Druhá nejznámější hora Afriky

Kdo Stolovou horu navštívil, určitě uzná, že je naprosto v pořádku, že byla zařazena do seznamu nových sedmi divů světa. Asi jen stěží sesadí z trůnu „nejznámější horu Afriky“, bájné Kilimandžáro, ale pozici africké dvojky jí těžko někdo odepře. Je symbolem Kapského Města a často je brána i jako symbol celé Jihoafrické republiky.

Díky lanovce si prohlédlo Stolovou horu už bez mála 20 milionů návštěvníků

Díky lanovce si prohlédlo Stolovou horu už bezmála 20 miliónů návštěvníků

FOTO: Table Mountain Cable Way

Bez lanovky by to nebylo ono

Bez lanovky by Stolová hora nebyla tak populární. Tisíce fotografií Kapského Města, které si denně odnášejí ve svých fotoaparátech návštěvníci, kteří vyjeli na vrchol hory lanovkou, jsou obrovskou propagací nejen samotné Stolové hory, ale i celého Kapského Města. Tyto fotografie se spolu s turisty vydají do celého světa, uvidí je tisíce jejich přátel a díky internetu i další tisíce a tisíce lidí. Prostě bez lanovky by to nebylo ono.

Nápad vybudovat lanovku na vrcholek Stolové hory vznikl už v roce 1870. Ale nápad je jedna věc a realizace druhá. Díky všemožným problémům - technickým, ekonomickým a politickým - musela realizace nápadu počkat až do roku 1929. 4. října 1929 se prvních 200 hostů dostalo na 1 000 metrů vysokou horu lanovkou. Cesta nahoru tehdy trvala více než 10 minut a kabina lanovky pojala 19 pasažérů a palubního průvodčího.

Odhaduje se, že dodnes se lanovkou na Stolovou horu dostalo více než 20 milionů návštěvníků, a další a další se každé ráno staví do fronty, aby si užili ten úchvatný pohled na Kapské Město a pobřeží oceánu.

Stolová hora je oblíbeným terčem lovců blesků.

Stolová hora je oblíbeným terčem lovců blesků.

FOTO: Glenn Käsner

 

Zajímavý článek o jiných stolových horách v Africe

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pět nejvyšších vodopádů Afriky

Hora v moři

V jazyce Sanů, národa lovců a sběračů, který obýval Jižní Afriku před příchodem bílých dobyvatelů z moře a černých dobyvatelů z vnitrozemí ze severu, se Stolová hora nazývá Hoerikwago (Hora v moři). Pradávné stezky lovců, kterými stoupali na vrcholek své Hory v moři, jsou schůdné i dnes. Pokud se rozhodnete po nich vydat, musíte počítat s tím, že vám výstup na Stolovou horu zabere 4 až 5 dnů, během kterých ujdete v horském terénu téměř 75 km. Je to ale krásný trek. Málokdo by čekal, že výstup na horu, která je vlastně městskou horou, může procházet tak divokým horským prostředím. Je to regulérní výstup, který musí probíhat podle pravidel a nese s sebou i nebezpečí. Některé úseky výstupu jsou náročnější, může se velmi rychle měnit počasí a v noci může být velká zima. S tím vším je třeba počítat.

Na odvrácené straně Stolové hory najdete nádhernou botanickou zahradu Kirstenbosch.

Na odvrácené straně Stolové hory najdete nádhernou botanickou zahradu Kirstenbosch.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Během této cesty pradávných lovců projdete i další zajímavá místa jako je Silvermine, Simonstown a Orange Kloof Forest. Samozřejmě existují i mnohem kratší trasy výstupu, které vás na vrchol Stolové hory přivedou už za dva dny, ale kdo má trochu času navíc, určitě nebude litovat, když se vydá cestou lovců.

Přečtěte si další zajímavé články o Kapském Městě a okolí

FOTO: Glenn Käsner

 Kapské Město, jižní brána do Afriky

FOTO: Jan Papež

První misionář v Africe byl Moravan

Namaqualand se pyšní největší koncentrací letniček a sukulentů kvetoucích v jednom termínu na světě.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

Udělejte si na vrcholu piknik. Ale větrovku s sebou!

Určitě si nechte na Stolovou horu čas. Většina návštěvníků vylétne na vrcholek lanovkou, proběhne 5 nejnavštěvovanějších vyhlídek a po hodině pobytu se snáší lanovkou dolů.

Pro ty, kteří si chtějí vrcholek Stolové hory prohlédnout, je to vlastně dobře. Nemusí se o „svou“ horu dělit s masou turistů.

Zajděte do zadních částí náhorní plošiny, dovolte si ten luxus věnovat Stolové hoře alespoň 3 hodiny. Nikdo vám neřekne ani slovo, když si tu uděláte piknik, pokud po sobě řádně uklidíte a nevstoupíte do několika vymezených ochranných zón. Zajděte si i k nejvyššímu vrcholku Stolové hory.

Nákladně vybudované vyhlídky umožňují skvěle točit nebo fotit.

Nákladně vybudované vyhlídky umožňují skvěle točit nebo fotit.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Nejvyšší vrcholek Stolové hory je v nadmořské výšce 1087 m.n.m. , nese název Maclear´s Beacon, na počest slavného astronoma Thomase Macleare, který v Kapském Městě působil koncem 19. století.

Sám vrcholek je v podstatě jen malý kamenný kopeček, v zadní části horní plošiny Stolové hory. Až sem dojde jen velmi málo návštěvníků Stolové hory. Je tu naprostý klid, najednou máte pocit, že hora patří jenom vám. Keře druhu protea, kvetoucí sukulenty a skály a skály.

Počítejte s tím, že může foukat nepříjemný vítr, který dokáže během několika minut totálně změnit počasí. Ze slunného dne je najednou sychravá mlhou nasycená nepříjemnost, ze které se dostává jen svou vůlí a vytrvalostí. Pokud nemáte vhodné oblečení po ruce a jste jen v tričku a v šortkách, prochladnete velmi rychle, a když se k větru přidá i déšť, zjistíte, že dobrá větrovka se na Stolové hoře může docela hodit.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nehledáte konkrétní destinaci, ale konkrétní zážitek? Chcete zažít něco úplně jiného, než běžný zájezd? Chcete mít na co vzpomínat?

 Navštivte nový zážitkový web

Stolová hora, hora mnoha tváří.

Stolová hora, hora mnoha tváří.

FOTO: Glenn Käsner

 

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Zájezdy při kterých můžete navštívit Stolovou horu.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termíny odjezdů: každé pondělí a čtvrtek

Jihoafrické dobrodružství: Safari, oceán, hory, poušť a Kapské Město

 Během této cesty navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.

 Kvetoucí poušť Namaqualand + Kapské Město

 Vydejte se na jih afrického kontinentu, kde navštívíte jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město. Poté se vydáte podél pobřeží Atlantiku na sever do oblasti Namaqua, kde se stanete svědky jednoho z mnoha zázraků přírody. Na vlastní oči spatříte neuvěřitelné barevné představení v podobě rozkvetlé pouště.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu: 17.09. 2013

FOTO: table mountain cable way

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu : 22.10. 2013

Africká symfonie – Kapské Město, Stellenbosch, safari ČESKÝ PRUVODCE

 Oproti naší konkurenci s námi dostáváte navíc: 1. Garanci konkrétních pečlivě vybraných hotelů (ač se to nezdá v okamžiku přípravy cesty podstatné, na místě vám špatný hotel může zkazit celou dovolenou, víme, že 3* a 3* se mohou kvalitou a polohou velmi výrazně lišit) i letových řádů, 2. Pohodlné, prostorné a kapacitně naddimenzované minibusy pro dopravu pro větší pohodlí, 3. Vše důležité je zahrnuto v ceně a nečeká vás žádné nepříjemné překvapení na místě

Napříč Jihoafrickou republikou - ČESKÝ PRUVODCE

 Plánujete cestu do Jižní Afriky a nevíte , zda se na jih kontinentu ještě někdy vrátíte? Pak je tu pro vás velký okruh Jihoafrickou republikou a Svazijskem. Uvidíte města i přírodu, bohatou i chudou Afriku, projedete zelenou krajinou, polopouští, deštným pralesem, buší, planinami i horami, vykoupete se v Indickém oceánu a uvidíte divoká zvířata na safari. Budete moci říci: JAR je opravdu "svět v jedné zemi". Vybrali jsme ta nejhezčí místa a příjemné kvalitní hotely, které cestu umocní. Uvidíte hodně, ale přitom bude čas na odpočinek a vstřebávání atmosféry

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu: 27.10. 2013

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu

Termín odjezdu : 16.03. 2014

Naprosto jedinečná cena : 79.500,-- Kč za 22 dnů ! 

 Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město s českým průvodcem

 Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Mapy a průvodce do Jihoafrické republiky zde