Jezero Natron je na velmi odlehlém a do nedávna ne příliš bezpečném místě. Vyprahlá krajina bez příliš velké šance na kultivaci, s půdou extrémně zásadité povahy se rozkládá na úpatí aktivního vulkánu Ol Doinyo, který každých dvacet až čtyřicet let vychrlí při velké explozi hromadu popílku a otřese okolní krajinou. Tady se opravdu nedá pohodlně žít. Ovšem milovníci bizarních krajin v okolí jezera propadají v záchvaty radosti a euforie. Zvlášť v období sucha, kdy je jezero pokryto silnou popraskanou červenou krustou.

Alkalické jezero Natron je významně ovlivňováno nedalekou činnou sopkou Ol Doinyo Lengai.

Alkalické jezero Natron je významně ovlivňováno nedalekou činnou sopkou Ol Doinyo Lengai.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pokaždé, když pozoruji plameňáky, napadá mne, že ten neuvěřitelně elegantní pták snad ani nepochází ze země. Musel se tu zastavit na své pouti vesmírem a z nějakého neznámého důvodu byl donucen tu zůstat. Jinak si totiž nejsem schopný zdůvodnit, proč ke svému životu potřebuje tak příšerné životní podmínky. Afrika je plná nádherných sladkovodních jezer, tisíců kilometrů mořského pobřeží a rozsáhlých planin plných zeleně.

Plameňák je ale nejšťastnější v horkých, agresivních vodách alkalických jezer, kam od rána do večera praží slunce, kde neroste téměř žádná vegetace a kromě několika málo druhů sinic nežije téměř nic. Říkám si pokaždé, že to není normální, a čekám, kdy se obrovská kolonie zvedne z hladiny, zakrouží nad mojí hlavou na rozloučenou a vylétne ven z atmosféry ke své další cestě.

Není to mimozemské stvoření?

Není to mimozemské stvoření?

FOTO: archiv autora

Jezero Natron má mezi alkalickými jezery východní Afriky výsadní postavení. Sem létají plameňáci hnízdit. Na plameňáky narazíte ve východní Africe na mnoha místech. Známé je jezero Nakuru v Keni nebo jezero Magadi na dně fascinujícího kráteru Ngorongoro. Na všech místech se plameňáci zdržují kvůli potravě. Ale když chtějí hnízdit, přelétají na jezero Natron.

Musí k tomu ovšem být vhodné podmínky. Jezero musí mít dostatek vody, která vytvoří dostatečnou ochranu před predátory a znamená i zajištění dostatečného množství potravy. Jezero nemá žádný odtok a ani ho nepotřebuje. Z jezera se odpaří osmkrát více vody, než do něj naprší! Pokud by do jezera neteklo několik sezónních potoků a pokud by nebylo napájeno vulkanickými prameny z nedaleké sopky, bylo by více než 1300 km2 jezera velmi rychle změněno v poušť.

Keňské jezero Magadi, pekelná pustina. Ideální místo pro plameňáky.

Keňské jezero Magadi, pekelná pustina. Ideální místo pro plameňáky.

FOTO: archiv CK Marco Polo

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Přečtěte si zajímavý článek o největší migraci zvířat.

Největší migrace suchozemských zvířat na světě

Když je dostatek vody a potravy (bývá to tak jednou za tři čtyři roky) přilétají statisíce plameňáků a začnou si na vyvýšených místech v mělkém jezeře stavět hnízda. V zobácích přinášejí mazlavé alkalické bláto a trpělivě z něj stavějí kuželovité stavby, ne nepodobné nedalekému vulkánu Ol Doinyo.

Na vrchol kužele, vysokého až 40 cm a ztvrdlého v suchém a pekelně horkém vzduchu, snese samice vejce. I kdyby se hladina jezera náhle zvedla, bude vejce v bezpečí. A okolní, velmi agresivní leptavá voda odradí všechny případné predátory. Jediné nebezpečí přichází ze vzduchu, ale hustota hnízd a obrovská kolonie plameňáků jsou dostatečnou ochranou i před dravými ptáky.

Hyena je jedním z přirozených nepřátel hnízdících plameňáků, ale její snahy jsou většinou neúspěšné.

Hyena je jedním z přirozených nepřátel hnízdících plameňáků, ale její snahy jsou většinou neúspěšné.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Většina návštěvníků východní Afriky přilétá buď za odpočinkem u moře, nebo za safari. Safari pro většinu představují především velká africká zvířata – sloni, lvi, hroši, nosorožci, žirafy a stáda zeber a pakoňů. Ale přibývá i návštěvníků, kteří si dovolí ten luxus pozorovat ptáky a drobná zvířata. Vydat se za plameňáky není jednoduché, ale určitě to stojí za to.

Zápas slunce ještě zvýrazní nezvyklou barvu plameňáků.

Západ slunce ještě zvýrazní nezvyklou barvu plameňáků.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín odletu: 27.11. 2013

Cena: 74.790,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

GARANTOVANÝ ODJEZD

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 15.11. 2013

Cena:  82.000,--

EXPEDICE - Východní Afrika

S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe. 

 
Nechce se vám ani do Afriky? Podívejte se s námi do Latinské Ameriky.

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 19.11. 2013

Cena:  89.990,--

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena :  85.990,--

OKRUH MEXIKO - GUATEMALA - BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů. Doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.