Krásné pláže, krásné moře, ale…

Bílé písečné pláže omývané nádherně modrou až zelenomodrou vodou Indického oceánu jsou symbolem Zanzibaru. A takové pláže na ostrově skutečně jsou. Barva moře, zvláště v ranních hodinách, bere dech. Tak nějak si představuje přímořský ráj Brit, Němec, Francouz a Ital a už nic víc neřeší. Oči jim září nadšením, zhluboka vdechují svěží ranní mořský vzduch a popíjejí silnou kávu nebo vychlazenou sklenku šampaňského a jsou šťastní. Jenže my jsme Češi. Nejezdíme k moři jen pro ten pohled na nádhernou pláž lemovanou mořem. My musíme do moře vnořit nejen palec u nohy, ale i celé tělo. Chceme se v moři nejen cákat, ale chceme v něm plavat. A ne všechny pláže na Zanzibaru odpovídají takovým požadavkům. Příliv a odliv jsou na většině pláží tak znát, že se charakter pláže během dne několikrát fatálně změní.

Pláž Nungwi. Vesničané v pobřežních vodách hledají obživu pro své rodiny.

Pláž Nungwi. Vesničané v pobřežních vodách hledají obživu pro své rodiny.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Východní pobřeží vybírat s opatrností

Téměř jednolitý korálový útes, lemující východní pobřeží, vytváří obrovské, ale velmi mělké laguny s širokými bílými písečnými plážemi a pobřežními palmovými háji. Nádherná scenérie. Ale váš zážitek nemusí být v souladu s představou, kterou si vytvoříte díky fotografiím. Dvakrát denně ustoupí moře na kilometry daleko a laguny se změní v bazénky. Je to skvělé místo pro ty, kteří rádi objevují pěšky zvláštní mořský svět drobných ryb, korálů, mořských rostlin a ježků. Jsou lidé, kteří zde vydrží hodiny a hodiny se šnorchlem a brýlemi a slunečníkem pozorovat život, který je jinak téměř nedostupný. Ale je to území naprosto nevhodné pro plavání.

Po odlivu zůstávájí v lagunách jen mělké bazénky, plné hvězdic, ježků a drobných rybek.

Po odlivu zůstávají v lagunách jen mělké bazénky plné hvězdic, ježků a drobných rybek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Dalším překvapením může být pro návštěvníky tohoto pobřeží množství řas, které zůstává na pláži při odlivu. Špičkové hotely tyto řasy vždy uklidí, ale na veřejných plážích se o to samozřejmě nikdo nestará, protože je to nekonečný úkol. Každý další příliv přinese další „nadílku“, která zde při odlivu zůstane. Je třeba s tím počítat a pak nejste zklamáni, že vaše představa nekonečné pláže s neporušeným bílým pískem má nějakou vadu na kráse.

Pobřežní laguny jsou také místem obživy pro místní vesnice. Nejen pro rybáře, ale i pro pěstitele řas, takže se často setkáte s plantážemi uměle vysazených řas, ženami ošetřujícími tyto plantáže a s jejich potomky řádícími v lagunách. Je to autentický život vesničanů, který určitě stojí za zkoumání. Život těchto lidí není určován ani běžnými hodinami, ani východem a západem slunce, ale přílivem a odlivem. Je to úplně jiný rytmus než náš a je nesmírně zajímavé jej pozorovat a zkusit si jej alespoň na jeden den prožít.

Pláž Paje je cílem mnoha mladých lidí, kteří se chtějí naučit kiteboarding.

Pláž Paje je cílem mnoha mladých lidí, kteří se chtějí naučit kiteboarding.

FOTO: Jeremie Tronet

A v tom je právě kouzlo správných informací. Ten, kdo ví, co jej na východním pobřeží čeká a záměrně sem zavítá právě proto, bude naprosto nadšený, protože zde může prožít velmi aktivní a zajímavé setkání se Zanzibarem. V květnu a v červnu je tu i větrno, zvlášť ráno a večer, ale jinak je to pastva pro oči. Tolik odstínu modré barvy můžete vidět snad jen na Maledivách a ve Francouzské Polynésii. Jen si tu nezaplavete, s tím nepočítejte. Výjimku tvoří oblast Paje, kde je přece jen trochu více vody i po odlivu. Tady se úspěšně učí kiteboarding spoustu mladých lidí z celého světa. Navíc je na této pláži i co zažít po setmění, plážové bary a restaurace žijí dlouho do noci.

Pláž Nungwi. Vesničané v pobřežních vodách hledají obživu pro své rodiny.

Pláž Nungwi je jedním z mála míst, kde si můžete zaplavat i během dne.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

 

V africké části Indickém oceánu najdete i další nesmírně zajímavá místa, která vás nadchnou kvalitou svých pláží a služeb.

*  Mayotte - ostrovní zázrak přírody, čekající na své objevitele

* Bazaruto - nově objevený zázrak v Indickém oceánu

* Seychellské ostrovy - kde obrázky na realitu nestačí

The best of Zanzibar – Ras Nungwi a Nungwi

Sever ostrova byl požehnán a problémy s odlivem a přílivem tu nejsou tak patrné. Tady se najdou pláže, kde si zaplavete. Tady se můžete koupat celý den bez toho, abyste se museli nejprve probrouzdat širokou mělčinou. Tady nemusíte prohánět oceán, tady proháníte sami sebe v oceánu. Ovšem na druhé straně tu nikdy nezažijete po setmění takovou jízdu jako na jihovýchodě. Vše má prostě něco do sebe a je třeba vybírat místo své dovolené podle své chuti a touhy a vědět, kde to hledat.

Malé bělošské dítě je pro místní ženy stále ještě zajímavá atrakce.

Malé bělošské dítě je pro místní ženy stále ještě zajímavá atrakce.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Do roku 1990 byla pláž Ras Nungwi ospalou malátnou pláží, kde jste jen těžko mohli potkat víc než pár bílých nohou, nořících se do tyrkysového moře. To už ale dnes není pravda. Více než 20 hotelů a hotýlků postavených v palmových hájích podél této pláže a další a další projekty přicházející každý rok, totálně změnilo místní atmosféru. Dnes je to luxusní přímořské letovisko, se všemi výhodami a nevýhodami. Nádherná pláž a okouzlující moře zůstaly, a kdo si chce opravdu odpočinout, měl by zamířit právě sem.

Většina resortů je postavena v palmových hájích, které zvýrazňují exoticku krásu ostrova.

Většina resortů je postavena v palmových hájích, které zvýrazňují exotickou krásu ostrova.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

V západní části pláže najdete i méně okázalé ubytování a řadu dobrých plážových barů, které nabízejí i lehátka a slunečníky na pronájem během dne. Tady se soustředí baťůžkáři, kteří nebydlí přímo na pláži a tady se odehrávají večerní párty, které tolik znervózňují mravokárce. Ale pláž je tak dlouhá a hlučné bary jsou tak vzdálené od resortů pro milovníky klidu, že tu nedochází k žádnému hloupému napětí.  „Užívej si a nech užívat si druhé“, dalo by se parafrázovat staré pořekadlo.

Bílá pláž a modré moře. Pro domorodce každodenní skutečnost. Pro nás fascinující zážitek.

Bílá pláž a modré moře. Pro domorodce každodenní skutečnost. Pro nás fascinující zážitek.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Kendwa – nenápadná sestřička

Z Ras Nungwi dojdete na pláž Kendwa pěšky. Je to příjemná procházka po bílém písku. Kendwa je nenápadná sestřička slavné pláže. I tady vládnou baťůžkáři, ale tak nějak v poklidu a pohodě. Tady nemusíte být tak moc „cool“ jako na pláži Nungwi, ani nemusíte propadat vodním sportům a nočním pařbám jako na pláži Paje. Plážový volejbal nebo fotbálek s partou stejně pohodových lidí, knížka v poloze ležmo v typickém zanzibarském plážovém lehátku, pivečko, gin s tonikem a klídek. Tady se nemusíte stydět za romantickou procházku ve dvou nebo nějaké kilo navíc. Co víc si přát od dovolené.

Trocha historie nikoho nezabije

 

Zvlášť když je zajímavá, protože se na ostrově křížily zájmy mnoha velmocí. Až do 8. století si žil ostrov poklidným životem rybářů a zemědělců, když na něj narazili arabští námořníci. Ihned pochopili jeho strategickou důležitost a navíc na něm objevili produkci hřebíčku, vanilky a dalšího koření, tolik ceněného v obchodě s Evropou. Protože na ostrově v té době žili pouze černošské kmeny, nazvali Arabové ostrov Zandž barr = ostrov černochů. Více než 200 let s ostrovem pouze obchodovali, i když na ostrov přinesli islám. Teprve v 10. století ostrov kolonizovali a zůstali zde 900 let, až do roku 1890, s přestávkou v letech 1503 – 1698, kdy na ostrově vládli Portugalci.

Na konci 19. století se stal Zanzibar součástí velmocenské hry mezi Německem a Velkou Británií. Tehdy se ukázal obrovský diplomatický talent vládce Zanzibaru, ománského sultána Seyyida Saída. Místo toho, aby s oběma velmocemi bojoval o zachování nezávislosti, nechal je, aby si jeho území rozdělily při jednání německo-britské komise a pak oběma velmocem dohodnutá území pronajal. Německou část nakonec Německu odprodal a na britském území vznikl, s jeho souhlasem, protektorát. Sultán a jeho rodina tak zůstali formálně u moci, i když fakticky vládl britský vezír a později britský místodržící. Sultán zachoval nejen svou tvář, ale i mír na svém území.

Když 10. prosince 1963 získal Zanzibar oficiálně nezávislost na britské koruně. Sultán se mohl ujmout nejen formální, ale faktické moci. Jenže už 12. ledna 1964 sultána svrhla revoluce a Zanzibar se stal lidovou republikou. Báječný ostrov hřebíčku ovládla socialistická revoluční armáda. Vyvraždila nebo vyhnala 99% neafrického obyvatelstva, jejich měšťanské domy a paláce se změnily v byty pro chudé a podle toho také dopadala jejich údržba. Slavné hlavní město Stown Town začalo chátrat. Zda se jeho někdejší krása dá obnovit a vrátí se jeho zašlá sláva, si netroufám odhadovat, spíš bych byl skeptický.


Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

Historii ostrova jako velkého trhu s otroky připomíná památník v anglikánské katedrále ve Stone Townu.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Otroci zaplatili slávu Zanzibaru

Zanzibar se stal po příchodu Portugalců jednou z hlavních zásobáren černých afrických otroků pro portugalské kolonie. Zemědělské kmeny z pevniny odpovídaly svou pracovitostí a silou požadavkům zakladatelů plantáží a díky tomu se stávaly častou obětí lovců otroků, kteří s Portugalci obchodovali. Když rodina sultána z Ománu dobyla zpět Zanzibar a část pevniny, navázala na úspěšný portugalský projekt a proud otroků ještě zesílil.

Nádherný ostrov hřebíčku a bílých pláží pro otroky rozhodně nebyl rajským ostrovem, ale bránou do pekla. S příchodem Britů nastaly vlažné pokusy tento krutý obchod zastavit, ale trvalo několik desetiletí, než byl obchod s otroky úplně ukončen. Velkou měrou se o to zasloužili příslušníci anglikánské církve a tak nepřekvapí, že jeden z nejzajímavějších památníků na otrokářské období je právě na pozemku anglikánské katedrály v hlavním městě Stone Town.

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu, ale přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů, může znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to se do ní vydat připraveni a s tím, kdo této destinaci rozumí.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Doporučené hotely na Zanzibaru, které jsme osobně prověřili a jejich kvalita odpovídá standardům cestovní kanceláře Marco Polo a náročnosti našich klientů.

La Gemma Dell´Est

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Více o hotrlu zde

Pláž Nungwi

Diamonds La Gemma Dell´Est - 5*

All inclusive resort s nádhernou polohou na vyhlášené pláži Nungwi. Architektura hotelu výborně využívá svažitý terén a všechny pokoje směřují k moři.  Udržovaná tropická zahrada umocňuje pocit tropického ráje.

Hotel patří italské hotelové společnosti a díky tomu je v hotelu i velmi dobře vedená kuchyně italským šéfkuchařem.

Skvělá volba pro rodiny s dětmi, především pro skvělou pláž a možnost celodenního plavání v moři.

Mbuyuni Beach Village - 3* plus

Malý jednoduchý hotel tvořený bungalovy, postavený v příjemné tropické zahradě.

Dobrá volby pro ty, kteří chtějí vyrážet na výlety a za zábavou na pláž Paje a okolí.

Nečekejte víc, než může takový jednoduchý hotel nabídnout.

Mbuyuni Beach Village

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu zde

 Pláž Paje

Neptune Pwani Beach

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o hotelu zde 

Pláž Kiwengwa na severovýchodě

Neptune Pwani Beach - 4*

Výborná volba z hlediska poměru kvalita-cena. Palmový háj přímo u krásné písčité pláže. Příjemné prostorné bungalovy, výborně vybavené. Skvělá kuchyně a velmi ochotný personál.

Výborná volba pro rodiny s malými dětmi.

Pláž Kiwengwa podléhá, stejně jako jiné pláže na východě ostrova, vlivu odlivu a přílivu. Během dne je velmi nízká hladina moře, pro děti ale skvělá záležitost.

  
 Zájezdy, které lze velmi pohodlně kombinovat s pobytem na Zanzibaru.
 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

Termín odjezdu: 02.09. a pak každý týden

Nejlepší z Keni - klasické safari

 Pojeďte s námi na okruh po nejkrásnějších rezervacích Keni a vychutnejte si krásu i klid divoké africké přírody.

Navštívíte odlehlou, ale krásnou rezervaci Samburu, strávíte noc v horském hotelu v oblasti Mt. Kenya, zastavíte se u nejvyššího keňského vodopádu i nejznámějšího keňského jezera Nakuru a nakonec vás čeká třešnička na dortu: rezervace Masai Mara, která se stala synonymem pro africké safari.

Nejlepší z Tanzanie - klasické safari s ČESKÝM PRŮVODCEM

Kráter Ngorongoro, mnohými považovaný za osmý div světa a nekonečné pláně Serengeti jistě netřeba blíže představovat. Serengeti je dějištěm každoroční velké migrace zvířat - miliony pakoní, zeber a dalších druhů putují za čerstvou pastvou a slibují jedinečnou podívanou

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu  : 15.09.

Více o zájezdu zde

 

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín odjezdu : 19.10. a pak každých  14 dnů

Více o zájezdu zde : 

 EXPEDICE - Východní Afrika

 Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.

Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých Masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

 Masai Mara: Velká migrace

 Nikde na světě se neodehrává tak obrovský pohyb zvěře jako v Africe při každoroční velké migraci. Miliony pakoňů, zeber a dalších býložravců krouží po směru hodinových ručiček po východoafrických pláních, jejich pohyb je řízen dešti a následným dostatkem čerstvé pastvy. Jedná se o jeden z divů přírody, který nikdy nepřestane ohromovat …

 

1,5 milionů pakoňu v pohybu - to je velká migrace.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín odjezdu : 27.08. a 03.09.

Více o zájezdu zde : 

 
 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

 

FOTO: NG, archiv portálu Sopka.cz

Mapy a průvodce na Zanzibar