Nosorožec je nádherný tvor a pozorovat nosorožce v divoké přírodě je nezapomenutelný zážitek. Bohužel je takový zážitek stále vzácnější. Dva africké druhy nosorožců (bílý a černý) jsou v neustálém ohrožení. Strážci národních parků se snaží držet daleko od nosorožců i běžné turisty, aby si nosorožci nezvykali na auta a byli ostražití, protože pytláci často využívají stejná auta jako turisté, aby se mohli přiblížit ke zvířatům velmi blízko.

Setkání s nosorožcem při safari ve volné přírodě je stále vzácnější.

Setkání s nosorožcem při safari ve volné přírodě je stále vzácnější.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Přes všechna bezpečnostní opatření se pytláctví na nosorožcích rozmáhá. V roce 2010 bylo jen v Jihoafrické republice zabito pytláky 333 nosorožců, v roce 2011 448, v roce 2012 už 668 a za první polovinu tohoto roku 394 nosorožců!

S přibývajícím počtem bohatých lidí v Asii, roste zájem o „zázračný“ roh nosorožce, navíc se začíná projevovat i rostoucí prodej v USA, kam prášek z rohů nosorožců začaly dodávat právě vietnamské pašerácké sítě. Vlivem obchodních aktivit Vietnamců přestal být roh nosorožce vnímán jen jako lék na poruchy potence a zlepšení erekce. Dnes se propaguje jako lék proti rakovině, pro záchranu a zlepšení imunity, zvýšení schopnosti koncentrace při učení a práci a trvalé zlepšení pocitu zdraví. Tím se značně rozšířil okruh případných bohatých zájemců.

Pytláci zabijí ročně stovky nosorožců. Rohy jsou na černém trhu velmi ceněnou surovinou.

Pytláci zabijí ročně stovky nosorožců. Rohy jsou na černém trhu velmi ceněnou surovinou.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Náklady na ochranu nosorožců rostou spolu se stále se zlepšující organizací pytláků. Bez nadsázky by se dalo tvrdit, že dnes má téměř každý nosorožec ve volné přírodě svého osobního strážce. Tento trend není trvale udržitelný, a proto se hledají nové netradiční cesty, jak nosorožce ochránit.

Ed a Lorinda Hernovi z jihoafrického Kruersdorpu, spolu s veterinářem Charlesem van Niekerkem přišli s metodou znehodnocení rohu nosorožce barvou pro označování bankovek. Jak je obecně známo, tato barva nejde smýt vodou, mýdlem, ani alkoholem. Metoda umožňuje obarvení nejen povrchu rohu, ale i vnitřních částí. Roh je tak z hlediska obchodu s rohovinou neprosto nevyužitelný.  Roh nosorožce nemá žádnou kostěnou oporu. Skládá se z keratinu, podobně jako nehty a vnitřní struktura připomíná pevně slisovaná vlasová vlákna. Díky tomu může být roh nosorožce „znehodnocen“  barvou naprosto bez vedlejších účinků pro samotné zvíře a navíc na první pohled neviditelně.

Samice nosorožce ochraňuje svá mláďáta velmi důrazně.

Samice nosorožce ochraňuje svá mláďata velmi důrazně.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Nic ovšem není tak snadné, jak na první pohled může vypadat. Ochrana jednoho nosorožce touto metodou stojí téměř 900 USD. Nosorožec se musí uspat, musí se provézt obarvení a sama barva také není levná. Navíc se musí dát pytláckým gangům na vědomí, že na tom kterém území jsou nosorožci ochráněni touto metodou. Přesto musí ještě po nějakou dobu zůstat přítomna i fyzická ochrana nosorožců, protože se všichni obávají krvavé pomsty pytláků, kteří takto přicházejí o možnosti svých příjmů. Nesmíme zapomínat, že se pohybujeme v Africe a pytláctví je pro některé Afričany jediný možný způsob obživy. Ochrana černého nosorožce je levnější, protože je mnohem menší a nemusí se používat tolik uspávací látky.

Bílý nosorožec je společenský a žije často ve skupinách.

Bílý nosorožec je společenský a žije často ve skupinách.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Je mnoho metod, které se snaží nosorožce ochránit před pytláky. Jednou z metod je odstraňování rohů. S rostoucí cenou rohoviny, ale tato metoda ztrácí na efektivnosti, protože pytláci jsou ochotni zabít nosorožce i pro krátký pahýl, který po odstranění rohu nosorožcům zůstává. Neustálé monitorování nosorožců (i prostřednictvím GPS) je nesmírně nákladné, i když velmi efektivní. Národní parky, ale nemohou myslet pouze na nosorožce a jejich finanční a lidské zdroje jsou omezené. Jednodušší je to u malých parků, ale u rozsáhlých národních parků jako je Krugerův národní park, Serengeti nebo Huangwe je monitorování velmi náročné. Metoda obarvení rohu může být vhodným řešením.

Nosorožec je teritoriální zvíře a své území chrání před vetřelci.

Nosorožec je teritoriální zvíře a své území chrání před vetřelci.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Zájezdy do Afriky, při kterých můžete pozorovat nosorožce.

 

Při pěším putování se můžete dostat do blízkosti i příslušníků velké pětky - lvů, leopardů, buvolů, nosorožců nebo slonů.

FOTO:  archiv ck Marco Polo

Termín odjezdu : 01.09. 2013

Více informací o zájezdu zde

 Pěšky po stopách velké 5

 Tento program je vhodný zejména pro milovníky africké přírody, kteří už na někdy na safari byli, ale samozřejmě nejen pro ně. Během pobytu v soukromé rezervaci Timbavati na vás čeká jak klasické safari v otevřeném voze, tak pěší safari, kdy si uvědomíte, co všechno člověk přehlídne při projíždění buše autem.

Expedice -  JAR, Mosambik a Svazijsko: za divokou zvěří a panenskými plážemi

 Během této expedice navštívíte proslulé jihoafrické národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu.

Safari na korbě náklaďáku má své kouzlo.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín odjezdu : 08.08. 2013

Více informací o zájezdu zde

 

Lvi jsou jedním z velkých lákadel kráteru Ngorongoro.

FOTO: Jan Papež

Termín odjezdu : 15.09. 2013

Více informací o zájezdu zde

 Nejlepší z Tanzanie - klasické safari s ČESKÝM PRŮVODCEM

 Kráter Ngorongoro, mnohými považovaný za osmý div světa a nekonečné pláně Serengeti jistě netřeba blíže představovat. Serengeti je dějištěm každoroční velké migrace zvířat - miliony pakoní, zeber a dalších druhů putují za čerstvou pastvou a slibují jedinečnou podívanou.

 Další zajímavé informace o tom kam vyrazit v srpnu a v září na safari a jak si své safari vybrat a jak se na něj připravit :

Kam v srpnu a v září vyrazit na safari?

Leopardi odpočívaj v korunách stromů, kde se cítí v bezpečí a mají odtud dokonalý přehled.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz