Největším tahákem je „Velká migrace“

 

Řeka Mara je při každé Velké migraci nejdramatičtějším místem.

Řeka Mara je při každé velké migraci nejdramatičtějším místem.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Je to jeden ze „Sedmi nových divů světa“!  Pro mnoho pravidelných návštěvníků Afriky je velká migrace naprostým vrcholem safari.  Když v severní Americe a Kanadě vrcholí velká migrace lososů, je to pro všechny velká událost. Vrcholí indiánské léto a jako vosy na med se slétávají turisté z celého světa.  Podobné je to s velkou migrací pakoňů a zeber v národních parcích Serengeti a Masai Mara. Ale strach z přelidněnosti rozhodně mít nemusíte. Kapacita ubytování je omezená a prostor, na kterém migrace probíhá, je tak rozsáhlý, že se vyznavači safari snadno rozptýlí. V pohybu je více než 1,5 miliónu kusů pakoňů, 350 tisíc gazel Thomsonových, 200 tisíc zeber a 12 tisíc antilop losích (eland), tedy dost pro každého návštěvníka.

Pakoně jsou symbolem velké migrace.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Největší migrace suchozemských zvířat na světě

Vidět velkou migraci je zážitek, ať ji sledujete jakkoliv. Ale to nej nej, je být alespoň na jednu dvě noci součástí tohoto dramatu, být uvnitř, být na dosah ruky.

Více informací zde

Pokud byste se vydali na velkou migraci už na konci srpna, je tak trochu jedno, ze kterého břehu řeky Mara se na ni budete dívat, zda z tanzanské v národním parku Serengeti, nebo z keňské v národním parku Masai Mara. Nabízí se vám tak hodně možností kombinací vašeho pobytu na velké migraci s dalšími národními parky nebo s pobytem u moře. Na keňské straně můžete navštívit Amboseli, Lake Nakuru, Samburu nebo Mt. Kenya – na tanzánské Ngorongoro, Lake Manyara či Zanzibar.

 

Od velryb po rozkvetlou polopoušť

 

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

V červnu připlouvají k pobřeží Jižní Afriky velryby a zůstávají tu až do listopadu.

FOTO: andBeyond, archiv CK Marco Polo

Kdo chce vidět rozkvetlou Jižní Afriku, měl by vyrazit na cestu v září. Jarní prosluněné Kapské Město je ještě po ránu a večer chladné, ale během dne je skvělé počasí na výlety. Samotné Kapské Město je výborným místem na pobyt - Stolová hora, botanická zahrada Kirstenbosch, vinařský kraj, skvělé restaurace a večerní zábava.

Stolová hora za noční bouře.

FOTO: Glenn Käsner

Kapské Město je „Paříží Afriky”

Na návštěvu Kapského Města si určitě nechejte alespoň 4 dny, jinak budete mít pocit, že jste rozhodně nestihli vidět všechno, co se tu vidět dá. 

Více o Kapském Městě zde

U pobřeží se povalují velryby, které sem připluly koncem června a užívají si zdejší vody až do listopadu. Při cestě z Kapského Města na mys Dobré naděje projíždíte pobřežními serpentinami a na mnoha odpočívadlech bude v této době tlačenice, protože z nich je krásný výhled na zálivy, ve kterých se velryby „usídlily“. Je to úchvatná podívaná. A komu by nestačil pohled z výšky, může si za slušné peníze koupit místo v lodi a vyrazit za velrybami přímo na vodu.

Pobřeží Mysu dobré naděje láká malými písčitými plážemi a divokými skalisky.

Pobřeží mysu Dobré naděje láká malými písčitými plážemi a divokými skalisky.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

V září kvetou protey v okolí mysu Dobré naděje a tak si dejte na návštěvu víc času, protože si celý areál budete chtít prohlédnout. Ideální k tomu je kolo, dá se půjčit. Pohodlné a dobře udržované cesty k vedou křížem krážem poloostrovem a zavedou vás ke krásným opuštěným zálivům se smaragdovou vodou, obklopeným divokým pobřežím. Málokde ztroskotalo na útesech tolik lodí jako právě u mysu Dobré naděje.

Zázrak. Rozkvetla pustina. Namaqualand, Jihoafrická republika.

Zázrak. Rozkvetla pustina. Namaqualand, Jihoafrická republika.

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Vyšetřete si dva tři dny na návštěvu Namaqualandu, unikátního místa, které v září přitahuje pozornost stále většího počtu milovníků přírody. Polopouštní oblast mezi řekami Olifants a Orange se na několik týdnů mění z nehostinné vyprahlé země na rozkvetlou rajskou zahradu. A pak že zázraky neexistují!

Namaqualand

FOTO: Archiv CK Marco Polo

Když rozkvete polopoušť, je to zázrak

 Dramatická horská krajina je zajímavá sama o sobě, a když je navíc „obarvená“ zářivě fialovou, žlutou, oranžovou a růžovou barvou květů letniček, je nesmírně fotogenická.

Více informací zde

 

Archa Noemova v okolí řeky Sabie

 

Prasátka bradavičnatá jsou zdrojem zábavy při každém setkání.

Prasátka bradavičnatá jsou zdrojem zábavy při každém setkání.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Koncem srpna končí období zimy a nejznámější národní park v Jihoafrické republice je vysušený. Zvířata se stahují k napajedlům nebo ke třem posledním řekám, které ještě mají ve svých korytech vodu – Sabi, Crocodile and Olifants. Řeka Sabi v oblasti mezi kempy Lower Sabie a Skukuza připomíná archu Noemovu, zvířata jsou tu na každém kroku. Některá slepá ramena řeky jsou tak napěchovaná hrochy, že byste snad dokázali přejít z jednoho břehu na druhý suchou nohou. Donuťte sami sebe, svoje spolucestující i řidiče k tomu, abyste na jednom místě u řeky zůstali delší dobu, třeba hodinu dvě. Ta trpělivost se vám určitě vyplatí. Najednou se vám před očima začne odvíjet opravdový živý příběh divoké buše – zjistíte, jak funguje hierarchie mezi jednotlivými druhy zvířat v přístupu k vodě, jak žízeň žene antilopy a zebry až na hranici rizika a dokáží překonávat strach z predátorů, jak vynalézaví jsou predátoři, když čekají na svou kořist… Prostě nahlédnete trochu za oponu.

Sloni jsou ozdobou safari v Africe. Podívat se jim z oka do oka je velký zážitek.

Sloni jsou ozdobou safari na jihu Afriky. Podívat se jim z oka do oka je velký zážitek.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Kdo si to může dovolit, měl by se ubytovat v některé soukromé rezervaci v rámci Krugerova parku. Jsou tam trochu volnější pravidla pro pohyb v buši a velmi kvalitní zázemí pro odpočinek.

Chalkley Treehouse, Lion Sand Game Reserve

FOTO: Lion Sands, archiv CK Marco Polo

Ubytování v korunách stromů

Při své návštěvě Krugerova národního parku si mohou ti nejnáročnější milovníci safari vybrat ubytování i v korunách strommů. Je to neopakovatelný zážitek a jste opravdu velmi velmi blízko divoké přírodě.

Více o ubytování v korunách stromů zde

 

Viktoriiny vodopády - zastávka, která stojí za to

 

Viktoriiny vodopády nemají v září tolik vody jako na této fotografii,ale i tak stojí za návštěvu.

Viktoriiny vodopády nemají v září tolik vody jako na této fotografii, ale i tak stojí za návštěvu.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Zambezi v září nemá tu sílu, kterou oplývá v únoru nebo v březnu. Vody není tolik, ale přesto jsou Viktoriiny vodopády stále impozantním místem, které bere dech. Věnujte jedno odpoledne plavbě na kajacích nad vodopády. Pozorovat život řeky z člunu, který je závislý jen na vaší vlastní síle, to má v sobě jistou dávku adrenalinu, a když k tomu přidáte naprosto kýčovitý západ slunce, stojí to odpoledne určitě za to.

Zkušený ranger vysvětlí podrobnosti ze života lví smečky.

Zkušený ranger vysvětlí při procházce se lvy podrobnosti ze života smečky.

FOTO: Jan Papež

Vyrazte na procházku s mladými lvy, skočte si jeden z největších bungee v Africe, nebo (pokud to voda dovolí) sedněte do raftu na řece pod vodopády a proplujte strmými soutěskami. Na všechno určitě budete dlouho a rádi vzpomínat.

Viktoriny vodopády, záběr z helikoptéry.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Viktoriiny vodopády - ráj aktivní dovolené

 Viktoriiny vodopády na magické řece Zambezi, sdílené dvěma státy, Zambií a Zimbabwe, jsou široké přes 1800 m a padají do hloubky 140 m. To je řadí mezi největší vodopády na světě a bezesporu jsou jedním z přírodních divů světa.

Více informací zde

Inzertní sdělení: S pořádáním cest do Afriky máme 15 let zkušeností.

Cestovní kancelář Marco Polo vám připraví na klíč zájezd do Afriky, jak pro vaši soukromou cestu, tak pro incentivní cesty vaší společnosti.

 

Cesty do Afriky s českým průvodcem s odjezdem v srpnu a v září.

 

Velká migrace.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín odletu zájezdu : 01.09. 2013

AFRICKÉ SNY + VELKÁ MIGRACE  S ČESKÝM PRŮVODCEM

Keňa má mnoho tváří. Některé z nich nejsou tak známé (národní park Samburu, Aberdares), o to víc jsou zajímavé. Okruh končí návštěvou národního parku Masai Mara v období velké migrace. Buďte u toho. S českým zkušeným průvodcem.

Více informací zde

 

Kilimandžáro v ranním světle.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín odjezdu zájezdu : 31.08. a 14.09.

AMBOSELI - LAKE NAKURU - MASAI MARA

Vynikající alternativa pro ty, kdo se chystají na safari poprvé. V Amboseli proniknete do světa slonů a s trochou štěstí na počasí uvidíte mýtickou horu Kilimandžáro. V Masai Mara můžete zažít velkou migraci. S českým zkušeným průvodcem.

 Více informací zde

 

Masajové z Ngorongoro

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

 Termín odjezdu zájezdu : 15.09.

 NEJEPŠÍ ZE SEVERNÍ TANZÁNIE

 Kdo chce vidět dva přírodní divy světa během jednoho zájezdu, měl by si vybrat právě tenhle zájezd. Kráter Ngorongoro s vekou migrací v severním Serengeti, to vše doplněno návštěvou parku Tarangire. V doprovodu českého průvodce.

Více informací zde

  
 

Inzertní sdělení: Cestovatelský portál Sopka.cz nabízí na svém webu výběr průvodců a map do celého světa. Vyberte si na jednom místě mapu nebo průvodce, kterého potřebujete. Navíc zde najdete spoustu užitečných informací o jednotlivých destinacích.

 

National Geographic, Atlas Afriky

FOTO: NG, archiv portálu Sopka.cz

 

Mapy a průvodce pro cestu do Afriky

Hledáte mapy, průvodce nebo knihy o historii Afriky? Náš cestovatelský portál vám je nabízí na jednom místě, přehledně a za dobré ceny.

Mapy a průvodce do Keni zde

Mapy a průvodce do Tanzánie zde

Mapy a průvodce do Jihoafrické republiky zde