Proč cestovní kanceláře nehledí na doporučení Ministerstva zahraničí (MZV)?

I když to tak na první pohled nevypadá, cestovní kanceláře berou doporučení MZV velmi vážně. Přestaly nabízet poznávací zájezdy, které měly v programu velká města a plavbu po Nilu. Přestaly nabízet pobyty v severnějších částech Sinaje (letovisko Taba). Velmi obezřetně zvažují, zda obnovit nabídku do sinajského letoviska Sharm el Sheikh (Šarm aš-Šajch). V těchto případech velmi dbají doporučení MZV a uznávají, že tyto lokality nejsou bezpečné.

K Rudému moři lákají především krásné pláže a skvělé koupání.

K Rudému moři lákají především krásné pláže a skvělé koupání.

FOTO: Sheraton Soma Bay, archiv Marco Polo

U vybraných letovisek na pobřeží Rudého moře je ale situace naprosto odlišná. Letoviska nejsou napojena na žádná velká města, jsou geograficky velmi vzdálená od center nepokojů a jsou velmi složitě přístupná pro každého, kdo by se z vnitrozemí chtěl do letovisek dostat mimo kontrolu vládních jednotek. Letoviska jako Hurghada, Marsa Alam či Soma Bay jsou tedy z hlediska bezpečnosti v úplně jiné situaci a jsou vlastně takovým státem ve státě. Při nabízení cest do těchto letovisek se cestovní kanceláře rozhodly doporučení ministerstva zahraničí nevyslechnout.

Teď si u Rudého moře může každý dovolit o něco lepší ubytování, než před několika týdny. Některé luxusní hotely nabízejí slevu až 30%.

Teď si u Rudého moře může každý dovolit o něco lepší ubytování než před několika týdny. Některé luxusní hotely nabízejí slevu až 30%.

FOTO: Oberoi, archiv Marco Polo

Co se změnilo od chvíle, kdy cestovní kanceláře vracely klienty z Egypta domů?

1. Situace v Egyptě se zklidnila. Neopakují se velké demonstrace. Armáda dostala pod kontrolu obsazená náměstí a zlikvidovala nelegálně vybudované tábory demonstrantů. Průběh posledních dvou týdnů potvrdil, že se jedná bezesporu o vnitropolitickou situaci a turistiky se přímo netýká. Dokonce ani zástupci protestující strany nikdy ani slovně nenapadli turisty a turistiku jako takovou.

2. Egyptská vláda posílila ochranu a kontrolu přístupových cest z vnitrozemí na pobřeží a dosáhla dohody s beduíny, kteří kontrolují pouštní oblasti, že budou koordinovat ochranu těchto území a nedovolí přístup do pobřežní oblasti nikomu, kdo by mohl turisty ohrozit.

Podzim je v Egyptě ideálním obdobím pro milovníky golfu.Ti zatím se svým návratem váhají. Možná ke své škodě.

Podzim je v Egyptě ideálním obdobím pro milovníky golfu. Ti zatím se svým návratem váhají. Možná ke své škodě.

FOTO: Sheraton Soma Bay, archiv Marco Polo

3. I v době, kdy české cestovní kanceláře do oblasti Rudého moře klienty nevozily, pobývali v této oblasti klienti z Británie, Itálie, Ruska a dalších zemí a průběh jejich pobytu nebyl absolutně nijak narušen. To potvrzuje, že ani klienti českých cestovních kanceláří nebudou mít svůj pobyt nijak narušený.

4. Oproti obecnému očekávání pouze velmi málo klientů požádalo o zrušení zakoupených zájezdů. Naprostá většina klientů žádala o realizaci své dovolené v původním termínu a na původním místě. Klienti mají přístup k mnoha zdrojům informací. Nejsou odkázáni jen na MZV a cestovní kanceláře, a pokud se svobodně rozhodnou do Egypta letět, je na cestovních kancelářích, aby se s takovými požadavky vyrovnaly.

Podmořský svět Rudého moře láká ročně stovky českých potápěčů. Pro ně je svět politiky ještě vzdálenější, než pro milovníky pláží.

Podmořský svět Rudého moře láká ročně stovky českých potápěčů. Pro ně je svět politiky ještě vzdálenější než pro milovníky pláží.

FOTO: Hana Pšeničná, CK Marco Polo

Proč MZV nadále trvá na svém doporučení?

1. Podle analýzy MZV je situace v Egyptě nadále nejasná a vývoj do budoucnosti je nadále těžko předvídatelný. MZV tedy musí zachovávat zvýšenou obezřetnost, především s výhledem do budoucnosti.

2. MZV adresuje svá doporučení všem občanům. Neodlišuje organizovanou turistiku od individuální, protože jako státní orgán nemůže na sebe brát odpovědnost za kvalitu zázemí, které nabízejí cestovní kanceláře. Toto zázemí je u každé cestovní kanceláře jiné a MZV se nemůže spoléhat na něco, co mu není známo.

3. České MZV se tradičně přiklání k většinovému proudu EU a většinový proud v EU (ministerstva zahraničí ostatních států EU) cesty svým občanům nedoporučují. To, že Britové pokládají pobřeží Rudého moře za bezpečné, pokládá MZV za „vybočení z normálu“.

Nádherné egyptské památky jsou na svých místech již tisíce let. I současná krize je mimo jejich vnímání času.

Nádherné egyptské památky jsou na svých místech již tisíce let. I současná krize je mimo jejich vnímání času.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

4. Proces jakékoliv změny doporučení trvá několik týdnů. Vyjadřují se k němu nejen lidé z MZV, ale i různé složky tajných služeb apod. Reakce cestovních kanceláří může tedy být flexibilnější. Až do okamžiku změny musí pracovníci MZV ve vztahu k veřejnosti zastávat postoj z aktuálního doporučení.

5. Egypt je velmi rozsáhlá země a český stát má v tuto chvíli na tomto rozsáhlém území oficiální diplomatické zastoupení pouze v Káhiře. Pracovníci české ambasády jsou velmi blízko napjatým vnitropolitickým událostem a velmi daleko od klidného pobřeží Rudého moře (cca 600 km, cca jako z Prahy do Varšavy).

Chrámy v Luxoru a v Karnaku jsou výkladní skříní turistiky v Egyptě.

Turistika živí v Egyptě více než sedm miliónů obyvatel. To si uvědomují obě strany konfliktu.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví zájezd na míru do mnoha destinací v Africe, Latinské Americe a Asii. 

  

Afrika není pouze Egypt. Pokud se do Egypta nechystáte, přijměte pozvání na cestu do některé jiné Africké destinace.

 

FOTO: table mountain cable way

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu : 22.10. 2013

 Africká symfonie – Kapské Město, Stellenbosch, safari ČESKÝ PRUVODCE

 Oproti naší konkurenci s námi dostáváte navíc:

1. Garanci konkrétních pečlivě vybraných hotelů (ač se to nezdá v okamžiku přípravy cesty podstatné, na místě vám špatný hotel může zkazit celou dovolenou, víme, že 3* a 3* se mohou kvalitou a polohou velmi výrazně lišit) i letových řádů.

2. Pohodlné, prostorné a kapacitně naddimenzované minibusy pro dopravu pro větší pohodlí.

3. Vše důležité je zahrnuto v ceně a nečeká vás žádné nepříjemné překvapení na místě .

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu: 16.03. 2014

Naprosto jedinečná cena: 79.500,- Kč za 22 dnů!

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 


FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde 

Velké africké dobrodružství s českým průvodcem

 
Milujete Afriku?Už jste byli v Keni, Tanzanii a JAR? Nebo jste v Africe ještě nebyli?Navštivte další diamanty Afriky - Namibii, Botswanu a Zimbabwe. Díky tomuto okruhu se budete moci přiblížit k přírodě tak blízko až Vás z toho bude mrazit celé tělo.

 


FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

 Kempování v Botswaně s českým průvodcem

 Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.
V průběhu této cesty se podíváme na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíme i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.

  
 

Bungee jumping z výšky 111 m nad řekou Zambezi.

FOTO: Jan Papež

 

Nehledáte konkrétní destinaci, ale konkrétní zážitek? Chcete zažít něco úplně jiného, než běžný zájezd? Chcete mít na co vzpomínat?

Navštivte nový zážitkový web