Hlavní město velryb na jihu Afriky

Hermanus stojí za návštěvu i bez velryb, je to příjemné pobřežní městečko s nádhernou písečnou pláží, velmi čistou vodou, restauracemi a kavárnami a malými, přátelskými hotýlky. Jakmile připlují velryby, probudí se ospalé městečko ze svého poklidného rytmu a změní se v hlučné přístavní město plné lodiček, bárek a motorových člunů, pokřikování „naháněčů“ na plavby k velrybám, štěbetání a výkřiků turistů, troubení aut a autobusů. Přesto všechno je to ale místo, kde se vám bude líbit, zvlášť brzy ráno a v podvečer.

Pláže v okolí Hermanusu jsou krásné i bez velryb.

Pláže v okolí Hermanusu jsou krásné i bez velryb.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Keporkak - plejtvák dlouhoploutvý

Do vod na jihu Afriky se v tomto období vydává až 37 druhů velryb a delfínů a užívají si pobřeží od Kapského Města až po pobřežní vody v Mosambiku. Nejzajímavější a nejobdivovanější jsou keporkakové a velryby jižní. Keporkak je někdy nazýván plejtvák dlouhoploutvý a může dosáhnout až 16 metrů délky a může vážit až 31 tun!

Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu zatají dech i největší skeptik.

Když se 25 tun živé váhy vznese nad hladinu, zatají dech i největší skeptik.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Keporkak je vyhlášený skokan. Proč vymršťuje své obrovské a nesmírně těžké tělo nad hladinu, není úplně známo. Jedna teorie tvrdí, že se tak snaží zbavit parazitů na svém těle. V každém případě je úchvatným zážitkem pozorovat vzdušnou kreaci keporkaka po jeho výskoku nad hladinu. Chce to určitě trpělivost, protože velryba vydrží pod hladinou až půl hodiny, než je donucena znovu se nadechnout. Pokud ale pozorně pozorujete hladinu, prozrazuje svou polohu a přítomnost keporkak obláčkem vodní tříště, která se objevuje nad vodou. Oblak může být až dva metry vysoký a objevuje se přibližně 3 - 4 sekundy před tím, než se velryba vymrští nad hladinu.

Každý amatérský fotograf je šťastný, když se mu podaří vyfotit velrybí ploutev.

Každý amatérský fotograf je šťastný, když se mu podaří vyfotit velrybí ploutev.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Zpívají jako legendární sirény

V podvečer, když zapadá slunce a vy se procházíte po pláži, na vás v oblasti velryb přijde nostalgická a melancholická nálada. Velryby totiž před setměním zpívají svým velmi specifickým způsobem a člověku se vybaví legendy o sirénách a námořnících. Chce to jen se posadit do písku, zavřít oči a poslouchat. Zvláštní pískání velryb se mísí se zvukem vln narážejících na pobřeží a vytváří nádhernou zvukovou kulisu. Když potom otevřete oči a nad vámi se klene nesmírně hluboké africké nebe, nikdo se nemůže divit, že vám zjihne srdce.

Lodě se speciální licencí se mohou přiblížit k velrybám opravdu velmi blízko.

Lodě se speciální licencí se mohou přiblížit k velrybám opravdu velmi blízko.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 Při pronájmu lodi buďte opatrní

Pokud si budete pronajímat loď a budete vyrážet za velrybami na moře, musíte si dát pozor na jednu velmi důležitou věc: lodě, které nemají speciální licenci, nemohou k velrybám blíže než na 300 metrů. Pokud si takovou loď najmete, budete zcela jistě zklamáni. Někdy je prostě lepší si prostě nechat věci organizovat lidmi, kteří tomu rozumí a trochu si připlatit. Případně je lepší zůstat na břehu a pozorovat velryby z některého osvědčeného místa. (viz boční sloupek)

Kapské město je perlou Afriky a stojí určitě za návštěvu.

Kapské Město je perlou Afriky a stojí určitě za návštěvu.

FOTO: Glenn Käsner

V Kapském Městě neuvidíte pouze velryby - je to jedno z nekrásnějších měst Afriky.

Přečtěte si:

Kapské město, jižní brána do Afriky

První misionář na jihu Afriky byl Moravan

Namaqualand se pyšní největší koncentrací letniček a sukulentů kvetoucích v jednom termínu na světě.

Namaqualand se pyšní největší koncentrací letniček a sukulentů kvetoucích v jednom termínu na světě.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Rozkvetlá polopoušť pár hodin od velryb

V září můžete spojit pozorování velryb s dalším neuvěřitelným přírodním úkazem, jímž je rozkvetlá polopoušť v oblasti Namaqualand, vzdálená od Kapského Města kolem pěti hodin jízdy. A samozřejmě lze návštěvu Kapského Města spojit i se safari nebo dokonce s návštěvou Viktoriiných vodopádů. Ti, co by rádi doplnili poznávání koupáním, mají možnost odlétnout na mosambické pobřeží a užít si teplé průzračné vody Indického oceánu.

Přečtěte si:

Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

Viktoriiny vodopády, ráj aktivní dovolené

Nově objevený zázrak v Indickém oceánu

 

Inzertní sdělení: Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky. Pro vaši soukromou cestu i pro incentivní cesty vaší společnosti.

Zájezdy do Afriky, při kterých můžete pozorovat velryby.

Kvetoucí poušť Namaqualand + Kapské Město

 

 Hledáte pohodovou dovolenou, kdy skloubíte poznávání s relaxací u výborného jídla a vína a to vše s nádechem exotiky? Vydejte se na jih afrického kontinentu, kde navštívíte jedno z nejkrásnějších měst na světě, Kapské Město. Při pobytu v Kapsku můžete pozorovat velryby.

Poté se vydáte podél pobřeží Atlantiku na sever do oblasti Namaqua, kde se stanete svědky jednoho z mnoha zázraků přírody. Na vlastní oči spatříte neuvěřitelné barevné představení v podobě rozkvetlé pouště.

 

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více o zájezdu zde

Termín odjezdu: 5. září 2013

 

Mys Dobré naděje.

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde.

Expedice - Jihoafrické dobrodružství: Safari, oceán, hory, poušť a Kapské Město

 Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí: najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.
Během této cesty navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody.

  Expedice -  JAR, Mosambik a Svazijsko: za divokou zvěří a panenskými plážemi

 Během této expedice navštívíte proslulé jihoafrické národní parky Kruger a Hluluwe, kde budete mít možnost pozorovat divokou africkou zvěř v jejím přirozeném prostředí. Dále navštívíte nedávno založený Transfrontier Peace Park a rezervaci ve Svazijském království. Během cesty navštívíte přírodní i kulturní atrakce a užijete si nádherných opuštěných pláží Indického oceánu.

 

Africké cesty

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Více informací o zájezdu zde

 

 

Vinice v Kapsku.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

 

Více informací o zájezdu zde

 Jihoafrické jaro v Kapském Městě a na vinicích

 

 Dopřejte si pohodovou dovolenou, kdy budete pány svého času a budete moct vychutnávat plnými doušky jak krásnou africkou přírodu, tak skvělé jídlo a výborná vína. Během pobytu máte možnost pozorovat velryby.

  
 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.


FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 

Mapy a průvodce pro cestu do Afriky

Hledáte mapy, průvodce nebo knihy o historii Afriky? Náš cestovatelský portál vám je nabízí na jednom místě, přehledně a za dobré ceny.

 

Mapy a průvodce do Jihoafrické republiky zde