Veselá atrakce, nebo vážná věc?

Zažil jsem procházku u Viktoriiných vodopádů několikrát, s různě starými lvy. S těmi nejmenšími, starými necelé tři měsíce, je procházka spíše atrakce, i když se dozvíte mnoho zajímavých detailů z fungování smečky. Procházka není samoúčelná a turisté nejsou hlavním důvodem k vypuštění lvů do volného prostoru. Mladí lvi se během procházky učí samostatnému pohybu v buši, učí se reagovat na okolí a jsou trénovány a rozvíjeny jejich lovecké instinkty. Čím starší lvi jsou, tím větší respekt ve vás budí. Už šestiměsíční mládě by vám dokázalo hodně ublížit a mladý lev ve věku 15 měsíců je zabiják, připravený k návratu do volné přírody.

Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.

FOTO: Jan Papež

Lvi jsou v Africe v ohrožení

V roce 1975 bylo v Africe více než 200 000 lvů. O necelých 30 let později se jejich počet zmenšil na pouhých 23 000 kusů, populace lvů se snížila o více než 80 %! Vládce savany, král buše, který byl odjakživa hrozbou pro své okolí, najednou potřeboval sám zachránit. Napříč Afrikou se našlo mnoho lidí, kteří si takovou nutnost uvědomovali, a vzniklo mnoho projektů na záchranu lvů.

Jak vrátit lva narozeného v zajetí do volné přírody ? 

Jedním z prvních projektů, který se zaměřil především na záchranu genofondu a návrat lvů narozených v zajetí do volné přírody, byl projekt u Viktoriiných vodopádů. Andrew Connolly se rozhodl věnovat všechen svůj čas záchraně lvů a pokusil se najít způsob, jak vrátit mládě lva narozeného v zajetí do volné přírody.  Andrew postupně ustanovil základní kroky k takovému návratu:

1.       Ve věku od třech do 18 měsíců jsou mláďata pravidelně vyváděna do volné buše, aby si zvykala na přírodní prostředí. Nikdy nedostávají neživou potravu – i ve výbězích si musí svou potravu ulovit, popřípadě ji sebrat někomu, kdo ji ulovil. Do věku 18 měsíců jsou mladí lvi v kontaktu s lidmi, každý má svého osobního trenéra, který nahrazuje matku. Od věku 18 měsíců do věku 2,5 roku postupně ubývá kontaktu s lidmi a je posilován lovecký instinkt. Zatím stále ještě v oploceném prostoru, i když velmi rozlehlém. Lvi zde mohou lovit ve dne i v noci, začíná být pouze na nich, kdy se k lovu odhodlají.

Trenéři se snaží naučit mladé lvy pohybovat v terénu a probudit lovecké instinkty.

Trenéři se snaží naučit mladé lvy pohybovat se v terénu a probudit lovecké instinkty.

FOTO: archiv autora

2.        Postupně se lvi dostávají do většího prostoru a začínají žít téměř jako divocí lvi. Mají možnost se i pářit, vytvářet vlastní území, začít budovat svůj vlastní životní prostor. Bránit jej před ostatními. Již nejsou v kontaktu s lidmi, i když jsou monitorováni. Člověk přestává vstupovat a ovlivňovat jejich život.

Mladí lvi se při procházkách učí chování ve smečce. Třeba používání signální soustavy - černých plošek na zadních částech uší.

Mladí lvi se při procházkách učí chování ve smečce. Třeba používání signální soustavy – černých plošek na zadních částech uší.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

3.       Nakonec jsou přemístěni do konečného prostoru, většinou do soukromých rezervací nebo státních rezervací. Zda přežijí a jak bude jejich život vypadat, je od této chvíle zcela na nich.

4.       Mláďata narozená z partnerství ve 2. kroku jsou ponechána osudu, a když jsou dostatečně velká a zkušená, jsou přemístěna v rámci 3. kroku.

Vyrazit do volné přírody je pro mladé lvy příjemných rozptýlením a zajímavou školou.

Vyrazit do volné přírody je pro mladé lvy příjemným rozptýlením a zajímavou školou.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Ustanovit jasné a logické kroky je jedna věc a realizovat je v praxi je věc druhá, často mnohem složitější, než se na začátku mohlo zdát. I když se Andrew a jeho lidé snaží velmi poctivě a jsou úspěšní v krocích 1 a 2, opravdu vrácených lvů do naprosto volné přírody je zatím velmi málo. Většina odchovanců skončila v soukromých rezervacích (o rozsahu třeba 30 tisíc hektarů), vybavených oplocením. Soukromé rezervace potřebují lvy pro úplnost tzv. Velké pětky. Přesto je projekt pokládán za jeden z nejúspěšnějších a Andrew Connolly byl za svou dlouholetou činnost navržen na ocenění „The Indianopolis Prize“.


Ve věku 13 měsíců je mladý lev už dokonalý predátor. Člověka akceptuje už s určitou nevolí.

Ve věku 13 měsíců je mladý lev už dokonalý predátor. Člověka akceptuje už s určitou nevolí.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na procházce s útočníky na člověka

Byla to jedna z prvních procházek po obnovení provozu. Všichni lidé Andrewa Connolly byli nervózní a instrukce pro návštěvníky opakovali tolikrát, že to šlo až na nervy. Chápal jsem je. Německá turistka, kterou lvi napadli, udělala všechno pro to, aby jim připadala jako kořist. Předešla malou smečku, aby si ji vyfotila zepředu, pak se ke lvům otočila zády, a dokonce se dala do běhu, aby získala větší náskok. Nedbala volání průvodců a ostatních návštěvníků. Celá nešťastná událost trvala jen několik vteřin. I mladý lev dokáže na krátkou vzdálenost vyvinout velkou rychlost a jeho lovecký instinkt velí útočit na hlavu a krk. Naštěstí vše nakonec dopadlo dobře.

Procházka s úplně mladými lvy je spíš o focení, natáčení a získávání zajímavých informací.

Procházka s úplně mladými lvy je spíš o focení, natáčení a získávání zajímavých informací. O pár měsíců později už vše vypadá jinak.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Když jeden z trenérů zahvízdal, aby přivolal lvy na procházku a otevřel dveře z výběhu, ostatní trenéři nás drželi striktně za sebou. Ten den se nikdo nesmál. Mladí lvi se postupně vyplahočili ze svého výběhu. Ale jakmile se ocitli ve volném prostoru, ožili. To nebyla koťátka z mé první procházky. Ve věku 13 měsíců už byli připraveni porvat se na život a na smrt. Už tvořili smečku a koordinovali vzájemně pohyb terénem. Myslím, že všem se nám honila hlavou představa ženy, která si dovolila je předběhnout. Kolem cesty byla suchá vysoká tráva, vyšší než dospělý muž. Dva ze tří lvů v ní zmizeli. Nic nenasvědčovalo, že v té trávě nějací lvi jsou. Ticho, vzdálený křik ptáka, bzučení hmyzu. Osamělý lev opatrně našlapující středem cesty. Najednou z levé strany vyskočila na cestu malá antilopa, mládě impaly. Pět šest metrů před lvem.  Ztuhla na vteřinu uprostřed cesty a fascinovaně se podívala naším směrem. Pak jí na zádech přistál mladý lev a porazil ji na kolena. Trenéři nás okamžitě zastavili a nutili nás v tichosti couvat zpět…

Viktoriiny vodopády. Nedaleko od nich můžete zažít procházku se lvy.

Viktoriiny vodopády. Nedaleko od nich můžete zažít procházku se lvy.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Vyrazit ráno, nebo večer?

Procházka se lvy je fascinující zážitek, i když se během procházky nestane vůbec nic.  Nabízí se možnost vybrat si mezi ranní a podvečerní procházkou, spíš doporučuji absolvovat tu ranní. Jsou mnohem příhodnější podmínky pro focení a můžete snadno kombinovat procházku se lvy s dalšími aktivitami v rezervaci.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Delta Okawango

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Viktoriiny vodopády.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

 Expedice – Kempování v Botswaně s návštěvou Viktoriiných vodopádů

ČESKÝ PRŮVODCE

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry. Na konci cesty se zastavíme u přírodního zázraku - Viktoriiných vodopádů.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín odletu: 27.11. 2013

Cena: 74 790,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

GARANTOVANÝ ODJEZD

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena :  85 990,--

Okruh Mexiko–Guatemala–Belize

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů. Doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Expedice – Východní Afrika

 Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty, a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27. 11. 2013

Cena:  53 900 Kč

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro Vás!

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu 

 

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaje

 15 990 Kč za 7 nocí se snídaní včetně letenky, let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, wi-fi na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat megaměsto a odpočinout si u moře.