Je určitě hodně nefér nazývat zájezd, který se skládá z 10 nocí u moře a jedné noci v rezervaci, zájezdem na safari. Většina pobytových míst u moře je vzdálených 4–5 hodin od národního parku Tsavo East, a když se do něj někdo vydá na jednu noc, tak zažije vlastně jen jedno odpolední a jedno ranní safari. Jistě, je to safari a i v Tsavo East může být skvělým zážitkem, pokud je dobře připravené, ale nazývat takový zájezd zájezdem na safari hraničí s klamáním klienta. Bohužel většina nabídek výletů za safari z pobřeží bojuje s konkurencí pouze cenou a na výsledku je to pak znát.

Na jednodenní safari se nenechte vylákat nikdy!  To jsou vyhozené peníze a ztracený čas.

Obrana je jednoduchá. Chtějte znát všechny potřebné informace ještě před tím, než se krátké safari rozhodnete koupit. Ať už se rozhodnete vyrazit na safari na dva, tři nebo čtyři dny, základní otázky jsou v podstatě stejné.

Vybírejte svůj poznávací zájezd pečlivě, ať nejste nakonec vykulení jako surikata v Kalahari.

Surikata - Kalahari.

FOTO: Archiv autora

  10 otázek, které byste neměli vynechat při nákupu safari

 
1.       Jaký čas strávím na cestě do rezervace?

Ptejte se, jak dlouho bude trvat vaše cesta, v kolik hodin do rezervace dorazíte, zda budete po cestě sbírat klienty z jiných hotelů a kdy budete z rezervace vyrážet zpět. Musíte počítat s tím, že odpolední safari začíná obyčejně kolem 16. hodiny a ranní safari končí obyčejně kolem 9. hodiny. Pokud jedno nebo druhé safari nebudete stíhat, bude váš výlet za safari ochuzený.

2.       Jakým autem pojedeme?

Jsou dva základní typy aut na safari – minibus a terénní vůz. Minibus je rychlejší při putování po silnici, ale na safari má mnoho nevýhod. Základní nevýhodou je, že střecha není odsunutelná nad všemi sedadly a ti, kteří sedí v poslední řadě, mohou vyhlížet zvířata pouze z bočních oken nebo si musí své místo ve střešním otvoru vybojovat na ostatních. To vyvolává napětí u posádky a bez pohody si safari určitě neužijete. I postranní okénka nejsou tak vhodná k focení jako u terénního vozu.

Terénních vozů je několik typů. Nejlépe upravené pro pozorování jsou vozy provozované přímo kempy nebo lodgemi  – ty totiž nemusí splňovat normy na pohyb po veřejných cestách. Jsou hodně otevřené, cestující sedí stupňovitě a výhled je přímo skvělý.

Ostatní terénní vozy jsou výborné, určitě mnohem lepší než minibusy, málokteré ale mají stupňovité sezení. Mají však skvěle řešené střechy a dobře přizpůsobená okénka.

Safari v oblasi Kalama je bohaté především na pozorování slonů.

Speciálně upravené terénní vozy jsou na safari nejvhodnější.

FOTO: archiv CK Marco Polo

3.       Kolik cestujících bude v autě?

Nikdy necestujte na safari s tím, kdo obsazuje i prostřední sedačku na zadním sedadle. To je zakletá sedačka. Ten, kdo na ni usedne, nikdy nic neuvidí, nikdy se nedostane bez boje k okénku či ke střešnímu otvoru. Místo zvířat bude pozorovat záda a zadky spolucestujících. Chtějte záruku, že ve vašem terénním voze bude maximum 6 osob a 7. sedadlo bude prázdné. Do minibusu jsou pořadatelé často schopni natlačit až 8 osob a přitom jakž takž pohodlné safari je maximálně se 6 osobami. Trvejte na tom, že jich tam nebude víc než 6. Kdo vám takovou záruku nedá, není pro vás dobrý partner na safari.

4.       Budeme spát v parku nebo mimo park?

To, zda bydlíte uvnitř národního parku nebo venku má obrovský vliv na cenu, ale i na kvalitu safari. Národní parky mají otevírací dobu, která se neshoduje s rytmem zvěře. Pokud bydlíte mimo park, nemůžete počítat s ranními safari po svítání, kdy jsou nejaktivnější predátoři, a nemůžete počítat se safari po setmění.  To jsou ale nejkrásnější safari. Proto hledejte nabídku s ubytováním uvnitř parku a raději zaplaťte o něco víc.

 

The Kingston Treehouse je unikátní místo, kde máte divokou africkou přírodu opravdu na dosah. A ona vás.

FOTO: Lion Sands, archiv CK Marco Polo

Kemp nebo lodge jsou během cesty na safari vaší základnou. Odtud vyrážíte za zvířaty, sem se vracíte. Tady pro vás připravují jídlo a tady trávíte chvíle svého volna a spíte. Je tedy nesmírně důležité vědět, která konkrétní lodge nebo který konkrétní kemp bude vaším domovem. Jsou okolo bariéry oddělující váš svět a svět zvířat? Nebo jste v zařízení bez bariér, které vám nabídne zážitek soužití s přírodou? Jaké aktivity můžete dělat ve svém volnu?

6.       Ve které části národního parku je naše ubytování?

Tak jako houbaři mají svá místa, kde zaručeně rostou, a není možné počítat s tím, že najdete houby v každém lese a na každé mýtině, i v rozsáhlých národních parcích jsou místa, kde je více zvěře a kde na zvěř téměř nenarazíte. Když víte, kde vaše lodge nebo váš kemp leží, můžete dohledat informace o tom, jak jsou na tom v okolí se zvěří. Ptejte se, ve které části parku budete trávit svůj čas.

7.       Kolik pokojů či stanů má váš kemp nebo lodge?

Pozorování zvěře může být velmi intenzivní intimní zážitek, ale může to být frustrující masová záležitost, kde se kolem jednoho lva shromáždí 10 i více aut. Obecně platí pravidlo: čím menší kemp nebo lodge, tím větší naděje na to, že nepotkáte další návštěvníky.  Často je navíc dobré dát řidiči malé spropitné za to, že si dá tu práci najít pro vás váš kousek Afriky, kde se nebudete tlačit s ostatními.

Klienti CK Marco Polo bydlí během návštěvy Namaqualandu ve speciálně zřízeném kempu, s velmi kvalitním zázemím.

Být součástí přírodního prostoru bez bariér je velký zážitek, zvlášť v noci.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

8.       Kolikrát a kdy budeme vyrážet za zvířaty?

Vyrazit za zvířaty na tzv. game drive (safari) je nákladná věc. Auto, stopař, řidič, pohonné hmoty, vstupné do parku atd. Proto se často stává, že v nabídkách není úplně jasno, kolikrát vlastně na safari vyrazíte. Ptejte se a trvejte na tom, že odpověď bude někde zaznamenaná, že bude součástí cestovní smlouvy nebo voucheru. Často se stává, že první a poslední den není safari vůbec a navíc je maximálně jedno safari denně. U dobrých nabídek je ovšem první odpolední safari hned v den příjezdu, poslední den pak ranní safari a v ostatní dny safari 2x denně. Kdo není ochoten se k takové věci zavázat, připravuje pro vás nemilé překvapení.

9.       Vstupné do parku v ceně

Pokud budete bydlet mimo park (ale často i při ubytování v parku), je třeba mít jistotu, že vstupné do parku je v ceně. Často je v nabídkách jen poznámka. „Můžete navštívit park“. Ale je tím myšleno: „Pokud si zaplatíte vstupné, můžete navštívit park.“  Vstupné je významná položka a chtějte mít jistotu, že už je máte v ceně.

Lvi jsou opravdovými vládci Centrálního Kalahari. Při své cestě do rezervace s tím musíte počítat.

Predátoři vyvádějí svá mláďata na procházku hlavně brzy ráno a vpodvečer.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

10.   Kdo není ochoten odpovídat, není dobrým partnerem.

Pokud není někdo ochoten odpovídat na vaše otázky, nebo jsou odpovědi nejasné, není dobrým partnerem pro vaši cestu na safari.  Raději se porozhlédněte jinde.

Kdo chce zažít dobré safari, měl by se odpoutat od pobřeží na víc nocí a měl by velmi pečlivě vybírat, kde svůj čas bude trávit.

Safari na korbě náklaďáku má své kouzlo.

Safari můžete absolvovat i ve speciálních nákladních vozech a má to své kouzlo.

FOTO: archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení -  Cestovní kancelář Marco Polo byla založena v roce 1990 a po celou dobu existence je soustředěná především na vysoký standard služeb, individuální přístup ke svým klientům, odbornost zaměstnanců a flexibilitu. Jsme připraveni vám připravit cestu do Afriky, Asie, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Polynésie podle vašich přání.
 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu: 27.11. 2013

Cena: 74.790,--

 Více o zájezdu

 

Za historií a přírodou Etiopie

 Český průvodce

 Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané do skály v Lalibele nebo Axumu se často řadí mezi divy světa. Přírodní skvosty jako nejhlubší proláklina Danakil.

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

 

Expedice - Východní Afrika

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

 

Mys Dobré naděje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde.

Expedice - Jihoafrické dobrodružství: Safari, oceán, hory, poušť a Kapské Město

Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.
Během této cesty navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

 

Expedice - Kempování v Namibii

 Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.
Na této cestě navštívíte to nej ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu

 

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaie

 15.990,-- za 7 nocí se snídaní, včetně letenky,let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, WIFI na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu : 09.03. 2014

Cena : 47.800,-

Více o zájezdu

 

Krugerův národní park - Jihoafrická republika - vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín: 27. 11. 2013

Cena:  53 900 Kč

 

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu, zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?
Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro Vás!

Antiqua

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více o zájezdu 

Odjezd každý týden

BÍLÉ PLÁŽE A DEŠTNÝ PRALES

 Antigua a Barbuda, Dominika a Svatá Lucie

Nezvyklý zájezd, spojující méně navštěvované drobné perly Karibiku. Tady nenarazíte na masovou turistiku. Krásné pláže, nezastavěné hotely. Deštný prales. Autentická atmosféra.