Samburové jsou pastevci a bojovníci. Ochrana stád před predátory a zloději dobytka je pro muže Samburu sále ještě hlavním posvátným posláním. Kočovný způsob života spojený s pohybem stád za potravou neumožňuje výstavbu stálých vesnic s domy na pevných základech a z pevných stavebních materiálů. Mobilita, pohyb po magickém kruhu, souznění s okolní přírodou a s pradávnými pravidly, přenášenými z generace na generaci v ústním podání, to je ještě stále autentický způsob života Samburů. Vnější vliv sice mění drobnosti v jejich životním stylu, ale díky tomu, že jejich oblast byla dlouhá léta tabu pro všechny návštěvníky, a díky tomu, že současné turistické aktivity na jejich území jsou organizovány velmi obezřetně a ve velmi otevřeném dialogu se samotnými Sambury, nedochází k devastaci tradic, tak jak tomu bylo v minulosti v oblastech obývaných Masaji.

Respekt k okolní krajině, byl při stavbě Saruni jedním ze základních požadavků.

Respekt k okolní krajině byl při stavbě Saruni jedním ze základních požadavků.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Samburové neopakují chyby Masajů

Jsou komunity Samburů, které odmítají otevřít své území turistice, a jsou komunity, které našly způsob, jak zachovat veškerá svá pravidla daná pradávnými předky a zároveň využít turistiku ve svůj prospěch a pro ochranu svého území. Jednou takovou komunitou je komunita Kalama, která povolila výstavbu lodge Saruni na svém území a aktivně se podílí na jejím provozu a využívá výhod z její existence.

Koncept otevřeného prostoru do krajiny je pro vily v Saruni charakteristický.

Koncept otevřeného prostoru do krajiny je pro vily v Saruni charakteristický.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Splněný sen skupiny italských přátel

V roce 2003 vymyslela projekt Saruni skupinka přátel – spisovatel a novinář Riccardo Orizio, obchodníci Paolo a David Barneris Cononico a lékař Pia-Sophie Wool. Milovali Afriku, pravidelně ji navštěvovali a snili o tom, že si někde ve Východní Africe splní svůj vlastní africký sen. Spisovatel Riccardo Orizio se stal duší tohoto projektu - a byl to právě on, kdo objevil Samburu a komunitu Kalama.

Mezi zakladateli Saruni a místní komunitou byla nastavena jednoduchá, ale naprosto zásadní pravidla, vycházející ze základního předpokladu: Afrika nepotřebuje jen charitu, ale laskavou, transparentní spolupráci, která bude respektovat pradávná pravidla lokálních komunit, a veškerá aktivita na území komunit směřuje nejen k tvorbě profitu, ale i vytváření pracovních příležitostí, k profesionálnímu růstu a uplatnění členů místní komunity, ochraně a zachování lokality v co nejautentičtější podobě. Pro Riccarda a jeho přátele to nejsou žádné fráze, nýbrž pravidla, která jsou základem pro každodenní aktivitu.

Díky Saruni vzniklo více než 30 pracovních míst pro členy místní komunity.

Díky Saruni vzniklo více než 30 pracovních míst pro členy místní komunity.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Výhoda polohy na hranici národního parku

Samburové z komunity Kalama se pohybují se svými stády v oblasti v okolí hory Kalama (1896 m.n.m.) a horský ráz krajiny umocňuje dojem, který návštěvník tohoto území má. Celé území leží těsně za hranicí národního parku Samburu a není od parku odděleno žádným oplocením nebo jinou překážkou. Díky tomu je celé území v podstatě nedělitelnou součástí divoké přírody národního parku, ale nemá tak přísná pravidla k pohybu jako národní park. To zaručuje jedinečné safari a další aktivity.

Safari v oblasi Kalama je bohaté především na pozorování slonů.

Safari v oblasti Kalama je bohaté především na pozorování slonů.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Originální koncept otevřeného ubytování

Saruni Samburu jedinečným způsobem využívá právě polohu lokality a přichází s originálním konceptem otevřených vil. Pouhých šest vil tvoří celé Saruni – z toho čtyři vily jsou určené pro rodinnou dovolenou, mají dvě oddělené ložnice a společný obývák. Design jednotlivých vil respektuje dokonale okolní krajinu a zároveň zajišťuje naprosto dokonalý komfort a bezpečné zázemí. Terasy jednotlivých vil jsou otevřené do krajiny a můžete z nich často pozorovat slony, žirafy, zebry a oryxy. Málokde máte takový pocit sounáležitosti s okolní krajinou.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

Obývací pokoje rodinných vil poskytují skvělé zázemí pro odpočinek.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Fungující partnerství pocítí každý návštěvník

Samburové jsou spolumajitelé Saruni a podílejí se na jeho provozu. Přednost ovšem mají jejich vlastní povinnosti v rámci kmene a nic nesmí omezovat jejich kočovný způsob života. Přesto je zachován dokonalý a nenarušený servis, který Saruni svým návštěvníkům poskytuje. I to je kouzlo osobnosti spisovatele Riccarda Orizia, který dokáže skloubit zdánlivě nepropojitelné. Dokonalý komfort, exklusivita a přitom naprosto neokázalá a nefalšovaná autenticita, vzájemný respekt místní komunity a ostatních zaměstnanců Saruni vede i k vzájemnému respektu návštěvníků a místní komunity. Tady si přirozeně uvědomujete, že jste tu na návštěvě a díky tomu můžete zažít safari v jiné podobě.

I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážikem.

I pro děti je návštěva Saruni neopakovatelným zážitkem.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Saruni je skvělou ukázkou nejmodernějšího trendu ubytování v přírodě - Glampingu. Pokud se chcete dozvědět o glampingu více, přečtěte si článek :

* Kouzelné kempování - glamping

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti
Navštívili byste rádi Saruni Samburu nebo některý jiný podobný projekt? V nabídce cestovní kanceláře Marco Polo jich několik najdete. 

 Saruni Samburu

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více o Saruni Samburu zde

Saruni Samburu

Samburu patří k rezervacím, které nejsou přelidněné - můžete tu zažít pocit exklusivního setkání se zvířaty. Je zde možné i noční safari, pěší safari a další privátní aktivity, které v jiných parcích nejsou možné.

 Saruni Masai Mara

Saruni je luxusní camp nacházející se na soukromě udržovaném území přímo u národní rezervace Masai Mara

 

Saruni Masai Mara

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o Saruni Masai Mara zde