Malajská (dnes spíše zvaná Muslimská) čtvrť stojí za procházku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Malajská čtvrť – Bo Kaap

Když se nad Kapským Městem ozve zpěv muezzinů, návštěvníci, kteří jsou ve městě poprvé, se většinou v údivu zarazí. Nečekají, že v nejjižnější africké zemi uslyší zpěv tolik charakteristický pro Káhiru a další města v severní arabské části Afriky. Muslimská kultura je ale nedílnou součástí života Kapského Města.

Když v roce 1658 přivezla Nizozemská východoindická společnost první malajské otroky, nikdo nepředpokládal, že se časem jejich počet zvětší. Ale pracovitost a nenáročnost Malajců zvyšovala poptávku a počet dovážených otroků z Malajsie rostl. Zrušení otroctví ve 30. letech 19. století vyvolalo otázku: „Co s nimi?“. Většina Malajců začala pro své bývalé pány pracovat ve mzdě a část z nich se začala věnovat řemeslům a obchodu.  Z ušetřených peněz si začali budovat své nové domovy. Samozřejmě v okolí mešit a na laciných pozemcích. Tak vznikla malajská (muslimská) čtvrť Bo Kaap (afrikánsky „nad Kapským městem”).  Na úpatí známé hory Signal Hill se postupem času vytvořila jedinečná spleť uliček s charakteristickými barevnými průčelími domů.  Bo Kaap je dodnes živá čtvrť a většina domů je využívána k bydlení.

V jarních měsících (říjen-leden) rozkvete i Protea královská.

V jarních měsících (říjen-leden) rozkvete i Protea královská.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Květinové království

350 druhů proteí, pelargonie, vřesovce a kosatce vytváří specifický porost (nazývaný fynbos), na který narazíte v Kapském Městě a v Kapsku na každém kroku. Jindy nenápadné křoviny rozkvetou v jarních měsících (od září do prosince) nečekaně ostrými barvami a rozzáří úbočí skalnatých kopců, břehy říček i zahrady městských domů.

Celé Jihozápadní Kapsko je pokládáno za jedno ze šesti květinových království na světě a pyšní se více než 8 500 druhy rostlin. Pokud chcete získat ucelený přehled o rozmanitosti a kráse flóry v Kapsku, určitě se vydejte na dopoledne do botanické zahrady Kirstenbosch. Je to nádherná procházka na úpatí Stolové hory, a pokud se vybavíte piknikovým košem a dekou, můžete si na travnatých plochách zahrady i skvěle odpočinout.

 Přečtěte si další zajímavé články o Kapském Městě a okolí

FOTO:  Jan Papež

Krása vinařského kraje v Kapsku přilákala i miliardáře pana Bakalu

FOTO: Glenn Käsner

Stolová hora je jako slavná herečka

 

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Kapské Město, jižní brána do Afriky

Pláž St. James proslavily především dřevěné barevné kabinky.

Pláž St. James proslavily především dřevěné barevné kabinky.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Slavné převlékárny

V okolí Kapského Města je mnoho krásných pláží. Ale málokterá se objevuje na fotografiích tak často jako St. James v zátoce False Bay u městečka Muizenberg. Pláž neproslavil ani bělostný písek, ani blankytně modrá hladina moře, ale barevné dřevěné kabinky.  Pláž je vyhledávána především rodinami s dětmi. Popravdě řečeno, najdete v okolí Kapského Města mnoho lepších a krásnějších pláží. Jen na nich nebudou barevné dřevěné kabinky.

Pouliční kapely potkáte v Kapském Městě po celý rok, ale v lednu město opravdu ovládnou.

Pouliční kapely potkáte v Kapském Městě po celý rok, ale v lednu město opravdu ovládnou.

FOTO: archiv autora

Pouliční kapely ovládají město

Pouliční kapely, navazující na historickou tradici bardů putujících od vesnice k vesnici a upoutávajících pozornost zpěvem a vyprávěním pohádkových příběhů, legend a zábavných skečů, patří k pouličnímu životu Kapského Města. Jsou to hlučné, rozjásané, karnevalové kapely. Možná někomu polezou na nervy, ale oživují město, přístav a parky a člověk se bezděčně dostává do veselejší nálady.

Hned po Novém roce začíná v Kapském Městě Minstrel Carnival a desítky kapel opravdu ovládnou město. Barvami kostýmů a klobouků rozkvetou i jindy šedivé ulice v centru města a průvody přitahují pozornost nejen turistů, ale většiny obyvatel města. Krásné počasí a pocit uvolněného přímořského letoviska vás vtáhne do hry.

Nádherná přírodní pláž na mysu Dobré naděje.

Nádherná přírodní pláž na mysu Dobré naděje.

FOTO: archiv autora

 Smaragdová barva moře

Celý Kapský poloostrov je obklopený mnoha krásnými plážemi. Bílý písek a smaragdová barva moře lákají ke koupání. Ale je to vábení proradných sirén. Moře je velmi studené a koupání v něm si naprostá většina  turistů raději odpustí. Pláže jsou ale skvělým místem k odpočinku.


Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

 

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín odletu: 27.11. 2013

Cena: 74.790,--

 

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

GARANTOVANÝ ODJEZD

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 15.11. 2013

Cena:  82.000,--

 

EXPEDICE - Východní Afrika

S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe. 

 
 Nechce se vám ani do Afriky? Podívejte se s námi do Latinské Ameriky.
 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 19.11. 2013

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

 

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena :  85.990,--

 

OKRUH MEXIKO - GUATEMALA - BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů. Doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.