Vynikající plavec ohrožený hlavně člověkem

Ačkoliv jejich přirozeným nepřítelem je hlavně lachtan, následovaný žralokem, největší zásluhu na tom, že se za posledních 20 let populace tučňáka brýlového snížila o 90 %, má člověk. Strmý nárůst rybolovu v pobřežních vodách znamenal úbytek potravy a několik velkých ropných havárií také vykonalo své.  V některých tradičních lokalitách došlo i nešetrnému zabydlování pobřeží a některé kolonie tučňáků zůstaly bez šance na hnízdění.

Velké balvany dodávají tučňáků pocit bezpečí.

Velké balvany dodávají tučňákům pocit bezpečí.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Tučňák brýlový je vynikající plavec a dokáže za potravou plavat mnoho kilometrů. Jeho drobné tělo (max. 60 cm) je nesmírně výkonné a odolné proti chladu a nástrahám moře. Ještě dnes se občas objeví případ, že jsou zadrženi rybáři, kteří používali tučňáky jako návnadu při lovu žraloků, ale postoj veřejnosti je k takovým způsobům tak negativní, že naštěstí takových případů ubývá.

Tučňák brýlový žije v trvalých párech i deset let a více.

Tučňák brýlový žije v trvalých párech i deset let a více.

FOTO: archiv autora

Buďme si věrni

Tučňák brýlový je monogamní. Páry spolu zůstávají často i 10 let. Ale získat nevěstu není pro tučňáka vůbec snadná věc. Ze všeho nejdříve musí zajistit bydlení. To znamená, že musí vyhrabat na správně chráněném  místě podzemní noru, kterou musí vystlat pro pohodlí páru. Jakmile tučňák dokončí svou noru, musí se pokusit nalákat samičku k prohlídce. Jeho problémem však je, že v tu samou chvíli je kolem něj bezpočet jiných ženichů, kteří právě dokončili svá díla a také lákají samičky svým hlasitým tokáním. Samičky (samozřejmě) dělají drahoty. Prochází jednu „nemovitost“ za druhou, zavrtí se ve vystýlce a jdou dál. Málokdy se stane, že by se samička usadila hned na prvním místě.

Jakmile samička odsouhlasí bydlení, zatroubí podobným tokáním, jako je volání samce. Sameček se snaží co nejrychleji spářit. Teprve tak je partnerství potvrzeno. Od té doby jsou si partneři věrní.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Život ve stínu vojenských křižníků

Nádhera pláže Boulders, kde kolonie tučňáků sídlí, je trochu v kontrastu ke křižníkům vojenského námořnictva Jihoafrické republiky, která má svůj hlavní přístav hned vedle. Místní vám ale potvrdí, že i to je jeden z důvodů, proč se této kolonii daří přežít a dokonce krok po kroku nabírat na počtu. Armáda má samozřejmě pod přísnou kontrolou pohyb lodí v zálivu a díky tomu se mnoho rybářských lodí této lokalitě raději vyhne. Tučňáci tak mají větší šanci získat potravu. Navíc jejich hnízdiště bylo vyhlášeno národním parkem a správci parku se snaží ochránit lokalitu před sběrači vajec, divokými psy a kočkami. Nezasahují ovšem do souboje s racky, kteří útočí na vejce a mláďata. Zasahovali by teprve tehdy, kdyby útoky racků znamenaly vážné nebezpečí pro celou kolonii.

Velké balvany na bílé písčité pláži připomínají Seychelské ostrovy.

Velké balvany na bílé písčité pláži připomínají Seychelské ostrovy.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si další zajímavé články o oblasti v okolí Kapského Města

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Jaro v Kapském Městě – hra barev

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Krása vinařského kraje v Kapsku přilákala i miliardáře Zdeňka Bakalu
 

FOTO: Glenn Käsner

 Kapské Město, jižní brána do Afriky

FOTO: Glenn Käsner

Stolová hora je jako slavná herečka
 

FOTO: Jan Papež

 První misonář na jihu Afriky byl Moravan

 Dvě pláže

Když budete chtít kolonii tučňáků navštívit, máte možnost potkat je na dvou plážích. První je součástí národního parku a musíte na cestě k ní projít vstupní branou do parku a musíte uhradit vstupné. Vstupné není nijak drahé a určitě se na pláž vydejte. Je na ní hlavní hnízdiště, a pokud sem dorazíte kolem 10. hodiny dopoledne, budete tu téměř sami. Nevynechejte ale ani návštěvu druhé pláže. Dostane se k ní velice snadno a není nijak daleko. Od vchodu do národního parku se vydáte stále rovně (asi 300 metrů) a na konci chodníku narazíte na malou branku, kterou projdete, a po pár metrech jste na nádherné pláži plné balvanů. Tady můžete až k tučňákům, můžete se tu dokonce i vykoupat nebo se jen tak slunit na kamenech. Je to skvělé místo na polední piknik.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Simons’s Town

Kolonie tučňáků je na konci malebného městečka Simon’s Town. Městečko žilo a žije z námořníků. Dnes především z vojenských námořníků. V roce 1814 zde založilo svou námořní základnu britské námořnictvo a po získání samostatnosti se zde automaticky usadilo námořnictvo jihoafrické.  Městečko má viktoriánský charakter architektury a až vesnický rytmus. Kavárny, malé obchůdky a rodinné restaurace během dne a bary a hlučné pivnice po setmění. To jsou dvě podoby života Simon’s Townu.

Městečku Simon´s Town zůstal viktoriánský duch.

Městečku Simon’s Town zůstal viktoriánský duch.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení –  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání.
 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

Termín odjezdu : 16.03. 2014

Zaváděcí cena : 79.500,-- Kč

 To nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.
 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Expedice - Východní Afrika

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty, a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

Expedice - Kempování v Namibii

 Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.
Na této cestě navštívíte to nej ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaje

 15.990,- za 7 nocí se snídaní, včetně letenky,let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, WIFI na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27. 11. 2013

Cena:  53 900 Kč

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena :  85.990,--

OKRUH MEXIKO - GUATEMALA - BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů. Doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.