Národní park Kafue – jeho čas teprve přijde

Největší národní park Zambie je velký jako Wales a větší než Morava. Celé území napájí tři řeky – Kafue a Lunga na severovýchodě a Lufupa na severozápadě.

Na první pohled se zdá krajina parku nezajímavá. Plošina poseta řídkými lesy a protkaná potůčky, říčkami a slepými rameny řek. Jenže první pohled mate, jakmile do krajiny vjedete terénním vozem nebo vplujete na motorovém člunu, začne se vám pootvírat skrytá krása drobných prohlubní, údolíček a lesních zákoutí, která vytváří dokonalé zázemí pro život komunit zvěře a jsou skvělými místy k pozorování divoké přírody.

Není to velkolepá podívaná na tisícová stáda, není to Muchova Slovanská epopej, je to jemná perokresba, kterou ocení pouze ten, kdo je schopen zastavit se, soustředit a vychutnat drobný detail.

Na konci září přichází krátké období sucha. Shumba Lodge.

Na konci září přichází krátké období sucha. Shumba Camp.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

 

 

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo Int.

Shumba Camp a Busanga Bush Camp z parku Kafue odpovídají nejnáročnějším kritériím glampingu - romantického kempování. Přečtěte si o glampingu víc.

Kouzelné kempování - glamping

 Zásobárna masa a peněz angolských partyzánů

V 80. letech minulého století obsadili angolští rebelové prakticky celý park. Létaly nad ním tehdy vojenské helikoptéry a partyzáni kosili ze svých kalašnikovů vše, co se dalo sníst. Zástupy nosičů s masem, kůžemi, parožím a sloními kly putovaly přes západní hranici parku do Angoly. Po válce byl národní park Kafue v podstatě vymazán z mapy, byla to mrtvá krajina bez zvěře.

Mohli byste putovat celé měsíce nádhernou přírodou, ale neuviděli byste jediného slona, jediného buvola, jediného lva. Trvalo více než 20 let, než park ožil v takové míře, aby se o něm dalo znovu mluvit jako o přírodní rezervaci.

Od roku 2005 je park znovu využíván ve spolupráci s cestovními kancelářemi a safari v parku stojí za vynaložený čas a peníze.

Voduška červená. Málokde jinde najdete tak velká stáda jako v parku Kafua.

Voduška červená. Málokde jinde najdete tak velká stáda jako v parku Kafue.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Malá delta Okawango

Povodí řeky Lufupa na severozápadě národního parku Kafua je nevýznamnějším mokřadním územím v celé Zambii. Mokřady tu najdete po celý rok, ale na konci období dešťů (květen – červen) se řeka rozlévá do velké šíře a oblast zvaná Busanga Plains se mění v „Malou deltu Okawango“.  Planina s dechberoucí divočinou se stává domovem stovek vodušek červených, středně velkých antilop s velmi vznešeným držením těla, antilop vraných a kouzelných malých oribi.

Bohatství antilop láká velké predátory včetně divokých psů, gepardů a lvů. V tomto období přibude míst, kam se nedostanete autem a musíte letět hydroplánem nebo využít motorový člun. Velká lužní delta láká tisíce ptáků.

Na zatopenou planinu Busanga migruje významná část tažných ptáků z Evropy. Na vrcholu sezóny tu můžete vidět až 500 druhů ptáků. Nejvhodnější období k návštěvě je období od poloviny července do konce října.

Rozsáhlé vodní plochy oblasti Busanga jsou skvělé pro safari na vodním člunu.

Rozsáhlé vodní plochy oblasti Busanga jsou skvělé pro safari na člunu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nečekejte víc, než je park schopen nabídnout

Kdo čeká početná stáda jako během velké migrace v Serengeti a Masai Mara, nebo kdo čeká desítky „vodních“ slonů jako v deltě Okavango, bude zřejmě v parku Kafua zklamaný. Najdete zde však velmi autentickou panenskou přírodu, originální divokou krajinu, kilometry a kilometry a hodiny a hodiny bez lidí a civilizace.

Populace zvěře roste rok od roku a velmi brzy bude Kafua na podobné úrovni jako některé známější parky v Keni, Tanzanii nebo Jihoafrické republice. Pak samozřejmě poroste tlak na vznik nových a nových ubytovacích kapacit a bude stále těžší zažít ten nádherný pocit „objevitele“ neznámých míst na mapě světa.

V parku Kafua potkáte lvy i během dne, kdy obyčejně velcí predátoři odpočívají.

V parku Kafue potkáte lvy i během dne, kdy obyčejně velcí predátoři odpočívají.

FOTO: archiv CK Marco Polo

 

 

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

 Přečtěte si víc o pěším safari.

Renezance pěšího safari

 Na safari v helikoptéře

Je jen velmi málo míst v Africe, kde můžete letět na své safari helikoptérou. Kempy a lodge v majetku společnosti Wilderness Safaris využívají helikoptéru pro přílet a odlet svých klientů. Zvlášť v období od dubna do října je příjezd autem téměř nemožný. Let helikoptérou nad divokou panenskou přírodou parku Kafua je nádherný zážitek a při troše štěstí můžete sledovat stádo buvolů, koupající se slony, či dokonce některého z velkých predátorů z ptačí perspektivy.

Noční safari je zajímavou zkušeností. Hluboké africké noční nebe nad hlavou je plné hvězd.

Noční safari je zajímavou zkušeností. Hluboké africké noční nebe nad hlavou je plné hvězd.

FOTO: archiv Wilderness Safaris

Ráj nočních safari

V době řádění angolských rebelů nebylo možné fungovat během dne. Nikdy nikdo nevěděl, kdy a odkud se objeví vojenská helikoptéra a většina denních zvířat byla postupně ulovena. Kafua se měnila v mrtvou zónu. Několik desítek stálých obyvatel parku se muselo naučit vyrážet na lov v nočních hodinách, kdy helikoptéry nemohly létat a kdy své úkryty opouštěla noční zvířata, včetně lvů a leopardů. Je zvláštní, že některé tradice z období války přetrvaly až dodnes. Kafua je rájem nočních safari.

Místní stopaři navazují na zkušenosti z 80. let a vyrážejí s návštěvníky parku za nočními zvířaty a predátory. Už to ale není stejná zkušenost. Dříve začínalo noční safari až po desáté hodině večer a čekalo se na půlnoc, kdy velcí predátoři začínají lovit. Vidět lva nebo leoparda na nočním lovu stálo za tu noční „šichtu“.

Dnes se všichni vrací do kempů a lodží dávno před půlnocí a šance vidět lov je mnohem menší, snad s výjimkou zatopené planiny Busanga, kde predátoři loví na přelomu dne a noci. Možná je to přirozená změna a dnešní návštěvníci už nejsou dost trpěliví „vysedět“ si zážitek, tak jak je a byla naše generace. Možná by se při čekání uzívali nudou. Někdy mám pocit, že touha po zážitcích se mění stejně rychle jako technologie fotografování.

Stačí jedno digitální kliknutí a celý svět může sdílet můj prožitek, proč se trápit osvitem, vývojkou a ustalovačem atd. Ale i bez predátorů je noční safari skvělý zážitek.

Přehledná planina vyhovuje gepardům.

Přehledná planina vyhovuje gepardům.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Ideální kombinace s Viktoriinými vodopády

Návštěva světoznámých Viktoriiných vodopádů se při pobytu v parku Kafue je v podstatě samozřejmostí. Do parku se dostáváte přes letiště u vodopádů, a je tedy přirozené, že tu pár dnů zůstanete. Spíš bych doporučoval udělat to na konci cesty, kdy už budete za sebou mít pobyt v parku. U vodopádů můžete prožít velmi aktivní čas a zkrátíte si i cestu domů.

 

FOTO: Jan Papež

 Přečtěte si článek o Viktoriiných vodopádech a aktivitách, které tam lze podniknout.

Viktoriiny vodopády - ráj aktivní dovolené

 Proč tam nejezdí více návštěvníků?

Bylo by příliš jednoduché napsat, že prostě lidé nevědí, že nějaký park Kafua existuje. Je to určitě část pravdy, ale není to pravda celá. Jistě, další zambijský park South Luangwa je mnohem navštěvovanější, známější a propagovanější. Má mnohem bohatší infrastrukturu a najdete ho v nabídce mnoha cestovních kanceláří. Vedle toho je fakt, že někoho může odradit plochý vzhled krajiny bez kopců a skal, i když v oblasti Busanga jsou solitérní skalní útvary (tzv.kopji).

Jiného může odradit krátká sezóna, kdy většina kempů a lodží operuje pouze od června do konce října. V neposlední řadě je třeba přiznat, že rezervovat pokoje v kempech a lodžích v parku Kefua není jednoduché. Tady nečekejte nějaké zoufalé last minute nabídky, tady se musí rezervovat 3 až 6 měsíců dopředu, jinak je kapacita vyprodána.

Inzertní sdělení:  Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví zájezd na míru do Zambie i k Viktoriiným vodopádům.

 
 

 Doporučené kempy v parku Kafue, do kterých připravíme zájezd na míru.

 

Basunga Bush Camp

FOTO: wilderness safaris

Více informací o kempu

Basunga Bush Camp

Vynikající lokalita uprostřed oblasti Basunga v parku Kafue. Nabízí skvělé zázemí pro ty, kteří si nemohou dovolit nejluxusnější kempy a přitom chtějí vysokou kvalitu. 

 Koncept otevřeného kempu bez oplocení a bariér umožňuje volný pohyb zvěře po území kempu. O náhodná setkání není nouze.

 

Shumba Camp

FOTO: wilderness safaris

Více informací o kempu

Shumba Camp

 Nejluxusnější kemp v celé oblasti parku Kafue. Velmi elegantní a stylově vybavené stany představují dokonalé zázemí pro pobyt v divoké přírodě. 

Pěší safari, noční dafari, safari na vodě i pevné zemi. Tady máte vše, co od safari očekáváte.

 
Zájezdy, během kterých navštívíte Viktoriiny vodopády a které si můžete prodloužit o pobyt v národním parku Kafue.
 


FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde 

Velké africké dobrodružství s českým průvodcem

 
Milujete Afriku?Už jste byli v Keni, Tanzanii a JAR? Nebo jste v Africe ještě nebyli? Navštivte další diamanty Afriky - Namibii, Botswanu a Zimbabwe. Díky tomuto okruhu se budete moci přiblížit k přírodě tak blízko, až vás z toho bude mrazit celé tělo.

 


FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

 Kempování v Botswaně s českým průvodcem

 Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.
V průběhu této cesty se podíváme na solnou pánev Makgadikgadi a do delty Okavango, navštívíme i Moremi, Savuti, Chobe a proslulé Viktoriiny vodopády.