Kalendářové jezero – 365 x 52

Pokud bychom jezero Malawi přenesli do Čech, museli bychom se vzdát více než třetiny svého území a navíc bychom museli tvar jezera hodně upravit. Jeho plocha je téměř 30 000 km2.  Díky tomu, že je dlouhé 365 mil (570 km) a v nejširším bodě široké 52 mil (80 km), je někdy nazývané „Kalendářové jezero“, ale od místních lidí se takového názvu nikdy nedočkáte. Pro ně je to Nyasa (Ňasa), popř. Malawi.  Když před 150 lety objevil jezero pro Evropany dr. David Livingstone a pídil se po názvu jezera, dostával neustále stejnou odpověď: „Nyasa, Nyasa, Nyasa“.  Ve svahilštině znamená slovo Nyasa „jezero“, a tak z největší pravděpodobností zůstalo pravé jméno jezera nesděleno. Dr. Livingstone jej nazval Ňasa a to jezeru zůstalo téměř 100 let. Území okolo jezera pak bylo nazýváno Ňasko. Teprve se vznikem samostatného nezávislého státu v roce 1964 získalo jezero i stát název Malawi. Malawi znamená „paprsek světla“.

Populární akvarijní rybky tlamovce můžete sledovat v jejich přirozeném prostředí.

Populární akvarijní rybky tlamovce můžete sledovat v jejich přirozeném prostředí.

FOTO: archiv autora

Návštěvníci z Malawi jsou v mnoha českých akváriích

Mnohem dříve než turisté objevili jezero Malawi akvaristé. Tlamovci (cichlidy) z jezera Malawi sice nejsou tak populární jako tlamovci z jezera Tanganika, ale přesto je najdete v nabídce mnoha chovatelů. Jenže akvárium je akvárium a reálné jezero je o něčem úplně jiném. Stačí nasadit šnorchl a brýle a můžete pozorovat stovky ryb v jejich přirozeném prostředí. Jiné druhy u písečných pláží a barevnější druhy u skalisek. Jezero Malawi je se svou hloubkou 704 metrů jedním z nejhlubších jezer na světě (4. nejhlubší!). Proto je velkým lákadlem i pro potápěče. Velmi čistá průzračná voda a dostatek slunných dnů umožňuje dobré pozorování ryb i ve větších hloubkách. Malawi není moře, ale přesto má bohatý a jedinečný podvodní život.

Nejjednodušízpůsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

Nejjednodušší způsob zkoumání členitého pobřeží jezera je na kajaku nebo kánoi.

FOTO: Robin Pope

Přečtěte si zajímavé články o Malawi a okolních zemích
 

Malawi

FOTO: CK Marco Polo International

Malawi, nebroušený diamant z jihu Afriky

Pansy Shell, soustroví Bazaruto.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Nově objevený zázrak v Indickém oceánu
 

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Liduprázdný národní park Kafue v Zambii je plný zvířat a krásných zákoutí

 Nebojte se kajaku

Vsednout do kajaku a vydat se podél pobřeží. Vlastními silami se pohybovat po hladině, vnímat zvuky nerušené motorem člunů, cítit se pánem svého času.  Pokud se vydáte v kajaku na jezero v prosluněném dnu, nadchne vás průzračnost vody, členité pobřeží s nezabydlenými písečnými plážemi, horskými vrcholy lemujícími okolí jezera a pocit sounáležitosti s přírodou. Pokud si chcete užít kajak na opravdu krásném místě, vydejte se na ostrov Mumbo. V okolí panenského ostrova, který je součástí národního parku, najdete neuvěřitelně čistou a průzračnou vodu plnou ryb. Plavba kajakem v pobřežních vodách ostrova je o naprosté pohodě a požitku z „konce světa“. I absolutně nezkušení vodáci si mohou dovolit vyrazit na kajaku nebo v kánoi, najít si svou plážičku nebo místo ke šnorchlování a oddat se přírodní nádheře jezera.

V období od května do října je voda v jezeře průzračná.

V období od května do října je voda v jezeře průzračná.

FOTO: Robin Pope

Překvapivě krásné pláže

Jezero Malawi je někdy nazýváno „Sladkovodní moře“. Je to nejen pro jeho rozlohu (3. největší jezero v Africe po Viktoriinu jezeru a jezeru Tanganika), ale i pro krásné písčité pláže, které lemují pobřeží jezera. Navíc velmi příjemná teplota vody, která se po celý rok pohybuje mezi 25 °C až 28 °C, láká ke koupání a odpočinku. Pokud se ubytujete na některé z pláží na jihu, máte to velmi blízko do hor a na safari. Můžete vyrážet na treky spojené s pozorováním ptáků, můžete vyrazit na horských kolech a vydat se i na safari vyjížďky s profesionálním stopařem.

Pláže na pobřeží lákají k odpočinku.

Pláže na pobřeží lákají k odpočinku.

FOTO: Robin Pope

Inzertní sdělení – Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu.

Cestu k jezeru Malawi vám připravíme na míru.

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

 

Expedice - Východní Afrika

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzanie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny včetně proslulých Masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty, a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu: 9. 3. 2014

Cena : 47 800,–

Více o zájezdu

 

Krugerův národní park – Jihoafrická republika – vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27. 11. 2013

Cena:  53 900,–

 

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

 

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaje

 15 990,– za 7 nocí se snídaní, včetně letenky, let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, wi-fi na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře.