Kde ten Mauricius vlastně je?

Mauricius naleznete téměř u obratníku Kozoroha východně od Madagaskaru. Objevili jej arabští mořeplavci v 9. století a začátkem století 16. zde přistáli Portugalci na svých objevných cestách kolem Afriky. Trvaleji se zde usídlili po roce 1598 Holanďané a dali ostrovu jméno po princi Maurice de Nassau. Jejich extenzivní hospodaření mělo negativní dopady na zdejší přírodu a snad proto Holanďané Mauricius kolem r. 1710 de facto opustili. V roce 1715 se zde natrvalo usadili Francouzi a dali ostrovu jméno Ile de France. Následoval rozmach prosperující kolonie zaměřený na pěstování cukrové třtiny či koření.

V okolí ostrova najdete i zajímé vraky. Ne pro každého byla návštěva ostrova šťastnou chvilkou.

V okolí ostrova najdete i zajímavé vraky. Ne pro každého byla návštěva ostrova šťastnou chvilkou.

FOTO: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Zlomem byla velká námořní bitva mezi Francouzi a Brity v roce 1810 coby součást napoleonských válek. Tuto bitvu sice Napoleonova flotila vyhrála, ale o tři měsíce později se na ostrov Britové vrátili a tentokrát jej obsadili. Pojmenovali jej opět Mauricius a jako úřední jazyk zavedli angličtinu. Nicméně obyvatelstvo si mohlo ponechat své náboženství a jazyk. Etnické složení obyvatel se začalo výrazněji měnit po zrušení otroctví v roce 1835 – namísto afrických otroků sem směřovala levná pracovní síla z Indie, dnes tvořící většinu oproti původním míšencům – Kreolům.

PalírnaChamarel je elegantní a architektonicky velmi zajímavý provoz. Určitě stojí za návštěvu.

Palírna Chamarel je elegantní a architektonicky velmi zajímavý provoz. Určitě stojí za návštěvu.

FOTO: archiv ck Marco Polo

Lahodný rum provoněný sluncem

Náš titulek nelže – již po staletí se na ostrově pálí výtečný třtinový rum, vlastně takový sekundární produkt výroby cukru. Ostatně to mají společné snad všechny země s produkcí cukrové třtiny, ať už „zdejší“ Mauricius a Réunion nebo oblast Karibiku (za všechny jmenujme alespoň Jamajku). No, a že při návštěvě některé z palíren potkáte černookou dceru majitele (paliče), to se přece vyloučit nedá? V současné době má nejlepší renomé palírna Chamarel, která – jak se prezentuje – nevyužívá k pálení zbytkovou melasu (vzniká při výrobě cukru), ale nechává kvasit a následně destiluje čistou šťávu vylisovanou z třtiny.

Paličova dcera? Kdo ví, jisté je, že průvodkyně palírnou jsou velmi příjemné a profesionálně dokonalé.

Paličova dcera? Kdo ví, jisté je, že průvodkyně palírnou jsou velmi příjemné a profesionálně dokonalé.

FOTO: archiv ck Marco Polo

Oblast Chamarel, podle které se jmenuje palírna skvělého rumu, je na jihozápadě ostrova a bývá častým cílem výletníků: kromě uvedené palírny rumu je zde tzv. Země sedmi barev, nabízející vycházku lávovým polem, kde barva skutečně přechází od světle okrové až po hnědočernou. Efekt však vynikne pouze za plného slunečního svitu. Cca o tři kilometry dále naleznete zhruba stometrový vodopád padající do vyhaslého kráteru. Hezký, ale na „nedalekém“ Reunionu by platil za outsidera... Máte-li rádi zvířata, spojte Chamarel s návštěvou krokodýlí farmy La Vanille. Kromě krokodýlů tam naleznete stovky obřích suchozemských želv (můžete se mezi nimi procházet!) a expozici věnovanou legendárnímu ptákovi Dodo.

Cukrovou třtinu přinesli na ostrov již Holanďané, avšak skutečný rozmach pěstování zaznamenala až za francouzského guvernéra Mahé de Labourdonnais v polovině 18. století. Dodnes je hlavní zemědělskou plodinou pokrývající značnou část povrchu Mauricia, sklízenou zhruba od července do listopadu. V posledních letech však pěstování a produkce cukru poněkud stagnují, a to v podstatě ze dvou příčin: třtina je poměrně náročná na vláhu, takže pokud farmář nemá na zavlažovací systémy, těžko dokáže držet krok. Ještě zásadnější pak jsou různé kvantitativní restrikce EU na dovoz cukru.

Tady prostě nemůžete jinak, než v pohodě odpočívat.

Tady prostě nemůžete jinak než v pohodě odpočívat.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Jistě se najdou zájemci, kteří by Mauricius rádi navštívili, ale přijde jim pro dovolenou příliš málo akční. Tady je pomoc lehká – vždyť necelou hodinku letu je nádherný hornatý ostrov Reunion a dvě hodiny letu kouzelné Seychelly... A ani Afrika není nedosažitelná, přímé lety jsou do Johannesburgu i Kapského Města. A takové kvalitní africké safari doplněné komfortním relaxem na Mauriciu, to je opravdová kombinace snů.

Golf patří k Mauritiu stejně jako moře a slunce, to jistě potvrdí každý kdo si tu zahrál.

Golf patří k Mauriciu stejně jako moře a slunce, to jistě potvrdí každý, kdo si tu zahrál.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení: S pořádáním cest na Mauricius máme 22 let zkušeností.

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd na Mauricius, jak pro vaši soukromou cestu, tak pro incentivní cesty vaší společnosti. Na Mauricius za odpočinkem, zábavou, golfem nebo za svatebním obřadem.
Námi doporučené hotely na Mauriciu, které pravidelně osobně prověřujeme, o kterých známe všechny podrobnosti a které odpovídají náročným nárokům našich pravidelných klientů.

Paradise Hotel and Golf club

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

Paradise Hotel and Golf Club - 5*

Bez jakéhokoliv nadsazování – Le Paradis je skutečným klenotem mezi mauricijskými hotely. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu, prostě místo pro top dovolenou. Díky vybavení skvělá volba pro milovníky aktivní dovolené včetně golfistů, rodin i párů na svatební cestě – mimochodem, rádi Vám zorganizujeme pobyt se svatebním obřadem snů! Hotel je rovněž vyhlášenou Mekkou rybářů.

 

Dinarobin Hotel Golf and Spa

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

 Dinarobin Hotel Golf and Spa - 5*

Jeden z nejluxusnějších hotelů řetězce Beachcomber  na ostrově splňuje beze zbytku požadavek na tu opravdu top-adresu Vaší dovolené. Exkluzívní poloha s monumentální skálou Le Morne v pozadí, perfektní pláže, služby nejvyšší kvality v rukou zkušeného dlouholetého managementu. Díky vybavení skvělá volba pro romantické páry – mimochodem, rádi Vám zorganizujeme pobyt se svatebním obřadem snů - ale také pro milovníky aktivní dovolené včetně golfistů či pro rodiny. V kombinaci se sesterským sousedním hotelem Le Paradis těžko hledat nějakou chybu.

 

La Victoria

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

La Victoria - 4*

Naše mínění:
Jedna věc se hotelu Le Victoria upřít nedá: opravdu velmi prostorné pokoje. Je to pozůstatek konceptu apartmánového zařízení s vl. kuchyňským koutem. A i když nakonec vše dopadlo jinak – ostatně proč si sami vařit, když tu jsou k mání lukulské hody – velkolepý prostor zůstal. Kromě toho Vás čeká tradiční vysoký standard řetězce Beachcomber (v tom hotel hravě předčí své sousedy) a poměrně bohatá korálová laguna nedalekého Národního mořského parku. Hotel je svým konceptem spíše vhodnější pro milovníky živější dovolené, rodiny s dětmi, pobyty spojené se svatebním obřadem či skupinky a kolektivy.
 

 

Shandrani Resort and Spa

FOTO: Beachcomber, archiv ck Marco Polo

 Shandrani Resort and Spa - 5*

 Asi nejkomplexnější mauricijský resort pro vyznavače aktivní dovolené, zábavy, extrémně dobrého jídla a pití. Je to jediný Beachcomber na východním (jihovýchodním) pobřeží. Blízkost letiště ocení ti, co chtějí být ve svém hotelu cobydup a naopak jim nevadí, že jim sem tam přeletí nad hlavou letadlo (co se provozu týče – létá se více méně jen ve dne a frekvence je malá, Mauricius není Frankfurt, takže to lze brát spíše jako atrakci). Zátoka Blue Bay má dvě tváře - nejblíže k hotelu je písečné dno, ale dále od břehu je ve velmi malé hloubce obrovské množství korálů a rybek, hotový ráj pro šnorchlaře! Naopak pláž směrem na otevřené moře je pravé místo pro milovníky divočejších vod.