Výběr místa hraje rozhodující roli. Kemp se musí stát jeho součástí. Mombo, Botswana.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Souznění s okolní přírodou

Slovo „safari“ pochází původně ze svahilštiny a znamenalo „cestu“ nebo „pouť“. Nomádský způsob života byl v dávné historii pro obyvatele východní a jižní Afriky stejně běžný jako pro obyvatele rozsáhlých pouští v severní Africe.  Pro vybudování dočasného tábora bylo vždy nutné najít nějaké chráněné místo s vodním zdrojem a možností získávání potravy. Horská údolí, vyvýšené břehy jezer a řek, zelené pahorky uprostřed buše. Vidět a nebýt viděn, být ochráněn před divokou zvěří, mít dostatek materiálu na stavbu.  S přibývajícím počtem kusů dobytka navíc nutnost zvířata ochránit a mít pro ně dost vody a potravy. Dnešní stavitelé kvalitních kempů řeší velmi podobné problémy, a navíc musí poskytnout svým klientům velmi nevšední zážitek a komfort. Výběr místa je velmi podstatný a stěžejní pro budoucí úspěch. Většina dobrých kempů ctí okolní přírodu a velmi vkusně a promyšleně ji nechá pronikat do svého prostoru. Tak blízko, jak to jen jde. Vlastně až na dotek klienta.

Stylová koupelna s výhledem do buše. Teplou vodu zajišťuje venkovní kotlík na dřevo obsluhovaný personálem.

Stylová koupelna s výhledem do buše. Teplou vodu zajišťuje venkovní kotlík na dřevo obsluhovaný personálem.

FOTO: Archiv Wilderness Safaris

Přírodní materiály dominují

Ve stylu SAFARI jednoznačně dominují přírodní materiály – dřevo, kámen, tráva, často doplněné kovovými prvky zpracovanými poctivou kovářskou prací. Dřevo stromů rostoucích v buši je velmi tvrdé, a pokud je dobře vyschlé, má i výborné vlastnosti. Opracovává se hrubším způsobem, aby se podpořil drsný přírodní dojem. Podlahy, stěny, ale i nábytek v interiéru jsou většinou laděny do přírodní hnědé barvy a povrchová úprava navozuje vzpomínky na „staré dobré koloniální časy“. Mohlo by se zdát, že takové reminiscence budou urážet černošské obyvatele, ale opak je pravdou. Zaměstnanci si jsou vědomi, že i jejich životy se velmi významně vylepšily s příchodem turistů. Navíc v posledních letech je vyvíjen stále větší tlak na to, aby turistická zařízení byla stejně ohleduplná k lokálním komunitám jako k přírodě. Patří k dobrému vkusu kvalitních kempů, že se snaží lokálním komunitám pomáhat.

Trávit večer u ohně pod hlubokým africkým nebem je nádherný zážitek.

Trávit večer u ohně pod hlubokým africkým nebem je nádherný zážitek.

FOTO: Archiv Wilderness Safaris

Otevřený prostor, otevřená duše

Když jsem seděl před mnoha lety s pionýrem bezbariérových kempů v Keni Mikem Kirklandem v úplně prvním otevřeném kempu ve východní Africe, byla hluboká noc, nad hlavou se nám klenulo hluboké africké nebe, někde tam v dálce svítil Jižní kříž a k napajedlu pár desítek metrů od nás přicházeli sloni. Přišlo mi to tenkrát tak trochu obskurní. Seděl jsem v pohodlném křesílku, v ruce jsem držel sklenici s koňakem a africká divočina přicházela přímo před můj nos. Pár metrů za našimi křesly stáli dva strážní, každý v ruce samopal, a hlídali, aby mě něco nesežralo.

Mike si všiml, že se cítím nesvůj a myslel si, že se bojím. Když jsem mu vysvětlil, že se spíš stydím, než bojím, smál se. „Vůbec to nechápeš! Ono je to přesně obráceně, otevřený prostor otvírá tvou duši. Teď jsi připravený vnímat divočinu mnohem intenzivněji než za ochranným plotem.“ A měl pravdu. Bezbariérové kempy jsou součástí okolní přírody a v tom je to kouzlo. Na mnoha místech Afriky to začali chápat až v posledních letech. Mike byl a je vizionář a já měl štěstí, že moje první kroky v Africe doprovázel právě on.

Prostorný stan s dokonalým interiérem vytváří koloniální atmosféru.

Prostorný stan s dokonalým interiérem vytváří koloniální atmosféru.

FOTO: Archiv CK Wildernss Safaris

Stany, nebo pevné zdi?

Psát v Čechách o stanech a kempech je ošidné. Většině čtenářů se vybaví před očima typické české kempy a stany typu „A“ s gumovou podlážkou a sadou složitých tyček. Takové stany na mysli nemám. Stany ve stylu SAFARI svou kvalitou předčí i mnoho hotelových pokojů. Mohou být velké i přes 100 m², jsou vybavené pevnými a pohodlnými lůžky vynikající kvality, mají svou koupelnu a splachovací toaletu, teplou a studenou vodu a mnoho dalších pohodlných vymožeností. Přesto jsou to pořád jenom stany a ta tenká látka vás odděluje od divoké přírody. Zvlášť v noci je to znát. Africká tma je opravdová tma a ve tmě si najednou uvědomíte zvuky, které jste přes den vůbec nevnímali. Hlavně ty tiché, nenápadné. Ale kdo ví, jaké stvoření ty zvuky vydává a jak daleko je od vaší postele. A co teprve, když se k vašemu stanu přiblíží stádo pakoňů nebo buvol, nebo když kolem prochází sloni. Jste prostě součástí divoké přírody.

 Přečtěte si další zajímavé články o architektuře na safari.

FOTO: Lion Sands, archiv CK Marco Polo

Afrika prchá do korun stromů

FOTO: Jan Papež pro Creator Lodge

Kouzelné kempování - glamping

Tam, kde se tvůrci kempu rozhodli použít pevné stěny bungalovů, využívají co nejvíce dřevo a kámen, aby stavby nenarušovaly ráz krajiny. Ohleduplnost k přírodě patří ke stylu SAFARI.

Snídaně při rozbřesku na úpatí dun má své kouzlo. Vnímáte svět s pocitem cestovatelů z koloniální doby.

Snídaně při rozbřesku na úpatí dun má své kouzlo. Vnímáte svět s pocitem cestovatelů z koloniální doby.

FOTO: CK Marco Polo International


Jsme tu pro vás a jsme v pohodě

Úsměv nic nestojí, ale velmi potěší. Úsměv a přirozená úslužnost jsou ve službách dobrých kempů alfou a omegou. „Jsme tu pro vás a jsme v pohodě,“ jako by říkali všichni kolem vás. A pohoda padne zákonitě i na vás a začnete si užívat svůj pobyt v přírodě ještě mnohem víc. Jsou to drobnosti, které ale velmi potěší. Chcete přenést stůl a židle, abyste měli lepší výhled? Žádný problém. Potřebujete jednu deku navíc, protože je v noci chladno?  Žádný problém. Nejíte maso a chcete k večeři dušenou zeleninu? Žádný problém. Potřebujete vyprat šortky? Žádný problém. Každý je připraven zpříjemnit vám pobyt. Dekorace a vybavení společných místností vás vrací do koloniální doby a podporují pocit klidu.

Safari auta jsou speciálně upravená. Všichni musí mít perfektní výhled.

Safari auta jsou speciálně upravená. Všichni musí mít perfektní výhled.

FOTO: archiv autora

Pozorování zvířat je součástí stylu

Safari auta mají osobitý design a jsou upravena speciálně pro pozorování zvířat v náročném terénu. Stopaři a rangeři jsou profíci, kteří znají dokonale buš. Využijte jejich znalosti a nikdy nechvátejte, nechtějte vidět všechna zvířata hned první den. Raději si užijte dobře ta zvířata, která jste měli to štěstí potkat. I stopaři jsou tu pro vás a jsou v pohodě. A často vám připraví překvapení, např. piknik uprostřed buše nebo na břehu napajedla. I to patří ke stylu SAFARI.

 

Inzertní sdělení -  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Expedice - Východní Afrika

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty, a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

Expedice - Kempování v Namibii

 Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.
Na této cestě navštívíte to nej ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaie

 15.990,- za 7 nocí se snídaní, včetně letenky,let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, WIFI na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27. 11. 2013

Cena:  53 900 Kč

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro vás!

Antiqua

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více o zájezdu 

Odjezd každý týden

BÍLÉ PLÁŽE A DEŠTNÝ PRALES

 Antigua a Barbuda, Dominika a Svatá Lucie

Nezvyklý zájezd, spojující méně navštěvované drobné perly Karibiku. Tady nenarazíte na masovou turistiku. Krásné pláže, nezastavěné hotely. Deštný prales. Autentická atmosféra.