Splněný klukovský sen

Klukovské sny jsou skvělé v tom, že nemají limity. Je jedno, jestli jste malý nebo velký, silný nebo slabý, talentovaný nebo bez talentu, pracovitý nebo líný. Ve svých klukovských snech zvládnete všechno. Všechno má řešení, není problém, který byste nezvládli, není překážka, která by vás zastavila. Realita bývá ovšem trochu jiná. V mém klukovském snu jsme já a můj kůň byli jedno tělo, jedna duše. Kůň dělal, co bylo třeba, a já vnímal každý jeho dech, každý záchvěv jeho kůže, každý pohled jeho očí.

Vyrazit na koni za divokými zvířaty vyžaduje vzájemnou důvěru mezi koněm a jezdcem.

Vyrazit na koni za divokými zvířaty vyžaduje vzájemnou důvěru mezi koněm a jezdcem.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Při mém prvním safari na koni bylo ovšem všechno jinak. Postavili mne před obrovské zvíře, kterému jsem rozhodně nehleděl do očí. Ono na mne opovržlivě shlíželo shůry a bylo jasné, že tady o jednom tělu a jedné duši nemůže být řeč. Ve svém snu jsem naskakoval na koně v běhu, tady bych se bez pomoci dvou černošských podkoních do sedla rozhodně nedostal. Měl jsem pocit, že mě posadili na Petřínskou rozhlednu. Utáhl jsem si řemínek na helmě a hrozně se mi chtělo odplivnout a počítat vteřiny, abych se dozvěděl, jak dlouho budu padat….

Každá skupina je při vyjížďkách doprovázena zkušeným rangerem.

Každá skupina je při vyjížďkách doprovázena zkušeným rangerem.

FOTO: AHBS

Nakonec to byl jeden z nejkrásnějších dnů v Africe, a kdykoliv mám šanci, usedám opětovně do sedla. Jsem špatný jezdec, ale ten zážitek stojí za překonání strachu a za trošku fyzické bolesti.

 

 Koně a Afrika


V severní (berberské) Africe byl kůň znám jako domácí zvíře daleko před naším letopočtem, snad už v 9. stol. př. n. l.  Berberské plemeno menšího vzrůstu, s kulatým krkem a nesmírně odolnou povahou, je dodnes nedílnou součástí kulturního dědictví v Maroku, Alžírsku a Tunisku. V 7. stol. našeho letopočtu se s hordami následovníků proroka Mohameda dostal do severní Afriky i kůň arabský. S robustnější postavou, hrdě vztyčenou hlavou, pyšnou povahou. Krásný, ale zdaleka ne tak odolný a pracovitý. Proto se obě plemena udržela dodnes odděleně.

Nil je magická řeka. V mnoha ohledech je i řekou hraniční. Od pramene Nilu na sever, jako by byla úplně jiná Afrika, než od pramene na jih. A pramen Nilu byl i limitem, za který se nedostal kůň. Trvalo dlouhá staletí, než bílý muž oklikou přes moře přivedl koně do Východní a Jižní Afriky. Snad za to mohla moucha tse-tse, snad povaha a tradice černošských národů, kůň se na jih od pramene Nilu přirozenou cestou nedostal.

Přiblížit se slonům až na dosah.

Zkušení a dobře trénovaní koně se nebojí přiblížit slonům až na dosah.

FOTO: archiv autora

Holandští, portugalští a britští kolonizátoři koně při správě zabraných území používali. Nejen na práci, ale i při zotročování původního obyvatelstva. Kůň se stal symbolem pro bílého muže a černošské obyvatelstvo se koňů vždycky bálo. A bojí se jich dodnes. Pokud na koni projíždíte vesnicí, všichni bázlivě ustupují. Když jedete autem, neuhne vám téměř nikdo. Především na jihu Afriky se kůň prosadil a dodnes jsou stáda koní na zvlněných pastvinách farem naprosto přirozenou součástí obrazu krajiny.

Stát se součástí velkého stáda a vnímat jeho pohyb krajinou, lze jen na koňském hřbetě.

Stát se součástí velkého stáda a vnímat jeho pohyb krajinou lze jen na koňském hřbetě.

FOTO: AHBS

Obliba safari na koni prudce roste

Dobyvatelé Východní a Jižní Afriky se přirozeně pohybovali rozsáhlými územími na koních. Tato území byla divokou přírodou plnou divoké zvěře, včetně predátorů. Koně se na takové podmínky postupně adaptovali a jejich přirozené instinkty pomáhaly často člověku přežít. Právě na takových tradicích staví celá renesance safari na koních. S rozvojem soukromých rezervací, které nemusí kopírovat pravidla národních parků, došlo k rozvoji mnoha druhů safari. Pěší, na čtyřkolkách, na kolech a i na koních. Zážitky z takových safari jsou úplně odlišné.

Do Botswany je nejvhodnější vyrazit od srpna do října. Vody je tak akorát.

Do Botswany je nejvhodnější vyrazit od srpna do října. Vody je tak akorát.

FOTO: AHBS

Hlavním lákadlem koňských safari je určitě jízda krajinou. Z koňského hřbetu je pohled na krajinu pohledem plným překvapení. Jste výš, nad křovinami, nad vysokou suchou trávou. Na většinu zvířat se díváte úplně z jiného úhlu pohledu. Dostanete se k antilopám, pakoňům, zebrám a žirafám mnohem blíž. Dokonce i ptáci vás vnímají jinak než terénní vůz. Někdy jdete volným krokem, a jindy uháníte savanou.

Divoká zvířata vnímají koně jen jako další zvíře.

Divoká zvířata vnímají koně jen jako další zvíře.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

Další zajímavé druhy safari

Safari na korbě náklaďáku má své kouzlo.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Na safari v náklaďáku?

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

Renezance pěšího safari

I pro děti je safari neopakovatelným zážikem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Safari může být ideální rodinnou dovolenou

Kam na safari na koních vyrazit?

Z Jihoafrické republiky se safari na koni šíří pomalu na sever. Dnes jej najdete v Zimbabwe, Zambii, Botswaně, ale i v Keni a připravuje se několik projektů v Tanzanii, Malawi a v Mosambiku. Můžete vyrazit na jedno odpoledne nebo na několikadenní putování. Nikdy se nejedná o masovou turistiku. Malé skupinky zaručují intimitu setkání s divokou přírodou, pohodu a velký důraz na servis. Přesto je nutné dobře vybírat provozovatele a vědět dopředu všechno podstatné. Jsou safari na koních, kde se nestaráte prakticky o nic, a jsou safari, kde na sebe berete i starost o koně, podíl na vaření, přípravě tábora apod. Stejně jako vždy, když se chystáte do Afriky – čím víc toho víte, tím víc si svou cestu užijete.

Po náročném dnu je dobré mít dokonalé zázemí pro odpočinek.

Po náročném dnu je dobré mít dokonalé zázemí pro odpočinek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení -  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu.

Safari na koních je velmi specifický druh safari. Připravíme jej pro vás na míru.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu: 27.11. 2013

Cena: 74.790,--

 Více o zájezdu

Za historií a přírodou Etiopie

 Český průvodce

 Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané do skály v Lalibele nebo Axumu se často řadí mezi divy světa. Přírodní skvosty jako nejhlubší proláklina Danakil.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Expedice - Východní Afrika

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

Mys Dobré naděje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde.

Expedice - Jihoafrické dobrodružství: Safari, oceán, hory, poušť a Kapské Město

Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.
Během této cesty navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaje

 15.990,- za 7 nocí se snídaní, včetně letenky,let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, WIFI na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu : 09.03. 2014

Cena : 47.800,-

Více o zájezdu

 

Krugerův národní park - Jihoafrická republika - vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27. 11. 2013

Cena:  53 900,-

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro Vás!

 

Antiqua

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více o zájezdu 

Odjezd každý týden

 

BÍLÉ PLÁŽE A DEŠTNÝ PRALES

 Antigua a Barbuda, Dominika a Svatá Lucie

Nezvyklý zájezd, spojující méně navštěvované drobné perly Karibiku. Tady nenarazíte na masovou turistiku. Krásné pláže, nezastavěné hotely. Deštný prales. Autentická atmosféra.