Podíváte-li se na mapu a uvědomíte-li si, kde vlastně Etiopie leží a jak je obklopená muslimským světem, zjistíte, že je zvláštní, že se tu křesťanství drží jako zelená oáza v poušti. A když do Etiopie přijedete, pochopíte, že tady má Bůh opravdu duši.

Tradice se přenáší důsledně z generace na generaci. Být knězem je prestižní věc.

Tradice se přenáší důsledně z generace na generaci. Být knězem je prestižní věc.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Řím není křesťanský pupek světa

Asi nikdo neupře Arménii privilegium nazývat se prvním křesťanským státem v dějinách. Oficiálním náboženstvím se tam křesťanství stalo v roce 301, ale už o necelých 24 let později se ke křesťanství připojila i Etiopie (tehdy království  Aksumské).  Slavný Řím v té době křesťanství toleroval, ale nebylo státním náboženstvím.  Snad tady je možné hledat kořeny toho, že Etiopané nikdy plně neuznali Řím jako centrum křesťanského světa a odmítali i výklad křesťanské víry a pravidla, která se Řím snažil křesťanskému světu vnutit. Nejblíže měli a mají k egyptským koptům. Díky příměsi judaismu a místních barbarských vyznání je etiopská ortodoxní verze křesťanství zřejmě nejautentičtější podobou, s jakou se můžeme v současné době setkat.

Symbolem Lalibely je chrám Sv. Jiří (Bet Giyorgis)

Symbolem Lalibely je chrám Sv. Jiří (Bet Giyorgis)

FOTO: archiv CK Marco Polo

Posvátná Lalibela – Nový Jeruzalém

Když v roce 1187 obsadili muslimové Jeruzalém, rozhodl se etiopský (aksumský) císař Gebre Mesqel Lalibela vybudovat v povodí malého horského potoka, zvaného Jordán, chrámový komplex s neskromnou ambicí vytvořit Nový Jeruzalém. Poutní místo, kam by přicházeli poutníci z celého známého křesťanského světa. Podle dostupných pramenů trvala stavba téměř 23 let. A opravdu se podařilo vytvořit zázrak. V nadmořské výšce 2 800 m.n.m. vznikl chrámový komplex Lalibela.

První co příchozí z chrámu Sv. Jiří uvidí, je střecha ve tvaru kříže.

První, co příchozí z chrámu Sv. Jiří uvidí, je střecha ve tvaru kříže.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přečtěte si zajímavý článek o pohoří Simien v Etiopii.

Nejkrásnější hory Východní Afriky

FOTO: Jan Papež

Přečtěte si zajímavý článek o prvním misionáři na jihu Afriky.

První misionář na jihu Afriky byl Moravan.

Neuvěřitelná kamenická práce

Není divu, že Lalibela byla zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Je jedinečná nejen svou historií, ale i svou architekturou. Kameníci museli všech 13 chrámů (někdy se uvádí pouze 11 chrámů, protože některé dvojice chrámů s propojenými budovami jsou pokládány za chrám jeden) doslova vyrvat ze skály. Nejedná se o jeskynní chrámy, jak se někdy mylně uvádí, kameníci museli vše vytesat z kamene.  I lidé, kteří navštívili peruánské indiánské památky a vnímali je s velikou úctou a respektem k práci kameníků, uznávají, že práce odvedená při budování chrámů v Lalibele je impozantní. Samotné chrámy musely být doplněny systémem odvodňovacích kanálů, propojovacích chodeb, systémem napojení na jeskyně poustevníků atd.

Celé chrámy byly vytesány do skalního masívu, včetně oken a dveří.

Celé chrámy byly vytesány do skalního masívu, včetně oken a dveří.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Nehledejte okázalost katolické církve

Přes všechnu tu neuvěřitelnou dřinu, kterou museli tvůrci chrámů v Lalibele vynaložit, nepůsobí chrámy nijak okázale. Jsou „zapuštěné“ pod úroveň terénu a v okolní krajině působí velmi nenápadně. Nic věřícím nenahání strach, nic věřící neohromuje. Sestupte ale dolů, na nádvoří vytesané ve skále, opřete  se zády o skalní stěnu a vnímejte genius loci tohoto zvláštního místa. S jakým pocitem asi přistupovali kameníci k holému skalnímu masívu před prvním úderem kladiva? Dokázali si v tu chvíli vůbec představit, kolik miliónů úderů budou muset udělat, než bude chrám hotov? Bude jim na to stačit období jednoho lidského života? Když zavřete oči a zaposloucháte se do ticha, jako byste ty údery slyšeli. Když pak oči otevřete, pohltí vás úcta a respekt k tomuto lidskému dílu.

V některých pergamenových svatých knihách je Ježích zobrazen jako běloch.

V některých pergamenových svatých knihách je Ježíš zobrazen jako běloch.

FOTO: archiv autora

Bílý Ježíš a černí andělé

V mnoha chrámech a kostelech po celé Etiopii narazíte na staré pergamenové knihy. Nejsou součástí archívů, muzeí nebo depozitářů galerií. Jsou denně používány v liturgické praxi, denně v nich listují mniši a předčítají věřícím. Na první pohled je velmi těžké určit stáří knih, ale některé z nich mohou být staré celá staletí. Zažloutlé a pomačkané pergamenové listy s odřenými náboženskými obrazy a zvláštním prastarým písmem probouzejí pocit doteku s historií. Obrazy připomínají díla naivních malířů, dráždí svou přímočarostí a sytými barvami. Při listování se vynořují otázky: Proč je v některých knihách jediným bílým člověkem právě Ježíš?  Proč jsou andělé černí a kudrnatí? Proč právě kult svatého Jiří (mimochodem také černocha) bojujícího s drakem zaujal pradávné křesťany v Etiopii? Je pravdou, že se tady na Jidáše nedívají jako na zrádce?

Andělé jsou vždy kudrnatí černovlasí hošíci tmavé pleti.

Andělé jsou vždy kudrnatí černovlasí chlapci tmavé pleti.

FOTO: archiv autora

Mnoho poutníků, málo turistů

Stejně jako v celé Etiopii, je i v Lalibele poměrně málo turistů. Každý den sem přicházejí poutníci, každý den se zde odehrávají bohoslužby. Při zvláštních příležitostech jsou tu stovky návštěvníků. Turistů tu ale naštěstí potkáte málo. Nebude to tak ale nadlouho. Svět se zmenšuje a ubývá autentických míst, která dokážou pozorného a vnímavého návštěvníka okouzlit svým duchem. Lalibela je jedním z takových míst, tady má Bůh ještě stále duši a vnitřní krásu.

Lalibela je cílem mnoha poutníků.

Lalibela je cílem mnoha poutníků.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky, Asie a Latinské Ameriky.  Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

 

FOTO: archiv autora

Více informací o zájezdu 

 

Superlevné podzimní zájezdy do Dubaie

 15.990,-- za 7 nocí se snídaní, včetně letenky,let. poplatků a zdravotního pojištění.

Denně zdarma transfer na pláž, WIFI na pokoji zdarma.

Skvělá příležitost poznat mega město a odpočinout si u moře.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu : 27.11. 2013

Cena : 74.790,--

 Více o zájezdu

 

Za historií a přírodou Etiopie

 Český průvodce

 Etiopie je doslova kolébkou lidstva. Je to země s „černým africkým křesťanstvím“ a křesťanské památky patří k tomu nejzajímavějšímu a nejvzácnějšímu na celém africkém kontinentu. Chrámy vytesané do skály v Lalibele nebo Axumu se často řadí mezi divy světa. Přírodní skvosty jako nejhlubší proláklina Danakil.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu :  22.03.2014

Cena : 97.990,--

 Více o zájezdu

 

Pod křídly kondora - to nejlepší z Peru

Český průvodce

 Jeden ze tří nejpopulárnějších okruhů po Peru - Lima, Arequipa, kaňon Colca, centrum říše Inků Cusco, Posvátné údolí i úchvatné skalní město Machu Picchu, přejezd And a bájné jezero Titicaca, Nejkvalitnější ubytování při okruhu Peru na českém a slovenském trhu! Prověřeno mnoha spokojenými klienty a více než 20 sezónami našich zkušeností.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu : 09.03. 2014

Cena : 47.800,--

Více o zájezdu

 

Krugerův národní park - Jihoafrická republika - vynikající cena

 Český průvodce

 Během tohoto programu navštívíme jak soukromou rezervaci, tak Krugerův národní park a okusíme tedy jak pěší safari, tak klasické safari v otevřeném voze. Cestou se zastavíme v bývalém zlatokopeckém městečku Pilgrim's Rest, budeme obdivovat krásu Blyde River Canyon a kroutit hlavou nad neuvěřitelnými "hrnci" u Bourke's Luck Potholes.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu : 30.04. 2014

Cena : 96.190,--

 Více o zájezdu

 Čína, jak ji neznáte

 Český průvodce

 Poznávací zájezd do odlehlých míst čínského venkova.
V Sečuánu poznáte leshanského Buddhu, projdeme se po starobylém Lijiangu, který je branou do oblasti zvané Shangri-La a jehož historie sahá více jak 800 let nazpět. V soutěsce Skákajícího tygra spatříme opravdové horské velikány, ale i noční nebe poseté myriádami hvězd. Guilin a Yangshuo nás zase odmění pitoreskní krajinou, kterou protéká půvabná řeka Li a své putování zakončíme v moderním a kosmopolitním Hongkongu, než se vydáme na cestu domů.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu : 24.02.2014

Cena : 84.990,--

 Více o zájezdu

 

Magická Barma (Myanmar)

 Český průvodce

 Máte rádi Asii a současně se chcete vyhnout komerčním místům a davům turistů? Barma (nebo-li Myanmar) je neopakovatelný mix památek, přírody, kontrastů a rozmanitostí. V Barmě máte pocit, že jste se stali herci v historickém velkofilmu a kolem vás jsou dokonale postavené kulisy a herci v kostýmech. Neuvěříte, že je to skutečný svět.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odletu : 24.01. 2014

Cena : 99.900,--

Více o zájezdu

 

Santiago – Atacama – Patagonie

 Český průvodce

 Pouště, hory a voda - tři prvky, které k Chile, vklíněné mezi Tichý oceán z jedné strany a vysoké Andy z druhé, neodmyslitelně patří a utváří z nich jednu z těch méně turisticky prozkoumaných zemí Jižní Ameriky. To však nic nemění na tom, že je Chile tím pravým místem pro dobrodruhy a pro ty, kteří hledají unikátní a neporušenou přírodu.