Ománci byli skvělí mořeplavci

Dávno předtím, než si podmanili Zanzibar, ovládali Ománci obchodní cesty z Pákistánu a Indie a na africkém pobřeží keňský přístav Mombasa. Na rostoucí sílu Ománské říše dopláceli především Portugalci, kteří krok po kroku vyklízeli území, jež zabírali celá staletí. Byla v tom i trocha ironie, protože právě navigátoři z Ománu pomáhali Vasco da Gamovi a dalším portugalským námořním kapitánům pochopit  pravidla monzunů a plavby v Indickém oceánu.

Na Zanzibaru založili Ománci plantáže s hřebíčkem, který byl v Evropě velmi žádaným kořením. Zanzibar se stal zahradou koření a až do příchodu turistiky byl export koření jedním z hlavních příjmů. Ale dlouhou dobu ne jediným a hlavním.

Tady by se dalo odpočívat.

Tady by se dalo odpočívat.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Ománci brzy přišli na to, že mnohem více vynáší otrokářství, a velmi čile se  mu věnovali. Uvádí se, že každoročně prošlo Zanzibarem mezi 40 až 60 tisíci otroky z pevniny. Mířili do Indie, na Střední východ, ale i na jih Afriky a do Brazílie. Tento pro Ománce tak výnosný obchod zastavili až Britové.

Ománská pevnost na Zanzibaru.

Ománská pevnost na Zanzibaru.

FOTO: archiv autora

 Staré vojenské pevnosti

Ománská pevnost (Ngome Kongwe) v hlavním městě Zanzibaru Stown Townu je dvojčetem několika pevností v Ománu. Věže s výrazným cimbuřím, masivní zdi, vysoké tak, aby na nádvoří byl v podstatě celý den stín, silně opevněný vchod, okenice a dveře s výraznými ománskými prvky. Ngome Kongwe byste mohli přesadit kamkoliv do Ománu a bez problémů by zapadla mezi ostatní pevnosti. Díky silnému postavení Ománců v západní části Indického oceánu vlastně nikdy nemusela pevnost sloužit svému původnímu účelu a postupně fungovala jako vězení, popraviště, celnice, tržiště, a dokonce jako železniční stanice. Nejabsurdnějším využitím asi bylo používání nádvoří pevnosti jako hrací plochy ženského tenisového klubu. Dnes je zde zanzibarské kulturní centrum.

Dnešní Omán je moderní země s pradávnými tradicemi

Omán není pouze poušť. Fascinující hory dosahují výšky přes 3 000 m.n.m.

Omán není pouze poušť. Fascinující hory dosahují výšky přes 3000 m n. m.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Dnešní Omán žije tak trochu ve stínu zářivé Dubaje. Nesmíme ale zapomínat, že jsme na Arabském poloostrově a stín je tady vzácná věc, trocha stínu rozhodně není k zahození. A to je i případ dnešního Ománu. Omán je krásný, tak jednoduše jej lze popsat.

V horách Ománu malokdy narazíte na lidi, ale na krásná místa docela často.

V horách Ománu málokdy narazíte na lidi, ale na krásná místa docela často.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Když v červenci 1970 usedal na trůn sultán Qaboos bin Said, neexistovala v Ománu ani jedna střední škola. Byly zde jen dvě základní, provozované misionáři, a na celém území rozsáhlé říše bylo pouhých 10 km asfaltové silnice. Navíc na mnoha místech zuřila občanská válka. Dnes jsou v Ománu nejen nemocnice, univerzita, plná elektrifikace, vynikající infrastruktura silnic a dálnic, téměř nulová kriminalita a vysoká míra vzdělanosti lokálních obyvatel. Za 40 let udělal Omán skok o několik století, ale na rozdíl od Dubaje vůbec ne okázale, vše se dělo a děje v rámci starých dobrých tradic.

Na své oázy (wadi) jsou Ománci právem hrdi. Vesnice Bilad Syt.

Na své oázy (wadi) jsou Ománci právem hrdi. Vesnice Bilad Syt.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Omán je hrdý na své památky a přírodu. Prastaré oázy, pevnosti a strážní věže, horské masívy (nejvyšší hora Jebel Shams je vysoká 3075 m n. m.!), panenské pobřeží a fascinující poušť.  Kde to alespoň trochu jde, snaží se Ománci udržet zeleň. Ománci jsou hrdí na svou zemi. Nic nedostali zadarmo a museli velmi těžce pracovat, aby jejich země vypadala tak, jak vypadá. Díky tomu se tu nesetkáte s arogancí, tolik otravující v okolních zemích. Ománci jsou přirozeně hrdí, vznešení, přátelští a velmi pohostinní. Rozhodně si zaslouží plný respekt a úctu návštěvníků a jsou připraveni stejnou úctou a respektem oplácet.

Ani pláže v Ománu nejsou k zahození. S plážemi na Zanzibaru se srovnávat nedají, ale za návštěvu stojí.

Ani pláže v Ománu nejsou k zahození. S plážemi na Zanzibaru se srovnávat nedají, ale za návštěvu stojí.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Osvícená monarchie se zázemím tradičních hodnot provází ománskou společnost nástrahami a lákadly moderního světa. Moderní architektura není modlou, ale musí sloužit celkovému charakteru a kulturním tradicím. V Ománu neuvidíte výškové budovy, které mají ohromit svět, přesto se vám často bude tajit dech.

 

Pláž Nungwi. Vesničané v pobřežních vodách hledají obživu pro své rodiny.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Zanzibar je hlavně moře a pláže

Na Zanzibar se ale  létá hlavně za odpočinkem. Bílý písek, smaragdové moře, pohoda a radost ze života. I tady narazíte na ománské dědictví – lodě rybářů jsou dodnes stavěny podle tradičního arabského stylu a oblečení domorodých žen, pracujících v mělkých pobřežních vodách, jako by  vypadlo z nabídek ománských obchodů pro dámy. Prostě Omán a Zanzibar stále patří k sobě, i když to na první pohled nemusí být tak patrné.

Pláž Nungwi.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Přečtěte si zajímavý článek o plážích na Zanzibaru. Pomůže vám vybrat si pro svou dovolenou tu pravou pláž.

Zanzibar - místo iluzí, kde nic nemusí být tak, jak se zdá


Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky i do zemí Arabského poloostrova. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Lalibela

FOTO: archiv CK Marco Polo


Více o zájezdu

Termín odletu: 27.11. 2013

Cena: 74.790,--

Za historií a přírodou Etiopie s českým průvodcem

GARANTOVANÝ ODJEZD

 Afrika je nádherná, nekonečná, plná energie, rozmanitá a lidsky bohatá. A taková je i Etiopie. Přidejte bohatou historii, nejstarší křesťanské památky nebo etnické skupiny nedotčené moderní civilizací a dostanete téměř kompletní obrázek téhle dosud neobjevené země.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 15.11. 2013

Cena:  82.000,--

EXPEDICE - Východní Afrika

S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe. 

 
Doporučené hotely na Zanzibaru, které jsme osobně prověřili a jejich kvalita odpovídá standardům cestovní kanceláře Marco Polo a náročnosti našich klientů.

Neptune Pwani Beach

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu zde 

Pláž Kiwengwa na severovýchodě

Neptune Pwani Beach - 4*

Výborná volba z hlediska poměru kvalita-cena. Palmový háj přímo u krásné písčité pláže. Příjemné prostorné bungalovy, výborně vybavené. Skvělá kuchyně a velmi ochotný personál.

Výborná volba pro rodiny s malými dětmi.

Pláž Kiwengwa podléhá, stejně jako jiné pláže na východě ostrova, vlivu odlivu a přílivu. Během dne je velmi nízká hladina moře, pro děti ale skvělá záležitost.

 

La Gemma Dell´Est

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více o hotrlu zde

Pláž Nungwi

 

Diamonds La Gemma Dell´Est - 5*

All inclusive resort s nádhernou polohou na vyhlášené pláži Nungwi. Architektura hotelu výborně využívá svažitý terén a všechny pokoje směřují k moři.  Udržovaná tropická zahrada umocňuje pocit tropického ráje.

Hotel patří italské hotelové společnosti a díky tomu je v hotelu i velmi dobře vedená kuchyně italským šéfkuchařem.

Skvělá volba pro rodiny s dětmi, především pro nádhernou pláž a možnost celodenního plavání v moři.

 
 Doporučené hotely v Ománu, které jsme osobně prověřili a jejich kvalita odpovídá standardům cestovní kanceláře Marco Polo a náročnosti našich klientů.
 

Al Waha

FOTO: Shangri La Resort

Více o hotelu

 Al Waha, Shangri-La Barr Al Jissah Resort and Spa

Tento unikátní hotelový komplex se skládá ze tří hotelů a nachází pouhých 15 minut jízdy od centra Muscatu, 45 km od letiště, leží v soukromém zálivu přímo u pláže, která je dlouhá asi 500 metrů, hotelové spojení do Muscatu.

 

Al Bustan

FOTO: Al Bustan

Více o hotelu

Al Bustan Palace, A Ritz-Carlton hotel

Velice oblíbený hotelový komplex, patřící mezi nejluxusnější v Ománu, leží přímo na 1 km dlouhé privátní písečné pláži s krásným panoramatickým výhledem na okolní hory, cca 30 min. jízdy od letiště. Hotel má krásnou rozlehlou zahradu.

 
 Nechce se vám ani do Afriky ani na Arabský poloostrov? Podívejte se s námi do Latinské Ameriky.
 

Kostarika

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 19.11. 2013

Cena:  89.990,--

 

Přírodní krásy Kostariky a relax u moře

 S ČESKY MLUVÍCÍM PRŮVODCEM

 Kostarika, rozkládající se mezi dvěma oceány uprostřed Středoamerické šíje, v hustém tropickém pásu, je jedním z biologicky nejrozmanitějších míst na planetě. Deštné pralesy, aktivní vulkány nebo mangrovové mokřady umožňují existenci celé plejády fascinujících živočichů. To vše je možné díky progresivnímu systému ochrany přírody, který je považován za jeden z nejlepších na světě.

 

Honduras

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu

Termín odletu: 03.02. 2014

Cena :  85.990,--

OKRUH MEXIKO - GUATEMALA - BELIZE

s českým průvodcem

 Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů. Doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.


Cestování

12:05

Katalánský malíř Salvador Dalí (1904 až 1989) má na severovýchodě Španělska tři muzeální objekty úzce spojené s jeho životem a dílem....

15:26

Zhruba napůl cesty mezi Prachaticemi a Volary leží obec Zbytiny, odkud je to tři kilometry na návrší, kde stojí barokní kostelík sv....

13:04

Také jste při svém výběru zimního střediska nároční? Zvažujete mnoho faktorů, jako například cenu, celkovou délku sjezdovek a zázemí,...

11:09

Nejsou v nabídkách rezervačních systémů, nemají označení, případně jsou tak dobře schované, že si jich běžný host vůbec nevšimne....Komerční sdělení


Zprávy dne

Pověsil stetoskop na hřebík a kácí stromy na Vysočině

FOTO: Právo

21. 7. V Českých Budějovicích ho zná v podstatě každý. Lékař záchranné služby Lumír Mraček (66) sloužil téměř čtyřicet let a zasahoval i u velmi těžkých případů. Před třemi lety se rozhodl, že pověsí lékařskou brašnu na hřebík a začne se věnovat... Celý článek Pověsil stetoskop na hřebík a kácí stromy na Vysočině»

Vybrané články

21. 7. Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku plánovaného 50miliardového schodku rozpočtu. Důležitější než plán, je podle něj konečný...

21. 7. Dostavba jaderných bloků je pro Česko vhodná varianta, a na tom bych si dovolila trvat, říká v rozhovoru pro deník Právo nová ministryně...

21. 7. Aktualizováno O život dvou mužů (31 a 45 let) bojovala v sobotu krátce po poledni šestice policistů z Ostravy. Muži se topili v rozvodněné řece...