorongoro

Plameňáci v kráteru Nogorongoro

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Východní Afrikou v náklaďáku

Upravený náklaďák je hlavním zázemím celé expedice. Je to dobře promyšlené a letitými zkušenostmi vylepšené expediční vozidlo. Přesto je třeba chápat, že je to pořád jen náklaďák. A je třeba si uvědomit, že do Východní Afriky je to určitě to úplně nejvhodnější vozidlo. Na některých silnicích vás sice budou předjíždět minibusy s vysmátými turisty, ale až se budete v pohodě prodírat terénem, oceníte jeho buldočí vytrvalost a schopnost dostat se do míst, kam se minibusy nedostanou.

Uprostřed Serengeti

Uprostřed Serengeti

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Expediční náklaďák má zvětšená okna, pohodlná sedadla, otevíratelnou střechu, skříňky na zavazadla, markýzu zajišťující stín během zastávek a chránící před deštěm, zvětšenou nádrž na pitnou vodu a velmi dobře vybavenou polní kuchyni. Ve výbavě nechybějí safari křesílka pro pohodlné posezení v přírodě, stany a kvalitní rozkládací lůžka do stanu a mnoho dalších detailů, které umožňují cestovatelům, aby si svou expedici po Keni a Tanzanii opravdu užili.

K expedici samozřejmě patří i zajištění stravování. Během celé expedice jsou zajištěny snídaně, obědy a večeře.

Inzertní sdělení -  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěna především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Zaváděcí cena: 69 990,-

Keňa - Tanzanie

Expedice - Východní Afrika

Český průvodce

Zaváděcí cena - 69 990,-

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů


FOTO: archiv autora

Termín odletu: 9. 3. 2014

Cena: 47 800,-

Více o zájezdu

Krugerův národní park - Jihoafrická republika - vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park, a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim’s Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke’s Luck Potholes.