Buvolec topi je v mnoha ohledech velmi výjimečný a tak trochu připomíná i sociální uspořádání domorodých kmenů, na jejichž území žije. Muži bez majetku (stáda krav nebo koz) nemají naději na manželství. Mladí muži žijí ve skupinách, dokud jim není povoleno se oženit apod.

Buvolec topi je velká antilopa, může vážit až 170 kg a v kohoutku měřit až 125 cm. Pokud byste buvolce topi chtěli pozorovat ve volné přírodě, musíte do východní Afriky, do Keni, Tanzanie, Ugandy nebo Rwandy.

Samec topi si chrání své teritorium.

Samec topi si chrání své teritorium.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tady jsem králem já aneb V multikáře holku nesbalíš

Snad žádná jiná antilopa není tak teritoriální jako buvolec topi. Dospělý samec je hnán touhou po majetku, po svém teritoriu. To není nijak malé. Běžně je okolo 3 km2, ale jsou známy i případy, že jeden samec zabral území 4 km2. Území je velmi pečlivě vybráno, protože bude rozhodovat o tom, jaké a kolik samic se mu do jeho území podaří přilákat.

Jeden můj kamarád si vždy vybíral nápadná drahá auta a svůj výběr zdůvodňoval slovy: „V multikáře holku nesbalíš.“ Samec topi se musí chovat podobně, na suchopár natlačený mezi dvě skály, holku nesbalíš.

Samec označuje své území močí a trusem. Z trusu tvoří hraniční hromádky a podobně jako nosorožec do nich dupe, aby na nohách roznášel pach svého trusu po svém teritoriu. Často můžete samce vidět, jak předníma nohama stojí na hromádce svého trusu a sleduje okolí.


Nejslavnější příbuzný buvolce topi

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

Tvar rohů a lebky pakoně dokazuje jeho příslušnost k podčeledi buvolci.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Nejslavnějším příbuzným buvolce topi je pakůň, a to především díky tzv. velké migraci. Jen těžko byste hledali podobnou antilopu. Pakůň je opravdu naprostý originál. Musíte pakoně nějakou dobu velmi pečlivě pozorovat, abyste si všimli, že má skutečně některé společné rysy s ostatními příslušníky své podčeledi – buvolci. Zadek trochu níž než hřbet, tenké nohy, zvláštní držení hlavy a podobně tvarované rohy. Dosahuje i podobné velikosti kolem 2 metrů a váhy až 250 kg. Podobné jsou i některé prvky chování – když se rozbíhá, dělá první krok vždycky trochu do strany a vytváří tím pocit splašenosti. Je to ovšem docela dobrý obranný prvek. Útočící predátoři díky tomu často při svém skoku minou kořist.

Tady jde o život - překonání řeky Mara.

FOTO: Olonana Lodge, Masai Mara

 Přečtěte si článek o velké migraci

 Největší migrace suchozemských zvířat na světě

Udělám cokoliv, abych tě udržel doma

Mít ve svém harému krásné a zdatné samice je pro samce topi důležitá věc. Páření ho baví a podléhá touze často a rád. Jenže na rozdíl od některých jiných antilop není jeho harém v jeho vlastnictví. Samice mohou volně migrovat od jednoho samce ke druhému, nejsou vázány slibem věrnosti. Samec tedy musí dělat všechno proto, aby si samice udržel. Nejenže musí sehnat skvělé místo s dobrou trávou, hlídat své území před jinými samci a predátory, být sám zdatný a výkonný milenec, ale někdy ani tohle všechno nestačí. Pak nastupují různé triky, jak udržet harém pohromadě.

Švéd J. B. Jørgensen, který pozoroval topi v rezervaci Masai Mara několik let, zjistil, že když samec vidí, že mu utíká z harému samice, na které mu záleží, začne varovně frkat signál, že je v blízkosti predátor. Samice se ve strachu stáhne zpět. Samec k ní rychle běží a snaží se ji přesvědčit, aby zůstala. Přitom stále frká varování před predátory.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

Gepard je pro buvolce topi největším nebezpečím.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Pro predátory není topi snadná kořist

Topi je jedna z nejrychlejších antilop. Dokáže běžet rychlostí až 170 km v hodině a v boji o život dokáže přeskočit překážky až do výšky 2,5 metru. Při jeho velké obezřetnosti a systému hlídek, není pro predátory jednoduché topi ulovit. Lvi se o to pokoušejí jen v krajní nouzi a v období vysoké trávy, kdy se mohou nepozorovaně přiblížit a pak nečekaně zaútočit. Leopardi využívají své schopnosti lovit v noci, ale ani oni nejsou vždy úspěšní. Nejnebezpečnějším predátorem je tedy pro topi gepard. Zvlášť pro mláďata.

Ale jakoby to buvolci topi věděli. Přivádějí mláďata na svět v období října až prosince, na území čerstvé šťavnaté nízké trávy, kam namigrovala obrovská stáda pakoňů a zeber. Pakoně a zebry a jejich mláďata jsou pro predátory mnohem snazší kořist, a topi tak chrání svá mláďata.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

Samice buvolce topi mohou volně přecházet mezi samci. Je na samci, aby si je udržel.

FOTO: andBeyond, archiv portálu Sopka.cz

 

Kmen Samburu je unikátní svou autenticitou.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Samburu - téměř neznámá perla Keni

Africké cesty

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Na safari v náklaďáku?

Chalkley Treehouse, Lion Sand Game Reserve

FOTO: Lion Sands, archiv CK Marco Polo

Afrika prchá do korun stromů

Jsi kluk, tak se starej

Samice buvolce topi porodí jedno mládě o váze až 11 kg. To je v podstatě okamžitě schopné postavit se na nohy a následovat svou matku. Pokud je mládě samička, bude matku doprovázet až do svého prvního zabřeznutí – obvykle ve dvou letech věku. Po celou dobu ji bude matka učit všemu, co k životu potřebuje, včetně výběru partnera, kontroly jeho teritoria a často dokonce matky asistují při prvních pokusech o páření.

Ovšem, když se narodí sameček, matka jej po 10 až 11 měsících od sebe odežene. Jsi kluk, tak se starej. Mladíkovi do dospělosti chybí ještě více než dva roky. Nikdo ho nic nenaučil, ví o životě hrozně málo a kouká na svět jako tele. Ostatně teletem ještě je. Nezbude mu nic jiného, než se dát do party s jinými stejně odstrčenými telaty a přidat se k nějakému gangu mladých samců, kteří ještě nemají své teritorium a potulují se nadivoko savanou. Samečky tedy neučí matka, ale ulice.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

Buvolec topi je ozdobou rezervace Samburu.

FOTO: archiv autora

Zastavte se a pozorujte

Až se ocitnete ve východní Africe na safari, dohodněte se s průvodcem a zastavte se u stáda buvolce topi na delší dobu. Stojí to za to. Je to nádherná antilopa, se složitým společenským uspořádáním a vždycky se kolem něco semele. Afrika není jenom velká pětka.

Inzertní sdělení: S pořádáním cest do Afriky máme 15 let zkušeností.

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky, jak pro vaši soukromou cestu, tak pro incentivní cesty vaší společnosti.
 

Velká migrace.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín odletu zájezdu: 1. 9. 2013

Více informací zde

 

AFRICKÉ SNY + VELKÁ MIGRACE  S ČESKÝM PRŮVODCEM

Keňa má mnoho tváří. Některé z nich nejsou tak známé (národní park Samburu, Aberdares), o to víc jsou zajímavé. Okruh končí návštěvou národního parku Masai Mara v období velké migrace. Buďte u toho. S českým zkušeným průvodcem.

Kilimandžáro v ranním světle.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín odjezdu zájezdu: 31. 8. a 14. 9.

 Více informací zde

 AMBOSELI - LAKE NAKURU - MASAI MARA

Vynikající alternativa pro ty, kdo se chystají na safari poprvé. V Amboseli proniknete do světa slonů a s trochou štěstí na počasí uvidíte mýtickou horu Kilimandžáro. V Masai Mara můžete zažít velkou migraci. S českým zkušeným průvodcem.

Masajové z Ngorongoro

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 Termín odjezdu zájezdu: 15. 9.

Více informací zde

 

NEJLEPŠÍ ZE SEVERNÍ TANZÁNIE

 Kdo chce vidět dva přírodní divy světa během jednoho zájezdu, měl by si vybrat právě tenhle zájezd. Kráter Ngorongoro s vekou migrací v severním Serengeti, to vše doplněno návštěvou parku Tarangire. V doprovodu českého průvodce.

  
 

Procházka se lvy je unikátní možnost setkat se s králem buše opravdu z blízka.

FOTO: Jan Papež

Chcete do Afriky cestovat za speciálními zážitky? Zažijte procházku se lvy, staňte se na týden rangerem, raftujte na afrických řekách apod.

Navštivte nový zážitkový web

  
 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

 

FOTO: NG, archiv portálu Sopka.cz

Mapy a průvodce do Jihoafrické republiky a do dalších zemí Afriky zde