Safari v Jihoafrické republice nabízí celá řada cestovních kanceláří a téměř všechny směřují své klienty pouze do velkých parků. Je to škoda, protože mnoho menších parků dokáže poskytnout hodně dobré služby a perfektní zážitek. Jedním z takových je i Mohlabetsi.

Ubytování je v bungalovech bez plotů a bariér. Zvěř se prochází přímo pod okny.

Ubytování je v bungalovech bez plotů a bariér. Zvěř se prochází přímo pod okny.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vítejte, jsem Tony, majitel, a budu vás provázet

Setkání s Tonym a jeho ženou Almou mi pokaždé dobije energii. Jsou přesnou ukázkou majitelů, kteří milují svou práci a berou ji za svou životní náplň, za svoje poslání. Patří mezi ty šťastlivce, kteří se ráno probudí, podívají se kolem sebe a mohou si říct: tak, tohle jsem vybudoval a zdá se, že to mělo smysl. Tonymu se naštěstí podařilo uhlídat ambice a udržel Mohlabetsi  v hranicích rodinného podniku. Na každém kroku cítíte, že majitel chodí po stejných pěšinách, jí stejné jídlo k obědu, ví dokonale o všem, co se kolem šustne. Navíc Tony i Alma mají dar komunikace, takže kolem sebe šíří dobrou náladu, pohostinnost a vlídnost. Jste prostě v dobrých rukách.

Mezi prvními zvířaty, které v Mohlabetsi potkáte budou určitě zebry.

Mezi prvními zvířaty, která v Mohlabetsi potkáte, budou určitě zebry.

FOTO: archiv autora

Balule Nature Reserve – váš privátní Krugerův park

Na 350 km2 se rozkládá Praha a něco málo přes 350 km2 má plocha světově proslulého kráteru Ngorongoro. A právě takovou plochu má park Balule Nature Reserve, jehož součástí je Mohlabetsi. Privátní majitelé několika na sebe navazujících pozemků se domluvili a vytvořili tento unikátní prostor. Navíc využili toho, že se jejich pozemky přímo dotýkají Krugerova národního parku. Dosáhli dohody se státem a Balule dnes nemá žádnou umělou bariéru, která by bránila zvířatům z Krugerova parku migrovat do Balule a zpět. Dá se tedy s trochou nadsázky tvrdit, že jakmile jste návštěvníkem Mohlabetsi, máte k dispozici svůj privátní Krugerův park. Lvi, leopardi, nosorožci, buvoli a sloni – celá velká pětka – se budou pohybovat někde kolem vás.

V Mohlabetsi se můžete dostat ke zvířatům opravdu blízko.

V Mohlabetsi se můžete dostat ke zvířatům opravdu blízko.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Tony a Alma Williamsonovi

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

 „Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.”

Tony, proč ses vlastně rozhodl vybudovat Mohlabetsi? Měl jsi celkem pohodlné zaměstnání a byl to velký risk.

V dětství jsem byl typický afrikánský kluk. Jakmile to jenom trochu šlo, byl jsem v přírodě. A už od mala miluju divočinu. Vystudoval jsem hotelový management a získal jsem velmi dobrou práci ve špičkových hotelech a resortech. Jenže mě to stále táhlo ven, do buše.

V roce 1995 byla na prodej půda za velmi nízké ceny a já cítil, že to je ta životní příležitost, která se už nemusí opakovat. Naštěstí je na tom Alma se vztahem k divočině  úplně stejně. Koupili jsme pozemek a začali budovat Mohlabetsi.

Zní to strašně jednoduše. Bylo to tak jednoduché?

Nebylo, ale to je teď už úplně jedno. Všechno, co jsme museli obětovat, za to stálo. Měli jsme štěstí, že naše koncepce se trefila do přicházejícího trendu ekoturistiky, a tak jsme od počátku měli dost klientů. Splnil se nám životní sen, narodila se Mohlabetsi Safari Lodge.

Když jsem k vám přijel poprvé, byl mezi vaším pozemkem a Krugerovým národním parkem plot. Pamatuji si na zamilovanou dvojici žiraf, kdy samice byla na vaší straně plotu a samec v Krugerově parku a hlavami se mazlili nad dráty s elektrickým proudem. Je to dnes jinak?

Byla to vzrušující doba, když jsme krok za krokem otevírali naše území vůči obrovskému Krugerovu národnímu parku a stávali se součástí jeho živého systému. Naše zvířata mohla z ničeho nic migrovat do neuvěřitelně rozsáhlého prostoru a zvířata z Krugerova parku mohla „dobývat“ naše území. Strašně jsme riskovali, protože mohla nastat situace, kdy by nám odešla naše zvířata a žádná jiná by se u nás neusadila. Ale člověk musí v životě riskovat, jinak si nemůže plnit sny.

Při cestě do Mohlabetsi se určitě zastavte v Blyde River Canyon.

Při cestě do Mohlabetsi se určitě zastavte v Blyde River Canyon.

FOTO: archiv autora

Dorazte raději už na oběd

Při plánování své cesty na safari určitě plánujte všechno tak, abyste dorazili do Mohlabetsi na oběd. V klidu se ubytovat, dát si v restauraci oběd a po obědě relaxovat na terase a pozorovat nedaleké napajedlo je ten nejlepší způsob, jak zahájit své safari. Rozkoukáte se, zklidníte se, nastavíte si úplně jiný rytmus. Shon a starosti zůstanou někde za kopcem, daleko za panenskou buší, která vás od téhle chvíle obklopuje. Ve čtyři, půl páté odpoledne, po odpolední kávě nebo čaji, můžete vyrazit na své safari. Tony a jeho tým připravují safari šité klientům na míru. Podle  toho, jak dlouho v Mohlabetsi zůstáváte. Ideální je zůstat alespoň tři noci. Pak nemáte potřebu vidět všechno během jediného výjezdu. Zvířata nejsou herci, ale některá zvířata jsou teritoriální a dá se předpokládat, že je potkáte. Jiná (např. leopard) jsou nevyzpytatelná a je velké štěstí, když je potkáte. Když ale nikam nechvátáte, máte mnohem větší naději je spatřit.

V oblasti okolo Mohlabetsi najdete celou velkou pětku, včetně leoparda.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si další zajímavé články o safari

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jak se nenechat napálit při výběru safari
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Kalahari - ráj fotografů a samotářů
 

FOTO: Marco Polo Int. (archiv)

 Kouzelné kempování - glamping

Ranní safari

Na dveře vašeho bungalovu klepe ranger. Za chvilku začne svítat a váš dlouhý den začíná. V recepci vás čeká káva, čaj a ranní bábovka. Tělo musí dostat šanci se trochu probrat. Je docela chladno, ale až vyjde slunce, teplota vystřelí rychle nahoru. Nasedat a odjezd. Za svítání jsou predátoři ještě aktivní a s trochou štěstí uvidíte dravé kočky v akci. Výhoda lokalit, jako je Mohlabetsi, je i v tom, že se za zvířaty můžete vydat i pěšky. Když ranger usoudí, že je lepší zastavit auto a popojít, spočine vaše noha v divoké buši a začnete vnímat svět okolo sebe úplně jinak. Bude se vám zdát, že přibylo mnoho zvuků, uvědomíte si, jak málo stačí zvířatům, aby se ukryla vašim pohledům, jak snadnou kořistí byste se asi stali, pokud byste v buši zůstali sami. Po třech hodinách ranního safari se vrátíte do lodge na snídani.

Pěší safari je třešínka na dortu.

Pěší safari je třešinka na dortu.

FOTO: Mohlabetsi Safari Lodge

Pět důvodů, proč se tu zastavit na safari :

  • Mohlabetsi může ubytovat maximálně 20 osob. Díky tomu máte šanci vnímat nerušeně divokou přírodu a užívat si atmosféru rodinného podniku.
  • Jste na privátním území a díky tomu můžete i mimo cesty a můžete se dostat ke zvířatům mnohem blíže a můžete vyrazit i na pěší safari.
  • Po celou dobu pobytu jste v rukách profesionálů, kteří mají rádi svou práci. Stopaři a rangeři, kteří mají na starosti vaše safari, jsou připraveni vám přiblížit africkou divočinu, včetně tzv. velké pětky.
  • Mohlabetsi je 4* lodge s komfortním, příjemným zázemím rodinného podniku, kde se budete cítit velmi dobře.
  • Bezbariérové hranice s Krugerovým národním parkem vám dávají možnost užívat si ekosystému parku za mnohem nižší peníze, než kdybyste ve stejné kvalitě chtěli bydlet v Krugerově národním parku.
Po obědě, kdy je čas na odpočinek, je příjemné si dát masáž.

Po obědě, kdy je čas na odpočinek, je příjemné si dát masáž.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Perfektní pro první safari v životě

Pohostinnost Tonyho, Almy a jejich týmu je naprosto ideálním startovacím prostředím pro vaše první safari v životě. Tady si nikdo nehraje na světáka, tady se nikdo nebojí zeptat, když něco neví nebo chce něco vědět, tady si všichni užívají to, že mají šanci být v buši.  Safari v Mohlabetsi není jenom o tom, vidět divoká zvířata, ale je i tom, dozvědět se něco o celém ekosystému buše, přičichnout si ke stopování zvířat, pochopit buš jako místo, které stojí za to chránit.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

 

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o Mohlabetsi

Jihoafrická republika

Mohlabetsi Safari Lodge

Zažijte safari v rodinném safari kempu. Tony a Alma Williamsovi, majitelé, měli to štěstí, že se jim splnil jejich životní sen a mohou většinu svého času trávit v divoké buši. Oni a jejich personál, udělají všechno, abyste si Afriku a buš zamilovali. Kemp přímo navazuje bez bariér na slavný Krugerův národní park a zvířata mohou volně migrovat. Za skvělé ceny máte možnost zažít výborné safari.

Cestovní kancelář Marco Polo vám na míru připraví balíček na 2, 3 nebo 4 noci v Mohlabetsi.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

 Skvělá cena za 11 nocí s polopenzí - 84.000,--

Termín :  07.03. 2014

Tanzánie a Keňa

EXPEDICE - Východní Afrika

Český průvodce

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27. 11. 2013

Cena:  53 900 Kč

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

 

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena:  85.990,--

 

OKRUH MEXIKO – GUATEMALA – BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů. Doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.

 

Kambodža

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odletu: 03.03. 2014

Cena:  59.500?-

Okruh Kambodžou a pobyt u moře s českým průvodcem

 Kambodža je krásná země nejen díky svým památkám, ale i stále neodtčené přírodě, proto jsme se snažili zahrnout do programu to nejzajímavější. Na vše bude dostatek času, proto jsme volili i místní přelety, což je výrazně pohodlnější, na rozdíl od celodenních přesunů autobusy po dálnicích. Nakonec si odpočinete u moře s překrásnými plážemi, kde si můžete pobyt i prodloužit dle vašeho přání

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu: 27.11. 2013

Cena: 74.790,--

 Více o zájezdu

 

Za historií a přírodou Etiopie

 Český průvodce

 Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané do skály v Lalibele nebo Axumu se často řadí mezi divy světa. Přírodní skvosty jako nejhlubší proláklina Danakil.