Jihoafrické pobřeží je lemováno stovkami kilometrů nádherných pláží. Ale jen některé jsou omývány opravdu teplým mořem. Většina pláží je smáčena vodami Atlantického oceánu, který je velmi chladný. Ale i vody Indického oceánu jsou v oblasti Jihoafrické republiky ochlazovány studenými proudy z Antarktidy. Jen velmi malá část pobřeží je pod vlivem teplých proudů od rovníku. Jednou takovou pláží je právě pláž v zálivu Rocktail Bay v oblasti iSimangaliso, v severovýchodní části země. Díky teplému proudu se teplota vody pohybuje stále okolo 25C, což je na Jihoafrickou republiku skvělá teplota.

iSimangaliso propojuje tři jezerní systémy a pobřeží Indického oceánu v jeden celek.

iSimangaliso propojuje tři jezerní systémy a pobřeží Indického oceánu v jeden celek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pět aut a dost

„Byla jsem v šoku,“ vyprávěla mi kamarádka Melanie. „Ráno jsem si byla zaběhat na pláži. Noční příliv ji uhladil, jak správce naše antukové kurty. A když jsem se na pláž večer vrátila, moje ranní stopy byly na pláži pořád ještě jediné. Za celý den sem nevstoupila živá duše.“

Když mají lidé rozum a nejsou nenasytní, dají se dělat skvělé věci, například nabídnout ostatním radost z divoké krajiny a přitom tu krajinu dokonale ochránit. Do oblasti Rocktail Bay smí denně jen pět aut. Počet návštěvníků je tedy velmi omezený. Na druhou stranu oblast není úplně uzavřena veřejnosti, jak se to v některých podobně panenských oblastech dělá. Záměrně sem nevede žádná kvalitní silnice. Své auto necháte na parkovišti u vjezdu do parku a dál už jenom terénním vozem.

Potápěči teprve objevují kouzelný podmořský svět Rocktail Bay.

Potápěči teprve objevují kouzelný podmořský svět Rocktail Bay.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Unikátní korálový útes

Teplota vody má obrovský vliv na osazenstvo korálového útesu, střežícího záliv Rocktail Bay. Útes netvoří jedna mohutná masa, ale mozaika 15 menších útesů, které se vzájemně proplétají a vytváří tak úžasnou, trochu bizarní podmořskou krajinu. Skvělé místo pro tisíce tropických ryb a jedinečné místo pro potápění a šnorchlováni.

Podmořský svět v oblasti Rocktail Bay je díky odlehlosti této lokality panenský, dno pokrývají nepoškozené korálové útesy. Na svých ponorech budete potkávat hejna chrochtalů a chňapalů, zvědavé chobotnice i maličké krevety. Pravidelně zde spatříte řadu druhů žraloků (písečný, kladivoun, tygří, útesový černocípý...) a když budete mít štěstí, tak i největšího z nich – žraloka velrybího. Potkáte rejnoky i kanice, z děr na vás budou vystrkovat hlavy murény. Z menších obyvatel útesů jsou zde k vidění hvězdice, pestrobarevní nahožábří plži a obří zavinutci. Mezi nejoblíbenější podmořské zážitky patří setkání s želvami, kterých se zde vyskytuje několik druhů.

Kdo koho pozoruje v modravých vodách Rocktail Bay ?

Kdo koho pozoruje v modravých vodách Rocktail Bay?

FOTO: archiv CK Marco Polo

V období jihoafrické zimy k místním břehům připlouvají velryby jižní a keporkaci, takže běžně spatříte přehlídku ploutví i vodotrysků na hladině a při ponorech uslyšíte jejich zpěv.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Zajímavé čtení o velrybách

Velryby se vracejí na místa svých milostných hrátek

V zálivu Rocktail Bay můžete bydlen jen v Rocktail Beach Camp

Rocktail Beach Camp je dnes nedílnou součástí lokality. 17 stanových bungalovů dokonale zapadá do okolní přírody. Vše, co souvisí s provozem, je promyšleno s ohledem na divokou přírodu. Při stavbě kempu byly využity zkušenosti a znalosti společnosti Wilderness Safaris, která provozuje kempy v divoké přírodě Afriky více než 30 let.

Rocktail Beach Camp nabízí skvělé zázemí a ctí divokou přírodu.

Rocktail Beach Camp nabízí skvělé zázemí a ctí divokou přírodu.

FOTO: wilderness

To, že můžete ke svému odpočinku využít i bazén a máte k dispozici dětskou hernu a hlídání dětí, pokud chcete vyrazit do přírody sami, není v Rocktail Beach Camp vůbec podstatné. Je to fajn, to ano, ale podstatné jsou tu úplně jiné věci. 15 minut chůze od svého stanu máte jednu z nejkrásnějších divokých pláží Jihoafrické republiky, s tmavomodrým Indickým oceánem, okolo vás je původní pobřežní les, nedaleko od vás mokřady s mnoha druhy vodních ptáků, hrochy a krokodýli. Můžete se vydat i do Tembe National Elephant Park, kde žije jeden z největších slonů v Africe Isilo (jeho kly jsou až 2,5 metru dlouhé).

Je málo tak krásných potápěčských lokalit, kde můžete mít pocit, že moře patří jenom vám.

Divokou přírodu můžete pozorovat rovnou z postele.

Divokou přírodu můžete pozorovat rovnou z postele.

FOTO: wilderness

Pokud chcete sebe a své děti nenápadně něco naučit o divoké přírodě, Rocktail Camp, je to pravé místo. Lidé z kempu jsou ti správní lidé, kteří jsou připraveni vám v tom všemožně pomoci. Přitom se tu i skvěle odpočívá, třeba jen tak s knihou na panenské pláži.

Dostat se sem není snadné a zabere to několik hodin. Proto nemá smysl kodrcat se sem jen dva dny. Doporučuji alespoň 4 noci. Věnujte jeden den moři, jeden den lesu, jeden den jezerům a mokřadům, jeden odpočinku a jednu noc želvám. Rocktail Bay a Rocktail Beach Camp si váš čas zaslouží a vrátí vám jej zpět skvělými zážitky.

 

Od října do ledna můžete pozorovat želvy při kladení vajec.

Od října do ledna můžete pozorovat želvy při kladení vajec.

FOTO: Wilderness

Přírodní želví líheň

Na želvy jsou tady pyšní. Rok od roku jich připlouvá klást vajíčka do písku pláže Rocktail víc a víc. Nejčastěji se na pláži objevují karety, ale i největší želva Indického oceánu kožatka velká. Od října do ledna můžete zažít ten zvláštní pocit noční hlídky na pláži. Víte, že přijdou. Když máte štěstí a je jasno, nad vaší hlavou se rozprostírá  neuvěřitelně hluboké africké nebe, které mi pokaždé bere dech. Hvězdy se vrství v nekonečných patrech vesmíru. Marně se pokoušíte poskládat jednotlivá souhvězdí, protože se vám do vašich geometrických plánů neustále motá stovka dalších hvězd. Moře burácí při každém nárazu vlny na pevninu. Lehký vánek leze pod kůži.

Najednou jsou tady. Víte, že přijdou, čekáte na ně, přesto vás překvapí, když se objeví. Vystupují z oceánu jako mimozemšťané. Pomalu, ale nekompromisně se posouvají dopředu. Jen hluboká brázda v písku napovídá, jaká to pro ně musí být námaha. Když najdou své ideální místo, začnou se podhrabovat. Připravují hnízdo pro vajíčka.

nosorožec - pásovec - želva

Kůře na krku želvy - tahle želva asi už něco pamatuje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Další zajímavé články na podobné téma

FOTO: archiv CK Marco Polo

 Přírodní atrakce na jihu Afriky: Kaňon Blyde River

FOTO: kemp Saruni

 Kouzelné kempování - glamping

 
 

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

 

Mys Dobré naděje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde.

 Expedice - Jihoafrické dobrodružství: Safari, oceán, hory, poušť a Kapské Město

 Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.
Během této cesty navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  Expedice -  JAR, Mosambik a Svazijsko: za divokou zvěří a panenskými plážemi

 Během této expedice navštívíte proslulé jihoafrické národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu.

 

Africké cesty

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

 

Vinice v Kapsku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Více informací o zájezdu zde

 Jihoafrické jaro v Kapském Městě a na vinicích

  Dopřejte si pohodovou dovolenou, kdy budete pány svého času a budete moct vychutnávat plnými doušky jak krásnou africkou přírodu, tak skvělé jídlo a výborná vína. Během pobytu máte možnost pozorovat velryby.

 
 


FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Mapy a průvodce pro cestu do Afriky

Hledáte mapy, průvodce nebo knihy o historii Afriky? Náš cestovatelský portál vám je nabízí na jednom místě, přehledně a za dobré ceny.

 Mapy a průvodce do Jihoafrické republiky zde