Divoká zvěř, krásná příroda, přátelští lidé. Navíc je tu možnost pozorovat gorily a šimpanze v divokém přirozeném prostředí a kdoví, jak dlouho taková příležitost vůbec bude existovat. Teď je ten správný čas Ugandu navštívit.

Svět se nám mění před očima tak rychle, že jsme často překvapeni, když má něco trvalejší hodnotu, nebo se dostaneme do míst, která nejsou těmito změnami postižená tak vážně, jako náš domov. Je zvláštní přečíst si, co napsal o Ugandě Winston Churchil v roce 1908, když se vrátil ze své africké cesty:

„Království Uganda je jako pohádka. Scenérie je z jiného světa, klima je jiné a většina lidí je úplně jiná, než jsem viděl v celé Africe. Přináším si domů jasnou zprávu – Uganda je opravdu Perla Afriky.“

Ta slova totiž platí dodnes a stejně by popsali své pocity i současní návštěvníci Ugandy.

Uganda se dá bez ostychu nazývat i zemí jezer. Záběr z jezera Buyonyi na jihu Ugandy.

Uganda se dá bez ostychu nazývat i zemí jezer. Záběr z jezera Buyonyi na jihu Ugandy.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Národní park Lake Mburo, tady můžete spát pod širákem

Pokud přiletíte do Ugandy do Entebbe, doporučuji začít svou cestu v jednom z nejmenších národních parků, v parku Lake Mburo. Ve své podstatě mrňavý park (260 km2), který těžko může konkurovat tanzanskému Serengeti nebo keňskému parku Masai Mara v počtu a pestrosti zvířat. Ale má své kouzlo a má některé výhody, které ocení lidé mající se safari už nějakou zkušenost. V celém parku nejsou žádní kočkovití predátoři, díky tomu je tu mnohem větší volnost pohybu návštěvníků a kdo jednou zkusil pěší safari, přivítá, že se jeho chodidla mohou znovu dotknout africké půdy. Kopytníci nemají přirozené nepřátele a vesele se množí. Stáda zeber a různých druhů antilop jsou velmi početná a fotografové k nim mohou po vlastních nohách a pohodlně mohou požívat své „nádobíčko“. Máloco je tak fascinujícího, jako africká noční obloha. Její jedinečnost a hloubku oceníte teprve, když se rozhodnete přespat venku pod širákem. Národní park Lake Mburo může být vaší první nezapomenutelnou zastávkou na cestě po Ugandě.

Ačkoliv je pozorování goril největším lákadlem k návštěvě Ugandy, za návštěvu stojí i další místa.

Ačkoliv je pozorování goril největším lákadlem k návštěvě Ugandy, za návštěvu stojí i další místa.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Tady jsou gorily doma

Na světě asi není jiný primát, který by byl opředený tolika legendami. Skupiny horských goril mají tak zajímavé společenské a sociální uspořádání, že jejich pozorování pohltí každého návštěvníka. Přiblížit se takřka na dosah v divoké přírodě je splněným snem mnoha návštěvníků Afriky. Za jednotlivými skupinkami goril se musí putovat zalesněným horským terénem, je určitě vhodné být na to dobře připraven a vybaven.

Svět zrovna provozoval druhou světovou válku, když v Ugandě vznikla rezervace Bwindi Inpenetrable Forest Reserve. Psal se rok 1942. Základy tohoto projektu ale byly položeny dokonce už v roce 1932. Už tehdy bylo odborníkům a nadšencům jasné, že horské gorily potřebují ochranu, a to nejen ony, ale i jejich přirozené prostředí. Dnes je plocha chráněného území 372 km2, což odpovídá rozloze Prahy nebo světoznámého kráteru Ngorongoro. Díky této rozloze se může přirozeně obnovovat vegetace, která slouží jako hlavní potrava goril. Od března do května a od září do listopadu v Bwindi prší a pozorování může komplikovat i mlha. V ostatních měsících je ráno a večer hodně chladno a je s tím třeba počítat. Počet návštěvníků, kteří obdrží povolenku pozorovat gorily, je omezený (v současné době na 40 osob denně) a je tedy potřeba si povolenku zajistit předem, nebo na ni prostě čekat na místě.

Národní park Queen Elizabeth je lemován horami.

Národní park Queen Elizabeth je lemován horami.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Národní park Queen Elizabeth

Krása Ugandy tkví i v tom, že nabízí pestrost, naprosto odlišné typy krajiny a zcela odlišné zážitky. Národní park Queen Elizabeth je z jedné strany lemován pohořím Rwenzori s mnoha krátery pokrytými sytou zelení rovníkového pásma. Kanál Kazinga, který spojuje jezera Edward a George, je rájem hrochů (v parku je jich více než 5 000 kusů), buvolů (10 000 kusů) a slonů (2 500 kusů) a planina Ishasha porostlá košatými fíkovníky je proslulá lvy, kteří doslova hnízdí v jejich korunách. Při troše štěstí můžete na vlastní oči zažít útok lva přímo z koruny stromu, to lze vidět jen na několika místech na světě. Lokální komunity žijící na území parku stále přenášejí z generace na generaci starodávné legendy a původní pravidla života komunit, včetně hudby, tance a výroby originálních artefaktů. V současné době je velmi patrná snaha vytvořit v tomto národním parku jedinečný ekosystém, který bude ve všem respektovat nejen zájmy zvířat, ale i místních komunit.

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je velmi složité, ale rozhodně to stojí za to.

Pozorovat šimpanze v divoké přírodě je velmi složité, ale rozhodně to stojí za to.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Pozorování šimpanzů

Šimpanzí klany jsou mnohem pohyblivější a mnohem opatrnější, než rodiny goril. Prostor, ve kterém se pohybují, je mnohem větší a jejich pohyb v něm mnohem méně předvídatelný. Prostě vidět šimpanze v divoké přírodě je hodně o náhodě. Dva tropické lesy – Kyambura George a Kalinzu – dávají šanci na takové setkání. Chce to ale pomoc místního průvodce s velikými zkušenostmi. Určitě nepodceňte jeho výběr. Kyambura George je vlastně zalesněný příkop, propadlina. Můžete se vydat na trek za šimpanzi na jeden den nebo na dnů několik, podle toho, jak velcí jste nadšenci a kolik máte času. Při jednodenním treku je šance tak 50 na 50.

Řeka Nil vyvěrá z Viktoriina jezera a pod jménem Viktoriin Nil protéká Ugandou až do Albertova jezera.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Mýtická řeka Nil se rodí v jezeře Ukerewe 

Málokdo si uvědomuje, že může v Ugandě postát na břehu Nilu. Bájné jezero Ukerewe, dnes známé jako Viktoriino jezero, je pokládáno za jeden ze zdrojů Nilu. Řeka, která z jezera vytéká je proto nazývána Viktoriin Nil, aby se pak vlila do Albertova jezera a pokračovala pod názvem Albertův Nil územím severní Ugandy až do sousedního Súdánu. Zajímavých zastávek v povodí Nilu v Ugandě je několik. Krásná zastávka je v oblasti Albertova jezera, kde se Viktoriin Nil mění na Albertův Nil. Řeka tu protéká dramatickou krajinou, divokou přírodou národního parku a tvoří tu zajímavé vodopády Murchison Falls. Můžete tedy pozorovat zvířata, vidět krásné vodopády a plavit se na lodích po Albertově jezeře.

Vodopády Murchison Falls na řece Nil.

Vodopády Murchison Falls na řece Nil.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Druhá zastávka je zcela jiná. Město Jinja na břehu Viktoriina jezera. Tady se rodí Nil. Jinja je druhé největší ugandské město, založené v roce 1906. Ačkoliv sem tam můžete na nějaké vzpomínky na koloniální období v architektuře města narazit, nečekejte výstavní historické město upravené pro turisty. Tady jste v Africe, s chaosem na ulici, s tržištěm plným všeho možného, s děravými silnicemi plnými kaluží po dešti, s řeznictvími plnými kozích hlav, s katolickými kostely a ostnatými dráty kolem vládních budov. Na druhé straně je tu Viktoriino jezero, Nil lákající k divokému raftu, tropická zeleň políček v okolí města protkaná červenými prašnými cestami, smích dětí ve školních uniformách, adrenalinové jízdy na čtyřkolkách v okolních kopcích a romantické projížďky na koních. Afrika, jak má být.

Pro cesty po Ugandě je nejlepším dopravním prostředkem kvalitní náklaďák.

Pro cesty po Ugandě je nejlepším dopravním prostředkem kvalitní náklaďák.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nejlepší varianta jak poznat Ugandu je na korbě náklaďáku

Až na malé výjimky v oblasti pozorování goril a šimpanzů chybí zatím v Ugandě potřebná infrastruktura. Byla by ale škoda nevidět nic víc než gorily. Proto je perfektním řešením expediční náklaďák, který poskytuje výborné zázemí, zaručuje bezpečný přesun po místních silnicích a umožňuje přístup do lokalit, do kterých se žádný jiný turista nedostane, nebo jen s velkými potížemi. Ujedete 2 000 km po nejhorších cestách, jaké jste kdy viděli, a budete si připadat tak trochu jako závodníci na Rallye Dakar, ale utrpení je vyváženo neopakovatelnými zážitky, o kterých budou za pár let budoucí návštěvníci jen snít.

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

 

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu do Ugandy

Termín odjezdu:  3.11. a pak každých 14 dnů

 Expediční dobrodružná cesta do Ugandy

Jedinečná příležitost poznat Ugandu v době, kdy ji ještě míjí masová turistika. Je jen mále autentických zemí, kde by bylo zároveň bezpečno a kde by bylo opravdu co vidět. V Ugandě si přijdou na své milovníci safari, milovníci hor, milovníci dobrodružství, fotografové a všichni, kdo se prostě jen rádi toulají po neznámém, exotickém světě.

 

Expediční zájezdy do Afriky, při kterých se jako zázemí používá upravený náklaďák.

 

 

Delta Okavango byla označená za jeden z přírodních divů Afriky. A není divu, je opravdu krásná.

 

Více informací o zájezdu zde

Termín odjezdu:  31.10.

Expedice - Kempování v Botswaně s ČESKÝM PRŮVODCEM

Běžnému návštěvníkovi Botswany by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o zemi placatou, krajinu nehostinnou a vyprahlou. Na severu země však leží úžasná delta Okavango, zelené úrodné pláně protkané vodními cestami, které se vlévají do moře písku – pouště Kalahari. Toto vše vytváří unikátní vodní zázrak a oblast Okavanga je domovem velkému množství africké fauny a flóry.

Expedice - Jihoafrické dobrodružství: Safari, oceán, hory, poušť a Kapské Město

Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.
Během této cesty navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

 

Mys Dobré naděje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde.

Termín odjezdu:  každé úterý a pátek

Africké cesty

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

Termín zájezdu: každé pondělí a čtvrtek

   Expedice -  JAR, Mosambik a Svazijsko: za divokou zvěří a panenskými plážemi

 Během této expedice navštívíte proslulé jihoafrické národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Tranfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu.

 Expedice - Východní Afrika

 Cílem tohoto safari je ukázat to nejlepší z Keni a Tanzánie. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve východní Africe.
Navštívíme také méně známá místa a užijeme si komunikaci s místními kmeny, včetně proslulých masajů. Počasí a stav cest mají přímý vliv na průběh cesty a proto vyžadujeme od klientů notnou dávku tolerance vůči změnám v programu.

 

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Více informací o zájezdu zde

Termín odjezdu: 19.10.

Sossusvlei

FOTO: Archiv CK Marco Polo


Více informací o zájezdu zde

Termín odjezdu: 1.10. a 12.11.

Expedice - Kempování v Namibii

 Namibie, země nepolevujícího slunce, kde půda čeká netrpělivě na déšť. Před vámi jsou stovky kilometrů nepřerušené krajiny. Pouště, kde vás nepřestane překvapovat množství a rozmanitost tvorů i rostlin, kteří dokážou přežívat i v těchto nehostinných podmínkách.
Na této cestě navštívíte to nej ze střední i severní Namibie a zároveň se budete pohybovat mimo obvyklé cesty turistů.

  
 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

 

FOTO: NG, archiv portálu Sopka.cz

 Mapy a průvodce do Ugandy